Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

 

Ωραια αμα ξανακατεβω θα παρω τηλεφωνακι, παντως ρε συ δεν κανω κατι μαγικο, θεμα συνηθειας ειναι :)

 

@demon πολυ καλες οι φωτο απο το z3 και δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια η συσκευη, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω ουτε στις ημερισιες δεν μου αρεσει

 

@paok αψογη η φωτο απο το nubia, ιδια φαση με το mx4 το κοβω, βεβαια στα χαρτια εχει καλυτερο sensor imx234 vs imx220 αλλα και ασχετα απο αυτο, μου αρεσει πολυ αυτο που βλεπω

 

 

να βαλω και εγω μια φωτο... low light indoor meizu mx4 :p:p

 

18336119123_a96a5c6853_z.jpgUntitled by saleakos, on Flickr

 

ωχ...τωρα θα παρει φωτια το thread...αντε καλες ληψεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παύλο, σαν πρώτο συγκριτικό, βγάλε την ίδια με το LG G4, με το MEIZU στη θέση του μοντέλου πάνω στο κουτί...
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο αναζητησης κι εχοντας αλλαξει 15 κινητα, βρηκα τελικα την καμερα που εψαχνα.

Nubia Z9 mini

 

Το g4 δεν θα το δοκιμασεις? :p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια, να στε καλα, λοιπον εχω παθει πλακα με το manual mode, περα απο το οτι τις αλλαγες τις βλεπεις σε real time στην οθονη, ενω εισαι σε manual και δεν πειραξεις τιποτα και τα αφησεις ολα στο auto, κουνοντας το τηλεφωνο δεξια αριστερα πανω κατω σου δειχνει σε real time και σε τι shutter, iso. wb κλπ θα τραβηξει στο εκαστοτε σημειο :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το g4 δεν θα το δοκιμασεις? :p

 

Αφού τον βλέπετε ότι είναι επιρρεπής στις αλλαγές, γιατί τον τσιγκλάτε???:lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα περιμένουμε το mega συγκριτικό του Παύλου. Έχουμε όλα σχεδόν τα γνωστά κινητά στο topic, ZTE, MEIZU, HUAWEI, XIAOMI, και όλες τις ναυαρχίδες των καλών οικογενειών. Mega βοήθημα για αυτούς που κύριο κριτήριο στην επιλογή κινητού είναι η καλή κάμερα....
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

3 βραδινες απο το Note Edge στο αυτοματο. Just a click ουτε ακινησίες τριποδα κλπ

18784123469_aa0a18e66b_c.jpg20150620_001336 by Photos presentation, on Flickr

18944039746_dec99bf9dd_c.jpg20150620_001543 by Photos presentation, on Flickr18970364495_2cbe9e19cc_c.jpg20150620_001213 by Photos presentation, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

θέλω να αγοράσω δίκαρτο κινητό ως τα 130 ευρώ με καλή κάμερα (για τα χρήματά του)

 

ευχαριστώ

 

ρε παιδιά, δύο λεξούλες γράψτε....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, δύο λεξούλες γράψτε....

 

xiaomi redmi 2 ;)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, δύο λεξούλες γράψτε....

 

Ψαξε smartphones που αναφερουν οτι εχουν καποιον imx της sony. Σε αυτα τα λεφτα ισως βρεις καποια 13mp λογικα με τον imx134.

Ποιο πανω θα βρεις καλυτερα σιγουρα, δες και το Gionee Elife E7, κλασικα οπως ολα τα φθηνα κινεζικα, εχει θεματακια με το ui και δυσκολα θα βρεις updates, αλλα αυτο δεν το γλυτωνεις σχεδον σε ολα τα κινεζικα οικονομικα smartphones, απο την αλλη εχει καλο hardware και καλη καμερα, θεωρητικα πρεπει να ειναι πολυ καλη.

