Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου παντως δεν εχει το εικονιδιο που περιγραψατε. Τεσπα εχεις ετσι κι αλλιως πληροφορηση απο την Cosmote ποσα ΜΒ σου υπολειπονται.

Κατι αλλο που με απασχολει μια και σερφαρω αρκετα με το κινητο ειναι τι πλοηγητη (browser) να εγκαταστησω. Ο ΙΕ ειναι αργος, ο δε Οπερα μεν γρηγοροτερος αλλα κολλαει μετα απο καποια χρηση. Δοκιμασα τον Skyfire αλλα εχει κι αυτος τα κουσουρια του. Υπαρχει τιποτε καλυτερο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς όχι

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραδεκτο που το myphone εβαλε στο xperia 10 βαθμο 8,7/10 και στο omnia 2 μολις 7,3/10..δε λεω να επαιρνε περισοτερο αλλα ενα 8/10 τουλαχιστον το αξιζε το omnia 2... Edited by rebelion
Link to comment
Share on other sites

αν είχε capacitive οθόνη εγώ θα του έδινα 10/10 φίλε :D

 

edit: αν και η απόκριση της οθόνης βελτιώθηκε μετά τη τοποθέτηση invisible screen της zagg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

προσπαθώ να βάλω την αναβάθμιση 6.5.3. και όλο μου βγάζει

οτι η πιο πρόσφατη έκδοση είναι ήδη εγκατεστημένη.

 

Τι κάνω λαθος?

 

Win 7 x32

Omnia II : PDA IJ3 / PHONE IJ1 / CSC IJ3.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσεις?

 

Επίσης διαβάζω ότι η 6.5.3. είναι άλλο πράγμα από ταχύτητα αλλά από μπαταρία...

Ισχύει ? γιατί μιλάω πολύ και ο χρόνος αναμονής μετράει στην δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

προσπαθώ να βάλω την αναβάθμιση 6.5.3. και όλο μου βγάζει

οτι η πιο πρόσφατη έκδοση είναι ήδη εγκατεστημένη.

 

Τι κάνω λαθος?

 

Win 7 x32

Omnia II : PDA IJ3 / PHONE IJ1 / CSC IJ3.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσεις?

 

Επίσης διαβάζω ότι η 6.5.3. είναι άλλο πράγμα από ταχύτητα αλλά από μπαταρία...

Ισχύει ? γιατί μιλάω πολύ και ο χρόνος αναμονής μετράει στην δουλειά μου.

 

Μήπως κάνεις αναβάθμιση το Κies αντί για το κινητό σου?Γιατί θα σου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπάρχει συσκευή για αναβάθμιση και όχι ότι έχεις την τελευταία έκδοση αν δεν κάνω λάθος(ένας γνωστός μου την πάτησε έτσι:rolleyes:)

Η 6.5.3 είναι όντως περισσότερο ενεργοβόρα αλλά και με την παλιότερη έκδοση δεν έιχε και μεγάλη αυτονομία το Omnia2

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

φυσικα,ακομα τοχεις;

Απλώς είχα ρωτήσει πιο πάνω την διαφορές μεταξύ τους, δεν μου απάντησε κανείς και το άφησα. Προφανώς το KIES είναι η αναβάθμιση του PC STUDIO ε?

Link to comment
Share on other sites

Αφού άλλαξε το λειτουργικό και η "λογισμική φάτσα" γενικώς του ΟΜΝΙΑ, γιατί στο site της SAMSUNG το έχουν με το παλιό?

 

Επίσης έχω εγκατεστημένο το spb shell με τον ενσωματωμένο καιρό. Τι πρέπει να αλλάξουμε για να παίρνει πληροφορίες από το meteo.gr και όχι από άλλα sites? Για το spb weather υπάρχει τέτοια ρύθμιση (κάπου το έχω διαβάσει).

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

προσπαθώ να βάλω την αναβάθμιση 6.5.3. και όλο μου βγάζει

οτι η πιο πρόσφατη έκδοση είναι ήδη εγκατεστημένη.

 

Τι κάνω λαθος?

 

Win 7 x32

Omnia II : PDA IJ3 / PHONE IJ1 / CSC IJ3.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσεις?

 

Επίσης διαβάζω ότι η 6.5.3. είναι άλλο πράγμα από ταχύτητα αλλά από μπαταρία...

Ισχύει ? γιατί μιλάω πολύ και ο χρόνος αναμονής μετράει στην δουλειά μου.

 

Με 1-2 αλλαγές η μπαταρία θα σου κρατάει όπως πριν ... οι αλλαγές είναι να μην έχεις τίποτα στο Today Screen και να βάλεις την χρήση του επεξεργαστή σε κανονικά και όχι αυτόματα. Εμένα μου κρατάει 3 με 4 μέρες ανάλογα τη χρήση με τα 6.5.3.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

παντος ςγο πιστεθω ποσ το ομνια 2 ειναι καλυτερο και απο το hd 2 και απο το χ10 , ειδικα τωρα με τα 6,5χ , + οτι εχει το ποιο χαμυλο σαρ ποθ υπαρχει σε κινητο, παιδια ενα καλο site για windows mobile applications??
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ....εμενα μου λυπει το παλιο μενου που διαλεγες μεχρι 9 ικονιδια η κατι παραπανο κ μετα ειχες σελιδες .....πος θα γινει να βαλω το παλιο μενου? επισις γινετε να βρουμε παλλη το bubble braker?

