Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερχεται συγκριτικο Nikon D3200 Kit 18-55 Vr II 24mp VS Lg G4 16mp....

Περιμένουμε :) αν και ο Kit φακός αδικεί λίγο την κάμερα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πριν ανεβασω το συγκριτικο (μαλλον αυριο που θα εχω λιγο χρονο) να σας παραθεσω 2 εικονες που πιστευω οτι αξιζουν τον κοπο να δωσουμε λιγο βαση.

Η πρωτη εικονα ειναι η ατοφια jpg απο g4,(προχειρη) σε manual mode 100 iso + shutter 4 sec σε αρκετα σκοτεινο περιβαλλον (με γυμνο ματι φαινονται τα μισα).

Η δευτερη εικονα ειναι η raw dng, την οποια την εστειλα στον xteacher και ειχε την ευγενη καλοσυνη να την επεξεργαστει εξολοκληρου μονος του, και με την συγκαταθεση του την ανεβασα να την δειτε.

Θεωρω οτι τα σχολια ειναι περιττα....Η raw ειναι σαφως ανωτερη σε ολα τα επιπεδα, και πιστευω οτι δικαιωνεται για την εμμονη του στο raw, οπως και επισης οτι δεν εχει κανενα θεμα το dng του g4, ισα ισα το αντιθετο.

Περαιτερω διευκρινησεις στο θεμα ρυθμισεων που ακολουθησε μπορει αν θελει να μας τις πει ο ιδιος.

@xteacher σε ευχαριστω για τον κοπο σου.

 

 

STOCK CAMERA JPG FILE ISO 100 SHUTTER 4 SEC WB AUTO

22419566589_30b17f41e1_k.jpg20151105_190651 by George Drizos, on Flickr

 

DNG FILE

22811862045_b9006266ba_k.jpg20151105_190651 as Smart Object-1 copy by George Drizos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, η μερα με την νύχτα.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δώσει ο teacher μερικά μαθήματα επεξεργασίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πριν ανεβασω το συγκριτικο (μαλλον αυριο που θα εχω λιγο χρονο) να σας παραθεσω 2 εικονες που πιστευω οτι αξιζουν τον κοπο να δωσουμε λιγο βαση.

Η πρωτη εικονα ειναι η ατοφια jpg απο g4,(προχειρη) σε manual mode 100 iso + shutter 4 sec σε αρκετα σκοτεινο περιβαλλον (με γυμνο ματι φαινονται τα μισα).

Η δευτερη εικονα ειναι η raw dng, την οποια την εστειλα στον xteacher και ειχε την ευγενη καλοσυνη να την επεξεργαστει εξολοκληρου μονος του, και με την συγκαταθεση του την ανεβασα να την δειτε.

Θεωρω οτι τα σχολια ειναι περιττα....Η raw ειναι σαφως ανωτερη σε ολα τα επιπεδα, και πιστευω οτι δικαιωνεται για την εμμονη του στο raw, οπως και επισης οτι δεν εχει κανενα θεμα το dng του g4, ισα ισα το αντιθετο.

Περαιτερω διευκρινησεις στο θεμα ρυθμισεων που ακολουθησε μπορει αν θελει να μας τις πει ο ιδιος.

@xteacher σε ευχαριστω για τον κοπο σου.

 

τραβα ενα raw με iso 800 και στειλτο στον xteacher...να δουμε τι θα φτιαξει.Θαυματα δε γινονται.

 

STOCK CAMERA JPG FILE ISO 100 SHUTTER 4 SEC WB AUTO

22419566589_30b17f41e1_k.jpg20151105_190651 by George Drizos, on Flickr

 

DNG FILE

22811862045_b9006266ba_k.jpg20151105_190651 as Smart Object-1 copy by George Drizos, on Flickr

 

τραβα ενα raw με iso 800 και στειλτο στον xteacher...να δουμε τι θα φτιαξει.Θαυματα δε γινονται.

 

Κι αυτο ειναι ενα δικο μου raw με Lumia 930...με χαμηλο iso βεβαια τα πραματα ειναι απλουστατα

16458701869_da9b7f0eae_c.jpgraw3 by foxy4270, on Flickr

16643448031_8825464747_c.jpgraw2 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, οι φωτογραφίες γίνονται πολύ όμορφες με την επεξεργασία, αν ειδικά κοιτάξει κάποιος στο explore του Flickr θα δει καταπληκτικά πράγματα.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Οι δυο επςξεργασμενες εχουν διαφορα στην επεξεργασια.Του παοκ ειναι σαν να μπηκε hdr εντονο ενω του teacher ειναι πραγματικα wow.

