Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά από την απάντηση που έδωσε ο CPICH(μέλος της Dev-TEam) στο twitter του, προς το παρόν δεν είναι εφικτό το jailbreak για non-downgrable κινητά.

 

Παραθέτω το μήνυμα του στο twitter προς σχολιασμό :

 

http://www.iphonehellas.gr/wp-content/uploads/2009/10/cpich3g_iPhone3GS_Jailbreak.png

 

Πηγή : http://www.iphonehellas.gr/8226/8226/

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως προανέφερε και ο Εθνικός, η dev-team μόλις κυκλοφόρησε το pwnage tool 3.1.3 για mac το οποίο υποστηρίζει το jailbreak στην έκδοση 3.1 για όλα τα κινητά 3gs τα οποία έχουν γίνει ήδη pwned σε μία από τις δύο εκδόσεις 3.0 ή 3.0.1.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει μέθοδος jailbreak για όσες συσκευές είναι στην 3.1 out of the box.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://blog.iphone-dev.org/post/202796266/all-aboard-the-update-train

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

οπότε εμείς με windows το ξεχνάμε δια παντώς το "παιχνιδάκι" έτσι;

 

There is no Windows version of PwnageTool it is a Mac OS X tool only, we are not developing a Windows version of PwnageTool.

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω οσοι ειχαν στην 3.0 jailbroken iphone και για καποιο λογο αναβαθμισαν στην 3.1 μπορουν να ξανακανουν μεσω mac παλι jailbreak στο iphone τους σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια νέα...Να κάνω όμως μια ερώτηση, όσοι έχουν factory unlocked 3GS, πρέπει να κάνουν πρώτα update στην official 3.1 και μετά να περάσουν το custom firmware, ή περνάνε κατευθείαν το custom firmware από JB 3.0-3.0.1; thanx
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω οσοι ειχαν στην 3.0 jailbroken iphone και για καποιο λογο αναβαθμισαν στην 3.1 μπορουν να ξανακανουν μεσω mac παλι jailbreak στο iphone τους σωστα;

 

Δυστυχώς φίλε δεν ισχύει αυτό. Οσοι έχουν κάνει update στην original 3.1 δεν μπορούν πλέον να κάνουν jail, εκτός και εάν είχαν αποθηκεύσει το ecid αρχείο για την 3.0 και κάνουν downgrade στην 3.0 και μετά pwn.

 

Μόνο σε pwned συσκευές λειτουργεί το εργαλείο. ;)

 

Τέλεια νέα...Να κάνω όμως μια ερώτηση, όσοι έχουν factory unlocked 3GS, πρέπει να κάνουν πρώτα update στην official 3.1 και μετά να περάσουν το custom firmware, ή περνάνε κατευθείαν το custom firmware από JB 3.0-3.0.1; thanx

 

Το δεύτερο. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι οταν ηταν jailbroken στο cydia που εγραφε ecid file ...... κλπ. ή επρεπε να ηταν αποθηκευμενο και καπου αλλου
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι οταν ηταν jailbroken στο cydia που εγραφε ecid file ...... κλπ. ή επρεπε να ηταν αποθηκευμενο και καπου αλλου

 

Ναι γινόταν αυτόματα από το cydia εάν βέβαια είχες επιλέξει την σχετική επιλογή. Σε κάθε περίπτωση για να κάνεις downgrade στην 3.0( εφόσον είσαι στην 3.1) θα πρέπει το αρχείο ecid που είχε σώσει το cydia να είναι αυτό της έκδοσης 3.0 και όχι της 3.1. Δυστυχώς το χρονικό διάστημα ήταν πολύ μικρό εξαιτίας της κυκλοφορίας της 3.1 και επομένως θα έπρεπε να είχες μεριμνήσει άμεσα για την αποθήκευση του.

 

Σε περίπτωση που είσαι στην 3.0 ή στην 3.0.1 pwned, δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα και προχωράς κανονικά με το pnwage tool για να φτιάξεις την custom 3.1 .ipsw.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ημουν στην 3.0 jailbreak και το κινητο κολλησε αναγκαστηκα να κανω restore στην 3.1 στο cydia μου εγραφε οτι εχω ecid οταν ημουν jailbroken χωρις να εχω κανει καποια διαδικασια απο μονος μου . τωρα μπορω να κανω jail απο την 3.1 η οχι. ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις γιατι τοσο καιρο χωρις jailbreaken iphone ειναι σαν να μην εχω κινητο
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ημουν στην 3.0 jailbreak και το κινητο κολλησε αναγκαστηκα να κανω restore στην 3.1 στο cydia μου εγραφε οτι εχω ecid οταν ημουν jailbroken χωρις να εχω κανει καποια διαδικασια απο μονος μου . τωρα μπορω να κανω jail απο την 3.1 η οχι. ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις γιατι τοσο καιρο χωρις jailbreaken iphone ειναι σαν να μην εχω κινητο

 

Δυστυχώς φίλε μου από την στιγμή που έχεις κάνει upgade στην εργοστασιακή 3.1 δεν μπορείς να κάνεις jailbreak, τουλάχιστον προς το παρόν.