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.

 

http://img.photobucket.com/albums/v224/Epipedo/DSC00318.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ....εμενα μου λυπει το παλιο μενου που διαλεγες μεχρι 9 ικονιδια η κατι παραπανο κ μετα ειχες σελιδες .....πος θα γινει να βαλω το παλιο μενου? επισις γινετε να βρουμε παλλη το bubble braker?

Αν θες βάλε skin, όπως spb shell καθώς και skin γι' αυτό (έχω το mobile sense, βέβαια λίγο βαρύ, αλλά με έχει βολέψει αφάνταστα).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεια ξερει κανεισ τι προβλημα εχει αυτο το kies μολισ παω να κατεβασω applications βγαζει error και με πεταει εξω, (εχω κανει και το update)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τσαμπα το spbshell η ειναι με πληρομι? κ πως θα το βρω?

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.

 

http://img.photobucket.com/albums/v224/Epipedo/DSC00318.jpg

Link to comment
Share on other sites

φίλε Newstef κάνε search εδώ

http://www.ipmartforum.com/forumdisplay.php?f=657 αλλά πρέπει πρώτα να κάνεις εγγραφή.

 

 

 

Ρε παιδιά τι παίζει με αυτό το ΝΕΤCFv35? Όταν πάω να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα μου το ζητάει να το εγκαταστήσω αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω μου λέει ότι η ver που έχει εγκατεστημένη είναι νεότερη από αυτή που πάω να εγκαταστήσω??????????????

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια με το gps

ο μ@λ@κας "έπαιξα" λίγο με άλλα προγράμματα gps (τα οποία τελικά ήταν μόνο ποζεριές που έτρωγαν μνήμη και μπαταρία) και τώρα το Ginius δυσκολεύεται πολύ να βρει δορυφόρους και να ορίσει διαδρομή. Δοκίμασα με διάφορα baud rate, αλλά και το GPS test τα βρίσκει λίγο σκούρα (το gps test βρίσκει δορυφόρους αλλά πάιρνει πολύ περισσότερο να "πρασινίσει" και να τους κλειδώσει οριστικά - για την ακρίβεια ακόμη δεν τα καταφερε από τότε που άρχισαν τα κόλπα), βρίσκει δορυφόρους αλλα μένει "κίτρινο". Μπορεί να μου πει κάποιος που του δουλεύει το gps με το Ginius σε 6.5.3 (JE1) τι ρυθμίσεις έχει (θύρες, baud rate, κλπ);

 

Και κάτι ακόμη, σκέφτομαι να αγοράσω την αναβάθμιση χαρτών για 3 χρόνια, αλλά μονο ελλάδας, που είναι μόνο 20 ευρώ (και μάλιστα η 2010.01 δεν υπολογίζεται σαν αναβάθμιση, την παίρνεις ουσιαστικά δωρεάν για φέτος :D). Αν βάλω χάρτη άλλης χώρας αλλά "δανεικό" ταυτόχρονα με τον αγορασμένο θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ginius σε 6.5.3 (JE1)[/u]

 

 

Σου παραθέτω ποστ μου σε άλλο forum

"Σήμερα το πρωί και ενώ είχα την JE1 , πέρασα την προηγούμενη την οποία δεν είχα δοκιμάσει αλλά είχα παλαιότερες . Δηλαδή πέρασα την

PDA : I8000N XX JD3

PHONE : I8000 XX JD1

CSC : I8000 EUR JD5

Eboot : I8000N XX JD3.

 

Το gps κλείδωσε μετά από τρία λεπτά την πρώτη φορά που άνοιξα το IGO .

Τελικά μου φαίνεται πως είναι η καλύτερη"

 

Ρυθμίσεις δυστυχώς δεν έχω , αφού ακόμη και τα τρία λεπτά ήταν αρκετά ώστε να με κάνουν να πουλήσω το omnia ii .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι γράφουνε μερικά άτομα και πραγματικά μου κάνουνε εντύπωση....

το gps εμένα μου κλειδώνει σε 15 δευτερόλεπτα.αποφεύγετε να βάζετε 6.5.Χ και προτιμάτε 6.5

για όποιον θέλει τις καλύτερες ρυθμίσεις με 6.5 ας μου στείλει ένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι γράφουνε μερικά άτομα και πραγματικά μου κάνουνε εντύπωση....

το gps εμένα μου κλειδώνει σε 15 δευτερόλεπτα.αποφεύγετε να βάζετε 6.5.Χ και προτιμάτε 6.5

για όποιον θέλει τις καλύτερες ρυθμίσεις με 6.5 ας μου στείλει ένα πμ.

