Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
ο net front browser,τι ρολο παιζει;

αξιζει;

 

Τον είχα δοκιμάσει αρκετά παλαιότερα, έχει ενδιαφέρον. Αλλά μπροστά στον Opera 10 δε νομίζω ότι έχει μέλλον στην παρούσα φάση του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1) Καλημέρα και συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί αλλά για το συγχρονισμό των επαφών μέσω του Active sync, win mobile center - χωρίς να έχω εγκατεστημένο το Outlook ή κάποιο άλλο έξτρα πρόγραμμα -πως μπορώ να περάσω τις επαφές από τον Η/Υ στο κινητό (Windows Vista). Ούτε το Samsung PC studio μπορεί να κάνει κάτι (απ'όσο είδα).

 

2) τη ζελατίνα της οθόνης την έχω ακόμα και δεν έχω πρόβλημα.

 

3) Γενικά και σε όσους έχουν αμφιβολία το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό σαφώς value for money από τα αντίστοιχα PDA/smartphones που κυκλοφορουν. (Είμαι στο μερα 2)

Ευχαριστώ.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το Outlook της σουίτας Microsoft Office. Λες ότι θέλεις να περάσεις τις επαφές από το PC στη συσκευή σου. Που τις έχεις στον υπολογιστή;

 

2) Κράτησε τη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τον φορτιστή αυτοκινήτου θέλει 100% το κόλπο που σου έδωσα!!! ;)

 

Απλά αναφέρω οτι η συσκευή μου φορτίζει κανονικά με τον φορτιστή αυτοκινήτου Motorola SPN5400A με ανοιχτή τη συσκευή χωρίς καμία πατέντα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

1) Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το Outlook της σουίτας Microsoft Office. Λες ότι θέλεις να περάσεις τις επαφές από το PC στη συσκευή σου. Που τις έχεις στον υπολογιστή;

Επειδή τις μετέφερα από το G900 είναι στις Επαφές (των Windows). Είναι ειρωνικό όμως να μην έχουν συμβατότητα τα vista με το δικό τους media center και να πρεπει να εγκαταστήσω outlook...

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Απλά αναφέρω οτι η συσκευή μου φορτίζει κανονικά με τον φορτιστή αυτοκινήτου Motorola SPN5400A με ανοιχτή τη συσκευή χωρίς καμία πατέντα.

 

τότε αν ποτέ ανοίξεις τον φορτιστη σου τα δυο μεσαία πιν θα είναι ενωμένα! Σε περίπτωση που καποιος δεν δουλεύει εχει τα δύο πιν ανοιχτα! :)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή τις μετέφερα από το G900 είναι στις Επαφές (των Windows). Είναι ειρωνικό όμως να μην έχουν συμβατότητα τα vista με το δικό τους media center και να πρεπει να εγκαταστήσω outlook...

 

Δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας. Σε όλα τα λειτουργικά (XP, Vista, 7) απαιτείται το Outlook για να κάνεις συγχρονισμό τις επαφές σε windows mobile συσκευές. Ο συγχρονισμός γίνεται κανονικά μέσα από το windows mobile device center αλλά για να έχεις τη δυνατότητα να συγχρονίσεις επαφές, πρέπει να έχεις το outlook.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αύριο επρόκειτο να πάρο στα χερια μου το πολυπόθητο omnia 2!!!

 

υπάρχει κανένας οδηγός σχετικά με τα windows mobile να ξεστραβωθώ?

 

 

γιατί μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απορίες από τα μπόλικα forum που έχω διαβάσει σχετικά με το κινητό..

 

όπως πχ τα αρχεία .cab τα μπάσουμε απλά μέσα στο κινητό και τα τρέχουμε και μετά έτοιμο το prog?

Link to comment
Share on other sites

ετσι απλα γινεται με τα .cab,για τα υπολοιπα διαβασε την υπογραφη του echiDNA.

μια ερωτηση

τι διαφορα εχει ο opera mini 5 απο τον opera 10 beta;

Link to comment
Share on other sites

υποβοηθούμενο GPS? τι εννοείς?

Assist GPS (απ'οτι λέει στο manual είναι ανάλογα με τον πάροχο). Αν το έχεις θα το βρεις : Ρυθμίσεις >Γενικές ρυθμίσεις> GPS> Assist GPS.

