Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιτα να δεις,εγω με ελαχιστα τηλ την ημερα και καθε ωρα μια βολτα στο ιντερνετ ετσι για να δω τα blogs μου,καθε βραδυ θελει φορτιση πλεον γιατι πεφτει στο 40-45% της μπαταριας.

πριν το φορτιζα καθε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κοιτα να δεις,εγω με ελαχιστα τηλ την ημερα και καθε ωρα μια βολτα στο ιντερνετ ετσι για να δω τα blogs μου,καθε βραδυ θελει φορτιση πλεον γιατι πεφτει στο 40-45% της μπαταριας.

πριν το φορτιζα καθε 2 μερες.

Ποιόν browser χρησιμοποιείς και είναι interactive (δηλ. μπορεις να δεις καιρό σε πόλεις στο meteo πέρα από την αρχική σελίδα)?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις,εγω με ελαχιστα τηλ την ημερα και καθε ωρα μια βολτα στο ιντερνετ ετσι για να δω τα blogs μου,καθε βραδυ θελει φορτιση πλεον γιατι πεφτει στο 40-45% της μπαταριας.

πριν το φορτιζα καθε 2 μερες.

Μάλιστα.. Μήπως να το ξανασκεφτώ για την αναβάθμιση?? :lol:

Αμάν αυτή η Microsoft! Κάνει που κάνει κάτι καλό, δεν το τελειοποιεί κιόλας να είναι αρχηγός!

 

Εμένα με περίπου 40-45 λεπτά συνολικού χρόνου ομιλίας την ημέρα, λίγο εως καθόλου internet και λίγα μηνύματα κρατάει τουλάχιστον 3 ημέρες. Στην 4η πέφτει κάτω απ' το 40%, οπότε και φτάνει πολύ γρήγορα και εύκολα στο 25-15% που μπαίνει και για φόρτιση.

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Μήπως να το ξανασκεφτώ για την αναβάθμιση?? :lol:

Αμάν αυτή η Microsoft! Κάνει που κάνει κάτι καλό, δεν το τελειοποιεί κιόλας να είναι αρχηγός!

 

Εμένα με περίπου 40-45 λεπτά συνολικού χρόνου ομιλίας την ημέρα, λίγο εως καθόλου internet και λίγα μηνύματα κρατάει τουλάχιστον 3 ημέρες. Στην 4η πέφτει κάτω απ' το 40%, οπότε και φτάνει πολύ γρήγορα και εύκολα στο 25-15% που μπαίνει και για φόρτιση.

Το βράδυ κλειστό το τηλ. ή ανοικτό?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Μήπως να το ξανασκεφτώ για την αναβάθμιση?? :lol:

Αμάν αυτή η Microsoft! Κάνει που κάνει κάτι καλό, δεν το τελειοποιεί κιόλας να είναι αρχηγός!

 

Εμένα με περίπου 40-45 λεπτά συνολικού χρόνου ομιλίας την ημέρα, λίγο εως καθόλου internet και λίγα μηνύματα κρατάει τουλάχιστον 3 ημέρες. Στην 4η πέφτει κάτω απ' το 40%, οπότε και φτάνει πολύ γρήγορα και εύκολα στο 25-15% που μπαίνει και για φόρτιση.

 

Το νέο λειτουργικό είναι σαφώς ανώτερο του προηγούμενου, ειδικά αν έχεις μέσα ακόμη το μαμίσιο, όπως είχα εγώ πριν την αλλαγή. Οπότε η μειωμένη μπαταρία είναι ένα τίμημα που δεν με πειράζει να πληρώσω, αν είναι να μη μου σπάσει τα νεύρα το τηλέφωνο :):)

Εάν εσύ κάνεις μόνο 2-3 συγκεκριμένες λειτουργίες και ΔΕΝ σου παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα, και γενικά είσαι ΟΚ με τη συσκευή, ούτε εγώ σου συνιστώ να την αλλάξεις, γιατί πάλι τα ίδια θα κάνεις, αλλά με πιό συχνές φορτίσεις ;) Είναι απλή λογική. Εγώ που εκμεταλλεύομαι όλες σχεδόν τις λειτουργίες του τηλεφώνου, το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο με τη νέα ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να γυρίσουμε στη μαμίσια που είχε πριν την αναβάθμιση?

