Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

iPhone 6s plus, όχι και κάτι ιδιαίτερο.

Ειδικά σε πρόσωπα με φωτισμό δωματιου υστερεί πολύ εναντι του Note 5.

 

21743850454_9f5d0881ee_c.jpgIMG_0038 by Photos presentation, on Flickr

 

HDR

22377475951_a84a36180e_c.jpgIMG_0040 by Photos presentation, on Flickr

 

22171998048_237b19f24d_c.jpgIMG_0045 by Photos presentation, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές φώτο απο το G4. Στο αλμπουμ μέσα στο flickr θα δείτε και τις κανονικές μή πειραγμένες.

 

21743042724_2a68c94b3b_c.jpgG4 Photoshop express by Kostas Krith, on Flickr

21743046664_7ec0cfb01b_c.jpgG4 Photoshop express by Kostas Krith, on Flickr

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

iPhone 6s plus, όχι και κάτι ιδιαίτερο.

Ειδικά σε πρόσωπα με φωτισμό δωματιου υστερεί πολύ εναντι του Note 5.

 

21743850454_9f5d0881ee_c.jpgIMG_0038 by Photos presentation, on Flickr

 

HDR

22377475951_a84a36180e_c.jpgIMG_0040 by Photos presentation, on Flickr

 

22171998048_237b19f24d_c.jpgIMG_0045 by Photos presentation, on Flickr

 

Είναι λίγο ξεθωριασμένα τα χρώματα ή είναι ιδέα μου? στον κήπο, γιατί στο τριαντάφυλλο θεωρώ ότι είναι μια χαρά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

iPhone 6s plus, όχι και κάτι ιδιαίτερο.

Ειδικά σε πρόσωπα με φωτισμό δωματιου υστερεί πολύ εναντι του Note 5.

 

21743850454_9f5d0881ee_c.jpgIMG_0038 by Photos presentation, on Flickr

 

HDR

22377475951_a84a36180e_c.jpgIMG_0040 by Photos presentation, on Flickr

 

22171998048_237b19f24d_c.jpgIMG_0045 by Photos presentation, on Flickr

 

Λιγα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ξεθωριασμένα τα χρώματα ή είναι ιδέα μου? στον κήπο, γιατί στο τριαντάφυλλο θεωρώ ότι είναι μια χαρά.

 

 

Ξεθωριασμενα δεν είναι. Απλά δεν είναι εντυπωσιακή φώτο.

 

Όπως πάντα. Με iPhone δεν θα πάρεις ποτέ χάλια φωτογραφία, αλλά δεν θα είναι επίσης κατι το εξαιρετικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ξεθωριασμενα δεν είναι. Απλά δεν είναι εντυπωσιακή φώτο.

 

Όπως πάντα. Με iPhone δεν θα πάρεις ποτέ χάλια φωτογραφία, αλλά δεν θα είναι επίσης κατι το εξαιρετικό.

 

με λιγα λογια...ο ορισμος της μετριοτητας.

21753140263_507203c39f_c.jpg20151018_001127 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone (και ειδικά το 6 plus που έχει και ois) δεν είναι μετριότητα. Είναι μια αρκετά καλή overall κάμερα όπως έδειξε και το συγκριτικό του demon.

Και το G4 έχει τα κουσούρια του. Ζουμαρε μια βραδινή ή εσωτερικού χώρου στο 100% της...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Οχι και μετριοτητα το 6+...μια χαρα καμερα εχει αξιοπρεπεστατη.

Τα χρωματα ειναι στο πιο ψυχρο μερος και λιγο πιο ατονα απο οτι εχουμε συνηθισει. Ξεθωριασμενα δεν τα λες ομως.

Οπως ειπε και ο keras το g4 τα εχει τα κουσουρακια του...η τελεια καμερα δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

@te_salat ευχαριστουμε για τα δειγματα. Αν εχεις το note5 και εχεις μερικα, θα ηθελα πολυ να τα δω.

 

@στους κατοχους g4, μερικες φωτογραφιες βγαινουν με Iso 0. Προφανως προκειται για καποιου ειδους night mode το οποιο ενεργοποιειται οποτε θελησει αυτο. Το εχετε παρατηρησει? Επισης και στο manual εχει Noise reduction.!

