Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα φιλε pazo, εχω ενα iphone 3G μπηκα στο site αυτο http://www.chipmunk.nl/klantenservice/applemodel.htm και αφου εδωσα το serial μου εβγαλε τα εξης

 

Production year: 2009

Production week: 39 (October)

Production number: 8022 (within this week)

 

ξερεις να μου πεις αν το κινητο ειναι με την νεα bootrom; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Κανείς δε μπορεί να σου πει με σιγουριά. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος, είναι να το βρεις μόνος σου, με τη διαδικασία που περιέγραψα πιο πάνω.

 

Πάντως, δεξιά κι αριστερά σε σχετικές συζητήσεις σε διάφορα fora, φαίνεται πως οι συσκευές που φορούν τη νέα bootrom, είναι από τη 40η εβδομάδα παραγωγής και μετά.

 

Πιθανόν λοιπόν, να είσαι απ' τους τυχερούς που πρόλαβαν στο τσαφ. Δοκίμασε να βεβαιωθείς μόνος σου... δεν είναι δύσκολο. :)

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω δυστυχως ειμαι απ τους ατυχους αν κ το χω σπασει το κινητο ....κ οταν θελω να κανω απενεργοποιηση (εκει ειναι που κολλαει) το συνδεω με το pc κ ξανατρεχω το blackra1n χωρις να κανω restore.κ ετσι το κιν επανερχεται κανονικα.βεβαια το λειτουργω σα δευτερη συσκευη μη μαφησει πουθενα...πιστευω μπορω να ζησω ετσι για λιγο καιρο ....ελπιζω να βρεθει γρηγορα λυση..
Link to comment
Share on other sites

 

Οπότε - για να καταλάβω- με αυτό εδώ μπορούμε να ξεκλειδώσουμε και να λειτουργήσουμε κανονικά οποιοδήποτε iPhone 3G ή 3GS ... σωστά;;

Ισχύει και γι'αυτά που πωλούνται κλειδωμένα από δίκτυα του εξωτερικού ή όχι .. ;;

 

...ρωτάω γιατί έχω ένα συγκάτοικο που πήρε το 3GS πριν κανα μήνα από 02 - Αγγλια, και θέλει να το ξεκλειδώσει. επίσης, επειδή παίζει να πάρω κι ένα 3G πάλι από Αγγλία, αλλά Orange - το κυκλοφορεί 10.11.09 και λογικά θα'ναι κι αυτό κλειδωμένο.....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγινε το jailbreak και το ξεκλειδωμα του carier πανευκολα. Ετρεξα πρωτα το blackra1n και μετα το sn0w και απλα δουλεψε αψογα. Κανενα κολλημα και βρηκε carier με τη μια μετα. Απαραιτητη προϋποθεση να εχουμε καβατζα τη sim απο το ξενο provider, ακομα κι αν ειναι κλειδωμενη πλεον, για να γινει η ενεργοποιηση ;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αφήσει λιγο τις εξελιξεις θα ήθελα μια μικρη βοήθεια...

 

Εχω το 3g με jaibreak εκδοση λογισμικου 3.01 και θα ηθελα να το καθαρισω τελειως το τηλεφωνο να το κανω αναβαθμιση και μετα ξανα jaibreak..

 

Τι πρέπει να κανω πρωτα? καποιες οδηγιες please γιατι νομιζω αλλαξε και η διαδικασια jailbreak?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αφήσει λιγο τις εξελιξεις θα ήθελα μια μικρη βοήθεια...

 

Εχω το 3g με jaibreak εκδοση λογισμικου 3.01 και θα ηθελα να το καθαρισω τελειως το τηλεφωνο να το κανω αναβαθμιση και μετα ξανα jaibreak..

 

Τι πρέπει να κανω πρωτα? καποιες οδηγιες please γιατι νομιζω αλλαξε και η διαδικασια jailbreak?

Θα διαβάσεις τις παρακάτω οδηγίες Jailbreak σε iPhones και iPods (touch) με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

H 3.1.2 είναι η τελευταία αναβάθμιση;

 

Άρα εγώ τώρα κάνω restore μέσω iTunes και φεύγει κάθε ίχνος; Μετα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση και ανάγνωση του θέματος που έδωσες ε;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

H 3.1.2 είναι η τελευταία αναβάθμιση;

 

Άρα εγώ τώρα κάνω restore μέσω iTunes και φεύγει κάθε ίχνος; Μετα αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση και ανάγνωση του θέματος που έδωσες ε;

 

Ευχαριστώ πολύ

Ναι η 3.1.2 είναι η τελευταία. Θα κάνεις update, restore και μετά jailbrake με το blackra1n.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εσβησα καταλαθος το installous. προσπαθω να το ξαναπερασω αλλα μου βγαζει μηνυμα ...sιze rematch.... καμια ιδεα? εσβησα ολα τα ρεπος που εχια βαλει αλλα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Οπότε - για να καταλάβω- με αυτό εδώ μπορούμε να ξεκλειδώσουμε και να λειτουργήσουμε κανονικά οποιοδήποτε iPhone 3G ή 3GS ... σωστά;;

