Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βλέποντας και τις τελευταίες φωτό επαληθεύεται η αρχική εικόνα που είχα για τα χρώματα του S6/Edge. Έχουν βελτιωθεί τρομερά και φαίνονται πολύ φυσικά, ενδεχομένως κοντά στην πραγματικότητα. Η ένστασή μου ειναι αλλού ως συνήθως, αλλά δεν παύει να είναι από τις καλύτερες κάμερες σε Android. Θα έλεγα την 3άδα συμπληρώνουν για την ώρα μόνο τα CM1 (πού είσαι Montoya!) και Note4.

 

Great job guys!!! :cool:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και τις τελευταίες φωτό επαληθεύεται η αρχική εικόνα που είχα για τα χρώματα του S6/Edge. Έχουν βελτιωθεί τρομερά και φαίνονται πολύ φυσικά, ενδεχομένως κοντά στην πραγματικότητα. Η ένστασή μου ειναι αλλού ως συνήθως, αλλά δεν παύει να είναι από τις καλύτερες κάμερες σε Android. Θα έλεγα την 3άδα συμπληρώνουν για την ώρα μόνο τα CM1 (πού είσαι Montoya!) και Note4.

 

Great job guys!!! :cool:

 

Συμφωνω στα λεγομενα σου με την μονη διαφορα οτι αν μιλαμε για τηλεφωνα που μπορει να τα αγορασει ο καθενας, θα εβγαζα το cm1 και θα εβαζα το mx4. (σε android παντα). Οχι οτι το cm1 δεν ειναι καλο, απλα για τους γνωστους λογους που τους εχουμε ξαναπει.

Οσο για την ενσταση σου, ναι υπαρχει ακομα αυτο και ειναι λογικο απλα εχει φτασει σε πολυ καλα ορια πλεον στα android. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι, αρχικα εδω αλλα τα περισσοτερα ξενα μεγαλα site μιλουν για σημαντικη αναβαθμιση στην καμερα http://www.sammobile.com/2015/05/05/exclusive-android-5-1-1-to-bring-new-camera-features-to-the-galaxy-s6-and-s6-edge/

 

edit: λαθος μου, update ξεκινησε για το S6 + S6 edge αλλα δεν ειναι η 5.1.1, ειναι performance & compatibility update.

 

"It’s possible the update will add support for the full Google camera API on Lollipop, including support for features like shooting in RAW and the option to control the shutter speed, which are not currently available on the S6 and S6 edge (competing devices like the HTC One M9 and LG G4 have these features.) "

 

Η lg και η htc επιτελους ασχοληθηκαν και εκμεταλευονται πλεον το api v2. Καιρος ειναι να το κανει και η samsung αν και με τα παραπανω λεγομενα δεν ειναι σιγουρο αλλα πιθανο.

Μακαρι γιατι ειναι κριμα να μην το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στα λεγομενα σου με την μονη διαφορα οτι αν μιλαμε για τηλεφωνα που μπορει να τα αγορασει ο καθενας, θα εβγαζα το cm1 και θα εβαζα το mx4. (σε android παντα). Οχι οτι το cm1 δεν ειναι καλο, απλα για τους γνωστους λογους που τους εχουμε ξαναπει.

Οσο για την ενσταση σου, ναι υπαρχει ακομα αυτο και ειναι λογικο απλα εχει φτασει σε πολυ καλα ορια πλεον στα android. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

"It’s possible the update will add support for the full Google camera API on Lollipop, including support for features like shooting in RAW and the option to control the shutter speed, which are not currently available on the S6 and S6 edge (competing devices like the HTC One M9 and LG G4 have these features.) "

 

Η lg και η htc επιτελους ασχοληθηκαν και εκμεταλευονται πλεον το api v2. Καιρος ειναι να το κανει και η samsung αν και με τα παραπανω λεγομενα δεν ειναι σιγουρο αλλα πιθανο.

Μακαρι γιατι ειναι κριμα να μην το κανει.

 

Λόγω διαφόρων πηγών από μεγάλα ξένα site είμαι βέβαιος ότι θα το κάνει και η Samsung. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ελκυστικα τα χρωματα στην τελευταια ;) Μου φαινεται εκαψε τον ουρανο πανω δεξια.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Λόγω διαφόρων πηγών από μεγάλα ξένα site είμαι βέβαιος ότι θα το κάνει και η Samsung. :)

 

Πιστευω πως ναι θα δειξει. Παντως δειχνει πολλα υποσχομενο το m9 αλλα πιο πολυ το g4...για να δουμε.

