Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Κάτι μου λέει ότι θα τον προλάβεις αλλά μη του το πεις. Δεν θα το αντέξει.....:lol: :lol:

 

Θα κάνω ότι μπορώ να τον προλάβω! :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλαίω......

Όχι για την ποιότητα βέβαια

Μετά τόσα συγκριτικά, ήταν must.

 

Σειρά έχει το παρεκκλήσι. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά στο κτίριο της εκκλησίας, είναι παραμόρφωση; Η κολώνα δεν σχηματίζει ορθή γωνία με το πάτωμα. Ή είναι η γωνία της λήψης τέτοια που παραμορφώνει;

 

Ti να σου πω ...ο φακος παντως δε φταιει με τιποτα.Η Εκκλησια πρεπει να ειναι Under construction...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι μου λέει ότι θα τον προλάβεις αλλά μη του το πεις. Δεν θα το αντέξει.....:lol: :lol:

 

Πρωτη χωρα που παραλαμβανει Αυστρια 27 Νοεμβριου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα κάνω ότι μπορώ να τον προλάβω! :lol:

 

Αααα....θα το παρεις και συ δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Lumia 830

 

22211344599_6e745ee09a_b.jpgWP_20151014_07_41_08_Rich

Πάμε μωρη ΝΟΚΙΑ... Ε 10mp είναι τι περιμένατε ρε! :O

 

Edit: Navi55 ναι έβαλα σχεδόν τέρμα το rich capture!

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί καλό είναι να γράφουμε στο post και το κινητό που έχει τραβηχτεί η φωτογραφία.

Καλό το 830, αλλά εδώ τα χρώματα δεν φαίνονται πολύ φυσικά και σε πραγματικό μέγεθος χάνει σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

 

LG G4...HDR

22175499950_009cc57bd0_c.jpg20151021_145557_HDR by foxy4270, on Flickr

Πάντως παράξενες κλίσεις βλέπω και στο σπίτι αριστερά από την μπουλντόζα και αριστερά στις κολώνες και δεξιά στα δέντρα στην επόμενη. Η φωτο που πήρες με τα άλογα ήταν σε ανηφόρα μεγάλη; που να δικαιολογεί την κλίση της κολώνας;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παράξενες κλίσεις βλέπω και στο σπίτι αριστερά από την μπουλντόζα και αριστερά στις κολώνες και δεξιά στα δέντρα στην επόμενη. Η φωτο που πήρες με τα άλογα ήταν σε ανηφόρα μεγάλη; που να δικαιολογεί την κλίση της κολώνας;

 

ναι εχεις δικιο τωρα που το λες το βλεπω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεσα σε αυτοκινητο και οπως κινειται φωτογραφιζεις;

 

μεσα σε αυτοκινητο σταματημενο ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

μεσα σε αυτοκινητο σταματημενο ειμαι...

 

Τοτε φταιει η γωνια που δινεις στο κινητο, αν δωσεις κλιση προς τα πανω για να πιασεις πιο πολυ ουρανο, αυτα που ειναι στις κατω ακρες παραμορφωνονται εντονα. Αν δωσεις και κλιση προς τα δεξια αυτο που ειναι στην κατω αριστερη γωνια θα παραμορφωθει ακομα πιο εντονα οπως το σπιτι διπλα απο την φαγανα. Το προβλημα δημιουργειται γιατι ο φακος ειναι σφαιρικος (στους ευρυγωνιους ακομα περισσοτερο, αν δεις καποιοι φακοι μπροστα ειναι σαν λαμπες) ενω ο αισθητηρας ειναι επιπεδος.

Link to comment
Share on other sites

Kυριοι

 

Οπως υποσχεθηκα σας παραθετω το παρακατω νυχτερινο συγκριτικο. (θα ακολουθησει και ημερησιο).

Τα κινητα και τα 2 στο auto με hdr auto=on, και μερικες σε χειροκινητο iso για να βοηθησω το s6.

Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

Το s6 νεταρει πιο γρηγορα σε σκοτεινες συνθηκες λογω πιο αργης ρυθμισης κλειστρου του lg στο αυτοματο, το φλας του s6 ειναι πιο γρηγορο απο αυτο του lg, και σε ολες τις φωτο του s6 οπου ειχε μαυρο-σκοτεινο σημειο, εμφανιζε ενα μπλε-μωβ πεπλο.