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το(τα) iphone εχουν μετρια καμερα ως προς το hw(σενσορα). Οπως δεν θα συγκρινατε ποτε το z7 mini (απλα επειδη το εχει ο vagosvts7) με το g4 ετσι δεν θα επρεπε να ειναι στην ιδια συγκριση και το iphone 6s+ .

Απο εκει και επειτα οι εικονες που παιρνει για τον σενσορα που εχει ειναι πολυ ανω του μετριου για να μη πω στη κορυφη . (μη βγαλει κανεις το "για το σενσορα που εχει" απο την προταση αυτη..παει πακετο).

Τα ατονα χρωματα μη τα κρινετε απο μια φωτογραφια μονη της. Το συγκριτικο καμποσες σελιδες πισω ηταν πιο διαφωτιστικο ως προς το τομεα αυτο. Θεωρω οτι η ωρα αυτη με τον ηλιο απο πανω ειναι πολυ "δυσκολο" για μια σωστη φωτογραφια με τον τροπο που θα θελατε και μπορειτε.

 

Και το G4 έχει τα κουσούρια του. Ζουμαρε μια βραδινή ή εσωτερικού χώρου στο 100% της...

 

Επειδη εχω μια μικρη απορια ..εννοεις πριν τη ληψη το ζουμ η μετα τη ληψη(και χωρις να εχει ζουμαρει ο χρηστης οπως εχω δει σε 1-2 τελευταιες)?

Αν εννοεις το δευτερο ελαχιστα κινητα αποδιδουν καλυτερα ..(πρακτικα κανενα -με τα υπαρχοντα κινητα- αν εχει ορεξη να ασχοληθει ο χρηστης).

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ φωτογραφία χωρίς ζουμ πριν τη λήψη, να την δεις μετά στον υπολογιστή.

Εδώ έχουμε και τη διαφωνία και συζήτηση με τον demon. Ζουμάρω (πάντα στο 100%) μια 5άρα Pureview του 1020 στον υπολογιστή και είναι πολύ καλή. Με το ίδιο πράγμα κάνοντας σε μια του G4, δεν είναι καλή και σίγουρα όχι τόσο όσο του 1020 πχ. Βέβαια, αυτό είναι ένα υποκειμενικό πράγμα που παίζει ρόλο σε τι συσκευή θες να βλέπεις τις φωτογραφίες σου. Αλλά, βλέπω της φωτο στο πλήρες μέγεθός τους, σε αυτό που σου δίνει η κάμερα της συσκευής.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ φωτογραφία χωρίς ζουμ πριν τη λήψη, να την δεις μετά στον υπολογιστή.

Εδώ έχουμε και τη διαφωνία και συζήτηση με τον demon. Ζουμάρω (πάντα στο 100%) μια 5άρα Pureview του 1020 στον υπολογιστή και είναι πολύ καλή. Με το ίδιο πράγμα κάνοντας σε μια του G4, δεν είναι καλή και σίγουρα όχι τόσο όσο του 1020 πχ. Βέβαια, αυτό είναι ένα υποκειμενικό πράγμα που παίζει ρόλο σε τι συσκευή θες να βλέπεις τις φωτογραφίες σου. Αλλά, βλέπω της φωτο στο πλήρες μέγεθός τους, σε αυτό που σου δίνει η κάμερα της συσκευής.

απο αυτο που εχω συμπερανει εμπειρικα πανω σε αυτο ειναι οτι δεν ειναι σωστο να συγκρινεις φωτογραφιες με μεγαλη διαφορα στα mpx στο 100% σχεδον παντα η μικρη θα φαινεται καλυτερη ...διορθωστε με αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ φωτογραφία χωρίς ζουμ πριν τη λήψη, να την δεις μετά στον υπολογιστή.

Εδώ έχουμε και τη διαφωνία και συζήτηση με τον demon. Ζουμάρω (πάντα στο 100%) μια 5άρα Pureview του 1020 στον υπολογιστή και είναι πολύ καλή. Με το ίδιο πράγμα κάνοντας σε μια του G4, δεν είναι καλή και σίγουρα όχι τόσο όσο του 1020 πχ. Βέβαια, αυτό είναι ένα υποκειμενικό πράγμα που παίζει ρόλο σε τι συσκευή θες να βλέπεις τις φωτογραφίες σου. Αλλά, βλέπω της φωτο στο πλήρες μέγεθός τους, σε αυτό που σου δίνει η κάμερα της συσκευής.