Ενα καλο android με μια καμερα 1020 θα ηταν το top καμεροτηλεφωνο για μενα, και δεν θεωρω οτι ειναι τοσο δυσκολο να πραγματοποιηθει αλλα...δεν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ ωραίες. Την macro πως την πέτυχες τόσο καλή (όσο την βλέπω από κινητό)? Εγώ δεν τα κατάφερα σε αυτές που ανέβασα πριν...

 

2 πολυ προχειρες οπως σου ειχα υποσχεθει. Aπολυτο σκοταδι, 5mp, Τouch+focus στο κεντρο, all auto, flash on, zoom x2-3.

16987224393_9ce762535c_h.jpgWP_20150511_20_38_19_Pro by George Drizos, on Flickr

17581268296_7ef340b16a_h.jpgWP_20150511_20_35_59_Pro by George Drizos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι θα δειξει. Παντως δειχνει πολλα υποσχομενο το m9 αλλα πιο πολυ το g4...για να δουμε.

Ενα καλο android με μια καμερα 1020 θα ηταν το top καμεροτηλεφωνο για μενα, και δεν θεωρω οτι ειναι τοσο δυσκολο να πραγματοποιηθει αλλα...δεν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

2 πολυ προχειρες οπως σου ειχα υποσχεθει. Aπολυτο σκοταδι, 5mp, Τouch+focus στο κεντρο, all auto, flash on, zoom x2-3.

16987224393_9ce762535c_h.jpgWP_20150511_20_38_19_Pro by George Drizos, on Flickr

17581268296_7ef340b16a_h.jpgWP_20150511_20_35_59_Pro by George Drizos, on Flickr

 

ακομη και σε iso 100 ...εχει θορυβο το 1020.Ποτε δεν μπορεσαν να το φτιαξουν.

Link to comment
Share on other sites

17608529741_c2a9c624dd_c.jpgWP_20150513_19_53_43_Pro by Angelos Mo, on Flickr

 

17420504640_3d85102857_c.jpgWP_20150513_19_54_25_Pro by Angelos Mo, on Flickr

 

Η πρώτη είναι με manual, και η δεύτερη auto

 

@xteacher: δεν σε ξέχασα. Σε τι συνθήκες θέλεις να είναι οι φωτογραφίες?

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

ακομη και σε iso 100 ...εχει θορυβο το 1020.Ποτε δεν μπορεσαν να το φτιαξουν.

 

Που ακριβώς βλέπεις θόρυβο σε αυτές τις δύο φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι θα δειξει. Παντως δειχνει πολλα υποσχομενο το m9 αλλα πιο πολυ το g4...για να δουμε.

Ενα καλο android με μια καμερα 1020 θα ηταν το top καμεροτηλεφωνο για μενα, και δεν θεωρω οτι ειναι τοσο δυσκολο να πραγματοποιηθει αλλα...δεν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

2 πολυ προχειρες οπως σου ειχα υποσχεθει. Aπολυτο σκοταδι, 5mp, Τouch+focus στο κεντρο, all auto, flash on, zoom x2-3.

16987224393_9ce762535c_h.jpgWP_20150511_20_38_19_Pro by George Drizos, on Flickr

17581268296_7ef340b16a_h.jpgWP_20150511_20_35_59_Pro by George Drizos, on Flickr

 

Αν κατάλαβα καλά, δεν ρυθμισες σε macro αλλά άφησες σε auto, σωστά?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, δεν ρυθμισες σε macro αλλά άφησες σε auto, σωστά?

 

Ακριβώς. Γιατί στο manual focus δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν έχει νεταρει όπως πρέπει. Μπορεί στην οθόνη του κινητού να φαίνεται οκ αλλά μετά στον υπολογιστή φαίνονται όλα. ;)

Οσο για τα σχόλια περί θορύβου δεν θα επεκταθώ καν. Έχει αποδειχθεί και στο παρελθόν ότι αυτό το κινητό σε σχεση με τα υπολοιπα δεν έχει θόρυβο ακόμα και σε ψηλά iso (800&).

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο (demon) ωραίες οι φωτο σου. Ζουμάροντας στη φωτο, η λεπτομέρεια είναι εκπληκτική.

