Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα έχω δώσει ήδη link στο προηγούμενο ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2985679#post2985679

 

Το link είναι από την ίδια την Samsung και δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

 

Οπα γράψε λάθος... Δεν το είδα ... :O

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν τί σχέση έχει το κινητό με το laptop;

Άλλη η χρήση του ενός και άλλη του άλλου. Μήν μου πείς οτι θέλεις να πάρεις κινητό για να αντικαταστήσεις το laptop σου γιατί θα με πιάσουν τα γέλια!

Η κάθε συσκευή έχει μια συγκεκριμένη τιμή και προορίζεται για να κάνει συγκεκριμένα πράγματα. Ζυγίζεις τί και πόσο και κρίνεις αν θα την πάρεις. Δεν σε πίεσε κανένας να δώσεις 500Ε για τηλέφωνο. Εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ και το καρπούζι!

Όσον αφορά τα προβλήματα:

Ποια προβλήματα εννοείς φίλε μου; Μπορείς να μας εξηγήσεις; Γιατί εγώ προσωπικά ΔΕΝ βλέπω προβλήματα…! :X

 

Προφανως δεν επιασες το νοημα αυτων που ειπα. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να αντικαταστησω το Laptop με κινητο. Απλα οταν σκας ενα καρο λεφτα (αναλογα με αυτα της αγορας Laptop) περιμενεις απο αυτο που παιρνεις να δουλευει αψογα και οχι με ενα σωρο προβληματα (αν ψαχτεις θα βρεις πολυ κοσμο που βασανιζεται για το πως να τα διορθωσει. Εγω δεν εχω ιδια αποψη μιας και δεν εχω το κινητο. Απλα διαβαζω αποψεις και προβληματισμους αλλων.

Και στο κατω κατω,αντι να μου απαντησεις με υφακι θα μπορουσες στην απαντηση σου να με ενθαρρυνεις να παρω το κιν με την δικαιολογια οτι εσυ δεν εχεις προβληματα. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο δεν ζητησα.......

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εχω αναφερει και σε προηγουμενα ποστ μου,πρωτη φορα ασχολουμαι με winmo και samsung και ειμαι σχεδον ενθουσιασμενος κυριως γιατι οτι εφαρμογη θελω ποτε δεν μου δημιουργησε προβλημα στην εγκατασταση της εν αντιθεσει με το symbian που για πολλα χρονια ημουν κολημενος και μια ζωη προβληματα και bugs.

για μενα ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα παροτι ειχα στην κατοχη μου ολα σχεδον τα πανακριβα της νοκια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν επιασες το νοημα αυτων που ειπα. Σε καμια περιπτωση δεν θελω να αντικαταστησω το Laptop με κινητο. Απλα οταν σκας ενα καρο λεφτα (αναλογα με αυτα της αγορας Laptop) περιμενεις απο αυτο που παιρνεις να δουλευει αψογα και οχι με ενα σωρο προβληματα (αν ψαχτεις θα βρεις πολυ κοσμο που βασανιζεται για το πως να τα διορθωσει. Εγω δεν εχω ιδια αποψη μιας και δεν εχω το κινητο. Απλα διαβαζω αποψεις και προβληματισμους αλλων.

Και στο κατω κατω,αντι να μου απαντησεις με υφακι θα μπορουσες στην απαντηση σου να με ενθαρρυνεις να παρω το κιν με την δικαιολογια οτι εσυ δεν εχεις προβληματα. Τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο δεν ζητησα.......

 

Φίλε μου να ξέρεις κάτι. Για οτιδήποτε πρόβλημα υπάρχει στις συσκευές με WM κατά 99% φταίει το λειτουργικό της Microsoft και ΟΧΙ η συσκευή!

Γιαυτό και τα περισσότερα προβλήματα (εάν υπάρχουν) λύνονται με απλές παρεμβάσεις στο software κυρίως μέσω registry.

Ακόμη και το HD2 το οποίο έχει εκπληκτικό Hardware εμφανίζει προβλήματα ΟΧΙ γιατί φταίει η συσκευή αλλά τα ριμάδια τα Windows! Μία εκπληκτική σε δυνατότητες συσκευή "γονατίζει" λόγω του απαράδεκτου λειτουργικού της Microsoft ή οποία δυστυχώς δεν φαίνεται να πτοείται και ασχολείται μόνο με … … φρου φρου κι αρώματα!

