Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, μπορεί το update να βγήκε μόλις χθες αλλά τα αρχεία του λειτουργικού στην 3.1.2 έχουν οριστικοποιηθεί εδώ και καιρό (όπως έχει σωστά αναφέρει και ο Periklis) και επομένως δεν έχει διορθωθεί το exploit που χρησιμοποιεί ο geohot για αυτό τον λόγο δουλεύει και στην 3.1.2 το jailbreak. ;)

 

Ήσουν ξεκάθαρος. Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι θα γίνει με το j/b για την 3.1? θα βγει καμιά φορά??? εγώ όπως έχω ξαναπεί το είχα πάρει με 3.0.1 την έκανα j/b και όταν έβαλα το winterboard μου κόλλησε άσχημα, αναγκάστικα να κάνω restore και μετά μου πέρασε και την 3.1 !!! :mad::mad::mad:

 

Φίλε μου κάνε λίγο υπομονή, αναμένουμε το blackrain του geohot που υπόσχεται να κάνει jailbreak την έκδοση 3.1 αλλά και την καινούρια 3.1.2 σε unjailbroken 3gs κινητά. :)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάνε λίγο υπομονή, αναμένουμε το blackrain του geohot που υπόσχεται να κάνει jailbreak την έκδοση 3.1 αλλά και την καινούρια 3.1.2 σε unjailbroken 3gs κινητά. :)

 

Μακάρι.... Και με το καλό!:rolleyes::happy::happy:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για εμάς τα λίγα τα παιδιά τα "κλειδωμένα":

 

Αν βάλω custom fw μέσω itunes, το unlock χάνεται(χρειάζεται να γίνει κάτι διαφορετικό στη διαδικασία για να διατηρηθεί baseband ή κάποιο ειδικό custom);Μετά απλά ξαναβάζω ultrasn0w από cydia;

Υπάρχει περίπτωση με custom fw να γίνει un-unlockable;

Apps χάνονται...τα πάντα;;;Με sync μετά από upgrade μπορούν να επανέλθουν όλες οι μη-cydia εφαρμογές;

Τι είναι καλύτερο; Custom fw ή blackra1n κλπ εργαλεία jailbreak;

 

Να πω ευχαριστώ από πριν για να μη γεμίζω με posts...

Link to comment
Share on other sites

Και παλι θα μου επιτρεψεις να σε ρωτησω γιατι redsnow 0.72? κατεβασε το 0.8

Οδηγιες για jailbreak- unlock υπαρχουν και σ αυτο το forum και μαλιστα πολυ αναλυτικα. Δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2838075#post2838075

Αυτο που θα κοιταξεις εσυ ειναι αυτο: Activate/Jailbreak/Unlock στο iPhone 2G μέσω RedSn0w (Windows) αν υποθεσω οτι εχεις Windows

 

 

0,7-0,72-0,8 τα δοκιμασα ολα :(

 

'Έχεις δοκιμάσει κατά την διαδικασία του jail με το redsnow στο waiting for reboot να αποσυνδέσεις το καλώδιο από το iphone και να το ξανά συνδέσεις?

 

εάν όχι για δοκίμασε το, νομίζω ότι θα "παίξει". ;)

 

τιποτα κι αυτο....

πω πω μπερδεμα...ΠΕΡΙΚΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ:cry:

:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα το ιδιο πραγμα ειναι κ τα δυο.με μια καλη custom ipsw εισαι σουπερ.παντως καλο ειναι να εχεις μια custom 3.1 j/b σωσμενη ωστε αν κατσει στραβη να κανεις ρεστορ σ αυτη και οχι στην εργοστασιακη 3.1,οπως την εχουν παθει αρκετοι...
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα το ιδιο πραγμα ειναι κ τα δυο.με μια καλη custom ipsw εισαι σουπερ.παντως καλο ειναι να εχεις μια custom 3.1 j/b σωσμενη ωστε αν κατσει στραβη να κανεις ρεστορ σ αυτη και οχι στην εργοστασιακη 3.1,οπως την εχουν παθει αρκετοι...

