Jump to content

Siemens Gigaset SL780


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ligo στέλνει τελικά μόνο UK και Eire.

 

Οπότε 785 δεν παίζει, θα πάρω ένα 780 από δω, και βλέπουμε για δεύτερη μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τη Gigaset Ελλάδος μου απάντησαν ότι δεν εισάγουν καθόλου τα σκέτα ακουστικά, ούτε τα σετ Twin με τα δύο ακουστικά. Και αν κάποιος θέλει δύο ακουστικά, απλά πρέπει να αγοράσει δύο πλήρεις συσκευές.

 

Τώρα για το πώς οι Άγγλοι (που επίσης εισάγουν από Γερμανία) καταφέρνουν στο 785 που είναι καλύτερο μοντέλο να έχουν 20% χαμηλότερη τιμή απ' ότι το 780 στην Ελλάδα, δεν μπορούσαν να δώσουν εξήγηση.

 

Πάντως λένε ότι, πέρα από το ότι δεν καλύπτουν από άποψη εγγύησης τις συσκευές από Αγγλία ή Γερμανία, ότι οι συσκευές του εξωτερικού δεν είναι πλήρως συμβατές με το ελληνικό δίκτυο και δεν υποστηρίζουν και ελληνικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Από τη Gigaset Ελλάδος μου απάντησαν ότι δεν εισάγουν καθόλου τα σκέτα ακουστικά, ούτε τα σετ Twin με τα δύο ακουστικά. Και αν κάποιος θέλει δύο ακουστικά, απλά πρέπει να αγοράσει δύο πλήρεις συσκευές.

 

Τώρα για το πώς οι Άγγλοι (που επίσης εισάγουν από Γερμανία) καταφέρνουν στο 785 που είναι καλύτερο μοντέλο να έχουν 20% χαμηλότερη τιμή απ' ότι το 780 στην Ελλάδα, δεν μπορούσαν να δώσουν εξήγηση.

 

Πάντως λένε ότι, πέρα από το ότι δεν καλύπτουν από άποψη εγγύησης τις συσκευές από Αγγλία ή Γερμανία, ότι οι συσκευές του εξωτερικού δεν είναι πλήρως συμβατές με το ελληνικό δίκτυο και δεν υποστηρίζουν και ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Δέχομαι όλα τα άλλα...αλλά να μην παρέχουν καν εγγύηση? Αυτό παράνομο μου ακούγεται...αφού από ΕΕ το αγοράζεις...άβυσσος ψυχή τω ελληνικών service.

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι όλα τα άλλα...αλλά να μην παρέχουν καν εγγύηση? Αυτό παράνομο μου ακούγεται...αφού από ΕΕ το αγοράζεις...άβυσσος ψυχή τω ελληνικών service.

 

Κανονικά θα έπρεπε. Αλλά αν σου πουν ότι δεν σε καλύπτουν, θα βάλει κανείς δικηγόρο? Υπάρχουν πάντως πολλά παραδείγματα αντιπροσωπειών που δεν παρέχουν εγγύηση σε συσκευές που έχουν αγοραστεί σε άλλες χώρες της ΕΕ ή ακόμα και στην Ελλάδα από καταστήματα που έκαναν εισαγωγή από άλλη χώρα της ΕΕ και όχι από τον επίσημο αντιπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

 

μια και ειμαι "fan" της σειρας gigaset (εχω αλλαξει αρκετα μοντελα..) παραγγειλα μολις κυκλοφόρησε απο Γερμανια (πριν ακομα ερθει στην Ελλαδα..), το SL785 μια και η οικονομικη επιβαρυνση σε σχεση με το SL780 χωρις τηλεφωνιτη ηταν μικρη (οχι πως μου χρειαζοταν ο τηλεφωνιτης..).

