Jump to content

Προσοχή: Περίεργο Μήνυμα με Link


zafevolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις πριν από λίγο έλαβα στο Vodafone αριθμό μου ένα μήνυμα από το παρακάτω αριθμό:

+77010046396

Το οποίο λέει: Δωρεάν Video

και έχει ένα Link απο κάτω:

http://w03.wrx1.net/app/v3/rCPGndc/......... κάτι τέτοιο..

 

Εννοείται πως δεν το άνοιξα και ο μόνο λόγος που το έχω κρατήσει ακόμα είναι για να το αναφέρω στην Εξυπηρέτηση πελατών.

 

Ενημερωτικά λοιπόν:

Σε περίπτωση που λάβετε τέτοιο μήνυμα από αριθμό ή υπηρεσία που δεν γνωρίζετε, ΔΕΝ πρέπει να καλούμε τους αριθμούς αυτούς και το διαγράφουμε αμέσως από την συσκευή μας.

Αμέσως το αναφέρουμε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (13830).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν από λίγο έλαβα στο Vodafone αριθμό μου ένα μήνυμα από το παρακάτω αριθμό:

+77010046396

Το οποίο λέει: Δωρεάν Video

και έχει ένα Link απο κάτω:

http://w03.wrx1.net/app/v3/rCPGndc/......... κάτι τέτοιο..

 

Εννοείται πως δεν το άνοιξα και ο μόνο λόγος που το έχω κρατήσει ακόμα είναι για να το αναφέρω στην Εξυπηρέτηση πελατών.

 

Ενημερωτικά λοιπόν:

Σε περίπτωση που λάβετε τέτοιο μήνυμα από αριθμό ή υπηρεσία που δεν γνωρίζετε, ΔΕΝ πρέπει να καλούμε τους αριθμούς αυτούς και το διαγράφουμε αμέσως από την συσκευή μας.

Αμέσως το αναφέρουμε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών (13830).

 

κι εμένα μου ήρθε σαν μήνυμα wap αυτό που αναφέρεις....αλλά όχι σε vodafone...

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ηρθε και το ανοιξα απο περιεργεια! βεβαια στο cu ηρθε! αν ερχοταν στην συνδεση ουτε που θα εκανα κινηση...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπήκα και μου ζήτησε να στείλω μύνημα στο 54024

Φυσικά στους όρους λέει ότι με την εγγραφή θα πληρώνεις 4 ευρώ την εβδομάδα για να πέρνεις 2 gadgets

Κλασική κομπίνα

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το αφησα να το ανοιξει ολοκληρο γιατι το ανοιγε με τον default browser του κινητου και το σταματησα... δεν εψαξα παραπανω για το τι ειναι και τι κανει...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο από όλα στα περίεργα αυτά μηνύματα είναι το οτι δεν ξέρω με ποιό τρόπο έχουν καταφέρει να γνωρίζουν τον αριθμό του κινητού μου! Εκτός και αν στέλνουν αυτά τα μηνήματα σε τυχαίους αριθμούς!

Ου... χακάρεις!

Ου... κοπιάρεις!

Ου... να μου χαθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελικά μπήκα και μου ζήτησε να στείλω μύνημα στο 54024

Φυσικά στους όρους λέει ότι με την εγγραφή θα πληρώνεις 4 ευρώ την εβδομάδα για να πέρνεις 2 gadgets

Κλασική κομπίνα

 

μου ήρθε σήμερα στο cu μου αντίστοιχο μήνυμα που έλεγε όμως κάτι για restaurant. δεν έβγαζε και νόημα!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου ειχαν στειλει ενα μηνυμα οτι σε ενα διαγωνισμο το nokia-shop.uk (το κινητο που εχω δν ειναι νοκια αλλα το lg cookie..) ειχα κερδισει 2.000.000 λιρες και απο κατω μου ειχε μια διευθυβση να πατησω για να κανω και καλα claim...εννοειται πως εγω το εσβησα κατευθειαν το μηνυμα..:spam:

κι εγω vodafone cu εχω..αφου σκεφτηκα να εβαζα κανενα αντιβιρους στο κινητο (ενταξει λιγο υπερβολικος αλλα..)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου ειχαν στειλει ενα μηνυμα οτι σε ενα διαγωνισμο το nokia-shop.uk (το κινητο που εχω δν ειναι νοκια αλλα το lg cookie..) ειχα κερδισει 2.000.000 λιρες και απο κατω μου ειχε μια διευθυβση να πατησω για να κανω και καλα claim...εννοειται πως εγω το εσβησα κατευθειαν το μηνυμα..:spam:

κι εγω vodafone cu εχω..αφου σκεφτηκα να εβαζα κανενα αντιβιρους στο κινητο (ενταξει λιγο υπερβολικος αλλα..)

 

Σβηστο απλα και αμεσως και ολα τα επομενα παρομοια .. συνηθως ψαρευουν η κωδικους εδω και απο τραπεζες ελληνικες πως ερχονται mail να τους στειλω αριθμο καρτας ενω δεν εχω κανεναν λογαριασμο στην τραπεζα τους τι να πω... μπαχαλο το ιντερνετ κανεις δεν βγαζει ακρη προσοχη μεγαλη!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μόλις μου ήρθε σαν sms. vodafone

 

+994557978566

ΜΥΝΗΜΑ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΙΚ

http://w03.wrx1.net/app/v4/rCPGndc/nYkkjieifebkdcMutoYfbbhfdMAYb/1s3KIF/kNoFM_2zyb_nh/

 

Το link σε πηγαίνει σε μια σελίδα με επικεφαλίδα MobileTube και σε παροτρύνει να

"Κατέβασε, τώρα, το δωρεάν BINTEO!"

