Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] NDrive


tommis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Ματίνα 3.190 την έχω περάσει και δουλεύει. Οι χαρακτήρες του προγράμματος δεν βγαίνουν σωστά
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 341
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την Ματίνα 3.190 την έχω περάσει και δουλεύει. Οι χαρακτήρες του προγράμματος δεν βγαίνουν σωστά

 

Θα πρέπει να χεις και το Αγγλικό πακέτο φωνών (ΜaryEn). Βάλτο και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Να γίνω πιο κατανοητός, οι φωνές Αγγλικά και Ελληνικά είναι περασμένες, ενώ μέσα από το πρόγραμμα βλέπω ότι λειτουργούν (μιλάνε). Αντιθέτως δεν δουλεύουν ούτε οι αγγλικοί ούτε οι ελληνικοί χαρακτήρες, όλα (ακόμα και αν αλλάξω γλώσσα) εμφανίζονται με ερωτηματικά
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Να γίνω πιο κατανοητός, οι φωνές Αγγλικά και Ελληνικά είναι περασμένες, ενώ μέσα από το πρόγραμμα βλέπω ότι λειτουργούν (μιλάνε). Αντιθέτως δεν δουλεύουν ούτε οι αγγλικοί ούτε οι ελληνικοί χαρακτήρες, όλα (ακόμα και αν αλλάξω γλώσσα) εμφανίζονται με ερωτηματικά

αυτο γινεται γιατι εχεις αλλη εκδοση του προγραμματος με αλλη εκδοση τις γλωσσες που εχεις περασει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το πώς θα βάλουμε τα speed cameras στην έκδοση του NDrive 9.3.11, ακολουθούμε τα εξής βήματα:

 

1. Κατεβάζουμε τα original speed cameras για την Ελλάδα από εδώ: http://rapidshare.com/files/344263600/GRC_20100127T1751Z.rar

 

2. Τα 3 αρχεία που θα βρούμε μέσα στο φάκελο speedcams τα περνάμε στον αντίστοιχο φάκελο NDrive\speedcams της συσκευής μας.

 

3. Ανοίγουμε το NDrive και στην έναρξη μας ρωτάει αν θέλουμε να κάνουμε update τα νέα speed cameras που βρήκε επιλέγουμε να γίνει και όταν τελειώσει η ενημέρωση κλείνουμε το NDrive.

 

4. Στο φάκελο NDrive έχει δημιουργηθεί ένα νέο αρχείο “alerts” αυτό το αρχείο του κάνουμε απλή μετονομασία σε “alerts.84” (προσοχή δεν αλλάζουμε την επέκταση του αρχείου κάνουμε απλή μετονομασία) και το αρχείο αυτό το μεταφέρουμε στο φάκελο NDrive\alerts_db

 

5. Και είμαστε έτοιμοι!!!

 

Για όποιον αναρωτιέται ο κωδικός .84 που μετονομάσαμε το αρχείο αντιστοιχεί στο κωδικό της χώρας που περάσαμε τις κάμερες δηλαδή την Ελλάδα.

Αν θέλουμε να περάσουμε κάμερες άλλης χώρας θα πρέπει να βρούμε το κωδικό της χώρας διαβάζοντας το αρχείο alerts που δημιουργήθηκε στο βήμα 4, το αρχείο αυτό διαβάζεται με έναν SQLite3 manager τον οποίο μπορείτε να το βρείτε ψάχνοντας στο google.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για το πώς θα βάλουμε τα speed cameras στην έκδοση του NDrive 9.3.11, ακολουθούμε τα εξής βήματα:

 

1. Κατεβάζουμε τα original speed cameras για την Ελλάδα από εδώ: http://rapidshare.com/files/344263600/GRC_20100127T1751Z.rar

 

2. Τα 3 αρχεία που θα βρούμε μέσα στο φάκελο speedcams τα περνάμε στον αντίστοιχο φάκελο NDrive\speedcams της συσκευής μας.

 

3. Ανοίγουμε το NDrive και στην έναρξη μας ρωτάει αν θέλουμε να κάνουμε update τα νέα speed cameras που βρήκε επιλέγουμε να γίνει και όταν τελειώσει η ενημέρωση κλείνουμε το NDrive.

 

4. Στο φάκελο NDrive έχει δημιουργηθεί ένα νέο αρχείο “alerts” αυτό το αρχείο του κάνουμε απλή μετονομασία σε “alerts.84” (προσοχή δεν αλλάζουμε την επέκταση του αρχείου κάνουμε απλή μετονομασία) και το αρχείο αυτό το μεταφέρουμε στο φάκελο NDrive\alerts_db

 

5. Και είμαστε έτοιμοι!!!

