Jump to content

iPhone - Νοοτροπία / Mόδα


Dj_Blade
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά τα WP8 μου είναι πολύ συμπαθή και τα θεωρώ πολύ αξιοπρεπή και παρεξηγημένα τηλέφωνα, ειδικά τα Nokia. Επίσης, τα θαυμάζω γιατί και το πιο φτηνό WP δεν έχει το παραμικρό lag.

Συμφωνώ και εγώ ότι είναι πολλοί τύποι που αγοράζουν κάτι (και πολλές φορές με χρήματα που δεν έχουν) για να πουλήσουν μούρη χωρίς να μπορούν να αξιοποιήσουν ούτε το 1/100 των δυνατοτήτων τους. Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος αυτό γινόταν και με τα Nokia 6600 κ.α παλιότερα τηλέφωνα που ενώ έστελναν MMS, έμπαιναν στο internet, λάμβαναν email κτλ, πρακτικά ελάχιστοι τα αξιοποιούσαν. Όπως υπάρχουν και αρκετοί που παίρνουν iPhone γιατί απλά θέλουν κάτι εύκολο, αξιόπιστο και γρήγορο για να κάνουν τη δουλειά τους, και καλά κάνουν. Το έγγραψα και μερικές σελίδες πριν, ο πατέρας μου που είναι 46 χρονών πήρε όταν βγήκε το iPhone 4, και δεν το αλλάζει με τίποτα, γιατί θέλει να μπαίνει twitter, facebook, να έχει τα email του, να κάνει το σερφάρισμα του, και το iPhone του έδωσε την απλότητα και την ταχύτητα να το κάνει, πράγμα που δεν μπορούσε να βρεί σε κανένα άλλο τηλέφωνο. Καλά έκανε, δεν το κατακρίνω αυτό. Θα μπορούσε να το αξιοποιεί πολύ περισσότερο, αλλά από τη στιγμή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλει, δεν έχει καμιά σημασία. Το πρόβλημα είναι με τους δήθεν και μόνο με αυτούς

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε κιόλας πως κάποιοι απο εμάς έχουν βαρεθεί τόσο πολύ το παιχνίδι με την τεχνολογία που φτάνουν στο σημείο να πουν παίρνω ένα "απλό" κινητό ή ένα iphone αν μπορώ να κάνω την δουλειά μου ή ακόμα και ένα wp8 όπως διάβασα πρόσφατα σε ένα φλέγον ζήτημα περί Νοκια. :)

 

Συμφωνώ τα μάλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι μόδα (κακός) το iPhone και ιδικά της πιτσιρικαρίας είναι γεγονός…

Θα έχει περάσει ένας μήνας από την επίσκεψη μου σε ένα από τα δεκάδες καταστήματα Γερμανός για να πληρώσω λογαριασμό…

Και έτυχε να δω-ακούσω το εξής τραγελαφικό…

Είναι μια κοπελιά ετών 16-17 ετών με την μητέρα της και κοιτάζουν για το νέο κινητό της μικρής στο σταντ των iPhone…

Η μικρή να κλαίει και να οδύρεται… να απειλεί θεούς και δαίμονες, για να πάρει το iPhone5, από την στιγμή που όλοι οι συμμαθητές της έχουν ήδη iPhone5 όπως χαρακτηριστικά έλεγε στην μητέρα της, που με την σειρά της προσπαθούσε να καταλάβει αν κάνει και καφέ με τα 740 ευρώ που κόστιζε….

 

Αυτό ακριβώς! Δε θέλω να πω πως όσοι έχουν iPhone το'χουν μόνο για μόστρα (προς Θεού, κι εγώ iPhone είχα), απλώς για κάποιο ανεξήγητο για μένα λόγο το συγκεκριμένο κινητό το έχουν ή όσοι είναι επαγγελματίες ή όσοι δεν ασχολούνται και πολύ με τα κινητά και το χρησιμοποιούν μόνο για check in στο facebook, να τραβήξουν φωτογραφία τον καφέ που παρήγγειλαν και να την "ανεβάσουν" στο instagram κτλ, δηλαδή ή του ύψους ή του βάθους.

Επίσης, είναι πραγματικά για γέλια να βλέπεις παιδιά να δίνουν μετρητοίς τόσα λεφτά για να αγοράσουν ένα κινητό και όταν τους στείλεις ένα μήνυμα, να σου απαντάνε στο facebook γράφοντας, "Συγγνώμη που δεν σου απάντησα αλλά δεν έχω κάρτα". Και μην πείτε για τους Android χρήστες γιατί δεν έχω πετύχει ούτε έναν μέχρι τώρα που να μου πει το ίδιο είτε έχει το Vodafone Joy, είτε το Samsung Galaxy S3.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πετύχει εγώ άτομο να έχει το S3 και να σου λέει την ίδια τραγική ατάκα "δεν έχω κάρτα"! Απο την αλλη ακόμα και πριν τα iphone και galaxy άκουγες αυτήν την δικαιολογία παρολο που είχε τηλέφωνο αξίας ανω των 500 ευρώ αυτός που στην έλεγε!