Αν θελετε εσεις που το κατεχετε πειτε περιπου τι πειραζετε σε καθε περιπτοση

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ποιότητα του raw αρχείου είναι αδιαμφισβήτητη. Έχει πολλαπλάσια πληροφορία από το jpg αρχείο. Είναι σαν να έχουμε το αρνητικό του παλιού φιλμ στα χέρια μας. Το κάνουμε ό,τι θέλουμε.

Εγώ θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάρει την D3100 μες στην χαρά μου έβγαζα τις φωτογραφίες και στις δύο μορφές. Το αποτέλεσμα ήταν να διαγράφω μετά όλα τα raw αρχεία λόγο όγκου και γιατί στα χέρια ενός άσχετου από επεξεργασία ήταν άχρηστα.

Η επεξεργασία της φωτογραφίας είναι (για εμένα) ολόκληρη επιστήμη (συγχωρείτε μου την υπερβολή) ίσως και πιο δύσκολη από την ίδια την φωτογραφία.

Ο xteacher φαίνεται πως κατέχει το άθλημα και μάλιστα πολύ καλά. Δικαιολογημένα επιμένει στο raw γιατί στα χέρια του το κάνει ότι θέλει.

Εγώ προσωπικά τραβάω σε raw (όχι με το τηλέφωνο γιατί δεν έχει) φωτογραφίες που δεν μπορώ να ξαναβάλω (πχ εκδηλώσεις ή συναυλίες των παιδιών) ώστε αν έχω κάνει κάποια πατάτα στην λήψη να μπορέσει ένας φωτογράφος να μου την σώσει.

Κατά τα άλλα προσπαθώ να βγάλω την φωτογραφία δοκιμάζοντας ρυθμίσεις έτσι ώστε να την φέρω απ την αρχή στα δικά μου γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ποιότητα του raw αρχείου είναι αδιαμφισβήτητη. Έχει πολλαπλάσια πληροφορία από το jpg αρχείο. Είναι σαν να έχουμε το αρνητικό του παλιού φιλμ στα χέρια μας. Το κάνουμε ό,τι θέλουμε.

Εγώ θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάρει την D3100 μες στην χαρά μου έβγαζα τις φωτογραφίες και στις δύο μορφές. Το αποτέλεσμα ήταν να διαγράφω μετά όλα τα raw αρχεία λόγο όγκου και γιατί στα χέρια ενός άσχετου από επεξεργασία ήταν άχρηστα.

Η επεξεργασία της φωτογραφίας είναι (για εμένα) ολόκληρη επιστήμη (συγχωρείτε μου την υπερβολή) ίσως και πιο δύσκολη από την ίδια την φωτογραφία.

Ο xteacher φαίνεται πως κατέχει το άθλημα και μάλιστα πολύ καλά. Δικαιολογημένα επιμένει στο raw γιατί στα χέρια του το κάνει ότι θέλει.

Εγώ προσωπικά τραβάω σε raw (όχι με το τηλέφωνο γιατί δεν έχει) φωτογραφίες που δεν μπορώ να ξαναβάλω (πχ εκδηλώσεις ή συναυλίες των παιδιών) ώστε αν έχω κάνει κάποια πατάτα στην λήψη να μπορέσει ένας φωτογράφος να μου την σώσει.

Κατά τα άλλα προσπαθώ να βγάλω την φωτογραφία δοκιμάζοντας ρυθμίσεις έτσι ώστε να την φέρω απ την αρχή στα δικά μου γούστα.

 

 

Λιγο πολυ αυτα λεγαμε μεσω πμ με τον demon.

Μια καλη ληψη δεν χρειαζεται περαιτερω επεξεργασια.

ΠΡοφανως τιθεται πολυ κουβεντα τι ειναι "καλη" ληψη. Ας περιοριστουμε οτι ειναι αυτη που εξυπηρετει τον εκαστοτε χρηστη στην εκαστοτε στιγμη. (δωστε και ιδιαιτερη βαση στον "εκαστοτε χρηστη". Και δευτερος φωτογραφος να κλεψει το καδρο του πρωτου το πιο πιθανο ειναι να βγαλει αλλη φωτογραφια αν δε κλεψει και τις ρυθμισεις.)