 

αν θυμάσαι ποιά ήταν, φυσικά και μπορείς, αλλά γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορούμε να γυρίσουμε στη μαμίσια που είχε πριν την αναβάθμιση?

 

Μπορείς να βρεις τη rom που θέλεις και να την περάσεις αυτούσια.

 

Το εικονίδιο του start menu το έχει κάτω αριστερά αλλά αν κοιτάξεις ρυθμίσεις/σύστημα/εκδοση/windows mobile γράφει windows mobile 6.5 professional

 

Γνωρίζω τι γράφει φίλε μου. Πίστεψε με όμως... 6.5.Χ είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Μόλις αγόρασα ένα Omnia i-900 8g (180 Ευρώ καινούριο,στοκ στον Γερμανό) και ψάχνω σναβάθμηση σε software,OS και γενικά ότι άλλο υπάρχει...

Στην σελίδα 130 βρήκα ένα πολύ καλό μήνυμα από τον SAXOVTS με όλλες τις λύσεις...

Μπορεί κάποιος να κάνει Link κάτι παρόμοιο με νεότερες εκδόσεις (αν υπάρχουν) γιατί μπορεί να ψάχνω,αλλά 800+ σελίδες είναι πολλές :P

Ευχαριστώ...

Edited by NikosInsane
Σορρυ για τα Γκρικλις :P
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα την αναβάθμιση μέσω kies και όλα καλά εκτός από ένα πράγμα. Όταν κλείνω τα προγράμματα με το "Χ" δεν κλείνουν τελείως. Δηλαδή πρέπει να πάω στο πρόγραμμα εναλλαγής εργασιών και να κάνω από εκεί τερματισμό. Υπάρχει μήπως καμιά ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ κλειστό το τηλ. ή ανοικτό?

Το βράδυ κλειστό φίλε μου! Να καθαρίζει και λίγο η ram..

 

Το νέο λειτουργικό είναι σαφώς ανώτερο του προηγούμενου, ειδικά αν έχεις μέσα ακόμη το μαμίσιο, όπως είχα εγώ πριν την αλλαγή. Οπότε η μειωμένη μπαταρία είναι ένα τίμημα που δεν με πειράζει να πληρώσω, αν είναι να μη μου σπάσει τα νεύρα το τηλέφωνο :):)

Εάν εσύ κάνεις μόνο 2-3 συγκεκριμένες λειτουργίες και ΔΕΝ σου παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα, και γενικά είσαι ΟΚ με τη συσκευή, ούτε εγώ σου συνιστώ να την αλλάξεις, γιατί πάλι τα ίδια θα κάνεις, αλλά με πιό συχνές φορτίσεις ;) Είναι απλή λογική. Εγώ που εκμεταλλεύομαι όλες σχεδόν τις λειτουργίες του τηλεφώνου, το ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο με τη νέα ρομ.

Το μαμίσιο έχω ακόμα, μιας και δεν μου έκανε αίσθηση να το αναβαθμίσω με κάτι που μπορεί να μην είναι official.

Αυτές οι 2-3 λειτουργίες που ανέφερα είναι οι βασικές που κάνω καθημερινά! Εννοείται οτι ένα τέτοιο εργαλείο δεν το χρησιμοποιείς μόνο για αυτά τα απλά! ;)

Το χρησιμοποιώ και για άλλα πράγματα, πχ GPS και εδώ είναι ένα μείον για την κατανάλωση..Τρώει που τρώει την μπαταρία για την πλάκα του, με την αναβάθμιση δεν θα με φτάνει καθόλου! :lol: Πάμε και για φορτιστή αυτοκινήτου!

