Jump to content

Hybrid OS 4.x - Tα πάντα για τα Υβριδικά Λειτουργικά Συστήματα


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα τα αρχεία στα Os έχουν κοινή ονομασία, οπότε όταν κάνεις extract, τα αρχεία με τα ίδια ονόματα αντικαθιστώνται. Το όνομα δεν παίζει ρόλο, το Loader δεν κοιτάει όνομα φακέλου αλλά τα αρχεία που περιέχονται.

 

Μα έκανα extract το zip με την ονομασία του zip και έκανα εκεί όλη την διαδικασία με το replace και δεν το έβλεπε με τίποτα. Μόλις όμως πήρα τα αρχειά από το zip σου και τα έβαλα στο φάκελο με την παλιά ονομασία (141) τα είδε και προχώρησε κανονικά στην αναβάθμιση... :happy:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά με το extract σε αρκετούς έχει πρόβλημα, καλύτερα drag and drop στους αντίστοιχους φακέλους.

Διορθώνω το και το αρχικό μου post!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις τελείωσα και έχω ήδη φοβερά αποτελέσματα!!!

Θα γράψω τι ακριβώς έκανα και πλέον ξεκινάω με 50MB ελεύθερη μνήμη!!!!!

 

1. Install στο PC την τελευταία επίσημη έκδοση OS που έβγαλε η Βόιδαφον. Την βρίσκεις εδώ http://na.blackberry.com/eng/support/downloads/download_sites.jsp

2. Κατέβασα το zip φάκελο του hellsangel81 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243271&page=3) που περιέχει την 151

3. Έκανα extract τα αρχεία σε έναν temp folder

4. Με select all έκανα cut και μετά paste μέσα στον ήδη υπάρχον φάκελο που βρίσκουμε μέσα στο C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files

5. Αφού με ρώτησε για αν θέλω να κάνω replace απάντησα ναι σε όλα.

6. Κατεβάσα το shrink-os http://www.theiexplorers.com/bb/Shrink-A-OS.rar

7. Ακολούθησα της οδηγίες (http://*****berry.com/blackberry-101-how-install-or-upgrade-new-rim-blackberry-operating-system-os) για το πως κάνεις shrink το os και πως πετάς ότι δεν χρειάζεσε από το os (vodafone apliccations, vodafone wallpapers, messengers etc)

8. Είτε μέσα από το shrink-os είτε από το C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader\loader.exe (αφού σβήσεις πρώτα στον ίδιο φάκελο το vendor.xml) έκανα την αναβάθμιση αφού πρώτα έκανα ένα backup για να μείνουν όλα όπως ήταν πριν...

 

Τώρα το κινητό αρχίζει με 50MB free memory!!!!

Πάντως τρέχει σαν άνεμος σαν πρώτη εντύπωση και υπάρχει άμεση ανταπόκριση στο πάτημα της οθόνης...

Περιμένω να δω πως θα πάει η μπαταρία και θα ποστάρω...

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουν βγάλει τα μάτια τους!!! :)

 

υ.γ.

τι ωραία να κλειδώνει η συσκεύη και να μην χρειάζεσε 3d application!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εκανα και εγω γεματος χαρα πρωινιάτικα και τωρα δεν εχω ελλληνικά :(
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να το έκανες σωστά και να μην έχεις ελληνικά. 2 πράγματα μπορώ να σκεφτώ, ή δεν κατέβασες την vodafone greece που έχει τα ελληνικά ή την ώρα που διαλέγεις ποιά applications να περάσεις με το Loader να μην διάλεξες τα ελληνικά για Input.

 

Έλαβα μήνυμα απο τον manospavlakis οτι παρουσιάστικε πρόβλημα στην συσκευή του μετά και απο νέο Install theme.

 

Τα HYBRID και ειδικά η 151 δεν τα πάνε καλα με τα themes ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ

 

PS: το λέω απλά για να μην παρουσιαστούν προβλήματα και σε άλλους

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει απο Voda GR σίγουρα αυτό:

 

9500_omadrmEuropean_PBr4.7.0_rel195_PL4.0.0.174_A4.7.0.141_Vodafone_Greece.exe

 

Στο Shrink my os μου εμφανίζει ελληνικά και δέν τα αφαιρώ, στην πορεία της αναβάθμισης δέν μου βγάζει ελληνικά. Τι να πώ? Δεν μπορώ να καταλάβω τί εχω κανει λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εκανα και εγω γεματος χαρα πρωινιάτικα και τωρα δεν εχω ελλληνικά :(

 

Που δεν έχεις Ελληνικά? Στο πληκτρολόγιο?