 

Δεν θα χρειαζοταν να κανω το παραμικρο -πλην λεπτομερειων- αν τη τραβουσε με iso50 , 16" και αλλαζοντας το wb.

Θα ειχε περιπου την ιδια εικονα στη πλειονοτητα αρκει να μη φυσαει -που δεν φυσαει αυτες τις ημερες απλα αλλο καδρο παιρνεις σε κατι που κουνιεται (δεντρα) για 4" και αλλο για 16" .(η θολουρα η ιδια).

Για την ιστορια οι αλλαγες που εκανα ηταν απλα για να διαφοροποιηθω αρκετα απο την αρχικη σε "σωστα" για τις δικες μου ορεξεις το βραδυ που ασχοληθηκα. Δεν πηγα για το "τελειο" μιας και δεν υπαρχει..απλα για το διαφορετικο που μπορει να παρει-κανει καποιος μεσω raw , και ειναι πολλα αυτα τα διαφορετικα για την ιδια ληψη.

 

@παοκ ..

Εκ του αποτελεσματος παιρνω καλυτερο jpg απο αποιδηποτε μηχανη σε οποιοδηποτε ισο.

Αν θα μπορουσα να το κανω και απο το g4 ειναι καλο ερωτημα..αλλα στη τελικη "αυτο" ειναι καλο jpg για μενα. Nα μη μπορω να βγαλω περισσοτερη λεπτομερεια μειωνοντας οσο μπορω-πρεπει το θορυβο. Που μεχρι στιγμης προηγουμαι απο οποιοδηποτε αυτοματισμο υπαρχει.

Οχι μονο εγω..οποιοσδηποτε ανθρωπος ασχολειται. Αλλιως θα ηταν υπο εξαφανιση τα raw και θα τραβουσαμε ολοι jpg.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πολυ αυτα λεγαμε μεσω πμ με τον demon.

Μια καλη ληψη δεν χρειαζεται περαιτερω επεξεργασια.

ΠΡοφανως τιθεται πολυ κουβεντα τι ειναι "καλη" ληψη. Ας περιοριστουμε οτι ειναι αυτη που εξυπηρετει τον εκαστοτε χρηστη στην εκαστοτε στιγμη. (δωστε και ιδιαιτερη βαση στον "εκαστοτε χρηστη". Και δευτερος φωτογραφος να κλεψει το καδρο του πρωτου το πιο πιθανο ειναι να βγαλει αλλη φωτογραφια αν δε κλεψει και τις ρυθμισεις.)

 

Δεν θα χρειαζοταν να κανω το παραμικρο -πλην λεπτομερειων- αν τη τραβουσε με iso50 , 16" και αλλαζοντας το wb.

Θα ειχε περιπου την ιδια εικονα στη πλειονοτητα αρκει να μη φυσαει -που δεν φυσαει αυτες τις ημερες απλα αλλο καδρο παιρνεις σε κατι που κουνιεται (δεντρα) για 4" και αλλο για 16" .(η θολουρα η ιδια).

Για την ιστορια οι αλλαγες που εκανα ηταν απλα για να διαφοροποιηθω αρκετα απο την αρχικη σε "σωστα" για τις δικες μου ορεξεις το βραδυ που ασχοληθηκα. Δεν πηγα για το "τελειο" μιας και δεν υπαρχει..απλα για το διαφορετικο που μπορει να παρει-κανει καποιος μεσω raw , και ειναι πολλα αυτα τα διαφορετικα για την ιδια ληψη.

 

@παοκ ..

Εκ του αποτελεσματος παιρνω καλυτερο jpg απο αποιδηποτε μηχανη σε οποιοδηποτε ισο.

Αν θα μπορουσα να το κανω και απο το g4 ειναι καλο ερωτημα..αλλα στη τελικη "αυτο" ειναι καλο jpg για μενα. Nα μη μπορω να βγαλω περισσοτερη λεπτομερεια μειωνοντας οσο μπορω-πρεπει το θορυβο. Που μεχρι στιγμης προηγουμαι απο οποιοδηποτε αυτοματισμο υπαρχει.