Δεν τίθεται θέμα θορύβου, πόσο μάλλον στο defocus. Είναι δυνατόν να λέμε για θόρυβο στο defocus?

 

Τώρα, η βραδινή φωτογραφία με το συντριβάνι θεωρείται καλή; Για εμένα οχι. Μια απο τα ίδια σε καλύτερη ίσως έκδοση. Θολούρα στις άκρες και ζουμάροντας παστέλ...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο (demon) ωραίες οι φωτο σου. Ζουμάροντας στη φωτο, η λεπτομέρεια είναι εκπληκτική.

Δεν τίθεται θέμα θορύβου, πόσο μάλλον στο defocus. Είναι δυνατόν να λέμε για θόρυβο στο defocus?

 

Τώρα, η βραδινή φωτογραφία με το συντριβάνι θεωρείται καλή; Για εμένα οχι. Μια απο τα ίδια σε καλύτερη ίσως έκδοση. Θολούρα στις άκρες και ζουμάροντας παστέλ...

 

Σε ευχαριστω Κωνσταντινε. Για την φωτογραφια παραπανω ειναι καλη μονο στο συντριβανι. Γενικα δεν τρελλαινομαι εχω δει και καλυτερες. Θεωρω οτι το mx4 με αργη ρυθμιση κλειστρου ισως τα πηγαινε καλυτερα. Αν το s6 κρατησει τους αλγοριθμους και παρει κλειστρο με την αναβαθμιση τοτε πιστευω οτι θα τα παει πολυ καλυτερα.

Επισης θελω να ρωτησω γιατι το αρχειο ξεκιναει με img και στα exif αναφερεται το adobe. Μηπως ειναι τραβηγμενη με αλλο προγραμμα καμερας εκτος του stock?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο (demon) ωραίες οι φωτο σου. Ζουμάροντας στη φωτο, η λεπτομέρεια είναι εκπληκτική.

Δεν τίθεται θέμα θορύβου, πόσο μάλλον στο defocus. Είναι δυνατόν να λέμε για θόρυβο στο defocus?

 

Τώρα, η βραδινή φωτογραφία με το συντριβάνι θεωρείται καλή; Για εμένα οχι. Μια απο τα ίδια σε καλύτερη ίσως έκδοση. Θολούρα στις άκρες και ζουμάροντας παστέλ...

 

Δε περιμενα να πεις και τιποτα διαφορετικο...οσο για το παστελ σε παραπεμπω εδω

http://www.dxomark.com/Phones/Samsung-Galaxy-S6-Edge-review-Top-ranking-Smartphone-has-the-Edge

....καλο ειναι να ενημερωνεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Σε ευχαριστω Κωνσταντινε. Για την φωτογραφια παραπανω ειναι καλη μονο στο συντριβανι. Γενικα δεν τρελλαινομαι εχω δει και καλυτερες. Θεωρω οτι το mx4 με αργη ρυθμιση κλειστρου ισως τα πηγαινε καλυτερα. Αν το s6 κρατησει τους αλγοριθμους και παρει κλειστρο με την αναβαθμιση τοτε πιστευω οτι θα τα παει πολυ καλυτερα.

Επισης θελω να ρωτησω γιατι το αρχειο ξεκιναει με img και στα exif αναφερεται το adobe. Μηπως ειναι τραβηγμενη με αλλο προγραμμα καμερας εκτος του stock?

 

Δεν ειναι με stock καμερα...ειναι με Night mode πολλαπλες φωτογραφιες ενωμενες μεταξυ τους.

 

τεσταροντας το zoom στο βιντεο του Galaxy S6....4k

https://www.youtube.com/watch?v=RAdEW_ADAaE

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Δε περιμενα να πεις και τιποτα διαφορετικο...οσο για το παστελ σε παραπεμπω εδω

http://www.dxomark.com/Phones/Samsung-Galaxy-S6-Edge-review-Top-ranking-Smartphone-has-the-Edge

....καλο ειναι να ενημερωνεσαι

 

..................

 

Είσαι λάθος σε αυτό που γράφεις, και κακώς, διότι έχω την άποψή μου για την αναφερόμενη φωτογραφία, ας την δουν και άλλοι και ας την κρίνουν. Δεν σημαίνει οτι επειδή την ανέβασες είναι και καλή. Μπορεί να μην σου πέτυχε, άλλο αυτό. Πάντως για εμένα καλή δεν είναι. Δεν μίλησα γενικά για το S6, αλλά για τη φωτογραφία.