 

Για όποιον αναρωτιέται ο κωδικός .84 που μετονομάσαμε το αρχείο αντιστοιχεί στο κωδικό της χώρας που περάσαμε τις κάμερες δηλαδή την Ελλάδα.

Αν θέλουμε να περάσουμε κάμερες άλλης χώρας θα πρέπει να βρούμε το κωδικό της χώρας διαβάζοντας το αρχείο alerts που δημιουργήθηκε στο βήμα 4, το αρχείο αυτό διαβάζεται με έναν SQLite3 manager τον οποίο μπορείτε να το βρείτε ψάχνοντας στο google.

 

Τι εννοείς original speed cameras; Αυτά που περνάω εγώ ως γνήσιος χρήστης μέσω του NDrive Agent; Αν εννοείς αυτά, τότε σε πληροφορώ ότι αφορούν μόνο πολύ μεγάλες πόλεις και καθόλου επαρχία.

 

Για το πώς περνάμε τα pois από αυτό το site μπορείς να μας πεις; :

http://index.pois.gr/

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν δοκίμασα στη νέα έκδοση. Σε παλιότερες εκδόσεις όμως που δοκίμασα, ενώ φαίνοταν οτι τα pois ήταν περασμένα, δεν είχα καμία ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς original speed cameras; Αυτά που περνάω εγώ ως γνήσιος χρήστης μέσω του NDrive Agent; Αν εννοείς αυτά, τότε σε πληροφορώ ότι αφορούν μόνο πολύ μεγάλες πόλεις και καθόλου επαρχία.

 

Για το πώς περνάμε τα pois από αυτό το site μπορείς να μας πεις; :

http://index.pois.gr/

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν δοκίμασα στη νέα έκδοση. Σε παλιότερες εκδόσεις όμως που δοκίμασα, ενώ φαίνοταν οτι τα pois ήταν περασμένα, δεν είχα καμία ειδοποίηση.

 

Αυτά που περνάμε από το NDrive Agent εννοώ για τα άλλα δεν έχει βρεθεί λύση ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο alerts το μετονομαζουμε και το κανουμε cut paste στον φακελο alerts_db? Δλδ δεν αφηνουμε κανενα αρχειο alerts στον φακελο ndrive, σωστα? Edited by madvinegar
Samsung Galaxy S9 Plus Duos
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο alerts το μετονομαζουμε και το κανουμε cut paste στον φακελο alerts_db? Δλδ δεν αφηνουμε κανενα αρχειο alerts στον φακελο ndrive, σωστα?

 

ναι σωστά, έτσι και αλλιώς αυτό το αρχείο δημιουργείτε κάθε φορά που περνάς νέα speed cameras

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο 3ο ποστ του παρόντος θέματος προστέθηκε ο οδηγός πως μπορούμε να περάσουμε Speed Cameras στην έκδοση NDrive 9.3.11.

 

 

Υ.Γ. Ευχαριστούμε τον χρήστη @vassar για τις οδηγίες που μας έδωσε :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα. Μετά από διάφορους πειραματισμούς όσον αφορά την εγκατάσταση κατόρθωσα να βγάλω άκρη. Όταν όμως άνοιξα το πρόγραμμα και ήρθε η ώρα να "βρω" τους δορυφόρους το άφησα κοντά 20 λεπτά αλλά δεν κλείδωσε και δεν βρήκα στίγμα. Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το ndrive στο satio μου (παλιότερα χρησιμοποιούσα το genious drive στο xperia) αλλά μου φαίνεται πολύς ο χρόνος ακόμη και για πρώτη φορα...(το genious drive στην πρώτη αναζήτηση δεν πήρε πάνω απο 5'). Έκτοτε όσες φορές δοκίμασα πάλι δεν κατόρθωσε να κλειδώσει αρκετούς δορυφόρους, βέβαια επικρατεί κακοκαιρία όποτε δεν μπορώ να κρίνω αν φταίει το πρόγραμμα ή ο καιρός. Σε εσάς πόσο πήρε την πρώτη φορά; Καμιά ιδέα για το αν φταίει κάτι άλλο;
Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μετά από διάφορους πειραματισμούς όσον αφορά την εγκατάσταση κατόρθωσα να βγάλω άκρη. Όταν όμως άνοιξα το πρόγραμμα και ήρθε η ώρα να "βρω" τους δορυφόρους το άφησα κοντά 20 λεπτά αλλά δεν κλείδωσε και δεν βρήκα στίγμα. Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το ndrive στο satio μου (παλιότερα χρησιμοποιούσα το genious drive στο xperia) αλλά μου φαίνεται πολύς ο χρόνος ακόμη και για πρώτη φορα...(το genious drive στην πρώτη αναζήτηση δεν πήρε πάνω απο 5'). Έκτοτε όσες φορές δοκίμασα πάλι δεν κατόρθωσε να κλειδώσει αρκετούς δορυφόρους, βέβαια επικρατεί κακοκαιρία όποτε δεν μπορώ να κρίνω αν φταίει το πρόγραμμα ή ο καιρός. Σε εσάς πόσο πήρε την πρώτη φορά; Καμιά ιδέα για το αν φταίει κάτι άλλο;