 

http://www.coolicool.com/gionee-elife-e7-qualcomm-snapdragon-800-22ghz-quad-core-55-inch-fhd-screen-android-44-3g-smartpho-g-36634

Link to comment
Share on other sites

zte blade s6

18792038719_2f9a994975_k.jpgzte blade s6 by Vagos Geo, on Flickr

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραια αμα ξανακατεβω θα παρω τηλεφωνακι, παντως ρε συ δεν κανω κατι μαγικο, θεμα συνηθειας ειναι :)

 

@demon πολυ καλες οι φωτο απο το z3 και δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια η συσκευη, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω ουτε στις ημερισιες δεν μου αρεσει

 

@paok αψογη η φωτο απο το nubia, ιδια φαση με το mx4 το κοβω, βεβαια στα χαρτια εχει καλυτερο sensor imx234 vs imx220 αλλα και ασχετα απο αυτο, μου αρεσει πολυ αυτο που βλεπω

 

 

να βαλω και εγω μια φωτο... low light indoor meizu mx4 :p:p

 

ΩΩΩΩ μεγειες!!!!!! Αντε περιμενουμε δειγματα! Υποψιν οτι αν μου κανεις ενα συγκριτικο lg g4 vs meizu mx4 απο μενα οτι θες...!

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

nubia z9 mini

18970413921_11f47e57a9_c.jpg

 

Μπραβο το nubia......! Αρχιζει να μου αρεσει πολυ αυτη η καμερα...Εχω την εντυπωση οτι μπορει να παιρνει καλυτερο αποτελεσμα απο mx4 αλλα θα πρεπει να τα δω ιδιες συνθηκες-ιδια στιγμη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

zte blade s6

[

Να σου φερουμε και ενα φραπεδακι να αραξεις??? Γιατι η οθονη δεν δειχνει myphone??? Φλερταρεις με την απολυση μου φαινεται....:lol::p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3 βραδινες απο το Note Edge στο αυτοματο. Just a click ουτε ακινησίες τριποδα κλπ

Κωστα για αυτοματες καθαρα και μονο ειναι πολυ καλες. Με χαλαει λιγο το επιθετικο noise reduction, αλλα απο την αλλη 1) ειναι λιγοτερο απο τα προηγουμενα μοντελα της και 2) για τις συνθηκες που ειναι τραβηγμενες και χωρις επιλογη manual κλειστρου δεν μπορει να κανει κατι παραπανω.

Σε γενικες γραμμες μπορει εμενα προσωπικα να μην με καλυπτουν 100% αλλα θεωρω οτι ειναι αξιοποιησιμες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

@Demon

Γιώργο αυτές τις μέρες δοκιμάζω το S4 Zoom σε βραδινές με πλήρεις μανουαλ ρυθμίσεις.

Ναι μεν βάζοντας το κλειστρο στο 1 η ακόμα καλύτερα στα 1,6 πετυχαίνω πολύ καλά αποτελέσματα.

Όμως στην πράξη αρκούν για στατικά πλάνα και απαιτούν τουλάχιστον να στηρίζεται κάπου το κινητό.

Για φωτογραφίες γρήγορες σαν αυτή που ανέβασα, χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια κάτω από 1/10 δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Με λίγα λόγια θα ξοδέψω χρήματα για κινητό με καλή κάμερα μόνο αν μπορεί να μου δώσει καλύτερες φώτο του στυλ που ανεβασα με την ίδια άνεση.

Αν πρέπει να σκυψω να ακουμπησω το κινητό στο τραπέζι, να γκρινιάζω για ακινησία σ αυτούς που φωτογραφίζω, δεν μου λέει τίποτα άσε που θα γίνω ξεφτίλα.

Θα ήθελα τις manual ρυθμίσεις για πλάνα χωρίς κόσμο. Ο imx 234 είναι φοβερός αισθητήρας.

 

Πάντως ακόμα και η φωτο του Paok που είναι με 2" κλείστρο, αν την δει κάποιος σε μεγάλη ανάλυση έχει θόρυβο.

 

Για μένα θα δούμε πραγματικές νυχτερινές που τις παίρνεις εύκολα μόλις καταφέρουν να δώσουν φακούς f1.5 οι οποίες όμως θα μπορούν να έχουν εξ ίσου καλό αποτέλεσμα και σε ημερήσια εξωτερικά πλάνα.

 

Το Note 4 δίνει με crop καλύτερη ευκρίνεια στις ίδιες φώτο που στο S4 Zoom έχω optical X4 και φακό 24mm.