Να σου πώ το ποιο απλό : Το OMNIA 2 έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που υπάρχει. Τα Windows όμως την περιορίζουν στα 65000 χρώματα. Φταίει η Samsung για αυτό; Φυσικά ΟΧΙ. Για όλα τα εμφανή προβλήματα φταίει το λειτουργικό της Microsoft και τίποτε άλλο. Το Omnia HD και το iphone έχουν την μισή ανάλυση οθόνης και όμως … … φαίνεται να έχουν την διπλάσια!

Το μόνο κακό με το Omnia 2 είναι οτι δεν το υποστηρίζουν οι xda-developers έτσι ώστε να λυθούν ταχύτατα τα όποια προβλήματα έχει (ή νομίζουμε ότι έχει).

Το τηλέφωνο είναι αστέρι. Είναι επίσης το ΜΟΝΟ WM με το οποίο μπορείς να τραβήξεις ένα αξιόλογο video και μία αξιόλογη φωτογραφία (είχα το HTC HD και αυτές οι λειτουργίες ήταν σαν να μην υπήρχαν!). Απλά θα πρέπει να ανεχτείς τις αδυναμίες τις Microsoft η οποία ΔΕΝ μπορεί με ΤΙΠΟΤΑ να φτιάξει ένα αξιόλογο και γρήγορο λειτουργικό!

 

Και κάτι ακόμη. Οι επίσημες ROM τις περισσότερες φορές δεν έχουν (σοβαρά bugs). Εκεί που γίνεται ο χαμός είναι στις cooced roms. Δεν μπορούμε όμως να κατηγορούμε μια συσκευή η οποία έχει cooced rom.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε μου να ξέρεις κάτι. Για οτιδήποτε πρόβλημα υπάρχει στις συσκευές με WM κατά 99% φταίει το λειτουργικό της Microsoft και ΟΧΙ η συσκευή!

Γιαυτό και τα περισσότερα προβλήματα (εάν υπάρχουν) λύνονται με απλές παρεμβάσεις στο software κυρίως μέσω registry.

Ακόμη και το HD2 το οποίο έχει εκπληκτικό Hardware εμφανίζει προβλήματα ΟΧΙ γιατί φταίει η συσκευή αλλά τα ριμάδια τα Windows!

 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Ο πυρήνας των Windows που χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες σαν βάση για να φτιάξουν το τελικό αποτέλεσμα σε μια συσκευή είναι δοκιμασμένος και χωρίς προβλήματα. Απλά έχει κάποια χαρακτηριστικά αλλά και περιορισμούς όπως κάθε λειτουργικό. Οι περιορισμοί αυτοί δεν κάνουν προβληματικό ένα λειτουργικό. Δεν είναι τυχαίο που συσκευές από διαφορετικές εταιρίες με το ίδιο core build των windows να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά. Εκεί έχει να κάνει με το development της κάθε εταιρίας πάνω στη συσκευή και κατά πόσο είναι σωστά φτιαγμένο.

 

Όσον αφορά το HD2 δεν φταίει η Microsoft που η HTC έφτιαξε μια συσκευή με capacitive οθόνη από τη στιγμή που τα windows όπως είναι φτιαγμένα μέχρι σήμερα δεν την υποστηρίζουν. Το ότι τα windows δεν είναι φτιαγμένα για capacitive οθόνες δεν σημαίνει ότι είναι και προβληματικά επειδή μια συσκευή ανέλαβε το ρίσκο να φτιάξει τέτοια συσκευή.

 

Να σου πώ το ποιο απλό : Το OMNIA 2 έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη οθόνη που υπάρχει. Τα Windows όμως την περιορίζουν στα 65000 χρώματα. Φταίει η Samsung για αυτό; Φυσικά ΟΧΙ. Για όλα τα εμφανή προβλήματα φταίει το λειτουργικό της Microsoft και τίποτε άλλο. Το Omnia HD και το iphone έχουν την μισή ανάλυση οθόνης και όμως … … φαίνεται να έχουν την διπλάσια!