 

σιγουρα μπορει να φταει κ η κακοκαιρια,δλδ αν ο ουρανος δεν ειναι καθαρος αλλα δε νομιζω οτι θα εκανε κ 20 λεπτα για να κλειδωσει δορυφορο σε μια τετοια περιπτωση!παντως πρεπει να εισαι σε πιο ανοιχτη περιοχη σιγουρα για να κλειδωσει δορυφορο δλδ να μην ειναι πολυ πυκνοκατοικημενο το σημειο, να εχει πιο καθαρο ουρανο!εμενα μεσα σε ενα πενταλεπτο περιπου για πρωτη φορα επιασε δορυφορο βγαζοντας απλα το χερι μου απο το παραθυρο!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μπορει να φταει κ η κακοκαιρια,δλδ αν ο ουρανος δεν ειναι καθαρος αλλα δε νομιζω οτι θα εκανε κ 20 λεπτα για να κλειδωσει δορυφορο σε μια τετοια περιπτωση!παντως πρεπει να εισαι σε πιο ανοιχτη περιοχη σιγουρα για να κλειδωσει δορυφορο δλδ να μην ειναι πολυ πυκνοκατοικημενο το σημειο, να εχει πιο καθαρο ουρανο!εμενα μεσα σε ενα πενταλεπτο περιπου για πρωτη φορα επιασε δορυφορο βγαζοντας απλα το χερι μου απο το παραθυρο!

 

Δεν τολμάω να βγάλω το χέρι μου από το παράθυρο γιατί έξω μόνο χιόνι που δεν ρίχνει...!! :p

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ για τα κτήρια τριγύρω όμως δεν βρέθηκα και σε πιο ανοιχτό χώρο. Θα περιμένω μάλλον να κάνω καμιά εκδρομή προς τα "ανοιχτά" μπας και δούμε....ουρανό :D

Απλά μου φάνηκε περίεργο για τόση καθυστέρηση γιατί έχω ακούσει ότι το προγραμματάκι είναι πολύ καλό. Τέλος πάντων, θα ελπίσω σε βελτίωση του καιρού προς το παρόν και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα και να βρούμε σήμα. Thanks πάντως!

Α, κάτι ακόμη... Επειδή δεν είμαι σίγουρος... Πόσους δορυφόρους θα χρειαστεί να "κλειδώσει" γιατί την τελευταία φορά που προσπάθησα είχαν γεμίσει οι 4 πρώτες μπάρες και 5η μέχρι την 7η έπαιζαν αλλά παρ'όλα αυτά πάλι "no valid signal" μου έλεγε ή κάπως έτσι...

Συγγνώμη αν κουράζω.

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Α, κάτι ακόμη... Επειδή δεν είμαι σίγουρος... Πόσους δορυφόρους θα χρειαστεί να "κλειδώσει" γιατί την τελευταία φορά που προσπάθησα είχαν γεμίσει οι 4 πρώτες μπάρες και 5η μέχρι την 7η έπαιζαν αλλά παρ'όλα αυτά πάλι "no valid signal" μου έλεγε ή κάπως έτσι...

Συγγνώμη αν κουράζω.

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Σαν καινούργιος καλό είναι να διαβάσεις το faq της πρώτης σελίδας.Θα σε βοηθήσει πολύ και θα λυθούν πολλές απορίες σου.

Εκεί βρίσκεται και η απάντηση στο ερώτημά σου

GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει,τα έχω διαβάσει. Άλλωστε είναι πράγματα γνωστά σε μένα, δεν είναι δα και η πρώτη φορά που τα χρησιμοποιώ:) Απλά αναρρωτιόμουν για το συγκεκριμένο πλοηγό και για τον αριθμό των δορυφόρων που πρέπει να δει για αρχή. Ομολογώ πάντος ότι τώρα που ξαναβλέπω την ερώτηση μου ακούστηκε κάπως...αρχάρια :O

Thanks anyway όμως!

