Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

Όχι αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα μιας και είναι εύκολο να κάνεις αναβάθμιση μόνος σου.

 

υπαρχει τροπος να σερφαρεις στο νετ με το κινητο πλαγιαστα με τον internet explorer??αν ναι πως?

 

για τον οπερα απλα γυριζεις το κινητο πλαγια κ προσαρμοζεται μονο του.αλλλα δε μαρεσει καθολου ο οπερα.

 

Δεν σου αρέσει ο Opera και σου αρέσει ο internet explorer; :confused:

 

Πιο πίσω δίνονται κάποιοι τρόποι για manually γύρισμα της οθόνης σε landscape. Βάζοντας τη συσκευή σε landscape, χρησιμοποιείς όποιον browser θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, διάβασα με προσοχή τα λινκ στο modaco και τους οδηγούς.

Εύκολο είναι. Από ότι καταλαβαίνω, για να είμαι 100% σίγουρος πρέπει να φλασάρω μόνο τα PDA και να αφήσω τα CSC, eboot και Phone. Το eboot είναι το επικίνδυνο, το CSC κρατάει το παλιό και το Phone μόνο αν υπάρχουν προβλήματα σε GPS και radio μπαίνει και μετά. Σωστά τα λέω;

 

Όταν τελειώσει η διαδικασία θα έχω κρατήσει το Shell της Samsung με τα ελληνικά και τα widgets και τα σχετικά με τις τρεις επιφάνειες εργασίας;

 

Η rom που έχεις είναι αρκετά παλιά. Οι αλλαγές στο νέο μενού ρυθμίσεων, όπως θα διαπιστώσεις είναι δραματικά πολλές. Έχουν προστεθεί αρκετά πράγματα γενικώς. Υπάρχει περίπτωση το CSC που έχεις να μήν περιέχει μεταφράσεις για ορισμένα μενού. Καλύτερα να φλασάρεις ΚΑΙ το CSC για να μην έχεις προβλήματα με τα Ελληνικά στην δομή του μενού και στα μηνύματα. Βάλε και phone. Έχει καλύτερο σήμα και γρηγορότερο κλείδωμα δορυφόρων. Μήν βάλεις eboot για να είσαι ήσυχος κατα την διάρκεια της διαδικασίας. Κάνε πλήρη αναβάθμηση και μετά master reset με τον κωδικό *2767*3855# για να είσαι σίγουρος οτι δεν έχεις κατάλοιπα απο την παλιά rom.

Σε XP η αναβάθμιση είναι παιχνιδάκι... Καλή επιτυχία...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@pavlidisc

 

Ευχαριστώ πολύ, τα κατάφερα μια χαρά!

Πρώτη εντύπωση, μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα του τηλεφώνου και στην απόκριση

 

Ερώτηση προς όσους ξέρουν:

Το Tv-Out καλώδιο της Νόκια από Ν82 δουλεύει στο Όμνια;

Edited by efkarjr
Η Γνώση Ανοίκει Στον Κόσμο
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα μιας και είναι εύκολο να κάνεις αναβάθμιση μόνος σου.

 

 

 

Δεν σου αρέσει ο Opera και σου αρέσει ο internet explorer; :confused:

 

Πιο πίσω δίνονται κάποιοι τρόποι για manually γύρισμα της οθόνης σε landscape. Βάζοντας τη συσκευή σε landscape, χρησιμοποιείς όποιον browser θέλεις.

 

χεχε ναι ο οπερα μου σπαει τα νευρα τωρα στην αρχη.ισως στο μελλον αλλαξω αποψη δεν ξερω.

 

πωπω για landskape αποτι διαβασα θελει να πειραξεις τη registry με ειδικο προγραμμα.ειμαι ασχετος με ολα αυτα.ειναι επικυνδυνο να γινει καμια στραβη κ να χαλασει το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιο κατάστημα που να κάνει τις αναβάθμισης υπεύθυνα χωρίς να έχουμε φόβο να γίνει ζημια έστω και με χρέωση ?:confused::confused:

το λέω αυτό γιατί έχουν κάψει omnia 2 και μάλιστα σε xp :(

Edited by DARKMAN74
Link to comment
Share on other sites

Άκουσον, άκουσον.. Συναντηθήκαμε με ένα φίλο που έχει και αυτός omnia 2 με την ίδια ακριβώς rom και προσπαθώντας να ανταλλάξουμε κάποια αρχεία ανακαλύψαμε ότι το ένα δεν έβλεπε καθόλου το άλλο μέσω bluetooth.. :wacko: Τι να πει κανείς τώρα; :confused:
Link to comment
Share on other sites