 

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα εάν όντως είχε σωθεί στον server του cydia το ECID on file για την 3.0 να μπορέσεις εάν θες και με δικό σου ρίσκο να κάνεις downgrade στην 3.0 (λεπτομέρειες θα βρεις εδώ : http://www.saurik.com/id/12) και στην συνέχεια να κάνεις jailbreak με τα γνωστά εργαλεία την 3.0 και τέλως να ξανά περάσεις σε pwned 3.1 με τα γνωστά εργαλεία που κυκλοφόρησαν.

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχω δοκιμάσει την συγκεκριμένη μέθοδο καθώς δεν έχω αναβαθμίσει σε 3.1 και όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι το οποίο απαιτεί τεχνικές γνώσεις. Εάν δεν είσαι διατεθιμένος να το ψάξεις θα σου πρότεινα να περιμένεις μήπως βρεθεί κάποιο άλλο exploit που θα επιτρέπει το jail απευθείας από την 3.1. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το update αλλά πλεον δεν μου εμφανίζει καθόλου carrier logo και δεν μπορώ να κάνω κλήσεις... Εμφανίζει μόνο ένα κουτάκι για σήμα αλλά ουσιαστικά δν έχει καθόλου σήμα... Μήπως να περάσω ξανά την 3.0 που είχα το κεφάλι μου ήσυχο; Καμιά ιδέα;
 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί ενημερώθηκαν.

 

Διαβάστε τους ξανά και ξανά και ξανά και πριν προχωρήσετε, αν δεν είστε βέβαιοι για κάτι, ρωτήστε εδώ.

 

Επαναλαμβάνω για μία ακόμη φορά: η δημιουργία custom ipsw σε Mac με PwnageTool 3.1.3 είναι ο μοναδικός τρόπος να περάσει κάποιος στη συσκευή του την jailbroken έκδοση 3.1, δεδομένου ότι έχει ήδη jailbroken έκδοση 3.0 ή 3.0.1.

 

Όποιος πραγματοποιήσει restore στην εργοστασιακή έκδοση 3.1 δεν θα έχει τη δυνατότητα να περάσει την jailbroken έκδοση μέσω PwnageTool.

 

Ακόμη κι αν κάτι πάει στραβά στην διαδικασία της αναβάθμισης στην 3.1 και χρειαστεί να επαναφέρετε τη συσκευή σας, είναι προτιμότερο να ΜΗΝ πραγματοποιήσετε restore σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εργοστασιακή έκδοση, ακόμη κι αν έχετε κρατήσει τα απαραίτητα αρχεία. Χρησιμοποιήστε καλύτερα την jailbroken, custom έκδοση της 3.0.

 

Επειδή η δημοσίευση αρχείων custom ipsw σε αυτό το forum απαγορεύεται, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν κατεβάζετε custom εκδόσεις από το internet. Βεβαιωθείτε ότι ανταποκρίνονται στις συσκευές σας οι οποίες εφόσον έχουν αγοραστεί στην Ελλάδα είναι εργοστασιακά ξεκλειδωμένες και μπορούν να γίνουν activate μέσω iTunes. Αν επιλέξετε να γίνει activate η συσκευή σας κατά την δημιουργία της custom ipsw δεν θα γίνει η ενεργοποίηση και το ξεκλείδωμα μέσω iTunes και δεν θα έχετε σήμα. Όσοι έχετε εργοστασιακά κλειδωμένες συσκευές, θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε εκ νέου το ultrasn0w για να ξεκλειδώσετε το baseband, ακόμη και τώρα που η custom έκδοση που έχετε εγκαταστήσει δεν το αναβάθμισε.

 

Αν πρόσεξα καλά, η Dev-Team έχει απενεργοποιήσει εντελώς την αναβάθμιση του baseband για όλες τις συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να βρείτε τον οδηγό μου για το iPhone 3GS+PwnageTool

http://www.isepsis.com/index.php?option=com_content&view=article&id=314%3A-jailbreak-iphone-3gs-pwnagetool-311&catid=44%3Aiphone-guides-and-tutorials&Itemid=65&lang=el

 

όλα πήγαν καλά με την μία μόνο που ξέχασα να βγάλω τα custom logos αλλά δεν βαριέσαι :p

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί αναβαθμίστηκαν.