Στο shrink-os εκεί που τσεκάρεις τις γλώσσες που θέλεις να σβηστούν έχεις τσεκάρει και το πρώτο checkbox "all languages" ?

Αυτό μη το τσεκάρεις και ας το δείχνει η εικόνα.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και στο αρχικό μου πόστ δεν πειράζουμε τίποτα σε shrink an os και create a hybrid.

 

ακολούθησε την διαδικασία πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπλέκεστε με shrink και χαζά?? Copy paste τα αρχεία που έχουμε δώσει τίποτα άλλο. Απλά και όμορφα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Έχει ακόμα κάποια bugs αλλά όχι τόσα όσα η απλή 141

 

Στο πόστ #45 θα βρείς ένα mini change-log

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπλέκεστε με shrink και χαζά?? Copy paste τα αρχεία που έχουμε δώσει τίποτα άλλο. Απλά και όμορφα.

 

Δεν συμφωνώ. Το shrink-os είναι πολύ απλό πρόγραμμα και σου κάνει το OS (το 151 συγκεκριμένα) από 87MB σε 43MB. Μιλάμε για 50% συρρίκνωση.

Εγώ αυτή την στιγμή ξεκινάω το κινητό με 50MB!! ελεύθερη μνήμη και είμαι φορτωμένος με amaze, batteryup, metterbery, autolock, maps, messengers, games, 1 extra theme, bugweather, opera, bbfilescout etc)

 

Άσε που μπορείς να αφαιρέσεις διάφορες βλακείες που δεν θα χρειαστείς ποτέ (vodafone music, voice dialing, default backrounds/sounds/videos etc).

 

Άρα μόνο χαζό δεν το λες.

 

υ.γ.

Η μπαταρία μου πλέον είναι σε άλλα επίπεδα.

Εχθές το πρωί 08:00 π.μ. το έβγαλα από τον φορτιστή και σήμερα 16:30 είμαι ακόμη στο 70%!!! Super!!!

 

υ.γ. 2

Τώρα με την 151 πάω media/bb menu και εκεί έχει download ring-tones, download pictures. Υπήρχαν και στην 141 και δεν τα είχα δει ή είναι φρέσκο πράγμα?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

ένα θέμα που έχω εγώ με την hybrid 151 είναι όταν θέλω να κάνω κλήση. πατάω το σχετικό πλήκτρο και κάνω αναζήτηση στις επαφές, τότε δεν βγάζει τους αριθμούς των τηλεφώνων, απλά τις επιλογές 'call mobile, call home' etc.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τα βγάζει κανονικά! Μήπως έχεις μεγάλη γραμματοσειρά και δεν χωράνε;

 

όχι, δοκίμασα και με 8άρι font...

 

υ.γ.

Η μπαταρία μου πλέον είναι σε άλλα επίπεδα.

Εχθές το πρωί 08:00 π.μ. το έβγαλα από τον φορτιστή και σήμερα 16:30 είμαι ακόμη στο 70%!!! Super!!!

[/b]

 

εγώ πάλι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην μπαταρία... μόνιμα στο 2g, Locations off, φωτεινότητα 70%, μικρή χρήση internet...

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάς κάποιο ος, για να εκμεταλλευτείς στα μέγιστα την μπαταρία, άσε την να πέσει στο 15-20% και κάνε μια πλήρη φόρτιση. Ετσι αποφεύγεται το γνωστό battery effect.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια βελτιωμένη έκδοση του προηγούμενου 4.7.0.151/ 5.0.0.100. Περιλαμβάνει αρχεία της νέας 4.7.1.40 του 9630 Τour και γνωστό πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων office ήδη εγκατεστημένο.

 

D O W N L O A D

 

Η διαδικασία είναι η ίδια

 

- Τρέχουμε το installer και διαλέγουμε την διαδρομή C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files> και επιλέγουμε τον φάκελο με το λογισμικό που έχουμε εγκαταστήσει ήδη στον υπολογιστή μας (4.7.0.141 απο Vodafone Greece για να έχουμε ελληνικά).