Αυτό λέει πολλά για μένα.

Ο απλός χρήστης μπορεί με το Note 4 και S6 να πάρει απίθανες φώτο σε μια εκδρομή αξιοποιώντας το Crop για να φέρει πιο κοντά μακρινά πλάνα, κάτι που λίγες συσκευές Android μπορούν να κάνουν.

Στο χθεσινό συγκριτικό του Gsmarena μεταξύ Lg4 και S6, αυτή η υπεροξυνση που γράφουν, δίνει πολύ πιο καθαρές γραμμές στα μακρινά πλάνα.

Όπως είπα το λάθος της Samsung είναι ότι δεν δίνει τις manual ρυθμίσεις και RAW είτε γιατί ακολουθεί την τακτική της Apple, είτε γιατί δεν θέλει να κόψει πωλήσεις από τις κάμερες που πουλάει.

Υ.Γ.

Έλεγα να δώσω το S4 Zoom και να πάρω το Ζ9 mini για δεύτερο. Όμως μόλις το σκέφτηκα λίγο κατάλαβα ότι δεν αξίζει γιατί θα χάσω το optical zoom και το xenon που στις βραδινές είναι το καλύτερο φάρμακο.

20140731_205122

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο το nubia......! Αρχιζει να μου αρεσει πολυ αυτη η καμερα...Εχω την εντυπωση οτι μπορει να παιρνει καλυτερο αποτελεσμα απο mx4 αλλα θα πρεπει να τα δω ιδιες συνθηκες-ιδια στιγμη.

 

 

 

Να σου φερουμε και ενα φραπεδακι να αραξεις??? Γιατι η οθονη δεν δειχνει myphone??? Φλερταρεις με την απολυση μου φαινεται....:lol::p

:lol::lol::happy: Μέσα στις μαυρίλες είμαι φίλε μου, δεν με βλέπεις ? πολύ κούραση !!

Πως το βλέπεις George το blade s6 ? Υποτίθεται έχει την ίδια κάμερα με το z7 mini .. Αλλά είναι κατώτερο (ειδικά σε χαμηλό φωτισμό) ..Συν ότι δεν έχει ούτε manual ρυθμίσεις το ui..

 

ΥΓ. Δηλαδή δεν σου άρεσε άτιμε το nubia από το z7mini ? Έπρεπε να δεις πρώτα το z9mini ? :p:lol:

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, δύο λεξούλες γράψτε....

Είχα πει και σε κάποιον άλλον πριν λίγες μέρες, για το Lumia 640 το δίκαρτο που είναι εκεί γύρω στην τιμή...

 

https://www.skroutz.gr/s/6487622/Microsoft-Lumia-640-3G-Dual-8GB.html

 

Μετά για ανδροειδή έχει πολλά κινέζικα αμα θέλεις...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

@te_salat Κωστα μιας που το ανεφερες....μην κανεις το λαθος και δωσεις το s4 zoom. Καταρχας το θεωρω καλυτερο στην καμερα απο το kzoom. Κατα δευτερον, και εδω αναφερομαι σε ολο το νημα, χωρις xenon σε βραδυνες εχουμε θεμα...

Χτες λοιπον ημουν στο bachelor ενος πολυ φιλου, (ο οποιος παει κρεμαλα σημερα-ας προσεχε):p και ειμασταν σε ενα μαγαζι.

Και εδω αρχιζει το γλεντι...Στην παρεα ειχαμε ενα note3, ενα note 4, ενα iphone 6, και ενα s6.

Οπως ειναι λογικο, τα παιδια αρχισαν να τραβανε φωτογραφιες. (ασε με το που τα ειδα τα κινητα με επιασε τρελλα να τα αρπαξω και να παω για συγκριτικο).:lol:

Το μαγαζι ηταν αρκετα σκοτεινο, σε στυλ μπουζουκια αλλα πιο χαλαρα. Το s6 + note3-4 καθως και περισσοτερο το iphone 6, δυσκολευονταν να βγαλουν φωτογραφιες, και το led ηταν πολυ ωρα αναμεννο μεχρι να καταφερει να νεταρει ο φακος και μετα να την βγαλει την φωτο.

