Jump to content

Συνηθισμένες ερωτήσεις για το νέο ιό γρίπης Α(Η1Ν1)


creation
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σιγά...δε πρόκειται,είπαμε τα μισα απο αυτά που ακούτε είναι φουσκωμένα απο τα ΜΜΕ για να πουλήσουμ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμβολιασμό του 1/3 των πολιτών της αποφάσισε η Γερμανία

Τον εμβολιασμό του ενός τρίτου του πληθυσμού της κατά της νέας γρίπης εξετάζει η Γερμανία, σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση του υπουργείο Υγείας της χώρας.

 

Ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας, ο οποίος έλαβε μέρος σε συνεδρίαση της κυβέρνησης για το θέμα, δήλωσε ότι το Βερολίνο θα παραγγείλει 25 εκατομμύρια δόσεις του εμβολίου και θα εμβολιάσει κατά προτεραιότητα το προσωπικό των νοσοκομείων, τους αστυνομικούς, τους πυροσβέστες.

 

Προτεραιότητα θα δοθεί επίσης στις εγκύους και στους ασθενείς.Τα εμβόλια δεν θα είναι έτοιμα πριν από τον Σεπτέμβριο ή τον Οκτώβριο, σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του υπουργείου. ...συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το Αυριανό ΘΕΜΑ τι προβλέπει για το άμεσο μέλλον στην Ελλάδα!:X:!:

 

Πραγματικά ρε παιδιά ... τέτοια θέματα , πέρα του πανικού , τι άλλο προσφέρουν???

Μου θυμίζει έργα που αναφέρονται στο μέλλον και όλα είναι κατεστραμμένα , μόλυνση παντού , κυκλοφορούν με μάσκες ,

ή δεν κυκλοφορούν καθόλου , πανικός στους δρόμους , φωτιές παντού, συμμορίες έχουν την εξουσία , στρατός στον δρόμο , ....:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το Αυριανό ΘΕΜΑ τι προβλέπει για το άμεσο μέλλον στην Ελλάδα!:X:!:

 

Πραγματικά ρε παιδιά ... τέτοια θέματα , πέρα του πανικού , τι άλλο προσφέρουν???

Μου θυμίζει έργα που αναφέρονται στο μέλλον και όλα είναι κατεστραμμένα , μόλυνση παντού , κυκλοφορούν με μάσκες ,

ή δεν κυκλοφορούν καθόλου , πανικός στους δρόμους , φωτιές παντού, συμμορίες έχουν την εξουσία , στρατός στον δρόμο , ....:nuke:

 

 

Αυτο το πραγμα εχει παραγινει στην Ελλαδα , τελικα δεν εχω καταλαβει αν τα ΜΜΕ τελικα ειναι για να ενημερωνουν ή για να τρομοκρατουν το κοσμο , αν δεις ειδησεις σε πιανει η απολυτη καταθλιψη , εδω ακομη δεν ειχε ερθει η κριση και στα παραθυρα των ειδησεων φωναζαν βουλιαζουμεεεεεε.....

 

Με την γριπη τα ιδια , δεν εχουν τι να πουν , απιστευτες δηλωσεις και ρεπορταζ , στο Μεξικο που απο εκει ξεκινησε οπως λενε η γριπη πιστευω οτι το χειρίζονται καλυτερα απο εδω . Ποια ειναι η λογικη του να τρομοκρατεις τον κοσμο ?? θα εχεις κανενα κερδος ? θα βοηθησεις σε κατι ?? δεν νομιζω.

 

Συνήθως, όχι.

 

 

 

Τα συμπτώματα είναι όντως πιο ισχυρά από την κοινή γρίππη, αλλά η μεταδοτικότητα είναι περίπου η ίδια. Η ουσία είναι αυτό που είπε ο murex. Είναι και θέμα τύχης, έφτασα Αθήνα από Νέα Υόρκη με πτήση που βρέθηκαν κρούσματα (και απ' όσο ξέρω είμαι εντάξει :p).