 

Διαβάστε τους ξανά και ξανά και ξανά και πριν προχωρήσετε, αν δεν είστε βέβαιοι για κάτι, ρωτήστε εδώ.

 

Επαναλαμβάνω για μία ακόμη φορά: η δημιουργία custom ipsw σε Mac με PwnageTool 3.1.3 είναι ο μοναδικός τρόπος να περάσει κάποιος στη συσκευή του την jailbroken έκδοση 3.1, δεδομένου ότι έχει ήδη jailbroken έκδοση 3.0 ή 3.0.1.

 

Όποιος πραγματοποιήσει restore στην εργοστασιακή έκδοση 3.1 δεν θα έχει τη δυνατότητα να περάσει την jailbroken έκδοση μέσω PwnageTool.

 

Ακόμη κι αν κάτι πάει στραβά στην διαδικασία της αναβάθμισης στην 3.1 και χρειαστεί να επαναφέρετε τη συσκευή σας, είναι προτιμότερο να ΜΗΝ πραγματοποιήσετε restore σε ΚΑΜΙΑ εργοστασιακή έκδοση, ακόμη κι αν έχετε κρατήσει τα απαραίτητα αρχεία. Χρησιμοποιήστε καλύτερα την jailbroken, custom έκδοση της 3.0.

 

Επειδή η δημοσίευση αρχείων custom ipsw σε αυτό το forum απαγορεύεται, να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν κατεβάζετε custom εκδόσεις από το internet. Βεβαιωθείτε ότι ανταποκρίνονται στις συσκευές σας οι οποίες εφόσον έχουν αγοραστεί στην Ελλάδα είναι εργοστασιακά ξεκλειδωμένες και μπορούν να γίνουν activate μέσω iTunes. Αν επιλέξετε να γίνει activate η συσκευή σας κατά την δημιουργία της custom ipsw δεν θα γίνει η ενεργοποίηση και το ξεκλείδωμα μέσω iTunes και δεν θα έχετε σήμα.

 

Αν πρόσεξα καλά, η Dev-Team έχει απενεργοποιήσει εντελώς την αναβάθμιση του baseband για όλες τις συσκευές...

 

Perikli, έχω πρόβλημα... :p Αν διαβάσεις κ παραπάνω, έκανα restore στην custom 3.1 από jailbroken 3.0 και τώρα δέν έχω καθόλου σήμα. Έχεις καμιά πρόταση για να κάνω downgrade στην jb 3.0??? Χρειάζομαι τα φώτα σου...

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το έγραψα κιόλας στο κείμενο που έκανες παράθεση :p

 

Aν είναι από Ελλάδα όχι δεν έπρεπε να το επιλέξεις

 

Duh! Thanx ρε παιδιά! Θα κάνω ένα custom χωρίς το activate. Ελπίζω να έχετε δίκαιο. Πόσες φορές θα μας ξελασπώσετε. :P:P Πάντως μια χαρά ήμουν με το 2G, τι το ήθελα το 3GS.:p

 

EDIT: Όλα οκ... :)

 iPhone 3G S⃣
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη μακακια μου!Αναβαθμιστηκα στην 3.1 και τωρα δεν μπορω να κανω jb!Εχω το 3GS.Τεσπα.Το θεμα ειναι οτι βρηκα στο xsellize κατι custom firmwares 3.1(iPhone 3gs Custom Firmware 3.1 Unactivated and No boot logo)κλπ.που υποτιθεται οτι κανεις restore σε καποια απ'αυτη-δεν καταλαβα και καλα-και εισαι με 3.1 JB!!!Ισχυει?Παντως δεν δοκιμαζω τιποτα αν δεν μου πειτε...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη μακακια μου!Αναβαθμιστηκα στην 3.1 και τωρα δεν μπορω να κανω jb!Εχω το 3GS.Τεσπα.Το θεμα ειναι οτι βρηκα στο xsellize κατι custom firmwares 3.1(iPhone 3gs Custom Firmware 3.1 Unactivated and No boot logo)κλπ.που υποτιθεται οτι κανεις restore σε καποια απ'αυτη-δεν καταλαβα και καλα-και εισαι με 3.1 JB!!!Ισχυει?Παντως δεν δοκιμαζω τιποτα αν δεν μου πειτε...!

 

Για δώσε΄λινκ να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασια αλά μου κρασαρει όταν πάω να ανοίξω το cydia , το πέρασα παλι απο την αρχη to custom firmware πού είχα φτιάξει αλά πάλι τα ίδια .. καμιά ιδέα ?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

παιδες πως κανουμε downgrade στην 3 ή 301 από την 3.1?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...