- Επιλέγουμε το Start

- Διαγράφουμε το vendor.xml (εάν υπάρχει)

- Τέλος το περνάμε στην συσκευή (θα μας βγάλει το loader ένα παράθυρο που θα μας λέει οτι προσπαθούμε να περάσουμε παλαιότερο ος, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)!

 

Για όσους θέλουν Ελληνικά να διαβάσουν και τα παραπάνω Post για να αποφευχθούν τυχόν λάθη

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να το δοκιμάσω λίγο! Σήμερα το έβαλα. Θα κάνω μια πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση και θα επανέλθω μεθαύριο με feedback. Υπομονή έρχεται.....

 

Μέχρι στιγμής πάντως τρέχει καλά, πιο γρήγορα, βελτιωμένος browser και λιγότερο battery drain

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην μπαταρία... μόνιμα στο 2g, Locations off, φωτεινότητα 70%, μικρή χρήση internet...

 

Τι να πω... εγώ είμαι πολύ χαρούμενος αφού πλέον έχω περάσει σε άλλη διάσταση!! :lol:

 

Διανύω το δεύτερο 24ώρο και η μπαταρία μου είναι στο 55%!!!!!!!!

Ούτε στον ύπνο μου δεν το είχα δει. Δύο ήμερες και ακόμα είμαι στα μισά της μπαταρίας???

 

Διαδικασία που ακολούθησα μετά την εγκατάσταση είναι:

 

1. Άφησα την μπαταρία να αδειάσει

2. Έκανα φόρτιση με το κινητό κλειστό.

3. Ακόμη περιμένω να αδειάσει!!! :lol::lol:

 

Πρόκειται για μια βελτιωμένη έκδοση του προηγούμενου 4.7.0.151/ 5.0.0.100. Περιλαμβάνει αρχεία της νέας 4.7.1.40 του 9630 Τour και γνωστό πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων office ήδη εγκατεστημένο.

 

D O W N L O A D

 

Η διαδικασία είναι η ίδια

 

- Τρέχουμε το installer και διαλέγουμε την διαδρομή C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files> και επιλέγουμε τον φάκελο με το λογισμικό που έχουμε εγκαταστήσει ήδη στον υπολογιστή μας (4.7.0.141 απο Vodafone Greece για να έχουμε ελληνικά).

- Επιλέγουμε το Start

- Διαγράφουμε το vendor.xml (εάν υπάρχει)

- Τέλος το περνάμε στην συσκευή (θα μας βγάλει το loader ένα παράθυρο που θα μας λέει οτι προσπαθούμε να περάσουμε παλαιότερο ος, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)!

 

Για όσους θέλουν Ελληνικά να διαβάσουν και τα παραπάνω Post για να αποφευχθούν τυχόν λάθη

 

Δεν τολμάω να το αλλάξω τώρα που βλέπω την μπαταρία μου να πετάει...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η ίδια

 

- Τρέχουμε το installer και διαλέγουμε την διαδρομή C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files> και επιλέγουμε τον φάκελο με το λογισμικό που έχουμε εγκαταστήσει ήδη στον υπολογιστή μας (4.7.0.141 απο Vodafone Greece για να έχουμε ελληνικά).

- Επιλέγουμε το Start

- Διαγράφουμε το vendor.xml (εάν υπάρχει)

- Τέλος το περνάμε στην συσκευή (θα μας βγάλει το loader ένα παράθυρο που θα μας λέει οτι προσπαθούμε να περάσουμε παλαιότερο ος, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)!

 

Για όσους θέλουν Ελληνικά να διαβάσουν και τα παραπάνω Post για να αποφευχθούν τυχόν λάθη

 

 

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά ...

 

Αν έχω ήδη περάσει το 141 και ακολουθήσω την πεπατημένη διαδικασία με το hybrid σου λογικά θα έχω fully functional firmware

 

1) με ελληνικά

2) με δυνατότητα επαναφοράς άλλου firmware (π.χ. 141)

3) με δυνατότητα αναβάθμισης στο επόμενο όταν βγει

 

σωστά;

 

Όπως και να χει, σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθήσεις την διαδικασία ΑΚΡΙΒΩΣ όπως αναφέρεται θα είσαι εντάξει. Σε όλα τα θέματα. Μπορείς να κάνεις upgrade downgrade όπως έχουμε αναφέρει ξανά. Οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...