 

Γενικά θέλω να την περάσω, γιατί βλέπω μερικά σημεία που φαίνεται οτι αργεί ή δυσκολεύεται. πχ στο άλμπουμ φωτογραφιών και τα μηνύματα δεν κάνει scroll όπως στην εξερεύνηση αρχείων ας πούμε. Αυτά πιστεύω διορθώνονται με τη αναβάθμιση, έτσι?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα με το kies δεν βγαζω ακρη, δοκιμασα και με XP και με 7-64Bit, αλλα αν και βρισκει την εγκατασταση κολαει στην αποκρυπτογραφηση αρχειων και αν καταλαβα καλα τι κανατε, ουτε με τα κολπα που αναφερατε μπορεσα να κανω κατι.

 

Κλειστο το τηλεφωνο, δεν το αναγνωριζει το kies, αν το κλεισω κατα την διαρκεια της αναβαθμισης βγαζει σφαλμα.

 

Πραγματικα τσαμπα εχασα την ωρα μου, θα βαλω την τελευταια 6.5.3 που ειδα στο bytheway με το octans.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κατανάλωση μπαταρίας μετά την αναβάθμιση, πόσο περισσότερο τρώει δηλαδή?

Σε σύγκριση με πριν, αν κρατούσε 3 ημέρες (πχ), τώρα πόσο θα κρατάει?

 

Ανάλογα και τη χρήση που κάνεις.. πχ. αν κάτσω να ασχοληθώ με ιντερνετ, ήχους, κανα παιχνιδάκι έστω και να στέλνω σμσ όλη μέρα, βασικά το βραδάκι πάει για φόρτιση γιατί πέφτει δραματικά (ειδικά με τη χρήση του ιντερνετ). Αλλιώς με μια ελαφριά χρήση, κανα σμσ καμία κλήση, σε 2-3 μέρες πάει για φόρτιση:(

 

Καλημέρα παιδιά. Έκανα την αναβάθμιση μέσω kies και όλα καλά εκτός από ένα πράγμα. Όταν κλείνω τα προγράμματα με το "Χ" δεν κλείνουν τελείως. Δηλαδή πρέπει να πάω στο πρόγραμμα εναλλαγής εργασιών και να κάνω από εκεί τερματισμό. Υπάρχει μήπως καμιά ρύθμιση;

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω.. Προφανώς δεν υπάρχει κάτι για να αλλάξει αυτό.. Εκεί στη samsung μάλλον το ξέχασαν :confused:

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα την αναβάθμιση μέσω kies και όλα καλά εκτός από ένα πράγμα. Όταν κλείνω τα προγράμματα με το "Χ" δεν κλείνουν τελείως. Δηλαδή πρέπει να πάω στο πρόγραμμα εναλλαγής εργασιών και να κάνω από εκεί τερματισμό. Υπάρχει μήπως καμιά ρύθμιση;

 

Δες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=583002

 

εγκατέστησε τα και το πρόβλημά σου θα λυθεί

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το βράδυ κλειστό φίλε μου! Να καθαρίζει και λίγο η ram.

 

Ένα soft reset αρκεί για να καθαρίσει η ram. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάσαι ποιά ήταν, φυσικά και μπορείς, αλλά γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;)

 

Aν δεν θυμάμαι τι κάνω? Υπάρχει τρόπος να βρω ποια ήταν η έκδοση rom (από s/n, ημέρομηνία κατασκευής κλπ)? Πως την περνάω (με Kies που αναβάθμισα προφανώς δεν γίνεται) και που τη βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

Ένα soft reset αρκεί για να καθαρίσει η ram. :rolleyes:

Το ξέρω οτι καθαρίζει και με soft reset, αλλά αφού δεν το χρησιμοποιώ το βράδυ γιατί να μην ξεκουράζεται και αυτό? :)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν θυμάμαι τι κάνω? Υπάρχει τρόπος να βρω ποια ήταν η έκδοση rom (από s/n, ημέρομηνία κατασκευής κλπ)? Πως την περνάω (με Kies που αναβάθμισα προφανώς δεν γίνεται) και που τη βρίσκω?