Οι περισσοτερες κουνημενες, θολες, και απο λεπτομερεια σε μετρια επιπεδα.

Μετα εβγαλα και εγω την παλιογρια το 1020 και εκει ομολογω οτι ειχαμε κοντρες...Ερχεται το παιδι με το s6 και μου λεει πωπω που το θυμηθηκες αυτο το κινητο...Γελασα και τραβηξα την πρωτη με xenon. Και την 2η. Και την 3η. Και ολες εβγαιναν ΑΨΟΓΕΣ. Εκτος απο την περισσοτερη λεπτομερεια-χρωματα-καθαροτητα, δεν βγηκε ουτε μια θολη ουτε μια κουνημενη. (κουνημενη εννοω το ατομο που τραβας οχι το κινητο). Αλλα και χωρις φλας παλι το 1020 ηταν πολυ μπροστα... Εκει αρχισαν οι ερωτησεις...ποσο εχει το 1020 κλπ κλπ.

Το παλικαρι με το iphone ειχε στεναχωρηθει αρκετα γιατι ηταν ο μονος που δεν μπορεσε να παρει ουτε μια αξιολογη φωτογραφια εντος κεντρου. Και εκει που επαθε πλακα, ειναι οταν τραβαγα τα ατομα που χορευαν και τα εβγαζε παγωμενα. Ετσι πιασαμε την κουβεντα και στο τελος της βραδιας, ειχαν παρει ολοι το 1020 και τραβαγαν φωτογραφιες με αυτο. Χωρια το video που ηταν αψογο ειδικα για αυτες τις συνθηκες λες και τραβαγες με videocamera...

Θα μου πεις καλα ρε μεγαλε τα ξερουμε αυτα..Ποιο ειναι το αποτελεσμα ομως?

Οτι σε μια πολυ σημαντικη στιγμη-γεγονος-event πες στο οπως θες, εκει που θες να παρεις φωτογραφιες απλα με ενα κλικ σε τετοιες συνθηκες πηρα 40 φωτογραφιες και ολες πλην 2, βγηκαν αψογες. Αυτο για μενα μετραει πιο πολυ απο ολα.

Ζηλεψα και το iphone-note4-s6 σαν συσκευες και ειναι λογικο καμια σχεση με το 1020, πολυ πιο μπροστα...Πανεμορφες συσκευες ολες...

Αλλα οσο μπουρουχα συσκευη και να ειναι το 1020, οσα ελλατωματα και αν εχει, οσο παλιο και αν ειναι χτες καταλαβα για τα καλα οτι δυστυχως, μεχρι στιγμης ειναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ. Kαι με κανει να αναρωτιεμαι ξανα...

Γιατι δεν βαζουν xenon και καλο ois στα κινητα?? Τουλαχιστον σε ενα μοντελο android επρεπε να υπαρχει....!!!

(σας κουρασα παλι με το κατεβατο....)

 

Ολες οι παρακατω ειναι εν κινησει οχι στημενες επιτηδες τους τραβαγα σε ανυποπτες στιγμες εκτος απο τα κοριτσια στην τελευταια.

 

5 mp all auto flash

18364026874_2c3d833003_k.jpgWP_20150620_03_34_32_Pro by George Drizos, on Flickr

18981185202_8f5b0d2e7a_k.jpgWP_20150620_00_50_05_Pro by George Drizos, on Flickr

18798937678_de2c0d3713_k.jpgWP_20150620_03_47_51_Pro by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Γραφω κατι που δεν το εχει αναφερει κανενας εδω περα αλλα ειναι πολυ σημαντικο.

Το Lumia 1020 ειναι το μοναδικο κιντο στον κοσμο που διαθετει xenon flash και ois

Link to comment
Share on other sites

Χτες λοιπον ημουν στο bachelor ενος πολυ φιλου, (ο οποιος παει κρεμαλα σημερα-ας προσεχε):p και ειμασταν σε ενα μαγαζι.

 

 

Ολες οι παρακατω ειναι εν κινησει οχι στημενες επιτηδες τους τραβαγα σε ανυποπτες στιγμες εκτος απο τα κοριτσια στην τελευταια.