 

Τα 65Κ χρώματα που υποστηρίζει το λειτουργικό δεν είναι περιοριστικά. Και τα 10πλάσια να είχε με γυμνό μάτι δεν φαίνονται. Άλλοι είναι οι παράγοντες που φαίνεται πιο "ζωντανό" ας πούμε το iphone. Εξάλλου υπάρχουν συσκευές με wm λειτουργικό που έχουν πιο "ζωντανή" απεικόνιση από το iphone. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι το mobile tracker?

Και πως ενεργοποιείται?

Ρίξε μια ματιά εδώ προς το τέλος της σελίδας! ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Ο πυρήνας των Windows που χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες σαν βάση για να φτιάξουν το τελικό αποτέλεσμα σε μια συσκευή είναι δοκιμασμένος και χωρίς προβλήματα. Απλά έχει κάποια χαρακτηριστικά αλλά και περιορισμούς όπως κάθε λειτουργικό. Οι περιορισμοί αυτοί δεν κάνουν προβληματικό ένα λειτουργικό. Δεν είναι τυχαίο που συσκευές από διαφορετικές εταιρίες με το ίδιο core build των windows να συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά. Εκεί έχει να κάνει με το development της κάθε εταιρίας πάνω στη συσκευή και κατά πόσο είναι σωστά φτιαγμένο.

 

Όσον αφορά το HD2 δεν φταίει η Microsoft που η HTC έφτιαξε μια συσκευή με capacitive οθόνη από τη στιγμή που τα windows όπως είναι φτιαγμένα μέχρι σήμερα δεν την υποστηρίζουν. Το ότι τα windows δεν είναι φτιαγμένα για capacitive οθόνες δεν σημαίνει ότι είναι και προβληματικά επειδή μια συσκευή ανέλαβε το ρίσκο να φτιάξει τέτοια συσκευή.

 

Μα να σου πώ κάτι;

Το λειτουργικό των Windows από εποχής Qtek S200 νομίζω ότι είναι το ΙΔΙO. Η Microsoft δεν έχει να παρουσιάσουν τίποτα το διαφορετικό.

Οι εταιρείες από την μεριά τους, (επειδή η Microsoft δεν…) προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάσταση.

Η HTC έχει το πολύ καλό TF3D και η Samsung προσπαθεί με το 3DWIZARD.

Αν απενεργοποιήσεις το TF3D ή το 3dWizard τότε έχει ένα πυραβλοκίνητο Qtek S200 το οποίο έχει 100 φορές καλύτερο hardware και 0 φορές καλύτερο software.

Τι να κάνουν λοιπόν άλλο η εταιρείες;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία λέτε το ίδιο πράγμα!

Η MS έχει ένα λειτουργικό που τρέχει (όπως τρέχει)

Και τα προβλήματα που είναι καθαρά software, είναι θέμα της μαμάς εταιρείας!!!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να βρω τα αρχεια της καρτας μνημης? Ψαχνω παντου και δεν τα βρισκω. Θελω να τρεξω ενα αρχειο .exe

 

 

Το βρηκα οκ.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τον opera 10 beta και ο οποιος ειναι αρχειο .sis,πως κανουμε την εγκατασταση στο application data και πως καταργουμε τον opera 9 που εχει απο την μανα του;

ακυρο ειχα κατεβασει την εκδοση για symbian!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι αγαπητε ουτε youtube videos μου παιζει ο player που εχει μεσα και ουτε και κανα γρηγορο ιντερνετ βλεπω και ουτε και μπαταρια πολυ δυνατη βλεπω και ουτε και πολυ φιλικο το περιβαλλον γενικα για τον αρχαριο οπως του iphone...

αυτα για να μην λεμε και μονο τα καλα για τα wm και απο εναν επισης πολεμιο της apple

 

Για το youtube δοκιμασες τον IE???Σε εμενα τρεχουν κανονικα :happy:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

καλα ε!

ο opera 10 ειναι φανταστικος παροτι beta παει μια χαρα!

μπορει να μου πει καποιος απο που θα απεγκαταστησω τον opera 9 που ειναι στο application data αλλα δεν μπορω να βρω απο που γινεται η απεγκατασταση;

[απο οτι διαβασα σε αλλο site δεν μορει να γινει απεγκατασταση γιατι ειναι στην rom,ισχυει αυτο;]

Link to comment
Share on other sites

καλα ε!