αυτο το ρημαδι ο browser net front 4.0 δεν δουλευει με τα winmo 6.5;

τον κανω εγκατασταση στο κινητο αλλα μου βγαζει μια ασπρη σελιδα,θελει κανα κολπο που δεν ξερω;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσον, άκουσον.. Συναντηθήκαμε με ένα φίλο που έχει και αυτός omnia 2 με την ίδια ακριβώς rom και προσπαθώντας να ανταλλάξουμε κάποια αρχεία ανακαλύψαμε ότι το ένα δεν έβλεπε καθόλου το άλλο μέσω bluetooth.. :wacko: Τι να πει κανείς τώρα; :confused:

 

εγω με ρπμ που βγηκε τελη νοεμβριου ειχα προβλημα με το bluetooth νομιζω κ5 ηταν τωρα εχω την τελευταια του 2009 νομιζω l5 κ δεν εχω προβλημα

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Άκουσον, άκουσον.. Συναντηθήκαμε με ένα φίλο που έχει και αυτός omnia 2 με την ίδια ακριβώς rom και προσπαθώντας να ανταλλάξουμε κάποια αρχεία ανακαλύψαμε ότι το ένα δεν έβλεπε καθόλου το άλλο μέσω bluetooth.. :wacko: Τι να πει κανείς τώρα; :confused:

 

Τί να πεί; Οτι μάλλον κάτι κάνετε λάθος!

Πάνε Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις δικτύου - Bluetooth - Μενού (κάτω αριστερά) - MS Ρυθμίσεις - Λειτουργία και ΤΣΕΚΑΡΙΣΕ το 2ο κουτάκι που λέει " Να είναι η συσκευή ορατή σε άλλες συσκευές ".

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι επιπλέον έχει η Α1 rom στις ρυθμίσεις και γενικά?

Η ταχύτητα του κινητού αυξάνεται πραγματικά ή απλά πάει λίγο πιο γρήγορα?

Ο ελεύθερος χώρος κύριας μνήμης & ram αυξάνονται?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
πωπω για landskape αποτι διαβασα θελει να πειραξεις τη registry με ειδικο προγραμμα.ειμαι ασχετος με ολα αυτα.ειναι επικυνδυνο να γινει καμια στραβη κ να χαλασει το κινητο?

Δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις τη συσκευή σου με τέτοιου είδους πειράματα. Εξάλλου αν δεν δοκιμάσεις, δεν μαθαίνεις. Στην χειρότερη περίπτωση να κάνεις hard reset και να επαναφέρεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις κάτι που προβλέπεται από τον κατασκευαστή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι επιπλέον έχει η Α1 rom στις ρυθμίσεις και γενικά?

Η ταχύτητα του κινητού αυξάνεται πραγματικά ή απλά πάει λίγο πιο γρήγορα?

Ο ελεύθερος χώρος κύριας μνήμης & ram αυξάνονται?

 

Αναλογα με την ρομ που θα την συγκρινεις.

Αν την συγκρινεις με την αμεσως προηγουμενη την L5, εγω δεν καταλαβα καμμια διαφορα.

Αν την συγκρινεις με προηγουμενες π.χ. J9 που ειχε το δικο μου οταν το αγορασα μεσα Δεκεμβριου,

η Α1 ειναι πολυ πιο γρηρορη, εχει διαφορετικο μενου και λιγα mg περισσοτερα ram.

Εγω παντως καθε φορα που βγαινει καινουρια ρομ θα την βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πεί; Οτι μάλλον κάτι κάνετε λάθος!

Πάνε Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις δικτύου - Bluetooth - Μενού (κάτω αριστερά) - MS Ρυθμίσεις - Λειτουργία και ΤΣΕΚΑΡΙΣΕ το 2ο κουτάκι που λέει " Να είναι η συσκευή ορατή σε άλλες συσκευές ".

 

Έχεις δίκιο.. αλλά εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε αποστολή αρχείου κατευθείαν. Συνήθως στις συσκευές επιλέγεις το να μην είναι ορατή και όχι το να είναι, που υφίσταται από default κατά την ενεργοποίηση του bluetooth :) Που να το φανταστούμε.. Κάτι άλλο τώρα. Με την τελευταία beta έκδοση του opera mobile έχετε καταφέρει να παίξετε βίντεο από το youtube; Και αν ναι χρειάζεται κάποιο preinstalled cab όπως flash κ.λ.π.; Ευχαριστώ!