 

 

VeCo , μπορεις να μου πεις τι μετρα ειχε στο αεροδρομιο που εφτασες ( βεβαια δεν ξερω που προσγειωθηκες εδω , Ελλαδα η Κυπρο ) αλλα εγω οταν γυρισα απο την Νεα Υορκη η σουπερ ντουπερ καμερα που εχουν εγκαταστησει στο Βενιζελο ηταν εκει , αλλα δεν ηταν κανεις να κοιταει το μονιτορ , περασαμε καμια 300 ατομα ετσι χυμα, το γραφειο που καθεται και καλα αυτος που παρακολουθει την καμερα σε δικο του μονιτορ ηταν αδειο...Τελειος ελεγχος.

Link to comment
Share on other sites

VeCo , μπορεις να μου πεις τι μετρα ειχε στο αεροδρομιο που εφτασες ( βεβαια δεν ξερω που προσγειωθηκες εδω , Ελλαδα η Κυπρο ) αλλα εγω οταν γυρισα απο την Νεα Υορκη η σουπερ ντουπερ καμερα που εχουν εγκαταστησει στο Βενιζελο ηταν εκει , αλλα δεν ηταν κανεις να κοιταει το μονιτορ , περασαμε καμια 300 ατομα ετσι χυμα, το γραφειο που καθεται και καλα αυτος που παρακολουθει την καμερα σε δικο του μονιτορ ηταν αδειο...Τελειος ελεγχος.

Κι εγώ τα ίδια, όταν είχα επιστρέψει στον Ελ. Βενιζέλο (από Ε.Ε., όχι ΗΠΑ) η κάμερα ήταν εκεί, αλλά κανείς δεν την έλεγχε.

 

Τώρα δεν ξέρω αν αυτή η κάμερα εντοπίζει αυτόματα υψηλές θερμοκρασίες και ειδοποιείται κάποιος, αλλά η όλη κατάσταση έβγαζε κάτι το "χύμα".

Link to comment
Share on other sites

loool...το ίδιο συνέβη και σε μένα με την κάμερα...5 Ιουλίου στην επιστροφή από Ντουμπάι, ο υπεύθυνος την κάμερας απουσίαζε big time..!!
Link to comment
Share on other sites

VeCo , μπορεις να μου πεις τι μετρα ειχε στο αεροδρομιο που εφτασες ( βεβαια δεν ξερω που προσγειωθηκες εδω , Ελλαδα η Κυπρο ) αλλα εγω οταν γυρισα απο την Νεα Υορκη η σουπερ ντουπερ καμερα που εχουν εγκαταστησει στο Βενιζελο ηταν εκει , αλλα δεν ηταν κανεις να κοιταει το μονιτορ , περασαμε καμια 300 ατομα ετσι χυμα, το γραφειο που καθεται και καλα αυτος που παρακολουθει την καμερα σε δικο του μονιτορ ηταν αδειο...Τελειος ελεγχος.

 

Η καμερούλα όπως πάντα, αλλά είχε δύο άτομα που την κοιτούσαν. Φαντάζομαι πως είναι ανάλογα με τις πτήσεις που φτάνουν. Όταν έφτανα από Νέα Υόρκη την παρακολουθούσαν, όταν έφτανα από Κύπρο και ταυτόχρονα μία πτήση από Νέα Υόρκη, τις παρακολουθούσαν, όταν έφτασα από Κύπρο χωρίς άλλες πτήσεις δεν είχε κανέναν. :p

 

Αναφορικά με το ΘΕΜΑ τα ρεπορτάζ του αποτελούν όνειδος για τον τομέα της δημοσιογράφιας. Δίπλα από τα της γρίππης, αναφέρεται στα τεστ του Facebook για το τι δολοφόνος θα γινόσουν, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα είχε αφιερώσει 8-10 σελίδες στην Αγγελοπούλου για να μας κάνει να νιώσουμε θυμό για το lifestyle της εν μέσω κρίσης.

 

Εν ολίγοις τρομολαγνεία και λαϊκισμός σε όλο του το μεγαλείο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το Αυριανό ΘΕΜΑ τι προβλέπει για το άμεσο μέλλον στην Ελλάδα!:X:!:

 

Πραγματικά ρε παιδιά ... τέτοια θέματα , πέρα του πανικού , τι άλλο προσφέρουν???