Και που βρίσκουμε μια custom 3.1 j/b? (ελπίζω να μην πέταξα Κοτσάνα :) )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και που βρίσκουμε μια custom 3.1 j/b? (ελπίζω να μην πέταξα Κοτσάνα :) )

 

Μπορώ να σου δώσω εγώ μία αλλά πρέπει να ξέρεις ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις το ECID της 3.1 αλλιώς δεν θα σε αφήσει να κάνεις το restore

 

Ok.thanx!Εγώ έχω ΑΤ&Τ iphone αλλά προφανώς unlocked.Τι χρειάζομαι:Custom 3.1 AT&T not activated ή custom non-AT&T hacktivated?

 

Xρειάζεσαι activated αλλά τώρα πλέον μπορείς να κάνεις το κόλπο με την custom ipsw αν και μόνο αν έχεις το ECID της 3.1 καθώς πλέον δεν υπογράφεται η 3.1 από την Apple οπότε αν δεν έχεις το ECID της 3.1 θα σου απορρίψει την custom ipsw

 

Αν βάλω custom fw μέσω itunes, το unlock χάνεται(χρειάζεται να γίνει κάτι διαφορετικό στη διαδικασία για να διατηρηθεί baseband ή κάποιο ειδικό custom);Μετά απλά ξαναβάζω ultrasn0w από cydia;

Υπάρχει περίπτωση με custom fw να γίνει un-unlockable;

Apps χάνονται...τα πάντα;;;Με sync μετά από upgrade μπορούν να επανέλθουν όλες οι μη-cydia εφαρμογές;

Τι είναι καλύτερο; Custom fw ή blackra1n κλπ εργαλεία jailbreak;

 

εφόσον κάνεις restore με custom θα χαθεί το unlock ναι αλλά το ξαναβάζεις το ultrasn0w άνετα μέσω Cydia οπότε κομπλέ. Πρέπει να διατηρηθεί το baseband, ναι, αλλά ούτως ή άλλως απενεργοποιήσαν την δυνατότητα αναβάθμισης της baseband στο pwnagetool καλού κακού οπότε αναγκαστικά μένεις με την προηγούμενη baseband.

Tα apps χάνονται βεβαίως και πρέπει να τα ξαναπεράσεις μέσω iTunes. Για τις εφαρμογές από Cydia χάνονται και αυτές και τις ξαναπερνάς πάλι χειροκίνητα είτε χρησιμοποιείς κάποιο backup πρόγραμμα που κυκλοφορεί στο Cydia store και γίνεται αυτόματα.

Καλύτερα custom μιας και 1) τα άλλα δεν έχουν δοκιμαστεί 2) restore κάνεις ούτως ή άλλως είτε με το ένα είτε με το άλλο

 

δηλαδη εμεις που ειμαστε με 3.1 και περιμενουμε jailbreak να αναβαθμισουμε στην 3.1.2 ;

 

Eξαρτάται. Αν τώρα είσαι σε pwned 3.1 τότε καλύτερα περίμενε το αναβαθμισμένο pwnagetool για να περάσεις custom 3.1.2

Aν ΟΧΙ, τότε δεν έχεις και τίποτα να χάσεις αναβαθμίζοντας υποθέτω μιας και η dev-Team δεν φαίνεται να έχει λύση για OTB iPhone οπότε αναγκαστικά θα το κάνετε με τη μέθοδο GeoHot όταν βγει. Αλλά καλύτερα να περιμένεις να σου πει και κανάς άλλος γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το iPod το αναβάθμισα σε 3.1.2 και περιμένω τα εργαλεία του να κάνω δοκιμές πάνω σε αυτή....

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

"iphone firmware file is corrupt"...Έχει κανένας να μου στείλει custom ipsw;Υπενθυμίζω 3gs AT&T unlocked 3.0.1 με 3.1 ECID SHSH αποθηκευμένο από Cydia. Μήπως φταίει τίποτε άλλο;

 

Edit:Ευχαριστώ φίλε Κώστα!!!Για να δούμε τι θα γίνει...