 

Πάντως, μη σας φαίνεται περίεργο. Πολλοί νέοι/νέες μαζεύουν λεφτά και αντί για να τα ρίξουν στο μηχανάκι ή στο PC ή στα παιχνίδια/κονσόλα προτιμούν να αγοράσουν κάποιο ακριβό τηλέφωνο. Η ακόμα και μεγαλύτεροι. Αν το κρατήσουν για χρόνια θα είναι καλή επένδυση. Σκεφτείτε και τα tablet που (για μένα) είναι ακόμα πιο ανούσια...

 

ΥΓ. Μου άρσε πολύ η υπογραφή σου. ΘΑ πρέπει να την δείξουμε στους φανατικούς των WP :P

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτό που λες για τα tablet. Θεωρώ πως είναι ότι πιο άχρηστο έχει φτιαχτεί τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι φορητά όπως το κινητό,δεν παίρνουν τηλέφωνο, κοστίζουν μια περιουσία και δεν είναι κανπιο γρήγορα από τα κινητά. Είχα το ipad 2 το κράτησα σχεδόν ένα χρόνο και τελικά το έδιωξα στα 250 ευρω (32GB+3G). Ναι άνετα όλα αλλά είναι το ίδιο φορητό με ένα laptop, ενώ το γεγονός ότι δεν έχει πληκτρολόγιο το καθιστά άχρηστο για επαγγελματικη χρήση. Θεωρώ ότι πιο εύκολα γράφεις στο iphone παρα στο ipad. Δηλαδή αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο θα διάλεγα iphone.

Τα tablet είναι το μόνο που δεν παίζει ρόλο το λειτουργικό, πραγματικά η τιμή τους δεν δικαιολογεί την χρησιμότητα τους. Κανα παιχνιδάκι, σερφαρισμα, facebook και μεχρι εκει

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

Οποιο σου αρέσει πιο πολύ! Το 5αρι είναι πιο σύγχρονο. Α και είσαι λίγο offtopic. Δες στα θέματα "επιλογή συσκευής" του φόρουμ

:)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ για τα tablet οτι ειναι άχρηστα . Εξαρτάται πως τα χρησιμοποιεί καθένας . Εχω iPad και με εχει βοήθησε πολλές φορές . Συμφωνώ οτι το γράψιμο ειναι λίγο μπελάς. Αλλά σκέφτεται ποσά PDF βιβλίο έχω που χρΗσιμοποιο για την δουλειά μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ για τα tablet οτι ειναι άχρηστα . Εξαρτάται πως τα χρησιμοποιεί καθένας . Εχω iPad και με εχει βοήθησε πολλές φορές . Συμφωνώ οτι το γράψιμο ειναι λίγο μπελάς. Αλλά σκέφτεται ποσά PDF βιβλίο έχω που χρΗσιμοποιο για την δουλειά μου.

 

Σεβαστή η άποψη σου αγαπητέ συμφορουμίτη, δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι. Καθένας εκφράζει σύμφωνα με τις δικές του ανάγκες. Αλλά μάλλον είσαι λίγο offtopic. Εδώ κυρίως συζητούσαμε το iphone και την επιτυχία του υπο το πρίσμα της μόδας. Για τα tablet νομίζω πως υπάρχει ανάλογο τοπικ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμπληρώσω σε αυτό που λες για τα tablet. Θεωρώ πως είναι ότι πιο άχρηστο έχει φτιαχτεί τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι φορητά όπως το κινητό,δεν παίρνουν τηλέφωνο, κοστίζουν μια περιουσία και δεν είναι κανπιο γρήγορα από τα κινητά. Είχα το ipad 2 το κράτησα σχεδόν ένα χρόνο και τελικά το έδιωξα στα 250 ευρω (32GB+3G). Ναι άνετα όλα αλλά είναι το ίδιο φορητό με ένα laptop, ενώ το γεγονός ότι δεν έχει πληκτρολόγιο το καθιστά άχρηστο για επαγγελματικη χρήση. Θεωρώ ότι πιο εύκολα γράφεις στο iphone παρα στο ipad. Δηλαδή αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο θα διάλεγα iphone.