 

Ερώτημα: Το nodata βλέπει και το wifi? ( όλα τα άλλα τα έκανα disable, Cosmote Internet, MMS, WAP) αλλά το wifi του σπιτιού δεν το βλέπω.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Assist GPS (απ'οτι λέει στο manual είναι ανάλογα με τον πάροχο). Αν το έχεις θα το βρεις : Ρυθμίσεις >Γενικές ρυθμίσεις> GPS> Assist GPS.

 

Ερώτημα: Το nodata βλέπει και το wifi? ( όλα τα άλλα τα έκανα disable, Cosmote Internet, MMS, WAP) αλλά το wifi του σπιτιού δεν το βλέπω.

 

γιατί να χρεώνεσε από cosmote όταν δεν είναι απαραίτητη (κατεβάζεις data καθε 6 ημέρες με wifi π.χ.)

 

Στο ερωτημά σου: το nodata όχι δεν το μπλοκάρει, δώσε κάτι παραπάνω μήπως μπορέσει το forum να σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ερώτημα: Το nodata βλέπει και το wifi? ( όλα τα άλλα τα έκανα disable, Cosmote Internet, MMS, WAP) αλλά το wifi του σπιτιού δεν το βλέπω.

 

Για ποιο λόγο να βλέπει το wifi; Εάν θέλεις το wifi το κλείνεις και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Ο σκοπός ύπαρξης του NoData είναι να αποφευχθεί το φαινόμενο να μπει αυθαίρετα η συσκευή στο internet μέσω GPRS και σε χρεώσει χωρίς να το καταλάβεις. Το wifi δεν έχει χρέωση.

 

τι διαφορα εχει ο opera mini 5 απο τον opera 10 beta;

 

Ο Opera mini είναι μια light μορφή του Opera. Πιο ελαφρύς, με λιγότερες απαιτήσεις αλλά και με λιγότερες δυνατότητες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το NODATA οταν κλεισουμε τα παντα επιρεαζει το ιντερνετ μεσο 3g ή απλα μονο σταματαει το gprs?

 

κατι διαβασα οτι ειναι για το roaming μονο, ετσι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Τον είχα δοκιμάσει αρκετά παλαιότερα, έχει ενδιαφέρον. Αλλά μπροστά στον Opera 10 δε νομίζω ότι έχει μέλλον στην παρούσα φάση του.

 

Skyfire μακράν ο καλύτερος πιστεύω.....και ελαφρύς:!:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να βλέπει το wifi; Εάν θέλεις το wifi το κλείνεις και δεν χρειάζεται τίποτε άλλο. Ο σκοπός ύπαρξης του NoData είναι να αποφευχθεί το φαινόμενο να μπει αυθαίρετα η συσκευή στο internet μέσω GPRS και σε χρεώσει χωρίς να το καταλάβεις. Το wifi δεν έχει χρέωση.

Εννοείται ότι γι αυτό το λόγο έβαλα το nodata και από τις ρθμίσεις του τηλεφώνου έχω μόνο σύδεση σε GSM900/1800 μη μου τρώει και πόρους με το 3G. Στο σπίτι όμως και στη δουλειά έχω wifi και συμβαίνει το εξή παράλογο (με το wifi του σπιτιού που λειτουγεί κανονικά και είναι ήδη συνδεδεμένο το laptop)

 

Στο κινητό -στις ρυθμίσεις του wifi- δεν βλέπει καθόλου το δίκτυο του σπιτιού. Ενεργοποιώ κανονικά το wifi, κάνει αναζήτηση, αλλά τίποτα (και μιλάμε το ρουτερ είναι δίπλα και το σήμα είναι 5μπάρες). Πάω τότε να τσεκάρω τις ρυμίσεις (οτι έβαλα internet και όχι work παντού), και ανοίγοντας και τον Οπερα για τις ρυθμίσεις του browser διαπιστώνω ότι σερφάρω κανονικά!!!! Από το NoData είναι όλα disable, το wifi δείχνει απενεργοποιημένο:blink::blink::blink:

Καμμιά ιδέα;

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως εχεις τη συσκευή σου συνδεδεμένη με το laptop; Εάν ναι λογικό είναι. Παίρνει internet από το laptop και το wifi δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί παράλληλα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχεις τη συσκευή σου συνδεδεμένη με το laptop; Εάν ναι λογικό είναι. Παίρνει internet από το laptop και το wifi δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί παράλληλα.