Μου θυμίζει έργα που αναφέρονται στο μέλλον και όλα είναι κατεστραμμένα , μόλυνση παντού , κυκλοφορούν με μάσκες ,

ή δεν κυκλοφορούν καθόλου , πανικός στους δρόμους , φωτιές παντού, συμμορίες έχουν την εξουσία , στρατός στον δρόμο , ....:nuke:

Λες να μεταλλαχτει ο ιος και να γινουμε ζομπι;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της γρίπης Α στην χώρα μας εντοπίστηκε σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

 

Πρόκειται για 33χρονο Έλληνα ο οποίος εισήλθε την Κυριακή σε νοσοκομείο της χώρας με συμπτώματα πνευμονίας.

 

Ο νεαρός νοσηλεύεται σε Μονάδα εντατικής θεραπείας και βρίσκεται υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Οι γιατροί χαρακτηρίζουν την κατάστασή του σοβαρή.

 

πηγη...zougla.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της γρίπης Α στην χώρα μας εντοπίστηκε σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

 

Πρόκειται για 33χρονο Έλληνα ο οποίος εισήλθε την Κυριακή σε νοσοκομείο της χώρας με συμπτώματα πνευμονίας.

 

Ο νεαρός νοσηλεύεται σε Μονάδα εντατικής θεραπείας και βρίσκεται υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Οι γιατροί χαρακτηρίζουν την κατάστασή του σοβαρή.

 

πηγη...zougla.gr

 

Αναφερει αν ειχε ερθει απο εξωτερικο και αν ναι απο πια χωρα ??

Link to comment
Share on other sites

Στις ειδήσεις είπαν πως δεν είχε ταξιδέψει στο εξωτερικό. Δε γνωρίζουν όμως αν ήρθε σε επαφή με κάποιον που μόλις είχε επιστρέψει από έξω. Διερευνούν ακόμα το θέμα.
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Xμ, τελικά είπαν ότι ο 33χρονος ζει και εργάζεται στην Κρήτη και μάλιστα σε οικογενειακή επιχείρηση τουριστικού ενδιαφέροντος..τρέχα γύρευε δλδ πόσοι θα έχουν κολλήσει. Από εκεί και πέρα η οικογένειά του λέει πως πήγε στο ιατρικό κέντρο και τον έδιωξαν με έναν ορό απλά που του έβαλαν, ενώ οι γιατροί βγαίνουν και λένε ότι του είπαν να πάει σε νοσοκομείο γιατί η κατάστασή του χρήζει περαιτέρω διευρένησης και δεν πήγε. Ό,τι να 'ναι σ'αυτήν τη χώρα... περαστικά του. Α! Είπαν πως είναι και αθλητής χωρίς προβλήματα υγείας.
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

πληρες χαος στα δημοσια νοσοκομεια.

αναγκαστηκα να παω στα εκτακτα περιστατικα καθως απο χτες εχω πυρετο 38.7-39.1,πονολαιμο,ριγη.

κατ αρχην με το που φτανει κανεις στο νοσοκομειο πρεπει να περασει απο το κεντρο του πολιτη...μη με ρωτησετε τι ειναι γτ ουτε εγω καταλαβα..πας σε ενα γραφειακι,λες τα συμπτωματα σου και αναλογως σε παραπεμπουν..εμενα προσωπικα με παρεπεμψαν σε ΩΡΛ.

η ουρα τεραστια, και υγιης να πας ολο και κατι θα κολησεις...ολο το ιατρικο προσωπικο και οι σεκιουριτι,φορανε μεν μασκες αλλα συνηθως κρεμονται στον λαιμο τους,αφηνοντας ακαλυπτο στομα και μυτη .

 

και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση.τα φαρμακα που μου συνταγογραφησε,εβαλε μεν την σφραγιδα με το ονομα της και μια υπογραφη,αλλα δεν εβαλε την στρογγυλη σφραγιδα..το αποτελεσμα??να μου κανουν ολοκληρη μανουρα στο φαρμακειο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πληρες χαος στα δημοσια νοσοκομεια.

