Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά είναι τόσο χάλια η κάμερα του Z5 όσο φαίνεται στο hand on του myphone?? :wacko:

Το ωραίο είναι ότι για marketing λένε η καλύτερη κάμερα του κόσμου! Αν διευκρινίσεις η καλύτερη 23άρα κάμερα και δεν υπάρχει άλλη 23άρα, προφανώς και θα είναι η καλύτερη! :p

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι τόσο χάλια η κάμερα του Z5 όσο φαίνεται στο hand on του myphone?? :wacko:

Μην αγχώνεσαι... Και του LG G4 στο hands on μέτριες έδειχναν κάποιες φωτογραφίες..

Άμα δεν τη πιάσεις στα χέρια σου τη συσκευή και δεν της δώσεις ευκαιρία , να την επεξεργαστείς να την φέρεις στα μέτρα σου, δεν μπορείς να έχεις μια αντικειμενική άποψη..

 

@keras & demon Μπράβο ρε παίδες.. Μπορεί να έχετε στην κατοχή σας το G4, αλλά του ρίχνετε και το κραξιματακι σας.. Έτσι πρέπει, να λέμε και τα μειονεκτήματα της συσκευής που κατέχουμε.. Το z7 mini είναι τέλειο πάντως, δεν υστερεί πουθενά :p

 

@xδάσκαλε Τι έχει βρε συ το z7 mini μου? :p Σωστή η παρατήρηση από τις φωτογραφίες του iphone που ανέβασε ο te salat, για τους φωτισμούς, τα χρώματα κτλ.. Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές στη δικιά μου συσκευή, αλλά και σε άλλες των παιδιών εδώ μέσα..

 

@te salat Χάθηκες Κώστα... Τι λέει το νοτελι? Είσαι ευχαριστημένος από θέμα φωτογραφίας σε σχέση με τις άλλες συσκευές σου? Έχεις καιρό να μας ανεβάσεις κάποιο δείγμα από το note 5..

 

@paok.. Αισθάνομαι ότι το G4 σου, σαν να το έχεις βαρεθεί.. Σαν να σε τρώει βρε παιδί μου, να δοκιμάσεις κάποια άλλη συσκευή, να την ξεζουμισεις.. Σε κόβω με κινεζακι πάλι :D

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καμεραρα απο το πουθενα...και σαφως ανωτερη απο το νεο iPhone ...τουλαχιστον 2 επιπεδα.

 

Τοσο καλες βγηκαν?ρωταω γιατι δεν γνωριζω απο φωτογραφια!! :) επισης να πω οτι δεν εκανα καμια επεξεργασια με photoshop κτλ.

Αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει απιστευτα γρηγορο focus(0,1 δευτερα)..

Δοκιμασα να βγαλω με κλειστρο 10 δευτερα + βραδυνη φωτο κ οταν την βγαζει φενεται παρα πολυ κουνημενη..με το camera fv-5 ολο αυτο.

 

edit:οριστε 3-4 νεες φωτος!!

 

22204470198_c5e3c78d38_z.jpgIMG_20151022_210141 by Guardian, on Flickr

 

22204481408_c9c538fb9e_z.jpgIMG_20151022_160922 by Guardian, on Flickr

 

22403000981_4f106c85bb_z.jpgIMG_20151021_171611 by Guardian, on Flickr

 

22204512138_b7529c4ea4_z.jpgDSC_0056 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι τόσο χάλια η κάμερα του Z5 όσο φαίνεται στο hand on του myphone?? :wacko:

 

Εμενα μου φανηκε τραγικη.

 

@vagos

Το ψιλοβαρεθηκα για να πω την αληθεια.Το εχω ηδη 3 μηνες...πραμα αδιανοητο για μενα.

22379123482_99d5b0633d_c.jpg20151020_104655_HDR by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι να πάρεις... Δεν υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές σοβαρές...

@johnnyman Όταν δοκίμασες με κλειστρο είχες στηρίξει ακίνητη την συσκευή;

 

Βαγγέλη, αυτό έλλειπε... Δεν μου λέει τίποτα αν θα έχω όποια συσκευή...

Το z7 mini όμως... Ναι, είναι υπεράνω :p

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα το point σου xteacher, εννοείς ουσιαστικά ότι η υπερδειγματοληψία φτάνει σταδιακά σε ένα πλατώ, όπου τα οφέλη δεν είναι σημαντικά σε σχέση με χαμηλότερη υπερδειγματοληψία. Π.χ. η καθαρότητα της 2/3αρας του 808 με την 8άρα. Δεν ξέρω αν είναι τεράστια ή σχετικά μικρή η διαφορά, πάντως υπάρχει. Οι 2/3άρες είναι οι καλύτερες από άποψη καθαρότητας και λεπτομέρειας, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι είναι και τέλειες, έπειτα από χρήση 11-13 pixels, συμφωνούμε εδώ.