Θεωρω οτι το g4 ειναι ανωτερο σε ολες τις φωτο ειτε με φλας ειτε χωρις, και αν παιζαμε με ρυθμισεις τοτε η διαφορα θα ηταν ακομα μεγαλυτερη. Θα ηταν ομως και αδικο μιας και το s6 δεν εχει manual.

Επισης καποιες φωτο αν τις ανοιξετε στο flickr και δεν κανετε το 1 step zoom που εχει, δειχνουν καλυτερες στο s6. Μολις κανετε το zoom ομως αλλαζουν τα δεδομενα.

Τα σχολια δικα σας...

 

υ.γ. κοιταξτε πως φαινεται η βλαστηση στην προτελευταια...δεν ειναι περιεργο???

 

GALAXY S6 EDGE VS LG G4 NIGHT COMPARISON

S6 EDGE ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑ LG G4

https://flic.kr/s/aHskng4iLQ

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Βάλε βρε συ κι εδώ φωτο να τις βλέπουμε...

 

Ωραίο το album και το συγκριτικό σου πάντως, μπράβο, θα επανέλθω με τη γνώμη μου γιατί θέλει μελέτη...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Kυριοι

 

Οπως υποσχεθηκα σας παραθετω το παρακατω νυχτερινο συγκριτικο. (θα ακολουθησει και ημερησιο).

Τα κινητα και τα 2 στο auto με hdr auto=on, και μερικες σε χειροκινητο iso για να βοηθησω το s6.

Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

Το s6 νεταρει πιο γρηγορα σε σκοτεινες συνθηκες λογω πιο αργης ρυθμισης κλειστρου του lg στο αυτοματο, το φλας του s6 ειναι πιο γρηγορο απο αυτο του lg, και σε ολες τις φωτο του s6 οπου ειχε μαυρο-σκοτεινο σημειο, εμφανιζε ενα μπλε-μωβ πεπλο.

Θεωρω οτι το g4 ειναι ανωτερο σε ολες τις φωτο ειτε με φλας ειτε χωρις, και αν παιζαμε με ρυθμισεις τοτε η διαφορα θα ηταν ακομα μεγαλυτερη. Θα ηταν ομως και αδικο μιας και το s6 δεν εχει manual.

Επισης καποιες φωτο αν τις ανοιξετε στο flickr και δεν κανετε το 1 step zoom που εχει, δειχνουν καλυτερες στο s6. Μολις κανετε το zoom ομως αλλαζουν τα δεδομενα.

Τα σχολια δικα σας...

 

υ.γ. κοιταξτε πως φαινεται η βλαστηση στην προτελευταια...δεν ειναι περιεργο???

 

GALAXY S6 EDGE VS LG G4 NIGHT COMPARISON

S6 EDGE ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑ LG G4

https://flic.kr/s/aHskng4iLQ

Ευχαριστούμε για τον κόπο και τον χρόνο! :) Πολλές φωτό και θέλει περισσότερη μελέτη πράγματι. Πάντως, σε αρκετές περιπτώσεις οι διαφορές είναι οριακές, σε άλλες το S6 δυσκολεύεται, ενώ παρά την αυξημένη όξυνση, τείνει σε πιο φυσικά χρώματα και απεικόνιση (π.χ. το στυλ που θα έβγαζε το 808). Η βλάστηση μου φαίνεται πιο αληθινή στο S6. Πιο λευκό φως, αληθινά χρώματα κλπ... Παρόλα αυτά όταν είχαν πρωτοβγεί τα δυο, είχα πει την προτίμησή μου για το G4, το οποίο γενικά δίνει πιο όμορφα αποτελέσματα συνολικά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπραβο για το συγκριτικο σου για αλλη μια φορα :) να ξεκαθαρισω οτι δεν θα ειμαι αντικειμενικος :lol: και αυτο γιατι πριν αγορασω το g4 ειχα και το g4 και το s6 απο φιλους για μια μερα και τελικα διαλεξα το g4 οποτε και τωρα στο συγκριτικο σου βλεπω ανωτερο το g4, δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι ... ειδικα στις 3 πρωτες φωτο που ειναι auto υπαρχει χαωδης διαφορα στην λεπτομερεια...η μονη φωτο που μου φανηκε καλυτερη του s6 ειναι του evo διχως το φλας αλλα μετα ειδα οτι ειναι hdr το οποιο το βραδυ ακυρωνει το noise reduction οποτε οκ
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η κάμερα του iPhone 6s Plus σαν αισθητήρας είναι πολύ μέτρια. Το software σωζει την κατάσταση αλλά παραμένει πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό.