αναγκαστηκα να παω στα εκτακτα περιστατικα καθως απο χτες εχω πυρετο 38.7-39.1,πονολαιμο,ριγη.

κατ αρχην με το που φτανει κανεις στο νοσοκομειο πρεπει να περασει απο το κεντρο του πολιτη...μη με ρωτησετε τι ειναι γτ ουτε εγω καταλαβα..πας σε ενα γραφειακι,λες τα συμπτωματα σου και αναλογως σε παραπεμπουν..εμενα προσωπικα με παρεπεμψαν σε ΩΡΛ.

η ουρα τεραστια, και υγιης να πας ολο και κατι θα κολησεις...ολο το ιατρικο προσωπικο και οι σεκιουριτι,φορανε μεν μασκες αλλα συνηθως κρεμονται στον λαιμο τους,αφηνοντας ακαλυπτο στομα και μυτη .

 

και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση.τα φαρμακα που μου συνταγογραφησε,εβαλε μεν την σφραγιδα με το ονομα της και μια υπογραφη,αλλα δεν εβαλε την στρογγυλη σφραγιδα..το αποτελεσμα??να μου κανουν ολοκληρη μανουρα στο φαρμακειο.

Περαστικα.Δεν νομιζω να ειχες τον Η1Ν1.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Οχι ευτυχως..οξεια αμυγδαλιτιδα...ειχε υποψιες για λοιμωδη μονοπυρηνωση αλλα ευτυχως δεν ειχα.

με φορτωσε με φαρμακακια και αναμενουμε...τουλαχιστον επεσε λγο ο πυρετος στο 38.8

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλά και γρίπη να είχες αντιμετωπίσιμη είναι άρα μην αγχώνεστε (εγώ αγχώνομαι για τα χάπια! :p Δεν μπορώ να πιω). Ο αδερφός μου είχε παρουσιάσει συμπτώματα και τον πήραμε σε ένα γιατρό, του έκανε ανάλυση αίματος και σε ένα λεπτό του είπε ότι είχε γρίπη. Όμως επειδή δεν πειστήκαμε τον πήραμε νοσοκομείο όπου μας είπαν ότι αυτό που του έκανε έβρισκε απλά αν είχε γρίπη και όχι μια συγκεκριμένη γρίπη (να αναφέρω ότι δεν παρουσίασε όλα τα συμπτώματα όπως διάρροιες και ανορεξία- αντίθετα όλη την ώρα τρώει). Του είπαν ότι δεν κάνουν ανάλυση αίματος σε άτομα που δεν έχουν-είχαν κάποιο πρόβλημα υγείας ή είναι μικρά παιδιά και ότι αν θα κάνει θα του βγάλουν τα αποτελέσματα σε 7-10 μέρες που μέσα σε τόσες πολλές σίγουρα θα του περάσει και ότι αν θέλει γρήγορα ας πάει σε γιατρό εξωτερικό. Τελικά δεν πήγε και τώρα πίνει τα Tamiflu για να του περάσει. Αλλά όπως είπα δεν παρουσίασε όλα τα συμπτώματα και πυρετό τώρα δεν έχει (είχε 39 την μέρα που τον εξέτασε ο γιατρός. Πάντως μπορεί και να μην είναι γρίπη αφού κανένας από την οικογένεια (ούτε φίλοι του) δεν έχουν παρουσιάσει συμπτώματα γρίπης και ούτε εγώ που είμαστε τόσο αγαπημένοι και συνέχεια μου έδινε φιλιά! :p :p :p :lol:
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Οχι ευτυχως..οξεια αμυγδαλιτιδα...ειχε υποψιες για λοιμωδη μονοπυρηνωση αλλα ευτυχως δεν ειχα.

με φορτωσε με φαρμακακια και αναμενουμε...τουλαχιστον επεσε λγο ο πυρετος στο 38.8

Ο πυρετος σου ειναι ασορτι με τη θερμοκρασια :p .Και παλι περαστικα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε μόνο τα κέρδη των βιομηχανιών από τα εμβόλια...Δις

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.............................................................................