Ισχύει και γι'αυτά που πωλούνται κλειδωμένα από δίκτυα του εξωτερικού ή όχι .. ;;

 

...ρωτάω γιατί έχω ένα συγκάτοικο που πήρε το 3GS πριν κανα μήνα από 02 - Αγγλια, και θέλει να το ξεκλειδώσει. επίσης, επειδή παίζει να πάρω κι ένα 3G πάλι από Αγγλία, αλλά Orange - το κυκλοφορεί 10.11.09 και λογικά θα'ναι κι αυτό κλειδωμένο.....

Ξεκλειδώνει όλα τα ipod/iphone σε όλα τα firmware.To μόνο θέμα υπάρχει με τα νέα 3gs που έρχονται με νέα bootrom και μετά από κάθε reboot χάνεται το JB και θέλει ξανά από την αρχή

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Οκ ολα καλα, ποια ομως απο τις εφαρμογες να διαλέξω?

 

Τι ειναι καλυτερο?δεν ξερω... ποια τα πλεονεκτηματα?

 

Εχει cydia, rock και snow

 

Ok εβαλα και το Cydia και το rock ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα,

 

Για προγραμματα πλοηγησης gps υπαρχουν καπου σαφεις οδηγιες για αρχαριους? απο που το κατεβαζεις,πως το περνας κτλ..

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι το cydia.

 

Όσο για προγράμματα GPS ρίξε μια ματιά στο Ποια εφαρμογή για turn by turn navigation;

 

Όλα περνάνε μέσω iTunes. Ρίχνεις τα .ipa μέσα στην βιβλιοθήκη του iTunes και τα συγχρονίζεις με το iPhone.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! εχω παραγγειλει απο ebay το iphone 3g το οποιο ερχεται unlocked και jailbroken στην εκδοση 3.1.2 και θελω να ρωτησω το εξης:

 

οταν βγει η επομενη εκδοση και θελησω να κανω update απο το itunes θα μου κλειδωσει το κινητο?? ή απλα δεν θα μπορω να βαζω third party apps ή για να το διατυπωσω αλλιως...επειδη δεν με ενδιαφερει να βαζω third party apps απο cydia κλπ μπορω να κανω update σε μια επομενη εκδοση και να συνεχισω να χρησιμοποιω το κινητο ή θα κλειδωσει η sim???

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! εχω παραγγειλει απο ebay το iphone 3g το οποιο ερχεται unlocked και jailbroken στην εκδοση 3.1.2 και θελω να ρωτησω το εξης:

..........................

 

Jailbreak (χονδρικά) σημαίνει πως μπορείς να εγκαταστήσεις third party apps από cydia και ...απ' αλλού ( ;) ), ενώ unlock σημαίνει πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιαδήποτε SIM. Άλλο το ένα, κι άλλο το άλλο. Είναι δυο διαφορετικές διαδικασίες hack στη συσκευή, που κάποιες φορές έρχονται «πακέτο» κι άλλες, χωριστά.

 

Εάν κάνεις update σε νεότερη version μέσω iTunes, είναι σίγουρο πως θα τα χάσεις και τα δυο. Το να χάσεις το jailbreak βέβαια, δε σημαίνει και το τέλος του κόσμου. Μπορείς να ζήσεις και με εφαρμογές από το Apple Store. Θα χάσεις όμως και το unlock, που σημαίνει, πως η συσκευή θα πάψει να λειτουργεί ως κινητό τηλέφωνο και θα μείνεις μ' ένα ωραιότατο ipod :)

 

Άρα: εφόσον έχουμε jailbroken και unlocked συσκευή, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ update ή restore σε νέα version firmware από iTunes. Αυτό θα γίνει αργότερα, αφού βγουν (αν βγουν) τα κατάλληλα εργαλεία.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Dev-Team Blog - Ultrasn0w update

 

Today we released an ultrasn0w update that fixes an issue for those running firmware 3.1.2 with the 04.26 baseband.

That specific combination resulted in a missing carrier name in the upper left-hand corner of your home screen.

Today’s ultrasn0w update from 0.91 to 0.92 fixes that problem (which was an important issue for roaming).

You should see the update available if you have http://repo666.ultrasn0w.com as a Cydia source. Enjoy!