 

Άντε πάλι! Αμάν και πότε είπαμε να βάλουμε την "καινούργια" έκδοση, πάλι πίσω τώρα???:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι γράφουνε μερικά άτομα και πραγματικά μου κάνουνε εντύπωση....

το gps εμένα μου κλειδώνει σε 15 δευτερόλεπτα.αποφεύγετε να βάζετε 6.5.Χ και προτιμάτε 6.5

για όποιον θέλει τις καλύτερες ρυθμίσεις με 6.5 ας μου στείλει ένα πμ.

 

 

 

Φίλε μου αγόρασα δυο omnia ii για μένα και ένα φίλο μου . Είχαν διαφορετική 6.5 rom .

 

Και τα δύο κλείδωναν σήμα σε περισσότερο από τρία λεπτά και άρχισα τα φλασαρίσματα σε 6,5,3 πλέον .

 

Αν κάνεις reset και μετακινηθείς σε άλλο σημείο από το τελευταίο που χρησιμοποίησες gps και σου κλειδώσει σήμα σε 2 λεπτά , τότε γνώμη μου , μη δοκιμάσεις να το φλασάρεις ποτέ καθώς από την εμπειρία μου με τα samsung (είχα και το omnia 1) το δικό σου είναι πολύ πετυχημένο και θα έλεγα εξαίρεση .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια με το gps

ο μ@λ@κας "έπαιξα" λίγο με άλλα προγράμματα gps (τα οποία τελικά ήταν μόνο ποζεριές που έτρωγαν μνήμη και μπαταρία) και τώρα το Ginius δυσκολεύεται πολύ να βρει δορυφόρους και να ορίσει διαδρομή. Δοκίμασα με διάφορα baud rate, αλλά και το GPS test τα βρίσκει λίγο σκούρα (το gps test βρίσκει δορυφόρους αλλά πάιρνει πολύ περισσότερο να "πρασινίσει" και να τους κλειδώσει οριστικά - για την ακρίβεια ακόμη δεν τα καταφερε από τότε που άρχισαν τα κόλπα), βρίσκει δορυφόρους αλλα μένει "κίτρινο". Μπορεί να μου πει κάποιος που του δουλεύει το gps με το Ginius σε 6.5.3 (JE1) τι ρυθμίσεις έχει (θύρες, baud rate, κλπ);

 

Και κάτι ακόμη, σκέφτομαι να αγοράσω την αναβάθμιση χαρτών για 3 χρόνια, αλλά μονο ελλάδας, που είναι μόνο 20 ευρώ (και μάλιστα η 2010.01 δεν υπολογίζεται σαν αναβάθμιση, την παίρνεις ουσιαστικά δωρεάν για φέτος :D). Αν βάλω χάρτη άλλης χώρας αλλά "δανεικό" ταυτόχρονα με τον αγορασμένο θα υπάρχει πρόβλημα;

 

Δες εδώ

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=23089&page=3

Θύρα 7 στα 4800 ή 9600

 

[[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\XTRA]

"Enable"=dword:1

"AutoDownload"=dword:1

"AutoDownloadActiveSync"=dword:1

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS

 

Accuracy= 1 or 4 old 19

Vaccuracy= 1 or 4 old 0

ResponseTime= 0 old 2

QOPDelay= 0 or 1 old 12

MaxLocationAge = 0

ServerAddress= xtra1.gpsonextra.net:80

Timesync= 1 old 0

και θα σου δουλεψει

όπως σε όλους

 

 

Για το δανεικό δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=23089&page=3

Θύρα 7 στα 4800 ή 9600

 

[[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS\XTRA]

"Enable"=dword:1

"AutoDownload"=dword:1

"AutoDownloadActiveSync"=dword:1

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Samsung\RIL\GPS

 

Accuracy= 1 or 4 old 19

Vaccuracy= 1 or 4 old 0

ResponseTime= 0 old 2

QOPDelay= 0 or 1 old 12

MaxLocationAge = 0

ServerAddress= xtra1.gpsonextra.net:80

Timesync= 1 old 0

και θα σου δουλεψει

όπως σε όλους

 

 

Για το δανεικό δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

 

φίλε Nikolasira δούλεψε ρολόι! Στην ταράτσα κλείδωσε ακαριαία. Εκτός ότι το xtra μένει ενεργο πλέον και δεν κλείνει μόνο του μόλις βγω, βρίσκει σήμα ακόμη και από το μπαλκόνι μου στον πρώτο, μέσα σε στενά. Πολύ καλό tweak. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι και στις δύο δοκιμές (μια στην ταράτσα και μια στο μπαλκόνι) μου έβγαλε μια απόκλιση στην τοποθεσία περίπου 50+ μέτρα, ενώ παλιότερα αργούσε (όοοοοταν κλείδωνε, μετά που το πείραξα) αλλά νομίζω ότι ήταν πιό ακριβές. Λες να είναι ιδέα μου ή να έτυχε; Μήπως το να κλειδώνει γρηγορότερα είναι σε βάρος της ακρίβειας υπολογισμού θέσης;

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...