 

Παντα θα ειναι καλυτερη σε φουλ zoom του 1020 λογω Mp αλλα κυριως λογω PureView.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτο που εχω συμπερανει εμπειρικα πανω σε αυτο ειναι οτι δεν ειναι σωστο να συγκρινεις φωτογραφιες με μεγαλη διαφορα στα mpx στο 100% σχεδον παντα η μικρη θα φαινεται καλυτερη ...διορθωστε με αν κανω λαθος

Κοίτα, συμπτωματικά του 1020 λόγω 5Mp ναι, είναι μεγάλη η διαφορά, αλλά αυτό παίρνεις και αυτό βλέπεις πχ. στην τηλεόρασή σου. Μπορεί να φαίνεται άνισο, αλλά είναι το πραγματικό. Απο την άλλη βέβαια, μπορείς να πεις οτι και η 16άρα σου φαίνεται στην τηλεόραση επίσης καλή. Γι' αυτό λοιπόν είναι υποκειμενικό το θέμα της "οπτικής" αξιολόγησης, και για εμένα, αν θέλω να δω ποιότητα φωτογραφίας με το ACDSee τις ζουμάρω πάντα στο 100% για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

 

Παντα θα ειναι καλυτερη σε φουλ zoom του 1020 λογω Mp αλλα κυριως λογω PureView.

Άρα, το 1020 μας δίνει καλύτερες φωτογραφίες...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ φωτογραφία χωρίς ζουμ πριν τη λήψη, να την δεις μετά στον υπολογιστή.

Εδώ έχουμε και τη διαφωνία και συζήτηση με τον demon. Ζουμάρω (πάντα στο 100%) μια 5άρα Pureview του 1020 στον υπολογιστή και είναι πολύ καλή. Με το ίδιο πράγμα κάνοντας σε μια του G4, δεν είναι καλή και σίγουρα όχι τόσο όσο του 1020 πχ. Βέβαια, αυτό είναι ένα υποκειμενικό πράγμα που παίζει ρόλο σε τι συσκευή θες να βλέπεις τις φωτογραφίες σου. Αλλά, βλέπω της φωτο στο πλήρες μέγεθός τους, σε αυτό που σου δίνει η κάμερα της συσκευής.

 

 

 

απο αυτο που εχω συμπερανει εμπειρικα πανω σε αυτο ειναι οτι δεν ειναι σωστο να συγκρινεις φωτογραφιες με μεγαλη διαφορα στα mpx στο 100% σχεδον παντα η μικρη θα φαινεται καλυτερη ...διορθωστε με αν κανω λαθος

 

 

To αυτο.

Απλα με το 1020 η διαφορα ξεπερναει το 300%. (320%)

Κανοντας το δικηγορο του διαβολου -στον εαυτο μου κιολας- το g4 θα πεφτει αναμεσα στα 34mpx του 1020 με τα 5μπχ του 1020.

Θα ειχε πιο ενδιαφερον -για μενα παντα- να εβλεπα και τα 34μπχ (16-9) του 1020 να δω στο pp ποσο θα απεχουν απο τα 16μπχ του g4. (και σημειωτεον η διαφορα τοτε θα ειναι ειναι ~212% και οχι 320% "υπερ" του 1020 στη μικρη 5αρα οπου περα απο το συνολικο μεγεθος της εικονας θα εχει και το πλεονεκτημα του διαφορετικου debayering).

 

Για αυτο εβαλα και την παρενθεση στο ποστ μου.

Αν ασχοληθει καποιος (καλη ωρα εγω στο συγκριτικο 1020 me g4) το g4 δεν υστερουσε πουθενα με την επεξεργασια που εκανα κανοντας και resize.

Aκομα και με το φλας στο σαλονι που αρχικα υπερτερουσε το 1020 ακομα και στα χρωματα(να ναι καλα το δυνατο xenon), το g4 ηρθε στα ιδια επιπεδα (και καλυτερα ανα σημεια που ουτως η αλλως περνανε απαρατηρητα σαν μεμονωμενη φωτογραφια) με τον τροπο που επεξεργαστηκα την εικονα. Δεν λεω οτι ειναι ευκολο για τον οποιοδηποτε να το κανει σε οποιαδηποτε εικονα..αλλα αν ειχα dng θα μου ηταν ακομα πιο ευκολο και για μενα αλλα και για παρα πολυ κοσμο να το κανει σε 1-2 εικονες ανα περισταση.