Οχι μονο εγω..οποιοσδηποτε ανθρωπος ασχολειται. Αλλιως θα ηταν υπο εξαφανιση τα raw και θα τραβουσαμε ολοι jpg.

 

Απο την αλλη ισως ηταν καλυτερα ετσι (iso 100 shutter 4") για να δειξεις την διαφορα που μπορεις να βγαλεις απο μια raw σε σχεση με μια jpg. Γιατι ας μην γελιομαστε η διαφορα ειναι παραπανω απο εμφανης. Για να μην πω η νυχτα - μερα οπως ειπε και ο Κωστας (te_salat) :p

Θεωρω οτι στο ιδιο pp θα κυμαινομουν και εγω, δεν μπορω να βρω κατι που να μην με ευχαριστει στο αποτελεσμα που της εδωσες.

Επισης σου ειχα στειλει στο παρελθον raw απο 1020, (αν το επεξεργαστηκες), ειδες διαφορα απο το dng του g4?

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι δυο επςξεργασμενες εχουν διαφορα στην επεξεργασια.Του παοκ ειναι σαν να μπηκε hdr εντονο ενω του teacher ειναι πραγματικα wow.

Αν θελετε εσεις που το κατεχετε πειτε περιπου τι πειραζετε σε καθε περιπτοση

 

Συμφωνω. Του Paok ειναι πιο "artistic hdr" κατασταση. Εντυπωσιακες αλλα λιγοτερο πραγματικες. Ολα κρινονται στο τι θες να παρεις-βγαλεις απο μια dng.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τραβα ενα raw με iso 800 και στειλτο στον xteacher...να δουμε τι θα φτιαξει.Θαυματα δε γινονται.

Γιατι οχι? το δοκιμαζουμε και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ισως ηταν καλυτερα ετσι (iso 100 shutter 4") για να δειξεις την διαφορα που μπορεις να βγαλεις απο μια raw σε σχεση με μια jpg. Γιατι ας μην γελιομαστε η διαφορα ειναι παραπανω απο εμφανης. Για να μην πω η νυχτα - μερα οπως ειπε και ο Κωστας (te_salat)

 

Επισης σου ειχα στειλει στο παρελθον raw απο 1020, (αν το επεξεργαστηκες), ειδες διαφορα απο το dng του g4?

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου (περι iso) -----

 

Γιατι οχι? το δοκιμαζουμε και βλεπουμε.

 

 

To ειχα πει και σε παλιοτερο ποστ αλλα δεν εγινε αντιληπτο.

Μπορω να κανω περισσοτερα με το raw του g4 απο οτι με το raw του 1020.

Eχει δυο στοπ παραπανω πληροφορια σε οτιδηποτε.. (12 vs 10)

Κοινως μπορω/μπορεις(γενικα) να παρεις μια ληψη με iso50 και να ανεβασεις την εκθεση 4 στοπ χωρις "πολυ" χασουρα. Αν το παλεψω παιζει να βγαλω παλι καλυτερο αποτελεσμα απο οτι αν τραβαγες εξαρχης με το ιδιο κλειστρο και ισο800. (αντι 50). Kαι ειναι κατι που γινεται πολυ συχνα πλεον σε dslr. (iso ιnvariance)

Δεν μπορει να το κανει το 1020 αυτο...(ουτε και το 808).

Ο μονος τροπος να μη χρειαστει να το κανεις με κανενα κινητο ειναι να μπορεις να ορισεις εξαρχης ποσο κλειστρο θες ωστε να εχεις και αντιστοιχο για τη ληψη iso και να παρεις εξαρχης μια πιο σωστη ληψη. Για αυτο και ψιλοσιχαινομαι οσα κινητα σου βαζουν περιορισμο στο κλειστρο (1/10 ..1/7 κλπ).

Aκομα και τα 4" που εχουν τα 2 νοκια μοιαζουν λιγα μπροστα στα 16" που χρειαζομουν για την παραπανω εικονα χωρις να χρειαστει να κανω επεξεργασια.

 

Δεν εχω προβλημα με αλλη ληψη. Ας το κανουμε με ιso1600 ..να παμε κατευθειαν στα βαθεια. Αλλα αν ειναι δυνατο θελω και τις δυο ληψεις(jpg) που μπορει να κανει το g4 σε βραδυ. (μια που αναφερει το iso και μια που δεν το αναφερει.) .Υποθετω το dng θα ειναι μονο σε αυτην που το αναφερει.