Εγώ ξέρω αν ενημερώνομαι η όχι, εσύ δεν το ξέρεις, μη γίνεσαι επιθετικός και εριστικός.

Ξέρω αυτό που βλέπω και κρίνω. Τώρα το τι λέει ο καθένας, νομίζω κι εσύ το έχεις αμφισβητήσει έντονα κατά καιρούς, μην λέμε τα ίδια.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δε περιμενα να πεις και τιποτα διαφορετικο...οσο για το παστελ σε παραπεμπω εδω

http://www.dxomark.com/Phones/Samsung-Galaxy-S6-Edge-review-Top-ranking-Smartphone-has-the-Edge

....καλο ειναι να ενημερωνεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Δεν ειναι με stock καμερα...ειναι με Night mode πολλαπλες φωτογραφιες ενωμενες μεταξυ τους.

 

τεσταροντας το zoom στο βιντεο του Galaxy S6....4k

https://www.youtube.com/watch?v=RAdEW_ADAaE

 

Αν δε σου κανει κοπο την επομενη φορα που θα χρησιμοποιησεις night mode τραβα μια "κανονικη" στις ρυθμισεις που εμφανιζονται στο fickr.(στις εκαστοτε δλδ που θα επιλεξει το κινητο για το συγκεκριμενο night mode..οχι ντε και καλα αυτες που ειδα τωρα)

Βαλτες και τις δυο στο φλικρ ή εδω να δω αν ισχυει κατι.

 

Ασχετως το τι νουμερα επιασαν στο dxomark οποια καμερα και να δειτε ..μην "απολυτοποιειτε" τα νουμερα.

15 ποντοι ειναι ενα στοπ και οσο ασχολειστε με τη φωτογραφια θα μπορεσετε να μαθετε και να κανετε τους οποιους συμβιβασμους και με ενα στοπ λιγοτερο.

(δε το βλεπω τωρα το σιτε. Μου ειναι γνωστο εδω και καμποσα χρονια και εχω δει(διαβασει δλδ) τι και πως μετρανε και τι σημαινει η καθε μετρηση.)

Ακομα και με αυτη τη πληροφορια, στο noise handling το 1020 ειναι καλυτερο απο αποιδηποτε αλλο ακομα και απο το 808 (bsi εναντι παλιοτερου fsi)

Το s6 υπερτερει στο να σου βγαζει μια ωραια φωτογραφια απο θεμα εκθεσης/χρωματος κλπ.

Οκ δεκτον ας παμε παρακατω ομως.

 

 

Στο video 4κ ..επισης αν δε σου κανει κοπο, παρε δυο images απο οποιο προγραμμα σε βολευει και βαλτες σαν εικονες.

ΚΑτα προτιμηση σε σταθερο αντικειμενο . Βγαλε κατι στο μπαλκονι(γλαστρα?) να εχεις iso40 και απλα κανε 10sec ληψη αλλαζοντας το ζουμ. Aπο εκει απλα παρε τις 2-3 εικονες και ποσταρε τες .(δε καταλαβα απο το video αν εκανες ζουμ σε δυο ή ενα σταδια.)

Τριποδακι, μιας και το εχεις, για σταθερη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι καλή. Από εκεί και πέρα το πράσινο είναι υπερβολικό για βράδυ και βγαίνει έτσι στην προσπάθεια του software να δώσει περισσότερο φως.

 

Κάνετε διαρκώς το ίδιο λάθος. Κρίνετε υποθετικά.

Γιώργο το υποθέτω μέχρι την πραγματικότητα απέχει πολύ. Αν δεν δεις την ίδια φώτο από άλλη συσκευή δεν ξέρεις ποτέ πως θα τα πάει στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Κάθε φωτογραφία είναι διαφορετική.

Στα κινητά λίγο να αλλάξει η γωνία έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα από φώτο σε φώτο πόσο μάλλον από διαφορετικές συσκευές.

 

Η samsung δίνει βάση σε δύο πράγματα.

Στην ευκρίνεια και στο πολύ φως.

Άλλοι κατασκευαστές προτιμούν τα έντονα χρώματα και την μεγάλη αντίθεση.