και έχει διάφορα βιντεάκια από κάτω.

Εννοείται ότι δεν πήγα από το κινητό

Ελπίζω μόνο να με βρήκαν τυχαία και να μην μου σπάσουν τα ούμπαλα σαν τους πολιτικούς !!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε σαν sms. vodafone

 

+994557978566

ΜΥΝΗΜΑ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΙΚ

http://w03.wrx1.net/app/v4/rCPGndc/nYkkjieifebkdcMutoYfbbhfdMAYb/1s3KIF/kNoFM_2zyb_nh/

 

Το link σε πηγαίνει σε μια σελίδα με επικεφαλίδα MobileTube και σε παροτρύνει να

"Κατέβασε, τώρα, το δωρεάν BINTEO!"

και έχει διάφορα βιντεάκια από κάτω.

Εννοείται ότι δεν πήγα από το κινητό

Ελπίζω μόνο να με βρήκαν τυχαία και να μην μου σπάσουν τα ούμπαλα σαν τους πολιτικούς !!!

 

To ιδιο μηνυμα το ελαβε και στο κινητο της η μητερας μου. Ηρθε και μου το εδειξε κι εγω το εσβησα απευθειας....τι να πεις..:confused:

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι στείλανε σε συγγενή μου ένα που έλεγε κάτι σε φάση "πάρε με τηλέφωνο" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων και έδινε έναν 8 ψήφιο (10 ψήφιο με το 30 μπροστά).

 

69456xxx έκρυψα τα 3 τελευταία ψηφία γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει. Αμα σημείωσα σωστά το νούμερο και δεν έφαγα ψηφία, σημαίνει οτι ειναι 8 ψήφιο, ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα μου ηρθε ενα sms ελεγε Μυνημα υπηρεσιας ελεγε τα δικα του και ποιο κατο μου ειχε

ενα link και ελεγε δες το video κλπ..φυσικα δεν το ανοιξα..και βγηκα και τωρα προσπαθω να το βρω να το κανω delete αλλα δεν το βρησκω ουτε στα sms-mms..Ξερει καποιοσ που μπορει να ειναι??εχω την συσκευη iphone(clone)Κ599..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε σαν sms. vodafone

 

+994557978566

ΜΥΝΗΜΑ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΙΚ

http://w03.wrx1.net/app/v4/rCPGndc/nYkkjieifebkdcMutoYfbbhfdMAYb/1s3KIF/kNoFM_2zyb_nh/

 

Το link σε πηγαίνει σε μια σελίδα με επικεφαλίδα MobileTube και σε παροτρύνει να

"Κατέβασε, τώρα, το δωρεάν BINTEO!"

και έχει διάφορα βιντεάκια από κάτω.

Εννοείται ότι δεν πήγα από το κινητό

Ελπίζω μόνο να με βρήκαν τυχαία και να μην μου σπάσουν τα ούμπαλα σαν τους πολιτικούς !!!

Το μήνυμα αυτό είναι από κινητό στο Αζερμπαϊτζάν! Καλή κομπίνα πάντως, θα τσιμπήσουν αρκετοί!

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ερχονται και απο +66 (Ταυλανδη νομιζω ειναι) και εχω δηλωσει το συμβαν γιατι ηρθανε 4 φορες και στις 2 γραμμες που εχω και σε γνωστους μου επισης..
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα μου ηρθε ενα sms ελεγε Μυνημα υπηρεσιας ελεγε τα δικα του και ποιο κατο μου ειχε

ενα link και ελεγε δες το video κλπ..φυσικα δεν το ανοιξα..και βγηκα και τωρα προσπαθω να το βρω να το κανω delete αλλα δεν το βρησκω ουτε στα sms-mms..Ξερει καποιοσ που μπορει να ειναι??εχω την συσκευη iphone(clone)Κ599..

 

φιλε πηγαινε network-wap-εισερχομενα υπηρεσιας και σε μενα ηρθε

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

σε μένα έρχονται κάτι άλλα άκυρα μηνύματα με λινκ..δε πατάω στ σύνδεσμο αλλά λέω αξίζει να το αναφέρω στο 13830?

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
σε μένα έρχονται κάτι άλλα άκυρα μηνύματα με λινκ..δε πατάω στ σύνδεσμο αλλά λέω αξίζει να το αναφέρω στο 13830?

 

Εγω αυτο εκανα και μου ειπαν οτι σωστα εκανα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ας το ξεθαψω το θεμα!! Μου ηρθε και μενα σημερα ενα τετοιο απο τον αριθμο +596696900638. Το ανοιξα και μεσω wi/fi μπηκα στο λινκ που ειχε με κατι βιντεακια.

Στο τελος ειχε τους ορους χρησης (2 μνμ ανα βδομαδα κτλ, κτλ) και μετα το νουμερο μου με την σημειωση να μην χρησιμοποιειται για προωθητικες ενεργειες η κατι τετοιο. Δεν προλαβα να το διαβασω αλλα εκανα 1 κλικ εκει και εκλεισα το ιντρνετ και εσβησα το μηνυμα. Λετε να με πλακωσουν στα μηνυματα και να με χρεωνουν? Αν ναι πως μπορω να απαλλαγω απο αυτους? Εννοειται οτι δεν εδωσα και δεν δινω πουθενα το τηλ μου (ειδικα σε τετοιες συνδρομητικες υπηρεσιες) :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...