Μη περιμενετε να την κανω να φαινεται σαν να τραβηχθηκε με ισο50-100. Απλα θα προσπαθησω να την κανω καλυτερη απο αυτην του g4.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Ολη η παραπανω συζητηση ειναι ακαιρη και ασκοπη.Και πιστευω οτι ειμαστε εκτος θεματος.

Δεν μας ενδιαφερει ποιος κανει την καλυτερη επεξεργασια.Επισης δεν μας ενδιαφερει ποιο κινητο δινει την καλυτερη φωτογραφια μετα απο επεξεργασια με καποιο προγραμμα.

Μας ενδιαφερει τι ψαρια μπορει να πιασει ο καθε φακος.Επομενως ολη αυτη η συζητηση περι raw δεν εχει κανενα νοημα...αφου εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Ολη η παραπανω συζητηση ειναι ακαιρη και ασκοπη.Και πιστευω οτι ειμαστε εκτος θεματος.

Δεν μας ενδιαφερει ποιος κανει την καλυτερη επεξεργασια.Επισης δεν μας ενδιαφερει ποιο κινητο δινει την καλυτερη φωτογραφια μετα απο επεξεργασια με καποιο προγραμμα.

Μας ενδιαφερει τι ψαρια μπορει να πιασει ο καθε φακος.Επομενως ολη αυτη η συζητηση περι raw δεν εχει κανενα νοημα...αφου εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με επεξεργασια.

Τα καλύτερα jpg πάντως τα δίνει το 808. Χωρίς επεξεργασία, χωρίς τίποτα, λεπτομέρεια και φυσικότητα σε 41.5MP, lossless jpg. Αν πάμε σε raw, τότε μιλάμε για post-processing... (1020, CM1, G4 κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ολη η παραπανω συζητηση ειναι ακαιρη και ασκοπη.Και πιστευω οτι ειμαστε εκτος θεματος.

Δεν μας ενδιαφερει ποιος κανει την καλυτερη επεξεργασια.Επισης δεν μας ενδιαφερει ποιο κινητο δινει την καλυτερη φωτογραφια μετα απο επεξεργασια με καποιο προγραμμα.

Μας ενδιαφερει τι ψαρια μπορει να πιασει ο καθε φακος.Επομενως ολη αυτη η συζητηση περι raw δεν εχει κανενα νοημα...αφου εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με επεξεργασια.

 

Ακριβώς. Αν θέλετε μπορεί να δημιουργηθεί ξεχωριστό θέμα για επεξεργασμένες φωτογραφίες αλλά εκεί ξεφεύγει λίγο το πράγμα διότι είναι κάτι που δεν αφορά μόνο τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω.

 

Οσο ασκοπο και ακαιρο να ψαχνεις 3rd προγραμμα να κανει καλυτερη δουλεια απο τη stock εφαρμογη τοσο ασκοπο και ακαιρο ειναι και το dng.

To τι πιανει ο καθε σενσορας και ο καθε φακος που εχει μπροστα του ειναι δεδομενα και δεν αλλαζει. Το πως το χειριζεσαι ειτε εσυ (ο εκαστοτε "εσυ") ειτε το εκαστοτε προγραμμα ειναι αλλο πραμα.

Πως κρινεις διαφορετικα το πως επιδρα fv5 στην εικονα που παιρνεις και αποριπτεις το ιδιο πραμα στις ιδιοτητες/ιδιαιτεροτητες του εκαστοτε χρηστη?

Το πιο δυνατο feature ειναι σε οτιδηποτε τραβαει φωτογραφια ειναι ειτε κανει 50€ ειτε 50Κ € και δεν εχει σχεση το ποσο μπορει να επεμβεις. Ειναι η ικανοτητα του οτι μπορεις σε αρκετα μεγαλο βαθμο ..οχι οτι πρεπει ντε και καλα. Το αναφεραμε πολλες φορες.

Σε θεματα δε λεπτομερειας και θορυβου οποιοδηποτε προγραμμα υπολειπεται απο καποιον που ξερει τι θελει και τι πρεπει να κανει.

 

Και ερχομαστε και στον χειριστη-φωτογραφο.