 

Η φωτογραφία του paok μπορεί να έλθει στα ίσα της πολύ εύκολα ακόμα και με απλά free προγράμματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δε περιμενα να πεις και τιποτα διαφορετικο...οσο για το παστελ σε παραπεμπω εδω

http://www.dxomark.com/Phones/Samsung-Galaxy-S6-Edge-review-Top-ranking-Smartphone-has-the-Edge

....καλο ειναι να ενημερωνεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Δεν ειναι με stock καμερα...ειναι με Night mode πολλαπλες φωτογραφιες ενωμενες μεταξυ τους.

 

τεσταροντας το zoom στο βιντεο του Galaxy S6....4k

https://www.youtube.com/watch?v=RAdEW_ADAaE

 

Οταν χρησιμοποιεις δηλαδη night mode το αρχειο αλλαζει σε img εναντι night_xxxx(ημερ/νια) οπως στα παλια samsung? Το adobe δεν καταλαβα που κολλαει στο exif...Επισης και στις hdr σου παλι δεν βλεπω αλλο ονομα αρχειου οπως παλια.

Οσο για το 4k η samsung σε ολα τα μοντελα της διεπρεπε ειδικα στο video (με μειονεκτημα το πιο στενο πεδιο αλλα δεν με ενοχλησε ποτε).

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η φωτογραφία είναι καλή. Από εκεί και πέρα το πράσινο είναι υπερβολικό για βράδυ και βγαίνει έτσι στην προσπάθεια του software να δώσει περισσότερο φως.

 

Κάνετε διαρκώς το ίδιο λάθος. Κρίνετε υποθετικά.

Γιώργο το υποθέτω μέχρι την πραγματικότητα απέχει πολύ. Αν δεν δεις την ίδια φώτο από άλλη συσκευή δεν ξέρεις ποτέ πως θα τα πάει στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Κάθε φωτογραφία είναι διαφορετική.

Στα κινητά λίγο να αλλάξει η γωνία έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα από φώτο σε φώτο πόσο μάλλον από διαφορετικές συσκευές.

 

Η samsung δίνει βάση σε δύο πράγματα.

Στην ευκρίνεια και στο πολύ φως.

Άλλοι κατασκευαστές προτιμούν τα έντονα χρώματα και την μεγάλη αντίθεση.

 

Η φωτογραφία του paok μπορεί να έλθει στα ίσα της πολύ εύκολα ακόμα και με απλά free προγράμματα.

 

Κωστα

Καταρχας δεν μιλαω ποτε υποθετικα. Για οτι αναφερω εχω επιχειρηματα. Ειδικα απο σενα μετα απο τοσες συζητησεις που εχουμε κανει σε προσωπικο αλλα και δημοσιο επιπεδο, πιστευα οτι το εχεις καταλαβει αυτο.

Κατα δευτερον, οταν λεω οτι το mx4 μπορει να τα πηγαινε καλυτερα δεν το λεω στον αερα. Το εχω δει το κινητο τι κανει ειδικα στις βραδυνες λογω κλειστρου και σε χειροτερες συνθηκες απο αυτες της φωτο του παοκ το τι λεπτομερεια μπορει να αποσπασει. Επισης αναφερεις κατι που εχω εγω σαν κανονα και δεν καταλαβαινω τον λογο. "Στα κινητά λίγο να αλλάξει η γωνία έχουμε διαφορετικό αποτέλεσμα από φώτο σε φώτο πόσο μάλλον από διαφορετικές συσκευές. "

Το s6-note 4 εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το mx4 στις ημερησιες (ελαφρως) κρατωντας την παραδοση της samsung στις αριστες ημερησιες, απλα στην προκειμενη περιπτωση (note 4- s6) εχει βελτιωσει κατα πολυ τις βραδυνες εκει που το s4-s5-note 3 ειχαν χοντρο θεμα. Στις βραδυνες το mx4 εχει προβαδισμα αν παιξεις με το κλειστρο. Αν μη τι αλλο το κινητο το εχω δει και δουλεψει απο κοντα και εχω αποψη αλλα και απο τα δειγματα που εχουμε δει εδω μεσα απο αλλα μελη. Αλλα και για να μην δημιουργηθουν παρεξηγησεις ανεφερα επισης οτι το s6 οταν παρει κλειστρο στην αναβαθμιση θα τα παει πολυ καλυτερα. Οποτε που μιλαω υποθετικα εκτος απο την αναβαθμιση του s6? Ολα τα αλλα ειναι γεγονος.