Το τηλεφωνο απο την αρχη ειναι στα Γερμανικα αλλα εχει Ελληνικο μενου αλλα οχι και Ελληνικους χαρακτηρες.... :( Ολα δουλευουν καλα αν ομως πατησεις να δεις τις κλησεις σου τις αρχικα τα εμφανιζει σωστα και μετα 1-2" αλλαζει τους χαρακτηρες και εμφανιζει κατι τετοια "ÓïâéåôéêÞò". Ειπα προχτες να το ψαξω και ετσι μια και ηταν διαθεσιμο του εκανα αναβαθμηση με το τελευταιο firmware αλλα δυστυχως τα ιδια.. Ειπα λοιπον να στειλω ενα email στη siemens μηπως και υπαρχει λυση στο προβλημα.. Το email το εστειλα στα Αγγλικα αλλα δηλωσα χωρα την Ελλαδα και οπως ειναι λογικο πηρα απαντηση απο την Ελληνικη αντιπροσωπεια.. Η απαντηση ηταν η παρακατω:

 

"Στην Ελλαδα εισαγεται με πληρης καλυψη της Ελληνικης Γλωσσας και με προσαρμογες στις απαιτησεις του Ελληνικου τηλεφωνικου δικτυου και της Ελληνικης αγορας ΜΟΝΟΝ το SL780.

 

Η καλυτερη αποδειξη οτι το SL785 που αγορασατε ειναι εισαγμενο απο τριτη χωρα, ειναι η απουσια του Ελληνικου οδηγου χρησεως στην συσκευασια του ασυρματου σας.

 

Επειδη το τηλεφωνο σας SL785 ειναι οπως σας ανεφερα παραπανω εισαγμενο απο τριτη χωρα , δεν ειμαι σε θεση να σας πληροφορησω εαν και κατα ποσον καλυπτει την Ελληνικη Γλωσσα ή την χρηση Ελληνικων χαρακτηρων για αποστολη π.χ. μηνυματων SMS, Κλήσεις

 

Εαν εχετε ερωτησεις ή επιθυμειτε περισσοτερες πληροφοριες που αφορουν τα προιοντα Gigaset επικοινωνηστε μαζι μας χρησιμοποιωντας την τηλεφωνικη γραμμη εξυπηρετησης πελατων ή μεσω Email.

 

Ευχαριστουμε που επιλεξατε τα προιοντα της Gigaset.

"

 

 

Μετα απο τοσα siemens που εχω αλλαξει (SL550, SX455 isdn, SX353 isdn, E450, 4010 comfort,4010i micro, C2000 - καποια αγορασμενα απ' εξω..) τωρα μονο καταλαβα οτι η εκδοση για Ελλαδα εχει αλλο firmware για να υποστηριζει τα Ελληνικα fonts... Ισως να επρεπε η "μαμα" siemens να το διευκρινιζει καλυτερα γιατι αλλο "εχει Ελληνικο μενου" και αλλο το "υποστηριζει τους Ελληνικους χαρακτηρες". Δεν θα με χαλουσε φυσικα να μπορουσε η siemens να μου δωσει λυση με ενα μελλοντικο update.. Αλλα ετσι θα υπηρχε ενα θεμα με τους παραεισαγωγεις.. Οπως και να εχει την πατησα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

διαβάζοντας τα διάφορα μηνύματα σχετικά με το Siemens Gigaset SL780, θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι.

Είχα αγοράσει το Gigaset S680, όμως παρουσίαζε πρόβλημα στην επικοινωνία με bluetooth ακουστικό. Όταν με καλούσε κάποιος μπορούσα να του μιλήσω από το bluetooth ακουστικό. Όταν όμως ήθελα να κάνω εγώ μια κλήση δεν μπορούσα να την κάνω από το bluetooth ακουστικό. Έτσι το πήγα πίσω.

Ξέρει μήπως κάποιος αν το Gigaset SL780 λειτουργεί κανονικά με bluetooth ακουστικό ή έχει κι αυτό πρόβλημα σαν το Gigaset S680;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας παιδιά,

 

ξεθάβω αυτό το σχετικά παλιό θέμα μιας και μόλις παρήγγειλα το SL780 και έχω απορία όπως και ο προηγούμενος φίλος για συμβατό bluetooth. Επειδή έχω διαβάσει για προβλήματα σε προηγούμενα μοντέλα, αν κάποιος φίλος ξέρει κάποιο bluetooth ακουστικό που λειτουργεί καλά με το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα ήμουν υπόχρεος να το πει για να το παραγγείλω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

to leave or not to leave?:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα σας παιδιά,

 

ξεθάβω αυτό το σχετικά παλιό θέμα μιας και μόλις παρήγγειλα το SL780 και έχω απορία όπως και ο προηγούμενος φίλος για συμβατό bluetooth. Επειδή έχω διαβάσει για προβλήματα σε προηγούμενα μοντέλα, αν κάποιος φίλος ξέρει κάποιο bluetooth ακουστικό που λειτουργεί καλά με το συγκεκριμένο τηλέφωνο, θα ήμουν υπόχρεος να το πει για να το παραγγείλω.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Τελικά αγόρασα το SL780 και το bluetooth ακουστικό Jabra BT2080. Λειτουργεί τέλεια, όπως και σε κινητό τηλέφωνο. Πιστεύω όμως πως τα περισσσότερα ακουστικά bluetooth λειτουργούν με το SL780.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά καλησπέρα

την προηγούμενη εβδομάδα έγινα κι εγώ κάτοχος του sl780.

Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα στην καταχώρηση επαφών, δεν μου εμφανίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες. Μου τους εμφανίζει όμως στην αλλαγή ονόματος του τηλεφώνου, όπου και μπόρεσα να αλλάξω το όνομα κανονικά και με τόνους.

 

Μου κάνει όμως εντύπωση ότι σε όλες τις γλώσσες εμφανίζει την ίδια σειρά γραμμάτων.

Η αγορά του έγινε από Γερμανία.

Εκανα και την τελευταία ενημέρωση λογισμικού με το Gigaset Quick Sync.

 

Ευχαριστώ!

www.katametritis.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Να ρωτησω...ενώ στο σταθερό μπορώ να βάλω *31* και να εχω αποκρυψη, με το 780 δε γίνεται, γνωριζει κάποιος κάτι¨?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
στο handset είναι η υποδοχή ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

 

Την ψαχνω ρε παιδια αυτη την 2.5 mm υποδοχή πουθενά δεν είναι, μα πουθενα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

...Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω ποσο κραταει η μπαταρια του ???

 

Ευχαριστω

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

...Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω ποσο κραταει η μπαταρια του ???

 

Ευχαριστω

 

Μιας και το θέμα είναι παλιό, μου λέτε και εμένα πόσα περίπου χρονάκια ζει η μπαταρία του; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα είναι παλιό, μου λέτε και εμένα πόσα περίπου χρονάκια ζει η μπαταρία του; :wacko:

 

Eγω τοχω περιπου δυομιση χρονια ....στα δυο χρονια , off η μπαταρια...πηρα αλλη ολα ΟΚ....φθηνη ειναι...!!!!!

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

Την ψαχνω ρε παιδια αυτη την 2.5 mm υποδοχή πουθενά δεν είναι, μα πουθενα

 

Καλα ρε φιλε , ανοιξε και τις οδηγιες καθολου....θα μαθεις πολλα...

Η υποδοχη που ζητας ειναι πισω απο το καπακι της πλατης...προσεκτικα να το ανοιξεις....οχι αγαρμπα...lolololol

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eγω τοχω περιπου δυομιση χρονια ....στα δυο χρονια , off η μπαταρια...πηρα αλλη ολα ΟΚ....φθηνη ειναι...!!!!!

 

παλι καλα εμενα εβγαλε σχεδον 4 δηλαδη...αν κι απ τον 3ο χρονο κραταγε 2 μερες αναμονη περιπου.και γενικα το χρησιμοποιουσα λιγο,σε συγκριση με την πτωση αποδοσης των μπαταριων λιθιου στα κινητα το θεωρησα απαραδεκτο το τηλεφωνο.ετσι παρηγγειλα απο ebay μια μουφατζιδικη με 8 ευρω απο αγγλια με δωρεαν μεταφορικα να ξανανιωσει.παντως με ενα bt Hf SE Που εχω Με ακουγαν πολυ δυσκολα και μονο εαν φωναζα οι συνομιλητες μου.δυστυχως δεν μπορουσα να αγοραζω καινουριο ελπιζοντας οτι φταιει η ασυμβατοτητα και στην τελικη γιατι να φταιει?το Hf αυτο επαιζε τελεια σε 4 κινητα τηλεφωνα ανεξαρτητου μαρκας.εννοειται ειναι αναβαθμισμενο το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δε θυμάμαι πιο παλιά αλλά τον τελευταίο χρόνο όταν θέλω να πάρω τηλ. , τον πρώτο αριθμό το πατάω 2 φορές(απο standbay-μαύρη οθόνη-σε ώρα και μετά καλώ το 210... κλπ) αλλιώς χάνω το 2, πχ. αν καλέσω 2104560... τότε θα πάρει 104560...

Κάνω κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...