Θα απαγορεψουμε σε καποιον που δεν ξερει να βγαζει φωτογραφιες να τις ανεβαζει ή θα ανοιξουμε δευτερο θεμα για δευτερης κατηγοριας χρηστες?

Σε αρκετες ο παοκ αλλαζει το wb και βαζει το επιθυμητο για την περισταση...Ειναι ιδιαιτεροτητα του κινητου η του χρηστη και δεν θα πρεπει να το αλλαζει?

Για να μην αναφερθω σε hdr κλπ..

 

Αποψη μου απλα θα πρεπει να το συνηθισετε να υπαρχει διπλα σας. Δεν αναιρει κατι. Αντιθετα προσφερει γιατι θα σας κανει να τραβατε καλυτερες φωτογραφιες μελλοντικα απο τη στιγμη που ξερετε πως θελετε να βγει η εικονα. Στην αρχη θα το κανετε μετα τη ληψη και στη πορεια θα το κυνηγατε πριν τη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μιλάμε για φωτογραφίες απο κινητά και οχι απο φωτογραφικές μηχανές, όσο και αν πιθανόν να γίνεται αναφορά σε αυτές. Εδώ γίνονται και ενδιαφέρουσες αναλύσεις (συμφωνώντας με την τελευταία παράγραφο του @xteacher) που μπορούν να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Και αφού παιδιά απαγορεύονται .....

 

NOËL

 

Σκληρό τεστ ΜΧ4 :p

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Μιλάμε για φωτογραφίες απο κινητά και οχι απο φωτογραφικές μηχανές, όσο και αν πιθανόν να γίνεται αναφορά σε αυτές. Εδώ γίνονται και ενδιαφέρουσες αναλύσεις (συμφωνώντας με την τελευταία παράγραφο του @xteacher) που μπορούν να βοηθήσουν τον οποιονδήποτε.

 

Δεν αλλαζει κατι στη τεχνολογια μεταξυ κινητου και μηχανων. (στο θεμα φωτογραφια).

Ναι διαφερει σαφως στη ποιοτητα (αισθητα) αλλα διαφερουν και τα κινητα μεταξυ τους (σε μικροτερο βαθμο).

 

 

@demon2411

Αν μπορεις παρε παλι την ιδια ωρα το ιδιο καδρο με iso50 και 16" βαζοντας wb tungsten.

Λογικα ελαχιστα θα διαφερει απο τη δικια μου εκδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με την σειρα μου. Δεν βλεπω τον λογο να θεωρουμε ατοπο και ασκοπο το raw αρχειο που μπορει να παρει το Χ κινητο.

Επισης θυμαμαι και σενα paok που παλαιοτερα ανεβαζες επεξεργασμενες φωτο (το ανεφερες φυσικα μεσω lightroom), αλλα τοτε δεν θυμαμαι να δυσαρεστηθηκε κανεις.

Δεν κανουμε διαγωνισμο επεξεργασιας, αλλα δειχνουμε το τι μπορει να κανει ενα κινητο σε raw με την παρεμβαση του Χ χρηστη σε σχεση με την στοκ φωτογραφια που παιρνει απο μονο του το κινητο βαση software.

Με αυτη την λογικη ισως δεν πρεπει να ανεβασω και το συγκριτικο dslr vs g4 μιας και δεν εχει καμια θεση εδω μια dslr. (θα περιμενω και μια απαντηση για να το ανεβασω η οχι).

Αν παρολα αυτα θεωρειτε (κυριως αναφερομαι στους mod) οτι δεν εχουν θεση ολα αυτα, παρακαλω ενημερωστε μας για να ξερουμε πως να κινηθουμε απο δω και στο εξης, ωστε να αποφευχθούν τυχον παρανοησεις-παραβιασεις των κανονων του forum.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει κατι στη τεχνολογια μεταξυ κινητου και μηχανων. (στο θεμα φωτογραφια).

Ναι διαφερει σαφως στη ποιοτητα (αισθητα) αλλα διαφερουν και τα κινητα μεταξυ τους (σε μικροτερο βαθμο).

 

@demon2411

Αν μπορεις παρε παλι την ιδια ωρα το ιδιο καδρο με iso50 και 16" βαζοντας wb tungsten.

Λογικα ελαχιστα θα διαφερει απο τη δικια μου εκδοχη.

 

Αυτό θα είναι ενδιαφέρον!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...