ο opera 10 ειναι φανταστικος παροτι beta παει μια χαρα!

μπορει να μου πει καποιος απο που θα απεγκαταστησω τον opera 9 που ειναι στο application data αλλα δεν μπορω να βρω απο που γινεται η απεγκατασταση;

 

Αυτός είναι μέρος της ρομ και δεν βγαίνει!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα το appStore και κατάλαβα οτι είναι αυτο που είχε πει ένας φίλος παραπάνω (sorry δεν θυμάμαι nickname! :p)...Eiναι δηλαδή για συγκεκριμένες χώρες. Μέχρι στιγμής είναι διαθέσιμο σε Αγγλία, Γαλλία, Ιταλία.

 

Κατέβασα το πρόγραμμα που χρειάζεται, αλλα στην εγκατάσταση για Ελλάδα δεν μπορείς να κατεβάσεις απ' το store...

 

Λέω να δοκιμάσω να εγκαταστήσω το πρόγραμμα για την Αγγλία για να το κάνω κάπως να δουλέψει!! :lol:

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως μου κάνει κανένα update τη rom σε Αγγλική.. Καμιά ιδέα ? :worry:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

τι να το κανεις το appstore ;

Γιατί να μην το χρησιμοποιήσουμε κ αυτό ??

Έχει αρκετές free εφαρμογές.. :)

 

Άλλωστε δεν ξέρω κ κανένα site με free εφαρμογές για wm... :X

 

εγω! εγω!

Ναι! Είχες δίκιο τελικά !! ;)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το χρησιμοποιήσουμε κ αυτό ??

Έχει αρκετές free εφαρμογές.. :)

 

Άλλωστε δεν ξέρω κ κανένα site με free εφαρμογές για wm... :X

 

 

Ναι! Είχες δίκιο τελικά !! ;)

 

εχεις pm φιλαρακο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην το χρησιμοποιήσουμε κ αυτό ??

Έχει αρκετές free εφαρμογές.. :)

 

Άλλωστε δεν ξέρω κ κανένα site με free εφαρμογές για wm... :X

 

 

Ναι! Είχες δίκιο τελικά !! ;)

ελα shog δες εδω για freewares

 

http://www.1800pocketpc.com/

 

http://www.freewareppc.com/

 

και προσεξε! ο xolloth παει να σε "χαλασει" !

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ελα shog δες εδω για freewares

 

και προσεξε! ο xolloth παει να σε "χαλασει" !

 

εχεις pm φιλαρακο.

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ !! :)

 

gesamfunai έσβησα τα Link απ' το αρχικό σου psot γιατί δεν επιτρέποννται τα Live links!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Για το youtube δοκιμασες τον IE???Σε εμενα τρεχουν κανονικα :happy:

 

Δεν έχει καμία σχέση ο Μπρουζερ. Αν μπαίνεις από Βιφι πρέπει να ανοίξεις τα UDP-Ports για την IP της συγκεκριμένης συσκευής. Μετά λειτουργεί. Αν μπαίνεις απευθείας μέσω δικτύου δεν υπάρχει πρόβλημα. Τελικώς το πρόβλημα δημιουργείται μόνο όταν ανοίγει ο Stream Player.

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση ο Μπρουζερ. Αν μπαίνεις από Βιφι πρέπει να ανοίξεις τα UDP-Ports για την IP της συγκεκριμένης συσκευής. Μετά λειτουργεί. Αν μπαίνεις απευθείας μέσω δικτύου δεν υπάρχει πρόβλημα. Τελικώς το πρόβλημα δημιουργείται μόνο όταν ανοίγει ο Stream Player.

 

Μα αφου με τον οπερα δεν ανοιγουν τα βιντεο....Σε αντιθεση με τον ΙΕ....(Και στις 2 περιπτωσεις Wi-Fi χρεισιμοποιησα)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Μα αφου με τον οπερα δεν ανοιγουν τα βιντεο....Σε αντιθεση με τον ΙΕ....(Και στις 2 περιπτωσεις Wi-Fi χρεισιμοποιησα)

 

Τα βίντεο σου ανοίγουν στον μπρουζερ η με stream player? σε μένα ανοίγουν με stream Player

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...