Τα tablet είναι το μόνο που δεν παίζει ρόλο το λειτουργικό, πραγματικά η τιμή τους δεν δικαιολογεί την χρησιμότητα τους. Κανα παιχνιδάκι, σερφαρισμα, facebook και μεχρι εκει

 

Εντελως αντιθετη η δικη μου εμπηρεια. Απο οταν πηρα το iPad 2 3G εχω σωθει. Καταργησα το να μεταφερω το λαπτοπ, μου δεινει ιντερνετ πολυ φθηνο με καρτα (δεν εχω σταθερη συνδεση στην Ελλαδα γιατι μενω εξω) και κανω το 80% αυτων που εκανα στο λαπτοπ. Αθορυβο, χωρις προβληματα υπερθερμανσης, πολυ γρηγορο. Βλεπω τηλεοραση με στριμινγκ, ιντερνετ banking, ραδιοφωνο και μουσικη. Φυσικα για χρηση Εxcel, Word δεν κανει γιαυτο κρατω το λαπτοπ στο συρταρι. Ειναι πιο επιτυχημενη αγορα απο το iPhone λογω μεγεθους οθονης που κανει το σερφαρισμα πιο ευκολο. Επισης εχει μικροτερο περιθωριο κερδους απο τα εξυπνα τηλεφωνα.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην βγαίνετε offtopic. Καλώς ή κακώς ειπώθηκε μια γνώμη για τα tablet. Μην το συνεχίσουμε παρακαλω.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εγω απο τοτε που αρχισα να καταναλωνω κινητα (γυμνασιο) με θυμαμαι με νοκια

και αρκετα απο αυτα ηταν υψηλων επιδσεων εξαιτιας συχνων επαγγελματικων επιδοτησεων απο γονεις και συγγενεις.

Καποια στιγμη αγορασα (1η λυκειου) ipod και πραγματικα μου αρεσε ο τροπος λειτουργιας του απο πλευρας UI και general managment-controlling.Οποτε αρχισα να ανθεωρω για τους ανθρωπους που ειχαν apple.

Kαθως περναγαν τα χρονια ολο και πιο πολλοι απο τον περιγυρο επαιρναν iphone kαι ετσι ειχα τη δυνατοτητα να το κοιταξω απο κοντα και να δω τις δυνατοτητες του οι οποιες δν ηταν ευκαταφρονητες

Τωρα λοιπον λιγο πριν τα 20 αγορασα το 5αρι και μπορω να πω πως εχω εντυπωσιαστει τοσο απο ποιοτητα κατασκευης οσο απο ευκολια στο χειρισμο και το ποσο απροβληματιστο ειναι ακομα και οταν το φτανω σχεδον στα ακρα ενω γενικα του κανω χρηση σε πανω απο το 60% των δυνατοτητων του

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι για μενα συνδυαζει το design kai τη "μοστρα" οπως ειπωθηκε με τη λειτουργικοτητα και την άνεση....

"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

Για να μην πλατιάσω πολύ. Μια χαρά κινητό είναι το iphone, λειτουργικό, όμορφο, αξιόπιστο. Σε κάποιους αρέσει σε κάποιυς όχι γούστα είναι αυτά. Τώρα αν αξίζει τόσα λεφτά που κάνει? Δεν ξέρω....για μένα όχι, όπως δεν αξίζει για μένα κανένα κινητό να κοστολογείται πάνω από 300 ευρώ γι'αυτά που προσφέρει. Αλλά είπαμε, είναι το μάρκετιγκ στη μέση και η αγορά από τη άλλη που δείχνει να ανταποκρίνεται. Προσωπικά ουδέποτε έχω δώσει πάνω από 200 σε κινητό. (Πρώτο smartphone αυτό που έχω, ενα 610 με επιδότηση πήρα, έβαλα 70 από τσέπη:). ) Το θεωρώ περιττό και κακή επένδυση, από την άλλη έχω τουλάχιστον 20 άλλες προτεραιότητες στη ζωή μου να επενδύσω τα χρήματά μου.

Στο θέμα μόδα... Πάντα στην Ελλάδα πολλά "αντικείμενα" κατά καιρούς ήταν μόδα. Το έχει φαίνεται ο λαός μας. Και να θυμίσω σε αρκετούς μιας και πιστεύω ότι είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία από το μ.ο χρηστών του φόρουμ (36), τη μόδα κάποτε με τα μποτάκια timberland (τα κίτρινα), τα πουκάμισα polo, burrbery (τελευταία χρόνια προ κρίσης αυτά), τα all-star.....πάμε σε αμάξια το ΤΤ οταν βγήκε, το ΜΧ5 κτλ κτλ....

Το κινητό για τον Ελληνα είναι status. Κάποτε θυμάμαι φοιτητής, γινόταν χαμός με ένα νοκια ασημένιο..8850 νομίζω...τώρα είναι το iphone.