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρετος σου ειναι ασορτι με τη θερμοκρασια :p .Και παλι περαστικα.
λολ.το αστειο ειναι πως ολοι γυρω μου ειχαν σκασει κι εγω κρυωνα!!!ειχα ριγη,39,1 και δεν μπορουσα με τπτ να ιδρωσω!!ωσπου παρασκευη βραδυ αρχιζει ποταααααμια ο ιδρωτας και επεσε μεσα σε 1 ωρα στο 37,7 και το επομενο πρωι ειχα 36,7!

 

Διαβάστε μόνο τα κέρδη των βιομηχανιών από τα εμβόλια...Δις

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.............................................................................

ας βγουνε πρωτα τα εμβολια,ας κυκλοφορησουν και βλεπουμε
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε μόνο τα κέρδη των βιομηχανιών από τα εμβόλια...Δις

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.............................................................................

 

δεν το κανουν τζαμπα για να σωσουν την ανθρωποτητα???? τι περιεργο??

 

αυτοι λευτα εχουν! δοξα θελουν!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το Αυριανό ΘΕΜΑ τι προβλέπει για το άμεσο μέλλον στην Ελλάδα!

 

Πραγματικά ρε παιδιά ... τέτοια θέματα , πέρα του πανικού , τι άλλο προσφέρουν???

Μου θυμίζει έργα που αναφέρονται στο μέλλον και όλα είναι κατεστραμμένα , μόλυνση παντού , κυκλοφορούν με μάσκες ,

ή δεν κυκλοφορούν καθόλου , πανικός στους δρόμους , φωτιές παντού, συμμορίες έχουν την εξουσία , στρατός στον δρόμο , ....:nuke:

:lol::lol::lol:

ΤΟ ΚΑΚΟ. :lol:

 

Ενας φιλος μου στη Θεσσαλονικη που νοσησε πριν λιγες μερες παντως, εμαθα οτι εχει πολυ ηπια συμπτωματα και θα μεινει σπιτι μονο 7 μερες.

Γενικα ξερει κανεις ποσο κραταει μεχρι να ιαθεις πληρως και να εισαι απολυτως σιγουρος οτι δεν θα κολλησεις κανεναν;

 

Πολυ προσοχη στα Μ.Μ.Μ. παιδια, εγω κυκλοφορω με μαντηλακια αντισηπτικα και προσεχω ιδιαιτερα.

Επισης κλειστε τις ρημαδες τις τηλεορασεις, γιατι εκει βγαινει και λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του!:X:X:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οφειλω να το παραδεκτω οτι τα μμε ειναι μανουλες στη παραπληροφοριση και στο σκοταδισμο σχετικα με την γριππη ,ενδιαφερον παρουσιαζει οτι βγαζουν γνωστους-αγνωστους και λενε ιδεες προτρεπουν σε μετρα πανικου κλπ κλπ και εχουμε τον απλο κοσμο να πανικοβαλεται οτι αν κολησει θα πεθανει οτι κολα με το καλημερα κλπ κλπ

αποψη μου παιδια ειναι οτι οι φαρμακοβιομηχανιες εκαναν τοσο ντορο για να τσεπωσουν καποια χρηματα οι πολιτικοι επετρεψαν τις φημες να φουσκωσουν για τις μοιζες και τα προβατα δλδ εμεις θα πληρωσουμε τη νυφη.Αυτο φανταζομαι ενδεχομενως γνωριζοντας οτι επιδεικτικα αντι να καθησυχαζουν το πληθος το πανικοβαλλουν και κρυβουν το γεγονος οτι η απλη καθημερινη γριππη πλησιαζει το μισο εκατομυριο σε θανατους παγκοσμια καθε χρονο

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα δεν επετρεψαν τις φημες για μιζες,απλα για να ξεχαστουν αλλα θεματα..

λιγο η γριππη ,λιγο τα μπανια του λαου...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...