:lol::lol::lol::lol:

(τη φόρτιζα, ενώ ψαχούλευα.....που να πάει το μυαλό μου....)

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που συνδέεις το κινητό στο PC, πρέπει από πρίν να έχεις ρυθμίσει τον τρόπο με τον οποίο θα συνδεθείς. Αυτό γίνεται πηγαίνοντας ΕΝΑΡΞΗ-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΓΕΝΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΣΥΝΔΕΣΗ USB. Μία διαδικασία αρκετά “ζόρικη”!

Υπάρχει τρόπος να γίνεται ερώτηση κατά την σύνδεση και να επιλέγουμε τον τρόπο εκείνη την στιγμή κατευθείαν;

Κάτι δηλαδή σαν αυτό που έχει η HTC...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα και εγω :)

 

Το περιμενω σημερα και θα επανερθω με απορειες.

 

Απο οτι διαβαζω εδω μεσα θα το κατευχαριστηθω.

 

Ειναι και το πρωτο μου wimo κινητο....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να εχουμε ενεργοποιημενο XTRA ? Με ποιο τροπο λειτοργει, τι κανει ακριβως? Χρεωνομαστε? Χρειαζεται?

Επιπλεον, αν απενεργοποιησω το 3G , mms θα δεχομαι? Και πως το απενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προτιμοτερο να εχουμε ενεργοποιημενο XTRA ? Με ποιο τροπο λειτοργει, τι κανει ακριβως? Χρεωνομαστε? Χρειαζεται?

Επιπλεον, αν απενεργοποιησω το 3G , mms θα δεχομαι? Και πως το απενεργοποιω?

 

Το xtra βοηθάει στο να κάνουν lock οι δορυφόροι ποιο γρήγορα. Δεν είναι απαραίτητο. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το έχεις ενεργοποιημένο και να κάνεις manual update όποτε μπορείς μέσω wifi η activesync. Αν κάνεις update μέσω 3g τότε θα χρεωθείς. Κατέβασε το NoData και εγκατέστησε το. Με αυτό έχεις την επιλογή να έχεις μόνιμα απενεργοποιημένο το 3g έτσι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να χρεωθείς. MMS θα δέχεσαι κανονικά, αρκεί να μην το απενεργοποιήσεις μέσα από της επιλογές του nodata.

Link to comment
Share on other sites

Το xtra βοηθάει στο να κάνουν lock οι δορυφόροι ποιο γρήγορα. Δεν είναι απαραίτητο. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το έχεις ενεργοποιημένο και να κάνεις manual update όποτε μπορείς μέσω wifi η activesync. Αν κάνεις update μέσω 3g τότε θα χρεωθείς. Κατέβασε το NoData και εγκατέστησε το. Με αυτό έχεις την επιλογή να έχεις μόνιμα απενεργοποιημένο το 3g έτσι ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να χρεωθείς. MMS θα δέχεσαι κανονικά, αρκεί να μην το απενεργοποιήσεις μέσα από της επιλογές του nodata.

 

στο Nodata τα εχω ολα απενεργοποιημενα, θα ενεργπιησω το ΧΤΡΑ αλλα πως θα κανω ενημερωση μεσω wifi, αυτο δεν καταλαβαινω. Και το 3G πως το απενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

στο Nodata τα εχω ολα απενεργοποιημενα, θα ενεργπιησω το ΧΤΡΑ αλλα πως θα κανω ενημερωση μεσω wifi, αυτο δεν καταλαβαινω. Και το 3G πως το απενεργοποιω?

 

To nodata εχει 3 επιλογές, Ίντερνετ, mms και wap. Αν απενεργοποιήσεις ίντερνετ και wap θα εισαι οκ. To mms δεν υπάρχει λόγος να το απενεργοποιήσεις.

 

Στο μενού του Χtra (γενικές ρυθμίσεις-gps-XTRA) έχει ένα κουμπί που αν το πατήσεις κατεβάζει τα δεδομένα των δορυφόρων αν είσαι συνδεδεμένος με κάποιο WIFI.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...