Ειναι προκλητικό να συγκρίνεται με την κάμερα των S6 plus και Note 5.

Καποιες φώτο σε σύκριση με την δεύτερη συσκευή μου, ενα galaxy S4 με custom που έχει ported το software της κάμερας του S6.

 

22435351165_f8a05c5b9c_c.jpgI6S VS S4_1 by Photos presentation, on Flickr

 

22247873389_72c801aab5_c.jpgIMG_0129 by Photos presentation, on Flickr

22445988691_1b56f066fa_c.jpg20151024_151427 by Photos presentation, on Flickr

 

21812060514_693055b490_c.jpgIMG_0133 by Photos presentation, on Flickr

22445789731_871a1ffc9d_c.jpg20151024_145516 by Photos presentation, on Flickr

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Kυριοι

 

Οπως υποσχεθηκα σας παραθετω το παρακατω νυχτερινο συγκριτικο. (θα ακολουθησει και ημερησιο).

Τα κινητα και τα 2 στο auto με hdr auto=on, και μερικες σε χειροκινητο iso για να βοηθησω το s6.

Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

Το s6 νεταρει πιο γρηγορα σε σκοτεινες συνθηκες λογω πιο αργης ρυθμισης κλειστρου του lg στο αυτοματο, το φλας του s6 ειναι πιο γρηγορο απο αυτο του lg, και σε ολες τις φωτο του s6 οπου ειχε μαυρο-σκοτεινο σημειο, εμφανιζε ενα μπλε-μωβ πεπλο.

Θεωρω οτι το g4 ειναι ανωτερο σε ολες τις φωτο ειτε με φλας ειτε χωρις, και αν παιζαμε με ρυθμισεις τοτε η διαφορα θα ηταν ακομα μεγαλυτερη. Θα ηταν ομως και αδικο μιας και το s6 δεν εχει manual.

Επισης καποιες φωτο αν τις ανοιξετε στο flickr και δεν κανετε το 1 step zoom που εχει, δειχνουν καλυτερες στο s6. Μολις κανετε το zoom ομως αλλαζουν τα δεδομενα.

Τα σχολια δικα σας...

 

υ.γ. κοιταξτε πως φαινεται η βλαστηση στην προτελευταια...δεν ειναι περιεργο???

 

GALAXY S6 EDGE VS LG G4 NIGHT COMPARISON

S6 EDGE ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑ LG G4

https://flic.kr/s/aHskng4iLQ

 

Ποια εκδοση software φοραει το S6?

Link to comment
Share on other sites

Τα άτιμα τα Nokia... βγάζουν πολύ ωραίες φωτο...

 

Σε γενικοτητες μονο τα "iphone" βγαζουν ωραιες φωτο ανα εποχη που βγαινουν.

Απο τα nokia μονο 2-3.

 

 

@demon

Τι καμερα φοραει το s6? To κοιτας μια μεσω aida.

 

Eπισης -απορω που δεν ρωταει κανεις αλλος-...αλλα τι εννοεις

"Το s6 νεταρει πιο γρηγορα σε σκοτεινες συνθηκες λογω πιο αργης ρυθμισης κλειστρου του lg στο αυτοματο" ??

και

"το φλας του s6 ειναι πιο γρηγορο απο αυτο του lg, " ??

Link to comment
Share on other sites

Το φλας του G4 είναι από τα πιο αργά που έχω δει, όπως και του G3.

Ο χρονος να αναψει, νεταρει, ξανά-ανάψει για να βγάλει επιτέλους φωτογραφία είναι πολυς, έχει κουνηθει ο άνθρωπος ή έχεις κουνηθεί εσυ, το ois το σώζει...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Ανάλογη περίπτωση με το 1020... Στηρίζεσαι στο OIS, αλλά η ταχύτητα χελώνας, είναι ανασταλτικός παράγοντας σε πολλές περιπτώσεις...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με φλας, αργεί περισσότερο από το 1020

 

τι λετε ρε παιδια? τι λετε τωρα? αμα δεν ξερετε να το δουλευετε ...το κινητο σας φταιει?

Λοιπον ...αμα πατησεις για να βγαλει φωτο θα εστιασει με το laser και μετα θα βγαλει ακαριαια.

Αμα κανεις ομως πρωτα touch to screen...θα κανει διπλασιο χρονο.

 

Camera FV-5...manual settings / iso=100, shutter=0.7 sec

22416375806_2899ff637f_c.jpgDSC_0075 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...