Link to comment
Share on other sites

... στο επίπεδο της λεπτομέρειας. (Να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπεται)

 

και ναι και οχι.

Ναι λεπτομερειες ειναι ..ολα εκει παιζονται απλα η 5αρα pureview δεν ειναι που μου λειπει απο αλλο κινητο που δεν το εχει. (βλ g4)

Με αντιστοιχα "τελικα" mpx στο ιδιο επιπεδα θα παιζουν εφοσον παλι παιζουν στο 1.12μm το καθε pixel στο καθε κινητο.

Απλα εκει που το ενα το κανει μεσω hw χωρις να εχεις γνωσεις και χωρις να επεμβαινεις στο αλλο το κανεις μεσω sw εχοντας ηδη γνωσεις. : p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, συμπτωματικά του 1020 λόγω 5Mp ναι, είναι μεγάλη η διαφορά, αλλά αυτό παίρνεις και αυτό βλέπεις πχ. στην τηλεόρασή σου. Μπορεί να φαίνεται άνισο, αλλά είναι το πραγματικό. Απο την άλλη βέβαια, μπορείς να πεις οτι και η 16άρα σου φαίνεται στην τηλεόραση επίσης καλή. Γι' αυτό λοιπόν είναι υποκειμενικό το θέμα της "οπτικής" αξιολόγησης, και για εμένα, αν θέλω να δω ποιότητα φωτογραφίας με το ACDSee τις ζουμάρω πάντα στο 100% για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

 

 

Άρα, το 1020 μας δίνει καλύτερες φωτογραφίες...

 

οχι δεν ειπα αυτο...το 808 και το 1020 μπορεις να κανεις μεγαλο zoom χωρις να εχεις απωλεις στην ποιοτητα της εικονας.

το ιδιο ισχυει και για το 930 σε μικροτερο range βεβαια λογω Mp

Link to comment
Share on other sites

Σε πλήρες άνοιγμα της φωτογραφίας σε κάποια οθόνη, τη μέγιστη ποιότητα την έχει το 808 στη μέγιστη λειτουργία υπερδειγματοληψίας PureView (2 ή 3MP ανάλογα τον λόγο). Ακολουθούν οι 5άρες των 808 και 1020 και μετά όλα τα υπόλοιπα συγκρίνονται στην πλήρη ανάλυση (ίσως ενδιάμεσα και τα Pureview των 930/950/1520). Δεν υπάρχει τίποτα που να ξεπερνά τις 2/3άρες του 808. Κάθε εικονοστοιχείο προέρχεται από συνδυασμό άλλων 11-13 περίπου και τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτή την καθαρότητα και λεπτομέρεια.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δανείστηκα δύο φωτο απο το συγκριτικό του Γιώργου (1020 vs G4) και έκανα resize τη φωτογραφία του G4 στο μέγεθος της 5άρας του 1020 για να την δούμε μαζί με την αντίστοιχη του 1020. Τις ανεβάζω, όποιος θέλει τις κατεβάζει να τις δει καλά για συμπέρασμα γι' αυτά που λέμε παραπάνω.

Επίσης ακολουθεί ένα mini vs με μία φωτο με το S6 Εdge που λέγεται οτι είναι καλό, σε σχέση με το G4 απο φωτο που τράβηξα στα γρήγορα σήμερα.