 

δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις από κάπου αλλού ποιά rom είχε το κινητό πριν την αλλάξεις. Πάντως πλήρεις οδηγίες για τις rom, τις ίδιες με χρονολογική σειρά για κατέβασμα και τον τρόπο αλλαγής τους, ειδικα αν πρόκειται για downgrade (που δεν γίνεται με το Kies) μπορείς να βρεις εδώ. Αν υπάρχει πρόβλημα που παραθέτω λινκ για άλλο φόρουμ, παρακαλώ τους mod να σβήσουν το ποστ.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εάν τη θέλεις για λόγους εγγύησης, δεν είναι υποχρεωτικό να είναι η ίδια, αλλά οποιαδήποτε official.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι καθαρίζει και με soft reset, αλλά αφού δεν το χρησιμοποιώ το βράδυ γιατί να μην ξεκουράζεται και αυτό? :)

 

αδερφέ με έκανες και γέλασα πάρα πολύ να σαι καλά.:)

από κει και πέρα και με το πρόγραμμα clean ram στα γνωστά μαγαζάκια θα μείνεις ικανοποιημένος σε ότι αφορά την μνήμη ram σου :)

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ με έκανες και γέλασα πάρα πολύ να σαι καλά.:)

από κει και πέρα και με το πρόγραμμα clean ram στα γνωστά μαγαζάκια θα μείνεις ικανοποιημένος σε ότι αφορά την μνήμη ram σου :)

 

 

 

Θα έλεγα πως βοηθάει σε κάποιο βαθμό , πχ για να τρέξεις μια εφαρμογή όταν η διαθέσιμη μνήμη δεν επαρκεί , αλλά για ολοκληρωτική επαναφορά στα 65mb μόνο με soft reset .

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατά καιρούς και σε διάφορες συσκευές έχει δημιουργήσει μικροπροβληματάκια το CleanRAM. Φυσικά εάν δεν έχετε πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να μην το χρησιμοποιείτε. Εναλλακτικά πάντως προτείνω το FreeUp RAM που έχει το SKTools.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ με έκανες και γέλασα πάρα πολύ να σαι καλά.:)

από κει και πέρα και με το πρόγραμμα clean ram στα γνωστά μαγαζάκια θα μείνεις ικανοποιημένος σε ότι αφορά την μνήμη ram σου :)

Καλό είναι το γέλιο, ειδικά στις μέρες μας!

 

Όσο για τη ram ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα ελεύθερης μνήμης όσο και να έχω χρησιμοποιήσει το κινητό όσες εφαρμογές και να τρέχει. Άρα δεν νομίζω οτι μου χρειάζεται κάποιο εργαλείο που να καθαρίζει τη ram..;)

 

Κατά καιρούς και σε διάφορες συσκευές έχει δημιουργήσει μικροπροβληματάκια το CleanRAM. Φυσικά εάν δεν έχετε πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να μην το χρησιμοποιείτε. Εναλλακτικά πάντως προτείνω το FreeUp RAM που έχει το SKTools.

Το Sktools δεν το ξαναβάζω στη συσκευή μου με τίποτα!

Χωρίς να κάνω κανένα καθαρισμό ή καμία προχωρημένη ρύθμιση μου έκανε κάτι κόλπα με τους ήχους το κινητό!

Έχει πολλά εργαλεία μέσα του, αλλά νομίζω εμπλέκονται όλα αυτά τα "καλούδια" μεταξύ τους και σου δημιουργούν προβλήματα...Συνεπώς κατ' εμε είναι άχρηστο!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το Sktools δεν το ξαναβάζω στη συσκευή μου με τίποτα!

Χωρίς να κάνω κανένα καθαρισμό ή καμία προχωρημένη ρύθμιση μου έκανε κάτι κόλπα με τους ήχους το κινητό!

Έχει πολλά εργαλεία μέσα του, αλλά νομίζω εμπλέκονται όλα αυτά τα "καλούδια" μεταξύ τους και σου δημιουργούν προβλήματα...Συνεπώς κατ' εμε είναι άχρηστο!

 

Παράξενο! Είναι από τα δημοφιλέστερα προγράμματα και οι περισσότεροι δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Εάν γνωρίζεις να το χρησιμοποιείς μπορείς να παραμετροποιήσεις τα πάντα. Σίγουρα βέβαια έχει να κάνει και με το πως του "κάθεται" του καθενός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...