 

http://blog.iphone-dev.org/post/238376673/ultrasn0w-update

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παρακαλώ,παρατήρησα ότι το μήνυμα χρεώνεται σαν να στέλνω δυο όταν περνώ τους 60 χαρακτήρες,υπάρχει λύση για αυτό?ευχάριστο!!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπερδευεσαι?1)Βαζεις οποια σιμ θελεις μεσα και το συνδεεις με το pc(itunes).2)Κανεις την αναβαθμιση στην 3.2.1.3)Κλεινεις το itunes και προχωρας στο jb με το blackra1;)

 

 

Συγγνώμη αλλά στον οδηγό για το jb δεν αναφέρει πουθενά οτι πρέπει να κλείσουμε το itunes. Το μόνο που λέει στην αρχή είναι "Εκτελέστε το itunes και αφήστε το ανοιχτό".

Tελικά τι ισχύει? Ανοιχτό σε όλη την διαδικασία ή το κλείνουμε σε κάποια φάση?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό το forum δε μιλάει κανεις???????

 

Διαβασε αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2935454#post2935454

Βεβαια καλα θα ειναι να εψαχνες λιγο πριν ποσταρεις. Και επισης δεν ζηταμε επιμονα κατι, αν ξερει καποιος θα σου απαντησει, οποτε μπορεσει

Φιλικα παντα :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας...

Είχα εώς σήμερα το 3G 16GB jailbroken and unlocked και όλα ήταν καλά...

έως σήμερα που απέκτησα το 3GS 32G με firmware 3.1...

Πως μπορώ να έχω την συσκευή μου jailbroken and unlocked pls???

Έχω μπερδευτεί...

 

Ευχαριστώ

Try Me
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά στον οδηγό για το jb δεν αναφέρει πουθενά οτι πρέπει να κλείσουμε το itunes. Το μόνο που λέει στην αρχή είναι "Εκτελέστε το itunes και αφήστε το ανοιχτό".

Tελικά τι ισχύει? Ανοιχτό σε όλη την διαδικασία ή το κλείνουμε σε κάποια φάση?

 

Κοιτα και με κλειστο το itunes,μια χαρα γινεται το jb!Εγω παντα ετσι το κανω.Βεβαια,δεν δοκιμασα ποτε με ανοιχτο!!:)

 

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας...

Είχα εώς σήμερα το 3G 16GB jailbroken and unlocked και όλα ήταν καλά...

έως σήμερα που απέκτησα το 3GS 32G με firmware 3.1...

Πως μπορώ να έχω την συσκευή μου jailbroken and unlocked pls???

Έχω μπερδευτεί...

 

Ευχαριστώ

 

Μα γιατι μπερδευεσαι?Κοιτα λιγο πιο πανω-632 ποστ-για blackra1n κλπ.και θα καταλαβεις;):)Επισεις κοιτα και ακριβως κατω απο το δικο σου ποστ...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταρχήν ευχάριστο για την απάντηση σου γιατί είχα θέμα με τα sms εδώ k μήνες...

αλλα το forum εδώ γενικά αργή να απάντηση,είχα k μια άλλη ερώτηση σε άλλο θέμα έχει περάσει μηνας k απάντηση δε πήρα,όπως k να έχει,ευχάριστο!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε καταρχήν ευχάριστο για την απάντηση σου γιατί είχα θέμα με τα sms εδώ k μήνες...

αλλα το forum εδώ γενικά αργή να απάντηση,είχα k μια άλλη ερώτηση σε άλλο θέμα έχει περάσει μηνας k απάντηση δε πήρα,όπως k να έχει,ευχάριστο!!!

 

θα πρεπει να καταλαβεις φιλε Πανο οτι ολοι συμμετεχουν βοηθωντας τους αλλους καταρχας εκουσια και στη συνεχεια αν ξερουν να δωσουν απαντηση. Αν δεν ξερουν, η δεν ειναι συνδεδεμενοι, θα αργησουν να σου απαντησουν τελος, δεν μπορουμε να ειμαστε απαιτητικοι στις ερωτησεις μας, ειπαμε οποιος ξερει και θελει απανταει, κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος για τιποτα. Φιλικα και παλι. :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δηστυχως και εγω εχω την νεα bootrom..μετα απο καθε reboot κολλαει..

 

Οποτε αναμενουμε μεχρι να βγαλει κατι καινουριο ο Geohot...ελπιζω συντομα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μήπως είχε κανένας πρόβλημα μετά το update του ultrasn0w?Είμαι με fw 3.1 με την παλιά baseband(4.26....) και αφού έγινε το update κάνει συνέχεια έλεγχο data/δικτύου. Δηλαδή, αν το έχω δίπλα από ηχείο, κάνει θόρυβο κάθε 10 λεπτά+όταν πατάω το home button+όταν αποσυνδέεται από usb+όταν ανοίγω κάποια εφαρμογή. Δεν έχει αλλάξει τίποτε στο κινητό εκτός από το update του ultrasn0w(δεν έχω ενεργοποιημένα push,e-mail account κλπ). Μήπως είναι υποχρεωτική η αναβάθμιση σε 3.1.2;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...