 

Nokia Lumia 1020 5mp Pureview

 

22359235626_2568211c53_b.jpg1020 Pureview - demon by Konstantine K., on Flickr

 

LG G4 resized to 5mp

 

22197491808_4cba52200a_b.jpgLG G4 resized to 5mp - demon by Konstantine K., on Flickr

 

LG G4 vs Samsung S6 Edge

 

22197332650_1c0d330c2d_b.jpgLG G4 by Konstantine K., on Flickr

 

22372172052_14632d4f03_b.jpgSamsung S6 Edge by Konstantine K., on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, συμπτωματικά του 1020 λόγω 5Mp ναι, είναι μεγάλη η διαφορά, αλλά αυτό παίρνεις και αυτό βλέπεις πχ. στην τηλεόρασή σου. Μπορεί να φαίνεται άνισο, αλλά είναι το πραγματικό. Απο την άλλη βέβαια, μπορείς να πεις οτι και η 16άρα σου φαίνεται στην τηλεόραση επίσης καλή. Γι' αυτό λοιπόν είναι υποκειμενικό το θέμα της "οπτικής" αξιολόγησης, και για εμένα, αν θέλω να δω ποιότητα φωτογραφίας με το ACDSee τις ζουμάρω πάντα στο 100% για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης.

 

 

Άρα, το 1020 μας δίνει καλύτερες φωτογραφίες...

 

δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι...αν θες να κρινεις σωστα πρεπει να δεις τις φωτο στα ιδια mp...εγω αυτο εκανα παρακατω ...δεν ξερω αν το εκανα με τον σωστο τροπο( ας μας πει ο xteacher ) πηρα 2 φωτο απο το συγκριτικο τoυ demon και εκανα resize στα 5mp την φωτο του g4...

 

αυτη ειναι του 1020

21974278389_b638f0ea12_b.jpgWP_20151010_15_46_49_Pro by George Drizos, on Flickr

 

αυτη ειναι του g4 resized

22197619630_6bd26a68a7_b.jpgrsz_22171526801_2b6d51d141_o by saleakos, on Flickr

 

κατεβαστε τες και δειτε τες με 100% ζουμ...εμενα του g4 μου φαινεται καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά απορώ μερικές φορές αν βλέπετε όντως τη φωτογραφία που ανεβαίνει ή κατευθείαν κάνετε ζοομ για να δείτε αν φαίνεται η πινακίδα του αυτοκινήτου...
Link to comment
Share on other sites

Σε πλήρες άνοιγμα της φωτογραφίας σε κάποια οθόνη, τη μέγιστη ποιότητα την έχει το 808 στη μέγιστη λειτουργία υπερδειγματοληψίας PureView (2 ή 3MP ανάλογα τον λόγο). Ακολουθούν οι 5άρες των 808 και 1020 και μετά όλα τα υπόλοιπα συγκρίνονται στην πλήρη ανάλυση (ίσως ενδιάμεσα και τα Pureview των 930/950/1520). Δεν υπάρχει τίποτα που να ξεπερνά τις 2/3άρες του 808. Κάθε εικονοστοιχείο προέρχεται από συνδυασμό άλλων 11-13 περίπου και τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτή την καθαρότητα και λεπτομέρεια.

 

Δεν μπορω να αναφερθω με απολυτη σιγουρια για τα 2-3mpx ουτε του 808 αλλα και ουτε του 1020.

Συνηθως τα 5mpx βλεπω ..(και ευτυχως ειχα και την εμπειρια απο τα dng σε πληρες μεγεθος .)..αλλα...

 

αλλα..

 

Το pixel bining εχει μεγαλο κερδος στο 2χ2..και εξακολουθει να εχει αλλα σε αρκετα λιγοτερο βαθμο στο 3χ3. Απο κει και επειτα απλα πετας στα σκουπιδια pixel και λεπτομερεια.

Αν το pixel density βολευει και ειναι στο ιδια περιπου επιπεδα με αλλο κινητο (καλη ωρα το 1020 με το g4 ...αλλα και s6/note4 να μη το παρουμε μονοτερμα το g4) ..

..πιο αναλυτικα να σας διευκολυνω λιγο στην εξηγηση το 1020 με 16-9 αναλογια εχει (χρησιμοποιει) 8.8χ4.84mm =42,59mm^2 και pixel density βγαινει ~1.253

ενω το g4 -> 5.95χ3,35 = 19,93 και αντιστοιχα το pixel density 1.256 αρκετα κοντα για να μη πω ιδια με το 1020

...

οποτε δεν εχει σημασια ποσο χαμηλα στο 1020 θα πεσεις σε Mpx .Και σε 320χ240 να φτασεις με resize αντιστοιχα θα αποδιδει και το g4.