Νταξ, αυτά γίνονται στην Ελλάδα.... Κάποιοι θέλουν να είναι στη μόδα της εποχής, κάποιοι όχι...

Το ότι το iphone είναι καλό είναι...Το ότι υπάρχουν πολλοί που γνωρίζουν τι παίρνουν και γιατί υπάρχουν. Για μένα μπορεί να είναι κακή επένδυση, γι'αυτούς εργαλείο, πάθος, εν πάση περιπτώση έχουν τα λεφτά οι άνθρωποι, ξέρουν τι κάνουν με γειά τους με χαρά τους.

Τέλος υπάρχει δυστυχώς και η κατηγορία αυτών που νομίζουν ότι με ένα κινητό θα κατακτήσουν τον κόσμο όλο, ή ότι θα τους προσέξει ο διπλανός. Καλά κρασιά, αμα περιμένεις να είσαι κάποιος με ένα κινητό πρέπει να αλλάξεις φλάτζες επιγόντως. Εχω πετύχει κάτι 25άρηδες που δεν έχουν να πάνε διακοπές, κυκλοφορούν με το τρένο αλλά σκάσανε 600 ευρώ για κινητό...Για μένα ξεφτύλα μεγάλη. Οποιος νομίζει ότι θα πουλήσει μούρη με κινητό είναι καμμένος από τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

τα ειπε πολυ σωστα ο προλαλησας και ουτως η αλλως ειναι θεμα γουστου....
"Καλυτερα ανορθόγραφες αλη8ειες παρα καλογραμμενα ψεματα.Η παιδεια δεν ειναι θεμα ορθογραφιας αλλα ανατροφης"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το iPhone ειναι μοδα γιατι εχει το σηματακι του μηλου,εχει ομορφο απλο design και ειναι αλουμινενιο.

 

Το 70% αυτων που το αγοραζουν δεν ξερουν καν τι λειτουργικο εχει ενω ενα 30% νομιζουν εχει android οπως προσφατα ανακαλυψα,ειδικα μεγαλες ηλικιες ή ανθρωποι ασχετοι με την τεχνολογια.

 

Γενικα το αγοραζουν για αξιοπιστια,μοστρα και μεταπωληση,αλλα και μακροχρονια χρηση μια και το κινητο ᾽᾽κραταει᾽᾽αρκετα χωρις να εχει προβληματα λειτουργιας.

Δυστυχως ομως και εγω τελευταια διακρινω οτι οι κατοχοι του,δεν εχουν λεφτα να σε παρουν τηλεφωνο ή να στειλουν μηνυμα.

Πραγματικα το θεωρω αστειο.

Σαν να λες εχω BMW και να μην μπορεις να της κανεις service+φουλαρισμα στον βενζινα.

 

Γενικα ομως η ψαλιδα εχει οριστικα κλεισει σε σχεση με τα αλλα τοπ.

Δεν εχει πλεον την καλυτερη σε αποδοση χρωματων οθονη,ουτε την καλυτερη καμερα,δεν εχει μπαταρια που να αντεχει βαρια χρηση ενω η οθονη και σαν μεγεθος δεν σε βοηθαει να απολαυσεις μια εφαρμογη ή παιχνιδι και ειναι κριμα γιατι για iOS εφαρμογες και παιχνιδια ειναι απλα ΤΟΠ!

 

Καταληγοντας ειναι ενα υπερεκτιμημενο κινητο αλλα ευτυχως βγαζουν ενα πιο προσιτο μοντελο και το πραγμα θα ισιωσει.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Δυστυχως ομως και εγω τελευταια διακρινω οτι οι κατοχοι του,δεν εχουν λεφτα να σε παρουν τηλεφωνο ή να στειλουν μηνυμα.

Πραγματικα το θεωρω αστειο.

Σαν να λες εχω BMW και να μην μπορεις να της κανεις service+φουλαρισμα στον βενζινα.

Να αλλάξεις παρέες για να μην το διακρίνεις αυτό.

 

Είναι ωραία τα παλιό ποιήματα αλλά καλό θα ήταν να μαθαίνουμε και καινούργια.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά το iphone κρατάει τιμη και prestige κυρίως λόγω εμφάνισης και κατασκευή που είναι γυαλί και αλουμινιο! Είναι ομως πολυ ευχρηστα κατα τη γνωμη μου!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
κατοχος 4-5 ημουν υπερ ευχαριστημενος...δν το συγκρινω με κανενα σε θεμα ποιοτητας και software....το μονο αρνητικο η τιμη και οτι ειναι κλειστο λογισμικο....βεβαια απαγορευτικη τιμη αλλα εχει αξια μεταπωλησης το προτιμω απο το να παρω ενα s4 650 ευρω και μετα απο 6 μηνες να κανει τα μισα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...