Οσο για την φωτογραφια του Παοκ δεν ειπα ποτε οτι ειναι κακη. Ειπα οτι δεν τρελλαινομαι και εχω δει καλυτερες. Και δεν εχει μονο το πρασινο σαν θεμα αλλα και αλλα που προαναφερθηκαν. Ειναι μια νορμαλ φωτογραφια android συσκευης. Οχι κατι ιδιαιτερο ουτε απο τις καλυτερες. Μην κανετε λες και καποιος σας εβρισε η σας προσεβαλλε.

 

Επισης θα παρακαλεσω για τελευταια φορα γιατι πραγματικα εχω κουραστει....Οταν καποιος λεει την αποψη του σε κατι δεν υπαρχει λογος να πεφτουμε να τον φαμε. Δεν μου αρεσει- δεν σου αρεσει ειναι δικαιωμα του καθενος να εκφερει την αποψη του.

Βλεπω συνεχως μια διαρκη κοντρα γνωσεων αντι να κανουμε το κεφι μας και το μερακι μας μεταξυ μας. Ενα τεταμενο κλιμα χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος, και λεξεις και προτασεις "απολυτες".

Προσωπικα εχει τυχει πολλες φορες να μην ποσταρω κατι για να μην ερθω σε αντιπαραθεση αν πω την γνωμη μου. Σε φορουμ δεν ειμαστε η κανω λαθος???

 

@paok δεν θεωρω μετα απο τις γνωσεις που εχεις και τις φωτογραφιες που εχεις ανεβασει απο τις συσκευες που ειχες οτι χρειαζεται να επικαλεισαι το dxomark και το χ dxomark για να αποδειξεις κατι. Αν σε καποιον δεν αρεσει η φωτο σου ειναι δικαιωμα του οπως και εσυ εχεις δικαιωμα να πεις οτι δεν σου αρεσει η Χ η ψ φωτο. Θεωρω οτι ολοι μας εδω δεν χρειαζομαστε κανεναν να μας πει ποια ειναι καλη η κακη καμερα. Εχουμε συσκευες-ματια και τις δουλευουμε για να κρινουμε απο μονοι μας, οχι το dxomark. Επισης δεν νομιζω κανεις να αρνηθηκε εδω την ανωτερoτητα του s6 στα android.

Αποψη μου παντα.

 

Φιλικα

Γιωργος

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@Γιώργο δεν είχα επιθετικό στυλ στα όσα έγραψα.

Απλά εξέφρασα κι εγώ την δική μου άποψη την οποία γενίκευσα.

Το mx4 έχει πλεονέκτημα αλλά δεν ξέρω σε καθημερινή χρήση τι θα κάνει.

Γι αυτό λέω ότι δεν αποτελούν κριτήριο οι στημένες φωτογραφίες στις οποίες έχουμε την άνεση και πολλές φορές έχουν επιλεγεί μετά από πολλές προσπάθειες.

Με τα κινητά τραβάμε συνήθως φωτογραφίες της στιγμής. Οπότε παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.

 

Το mx4 χωρίς ois ίσως δώσει χειρότερο αποτέλεσμα σε βιαστικές φώτο η για παράδειγμα όταν περπατάς μια ώρα σ ένα γραφικό νησί και σου έχει βγει η γλώσσα.

Η μπορεί να δώσει πιο όμορφα χρώματα αλλά να χάνει σε ευκρίνεια.

 

Η καλή φώτο κρίνεται με διαφορετικά κριτήρια από κάποιους. (Δεν μιλώ για καλλιτεχνικές φωτογραφίες).

Εγώ για παράδειγμα θεωρώ ιδανική κάμερα για κινητό ένα σύνολο σαν αυτό του S6 αλλά με software iphone plus.

Δηλαδή να σηκώνεις το κινητό και να παίρνεις ακαριαία το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Το S6 έχει πλησιάσει πολύ το στυλ του iphone. Μου τα χαλάει λίγο στα χρώματα.

Όμως όπως είπα και πριν μπορείς πολύ εύκολα να τις φέρεις εκεί που θέλεις στις περιπτώσεις που χρειάζεται (hdr και night mode).

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι με stock καμερα...ειναι με Night mode πολλαπλες φωτογραφιες ενωμενες μεταξυ τους.

 

στα σκοτεινά σημεία βλέπω οριζόντιες γραμμές;;;:confused: δεν ξέρω, φταίει η εφαρμογή; οι πολλαπλές φωτογραφίες; τα μάτια μου;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...