 

Στο παραπανω βαλτε και το γεγονος οτι το pixel size ειναι ιδιο για το καθε κινητο. Αν ημασταν με 1/3" σενσορα και 16-20mpx το μεγεθος του pixel θα ηταν σαφως μικροτερο και δεν θα μπορουσε να καλυψει τη διαφορα με ενα απλο resize /4. Το δια τεσσερα (/4) απλα να ψιλοκαλυφθει το 2χ2 pixel subsampling.

Το οποιο θα επρεπε να ειναι και προφανες μιας αν διαφερει το pixel size θα διαφερει και σε pixel density. (16-20mpx σε ακομα μικροτερη επιφανεια).

 

Tωρα για το 808 χωρις να εχω δει αρκετα δειγματα δεν απεχει και πολυ περα απο το λιγοτερο crosstalk που εχει λογω παλαιοτερης τεχνολογιας αισθητηρα. (fsi εναντι bsi). Ο μεγαλυτερος σενσορας δεν εχει το υποτιθεμενο αντιστοιχο πλεονεκτημα μιας αντιστοιχης τεχνολογιας, μιας και το μεγαλυτερο κομματι της επιφανειας του σενσορα απλα φιλοξενει τα ηλεκτρονικα τα οποια δεν προσφερουν τιποτα -ως μεγεθος- περα απο φυσικο εμποδιο στη διαχυση το φωτος απο pixel se pixel (πιο απομακρυσμενα το καθε pixel απο το διπλανο του ,εξου και το λιγοτερο crosstalk).

Υποσημειωση ...το crosstalk διορθωνεται με νεοτερες τεχνικες απλα δεν υπηρχαν στα πρωτα bsi. (απλα για την ιστορια).

Κοινως οσο και να θελουμε να ειναι 1.4μm το pixel size στο 808 στη πραγματικοτητα παιζει να ειναι ακριβως το ιδιο με το 1020.

(κανεις δε μετραει το χωρο που θα συλλεγει οντως το φως σε μεγεθος pixel . Απλα διαιρουν την επιφανεια (τη μια διασταση) με τα συνολια pixels που υπαρχουν σε αυτη τη διασταση.)

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα το point σου xteacher, εννοείς ουσιαστικά ότι η υπερδειγματοληψία φτάνει σταδιακά σε ένα πλατώ, όπου τα οφέλη δεν είναι σημαντικά σε σχέση με χαμηλότερη υπερδειγματοληψία. Π.χ. η καθαρότητα της 2/3αρας του 808 με την 8άρα. Δεν ξέρω αν είναι τεράστια ή σχετικά μικρή η διαφορά, πάντως υπάρχει. Οι 2/3άρες είναι οι καλύτερες από άποψη καθαρότητας και λεπτομέρειας, χωρίς φυσικά να σημαίνει ότι είναι και τέλειες, έπειτα από χρήση 11-13 pixels, συμφωνούμε εδώ.

 

Για το hardware κομμάτι του αισθητήρα, δεν έχω γνώσεις, απλά βλέπω κι εγώ ότι το αρχικό εικονοστοιχείο του 808 είναι μεγαλύτερο του 1020, σύμφωνα με την επίσημη παρουσίαση. Δεν αποκλείω να είναι και marketing βέβαια, έχουμε δει πολλά κατά καιρούς... Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση όμως, αναφέρεις ένα ακόμη μεγάλο πλεονέκτημα του 808 έναντι του 1020. Το μειωμένο crosstalk. Αποτέλεσμα, στο 1020 βλέπουμε σβησμένο texture (π.χ. γρασίδι ή τοίχο με τούβλα), ενώ η λεπτομέρεια διατηρείται σε ικανοποιητικά επίπεδα στο 808.

 

Οι νεότερες συσκευές έχουν αυξημένη επεξεργασία εικόνας βέβαια και πολλά πράγματα διορθώνονται, αν και μπορεί να χαθεί σε κάποιο βαθμό η λεπτομέρεια λόγω της επεξεργασίας (π.χ. αύξηση θορύβου)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Nα ποσταρω κ εγω μερικες προχειρες με το redmi note 2 prime!! :) Πως σας φενονται παιδια?

 

 

Καμεραρα απο το πουθενα...και σαφως ανωτερη απο το νεο iPhone ...τουλαχιστον 2 επιπεδα.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...