 

Update:Επιτυχής ενημέρωση σε 3.1 και όλα δουλεύουν άψογα!!!Λίγο που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε να πάει καλύτερα από μπαταρία, αλλά μάλλον το φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! μου ήρθε σήμερα email με το παρακάτω link ότι γίνεται j/b στο νέο OS του iphone 3GS!!! βέβαια εγώ δεν βγάζω άκρη. Παραθέτω το link μπας και καταλάβει κανείς άλλος.

 

http://www.motox.me/forum/f64/blackra1n-jailbreak-confirmed-work-iphone-os-3-1-2-a-59304/

Link to comment
Share on other sites

"iphone firmware file is corrupt"...Έχει κανένας να μου στείλει custom ipsw;Υπενθυμίζω 3gs AT&T unlocked 3.0.1 με 3.1 ECID SHSH αποθηκευμένο από Cydia. Μήπως φταίει τίποτε άλλο;

Update:Επιτυχής ενημέρωση σε 3.1 και όλα δουλεύουν άψογα!!!Λίγο που το χρησιμοποίησα μου φάνηκε να πάει καλύτερα από μπαταρία, αλλά μάλλον το φαντάζομαι.

 

Τελικα ποιο firmware χρησιμοποιησες ? Αυτο με το παλιο baseband η το τελευταιο με το καινουριο baseband? Ενημερωσε μας σε παρακαλω να ξερουμε :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Το παλικαρι Κυριακη ειπε κυριακη το εβγαλε .blackra1n.com

 

Μενει να το δοκιμασουμε.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νέα!!! :D

 

Άντε να δούμε...

Εγώ κατεβάζω προς το παρόν την 3.1.2 και μετά θα το δοκιμάσω ;)

 

PS. @jonk καλύτερα να βγάλεις το direct link... :ninja:

 

 

 

 

Απίστευτα γρήγορο!!!!!!! :cool:

 

Αναβάθμισα σε 3.1.2 και μετά σε λιγότερο από 1 λεπτό όπως είχε υποσχεθεί ο geohot έγινε jailbrake, χωρίς να χάσω τίποτα από τα παλιά μου δεδομένα ;)

 

Τώρα κάνω update στο Cydia!!

 

PS. Sorry for the double post... αλλά δεν το πρόσεξα απ'τη χαρά μου χαχαχα :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάνουμε update σε OFW 3.1.2, unlock μέσω iTunes και μετά τρέχουμε το blackra1n; To carrier logo εξαφανίζεται ή αυτό το κάνουν μόνο οι μάγοι της dev team; :p
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

To missing carrier logo μπορεί να ήταν αποτέλεσμα του παλαιότερου baseband που μας υποχρέωνε να έχουμε το pwnage tool... ;)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης παρατήρησα ότι έχει βγει Appsync έκδοση για 3.1 (θα έιναι το επόμενο βήμα για πολλούς φαντάζομαι :))

 

Α small request: Θυμάστε πως βάζουμε μέσα απ'το Cydia την αναφορά παράδοσης των sms (γιατί το ξέχασα... :O)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το Blackrain μονο με update περναμε την 3.1.2; Με restore για "καθαρη" εγκατασταση δεν γινεται καπως;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με το Blackrain μονο με update περναμε την 3.1.2; Με restore για "καθαρη" εγκατασταση δεν γινεται καπως;

 

Και με καθαρή εγκατάσταση στην αρχή αν θες δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Το blackra1n το τρέχεις μετά ;)

 

 

 

Το delivery ok δουλεύει και αυτό ( http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2909197#post2909197 )

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε : Jailbreak σε iPhones και iPods (touch) με έκδοση 3.1.2 μέσω Blackra1n

 

Ισχύει και για την 3.1, αν θέλεις όμως, κάνεις πρώτα άφοβα την αναβάθμιση σε 3.1.2 μέσω iTunes.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...