 

 

bachelor και κορίτσια στην παρέα..; no way :X

 

περιμένω τις συμβουλές σου φίλτατε για καλύτερα βραδινά αποτελέσματα με το z3c..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το Lumia 1020 ειναι το μοναδικο κιντο στον κοσμο που διαθετει xenon flash και ois

Εκεί τελειώνουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω κατι που δεν το εχει αναφερει κανενας εδω περα αλλα ειναι πολυ σημαντικο.

Το Lumia 1020 ειναι το μοναδικο κιντο στον κοσμο που διαθετει xenon flash και ois

 

Εκεί τελειώνουν όλα.

 

και το S4 zoom έχει ois+ξενον

 

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxycamera/s4zoom/

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

@Demon

Γιώργο αυτές τις μέρες δοκιμάζω το S4 Zoom σε βραδινές με πλήρεις μανουαλ ρυθμίσεις.

Ναι μεν βάζοντας το κλειστρο στο 1 η ακόμα καλύτερα στα 1,6 πετυχαίνω πολύ καλά αποτελέσματα.

Όμως στην πράξη αρκούν για στατικά πλάνα και απαιτούν τουλάχιστον να στηρίζεται κάπου το κινητό.

Για φωτογραφίες γρήγορες σαν αυτή που ανέβασα, χωρίς καμία ιδιαίτερη προσπάθεια κάτω από 1/10 δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Με λίγα λόγια θα ξοδέψω χρήματα για κινητό με καλή κάμερα μόνο αν μπορεί να μου δώσει καλύτερες φώτο του στυλ που ανεβασα με την ίδια άνεση.

Αν πρέπει να σκυψω να ακουμπησω το κινητό στο τραπέζι, να γκρινιάζω για ακινησία σ αυτούς που φωτογραφίζω, δεν μου λέει τίποτα άσε που θα γίνω ξεφτίλα.

Θα ήθελα τις manual ρυθμίσεις για πλάνα χωρίς κόσμο. Ο imx 234 είναι φοβερός αισθητήρας.

 

Πάντως ακόμα και η φωτο του Paok που είναι με 2" κλείστρο, αν την δει κάποιος σε μεγάλη ανάλυση έχει θόρυβο.

 

Για μένα θα δούμε πραγματικές νυχτερινές που τις παίρνεις εύκολα μόλις καταφέρουν να δώσουν φακούς f1.5 οι οποίες όμως θα μπορούν να έχουν εξ ίσου καλό αποτέλεσμα και σε ημερήσια εξωτερικά πλάνα.

 

Το Note 4 δίνει με crop καλύτερη ευκρίνεια στις ίδιες φώτο που στο S4 Zoom έχω optical X4 και φακό 24mm.

Αυτό λέει πολλά για μένα.

Ο απλός χρήστης μπορεί με το Note 4 και S6 να πάρει απίθανες φώτο σε μια εκδρομή αξιοποιώντας το Crop για να φέρει πιο κοντά μακρινά πλάνα, κάτι που λίγες συσκευές Android μπορούν να κάνουν.

Στο χθεσινό συγκριτικό του Gsmarena μεταξύ Lg4 και S6, αυτή η υπεροξυνση που γράφουν, δίνει πολύ πιο καθαρές γραμμές στα μακρινά πλάνα.

Όπως είπα το λάθος της Samsung είναι ότι δεν δίνει τις manual ρυθμίσεις και RAW είτε γιατί ακολουθεί την τακτική της Apple, είτε γιατί δεν θέλει να κόψει πωλήσεις από τις κάμερες που πουλάει.

Υ.Γ.

Έλεγα να δώσω το S4 Zoom και να πάρω το Ζ9 mini για δεύτερο. Όμως μόλις το σκέφτηκα λίγο κατάλαβα ότι δεν αξίζει γιατί θα χάσω το optical zoom και το xenon που στις βραδινές είναι το καλύτερο φάρμακο.

20140731_205122

 

Δεν νομιζω σε Iso 200 να εχει θορυβο...η καμερα του nubia βγαζει θορυβο απο iso 1000 Και πανω ...διατηρωντας παραλληλα λεπτομερειες και χρωματα...κατι που το S6 αδυνατει να καταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...