Edited by Piparas
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την ρομ που θα την συγκρινεις.

Αν την συγκρινεις με την αμεσως προηγουμενη την L5, εγω δεν καταλαβα καμμια διαφορα.

Αν την συγκρινεις με προηγουμενες π.χ. J9 που ειχε το δικο μου οταν το αγορασα μεσα Δεκεμβριου,

η Α1 ειναι πολυ πιο γρηρορη, εχει διαφορετικο μενου και λιγα mg περισσοτερα ram.

Εγω παντως καθε φορα που βγαινει καινουρια ρομ θα την βαζω.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Διαφορετικό μενού? Δηλαδή? Τροποποιημένο μενου "Έναρξη" κ γενικά όλο το interface?

Και κάτι άλλο..Οι rom αυτές είναι official απ' τη samsung ή διμιουργούνται απο developers?

Σε περίπτωση αλλαγής rom έχεις τη δυνατότητα να επαναφέρεις πάλι στην προηγούμενη?

 

edit: Εμένα έχει:

PDA: J3

CSC: J5

Τηλέφωνο: J1

Ποιό απο αυτά αλλάζουν όταν εγκαταστήσεις νέα rom?

Edited by SHOG_ST
http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου δημιουργήθηκε σήμερα ένα σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να μπω στο κινητό.

Έχω ενεργοποιημένο το Code για ξεκλείδωμα του ομνια2 δηλαδή κάθε φόρα που γίνεται επανεκκίνηση ζητάει έναν κωδικό με τον οποίο ξεκλειδώνει η συσκευή. Σήμερα μετά από επανανεκκίνηση αφού κάνω εισαγωγή τον κωδικό και επιλογή Ξεκλείδωμα δεν κινείται τίποτα. μετά από 3 4 φορές αφού επιλέγω ξεκλείδωμα μου βγάζει Μη έγκυρος κωδικός.

παρακαλώ γνωρίζει κάποιος για παρόμοιο πρόβλημα; είμαι σίγουρος ότι δεν είναι σφάλμα δικό μου.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

τι τον ηθελες τον κωδικο και συ;

αμα σου το κλεψουν θα βρουν τροπο να τον σπασουν ετσι και αλλοιως.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά . τώρα έγινε. που να φανταστώ το πόσο μα....κία είναι τελικώς το windows mobile. πάντως αυτή τι στιγμή καίγωμαι διότι έχω πολλά τηλέφωνα μέσα τα οποία χρειάζομαι. αν δεν ήταν αυτά θα το είχα σπάσει τώρα 100 φορές . τελείως απαράδεκτα bugs . need help

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλά . τώρα έγινε. που να φανταστώ το πόσο μα....κία είναι τελικώς το windows mobile. πάντως αυτή τι στιγμή καίγωμαι διότι έχω πολλά τηλέφωνα μέσα τα οποία χρειάζομαι. αν δεν ήταν αυτά θα το είχα σπάσει τώρα 100 φορές . τελείως απαράδεκτα bugs . need help

 

δοκιμασες κανα soft reset μπας και ξεμπλοκαρει?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αλλά τπτ.
δοκιμασε να κανεις αναβαθμιση λογισμικου
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Είναι που είναι κλειδωμένο κανε και αναβάθμιση να πάει κάτι στραβά να το κάψεις να δέσει η μαρμελάδα :p πάρε το και πήγαινε το με την απόδειξη αγοράς να σου το ξεκλειδώσουν στην αντιπροσωπεία και αν θες και αναβάθμιση ρωτα αν μπορούνε να στο κάνουν να το παω και εγώ :)
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις αναβαθμιση λογισμικου

έκανα hard reset τελικά. τώρα όμως δεν ανοίγει . φτάνει σε ένα σημείο και μετά ξανά κλίνει και χωρίς φορτιστή δεν ανοίγει καθόλου. τι είναι αυτά σήμερα ξαφνικά όλα μαζί.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το hard reset γνται οπως ειναι καινουργια η συσκευη??? δλδ δν θα εχω προβληαμα με τα windows....! και τα ελληνικα....! Επισης ο Φακελος "εκκινηση¨Στα Windows Τι πρεπει να εχει μεσα? Edited by SoNiCK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...