 

Για το hardware κομμάτι του αισθητήρα, δεν έχω γνώσεις, απλά βλέπω κι εγώ ότι το αρχικό εικονοστοιχείο του 808 είναι μεγαλύτερο του 1020, σύμφωνα με την επίσημη παρουσίαση. Δεν αποκλείω να είναι και marketing βέβαια, έχουμε δει πολλά κατά καιρούς... Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση όμως, αναφέρεις ένα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα του 808 έναντι του 1020. Το μειωμένο crosstalk. Αποτέλεσμα, στο 1020 βλέπουμε σβησμένο texture (π.χ. γρασίδι ή τοίχο με τούβλα), ενώ η λεπτομέρεια διατηρείται σε ικανοποιητικά επίπεδα στο 808.

 

Οι νεότερες συσκευές έχουν αυξημένη επεξεργασία εικόνας βέβαια και πολλά πράγματα διορθώνονται, αν και μπορεί να χαθεί σε κάποιο βαθμό η λεπτομέρεια λόγω της επεξεργασίας (π.χ. αύξηση θορύβου)

 

Δεν ειναι εσκεμμενα λαθος ουτε μαρκετινγκ το 1.4μm του 808.

Ας πουμε οτι τοσο ειναι ..απλα εχει διαφορετικο fill factor (υπαρχει ορολογια για οποιον θελει να το ψαξει). Αυτο ειναι που μετραει. Ποση επιφανεια καλυπτουν τα φωτοστοιχεια απο την συνολικη επιφανεια του σενσορα. Ολη η υπολοιπη ειναι απλα "αχρηστη" για την ικανοτητα του αισθητηρα να σου μετατρεψει το φως σε εικονα που θα παρεις.

Ως pixel παντα θεωρειται η διασταση δια τα πιξελς σε αυτη τη διασταση. Απλα το φωτοστοιχειο που θα κανει τη διαφορα ειναι παντα μικροτερο.

Αν υποθεσουμε οτι το φωτοστοιχειο ειναι 1μm τοτε το fill factor θα πεφτει καπου στο 89%. Οταν το fill factor αυξηθει -αν δεν ανακοινωθει δεν το μαθαινουμε ποτε- και παει για παραδειγμα 95% με ιδιο pixel size τοτε το εικονοστοιχειο λογικα θα εχει μεγαλωσει και θα ειναι 1,064μm και θα αποδιδει κατα 13% καλυτερα απο το "παλιο" αισθητηρα.

Tυχαιο το 1μm για το photosite. Δεν ξερω ποσο ειναι αλλα με την αντιστοιχη αυξηση θα υπαρχει αντιστοιχη βελτιωση αν δεν αλλαξει και κατι αλλο σε hw αλλα και σε sw.

 

Η επεξεργασια ειναι αλλο κομματι. Δεν ειναι απαραιτητο οτι με περαιτερω επεξεργασια χανεις καπου. Αν ειναι σε λαθος δρομο ναι..

Απλα και αυτη (η επεξεργασια) κανει τη προοδο της παραλληλα με οτιδηποτε αλλο.

Αλλο αλγοριθμο ειχε τα παλια τα χρονια για nr το photoshop αλλο εχει τωρα. Αλλο ειναι καλυτερο, και πολυ πιθανων ολο και καποιο θα βγει στη πορεια. Κοινως οσο βαδιζουμε προς το μελλον πιο πιθανων να βγει κατι καλυτερο απο το g4. Αν δεν ειναι πχ τωρα το 950 του παοκ ..θα ειναι καποιο αλλο του χρονου ή τον μεθεπομενο.

 

 

@johnnyman25

Ο λαος απαιτει iso100 και καμποσα δευτερολεπτα εκθεση με το fv-5.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

@keras οσο μπορουσα την κρατουσα σταθερη με το χερι.πρεπει να ειναι οπωςδηποτε σε τριποδακι ε?

 

@xteacher θα δοκιμασω αλλα πρεπει να μεινει πολυ σταθερη η συσκευη.μονο αμα την στηριξω στο τραπεζι καπως.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι να πάρεις... Δεν υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές σοβαρές...

@johnnyman Όταν δοκίμασες με κλειστρο είχες στηρίξει ακίνητη την συσκευή;

 

Βαγγέλη, αυτό έλλειπε... Δεν μου λέει τίποτα αν θα έχω όποια συσκευή...

Το z7 mini όμως... Ναι, είναι υπεράνω :p

 

Lumia 950/XL...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι να πάρεις... Δεν υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές σοβαρές...

 

Αφού όλοι ξέρουμε οτι περιμένει το 950 :rolleyes:

 

@Paok έρχεται αγορίνα έρχεται! ;)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ώπα... Τί έχει γίνει εδώ ρε.... Πολύ καλές οι τελευταίες φωτό στο θέμα.... Τι κάνετε ωρε? Καμιά βδομάδα έλλειψα.... :blink:

@taκglos, @johnny (θέλω να πιστεύω τα bar δεν είναι overboost αλλά "ρελαντί" ε??? χαχαχ) και οι λοιποί....

Μακάρι να είχαμε την οικονομική δυνατότητα να είχαμε 4-5 σμάρτφοουνς να 'ουμ...

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

@vagos εννοειται οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι. Αν δεν ειμαστε τοτε δεν εχει καμια ουσια.