Όταν ο Bell εφήυρε το τηλέφωνο βρήκε δυο αναπάντητες από τον Chuck Norris...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα ένα μικρό προβληματάκι!

Έχω αναβαθμίσει το ndrive στο satio μου με όλες τις καινούριες εκδόσεις που βγαίνουν κατά καιρούς χωρίς πρόβλημα. Σήμερα πήγα να βάλω την 9.3.14 και μόλις το άνοιξα δεν έδειχνε γράμματα στο μενού αλλά "???????" Παντού ερωτηματικά. Το αντικατέστησα με την αμέσως προηγούμενη που είχα, την 9.3.11 αλλά και πάλι τα ίδια! Τι να κάνω? δεν θέλω να το σβήσω εντελώς για να μην χάσω τα favorites μου

:(

ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΠΑΝΤΑ

ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ

:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα ένα μικρό προβληματάκι!

Έχω αναβαθμίσει το ndrive στο satio μου με όλες τις καινούριες εκδόσεις που βγαίνουν κατά καιρούς χωρίς πρόβλημα. Σήμερα πήγα να βάλω την 9.3.14 και μόλις το άνοιξα δεν έδειχνε γράμματα στο μενού αλλά "???????" Παντού ερωτηματικά. Το αντικατέστησα με την αμέσως προηγούμενη που είχα, την 9.3.11 αλλά και πάλι τα ίδια! Τι να κάνω? δεν θέλω να το σβήσω εντελώς για να μην χάσω τα favorites μου

:(

 

αυτο πιθανοτατα να γινεται επειδη εχεις φορτωσει τα λαθος αρχεις φωνων για την πλοηγηση δλδ να ειναι παλιοτερες εκδοσεις που δεν ταιριαζουν με την εκδοση την καινουρια του ndrive!αν δεν φταιει αυτο δοκιμασε να βαλεις στις φωνες (voices) κ τη mary ΕΝ που πρεπει να ειναι μεσα στο φακελο μαζι με τις ελληνικες!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@IMMORTALFRANK

Καλημέρα.

Είναι όπως τα λέει ο @baiosss. Θα πρέπει να περάσεις και τις αντίστοιχες νέες εκδόσεις για τις φωνές που είναι συμβατές με την έκδοση 9.3.14.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα μία αναζήτηση στο Google. Στα φόρουμ του myphone απαγορεύονται οι αναφορές σε sites τα οποία περιέχουν παράνομο υλικό.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

 

Έχω το 5230 και περνάω τον φάκελο του NDrive, αλλά δεν έχω ούτε καλώδιο usb, μόνο card reader για την MicroSd....

 

Το θέμα είναι ότι δεν μου εμφανίζει πουθενά το .sis για να κάνω την εγκατάσταση, πως μπορώ να το κάνω να δεί το sis αρχείο???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ αν ξέρει κανείς, όταν πάω να κάνω αποσυμπίεση το NDKG.exe* μου βγάζει σε παράθυρο (Εισαγωγή κωδικού πρόσβασης για το αρχείο Νew NDrive v9.3.11 GPS Application fo ...\NDKG.exe) και δεν μπορώ να κάνω ούτε το πρώτο βήμα του οδηγού εγκατάστασης της 1ης σελίδας. :worry:

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει έστω και με pm, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Για καινούριο χάρτη για το NDrive έχει ακούσει κανείς τίποτα; Από το καλοκαίρι δεν έχουν κάνει ούτε μια αναβάθμιση, ενώ ο auto drive hellas από το καλοκαίρι έχει κάνει 3!

 

Πάντως στην επαρχία ο χάρτης του NDrive είναι ελλειπέστατος και γι' αυτό επιεικώς απαράδεκτος. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα παιδια!!!

 

Οπως καταλαβατε καινουργιος στο φορουμ και μια και ειμαι κατοχος και εγω το Satio θελω να βαλω ενα προγραμματκι gps...

Σημερα ειδα μια κοπελα που ειχε το nDrive και τρελαθηκα με το τι εκανε!!

Την ρωτησα απο που να το κατεβασω αλλα δεν ηξερε απλα μου ειπε να μπω εδω και οτι θα με βοηθησετε καθως ο αδερφος της το εφτιαξε και εκεινης και δεν ενιωθε....

Το λοιπον θελω να το βαλω και εγω στο κινητο μου αλλα δεν βγαζω ακρη...

Απο που θα το κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...