@xteacher πολυ καλη επεξηγηση στο 1020 και g4. Καταλαβα αρκετα...

 

Ερχεται νυχτερινο συγκριτικο s6 edge vs g4...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η πισω πλευρα της Εκκλησιας

21775195523_64c819e38e_c.jpg20151014_133649_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Αριστερά στο κτίριο της εκκλησίας, είναι παραμόρφωση; Η κολώνα δεν σχηματίζει ορθή γωνία με το πάτωμα. Ή είναι η γωνία της λήψης τέτοια που παραμορφώνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!μια φωτο απο το πισω μερος του μπαλκονιου με στοκ καμερα και iso 100!

Αμα μπορεις να με εξηγησει καποιος την ταχυτητα του κλειστρου θα του ημουνα υποχρεως.Σε αυτη την φωτο λεει 1/772.τι σημαινει αυτο?

 

21784482653_f16a1621d4_z.jpgIMG_20151023_114132 by Guardian, on Flickr

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!μια φωτο απο το πισω μερος του μπαλκονιου με στοκ καμερα και iso 100!

Αμα μπορεις να με εξηγησει καποιος την ταχυτητα του κλειστρου θα του ημουνα υποχρεως.Σε αυτη την φωτο λεει 1/772.τι σημαινει αυτο?

 

Σε μια απλοικη εξηγηση ημαινει οτι ο σενσορας εμεινε εκτεθειμενος στο φως για 1,295ms (1/772) προκειμενου να συλλεψει το φως που χρειαζεται για να σου δωσει την εικονα που βλεπεις με το συγκεκριμενο προγραμμα εκθεσης (Δεν ξερω καν αν μπορεις να αλλαξεις το τελευταιο spot ,average κλπ καποιες επιλογες αν εχεις διαθεσιμες).

 

Ο λογος που θα ηθελα με το fv5 να παρεις μια βραδινη με ισο100 ειναι επειδη η στοκ καμερα δεν αφηνει να ανεβει το κλειστρο πανω απο καποιο οριο. (νομιζω 1/10 η 1/14). Το βραδυ αν βαλεις iso100 θα χρειαστει να βαλεις επισης μερικα δευτερα για ληψη . Σε manual mode και ας πω στη τυχη 4" χωρις να εχω ιδεα τι φωτισμο θα εχεις στο περιβαλλον γυρω σου.

Απλα να διαπιστωσω οτι οντως θα την κανει τη ληψη με αυτες τις ρυθμισεις και εκ των υστερων να δουμε και την εικονα με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια απλοικη εξηγηση ημαινει οτι ο σενσορας εμεινε εκτεθειμενος στο φως για 1,295ms (1/772) προκειμενου να συλλεψει το φως που χρειαζεται για να σου δωσει την εικονα που βλεπεις με το συγκεκριμενο προγραμμα εκθεσης (Δεν ξερω καν αν μπορεις να αλλαξεις το τελευταιο spot ,average κλπ καποιες επιλογες αν εχεις διαθεσιμες).

 

Ο λογος που θα ηθελα με το fv5 να παρεις μια βραδινη με ισο100 ειναι επειδη η στοκ καμερα δεν αφηνει να ανεβει το κλειστρο πανω απο καποιο οριο. (νομιζω 1/10 η 1/14). Το βραδυ αν βαλεις iso100 θα χρειαστει να βαλεις επισης μερικα δευτερα για ληψη . Σε manual mode και ας πω στη τυχη 4" χωρις να εχω ιδεα τι φωτισμο θα εχεις στο περιβαλλον γυρω σου.

Απλα να διαπιστωσω οτι οντως θα την κανει τη ληψη με αυτες τις ρυθμισεις και εκ των υστερων να δουμε και την εικονα με αυτον τον τροπο.

 

Σε ευχαριστω για την ενημερωση!!Η στοκ δεν εχει για κλειστρο μονο η fv-5.θα βγω το βραδυ στο μπροστινο μπαλκονι κ θα προσπαθησω να παρω μια σταθερη φωτο με iso100 και 5-10 δευτερα κλειστρο.

Αυτη η φωτο που εβαλα πως σε φανηκε?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είδα να αναφέρεται το Fv-5, ποιες θεωρείτε είναι οι καλύτερες εφαρμογές κάμερας σε apk? Για Windows είδαμε π.χ. την ProShot, στο Symbian CameraPro κλπ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλοι ξέρουμε οτι περιμένει το 950 :rolleyes:

 

@Paok έρχεται αγορίνα έρχεται! ;)

 

Κάτι μου λέει ότι θα τον προλάβεις αλλά μη του το πεις. Δεν θα το αντέξει.....:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είδα να αναφέρεται το Fv-5, ποιες θεωρείτε είναι οι καλύτερες εφαρμογές κάμερας σε apk? Για Windows είδαμε π.χ. την ProShot, στο Symbian CameraPro κλπ...

Εμένα και στο lg4 Όσο και στο 1020 Που είχα ή proshot Μου φαίνεται πολύ δυνατή.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η πισω πλευρα της Εκκλησιας

21775195523_64c819e38e_c.jpg20151014_133649_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Κλαίω......

Όχι για την ποιότητα βέβαια

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...