Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@xteacher:

Επειδή δεν ασχολούμαι με επεξεργασία φωτογραφίας, δεν τραβάω σε raw, αλλά εχω την 34αρα υψηλής ανάλυσης.

Εάν σε ενδιαφέρει, γράψε μου σε ΡΜ το email σου να στη στειλω, αλλιώς την ανεβαζω και δίνω το λινκ εδώ.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Oχι ..θα προτιμουσα το raw . Ευχαριστω παντως.

 

Να τολμησω να κανω την ιδια ερωτηση στον paok ?

(ωραιες φωτος indeed ..και γενικοτερα, απο μια ματια που εριξα προς τα πισω)

Link to comment
Share on other sites

paok απλα τρομερες οι φωτο σου!!

Τις εχεις επεξεργαστει καθολου η οπως βγηκαν απο το 1020?

 

Oχι ..θα προτιμουσα το raw . Ευχαριστω παντως.

 

Να τολμησω να κανω την ιδια ερωτηση στον paok ?

(ωραιες φωτος indeed ..και γενικοτερα, απο μια ματια που εριξα προς τα πισω)

 

Γιατί να μην τολμήσεις;

Εδώ υποτίθεται οτι ανεβάζουμε φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία, εκτός εάν δηλωθεί κάτι τέτοιο.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για εσας που ειστε πιο εμπειροι...τι θέλει να πει ο ποιητής με το συγκριτικό ?

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1&idPhone1=6461&idPhone2=6543&idPhone3=5506

Sta huawei βλεπω μεγαλύτερη ευκρίνεια

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Για εσας που ειστε πιο εμπειροι...τι θέλει να πει ο ποιητής με το συγκριτικό ?

http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1&idPhone1=6461&idPhone2=6543&idPhone3=5506

Sta huawei βλεπω μεγαλύτερη ευκρίνεια

Καλησπέρα, το σάιτ της GSM Arena δεν έχει συγκριτικά από όσο γνωρίζω, μόνο review για κάποιες συσκευές. Το εργαλείο αυτό, είναι εντελώς ενδεικτικό για να καταλάβεις περίπου πως βγάζει η κάθε κάμερα στο αυτόματο. Π.χ. άμα δεις το 808, θα καταλάβεις, ποιος είναι ακόμη ο "βασιλιάς" στην φωτογραφία! ;) Λεπτομέρεια, ανάλυση, σωστά χρώματα και ισορροπία λευκού κλπ. Παρόλα αυτά, συγκριτικό κάνεις σε διαφορετικές συνθήκες και με ποικίλα αντικείμενα.

 

Παρεμπιπτόντως, βλέπω πολύ όμορφες φωτογραφίες τελευταία και χαίρομαι! Αυτή είναι κι η ουσία του θέματος! Ωραίες φωτογραφίες από τις καλύτερες κάμερες, για να φανούν οι δυνατότητες της κάθε συσκευής! Μπράβο παιδιά! :)

 

Θα δω κι εγώ αν βρω κάτι ενδιαφέρον να κάνω κανένα συγκριτικό. Εκτός κι αν ενδιαφέρεστε πάλι για κλειστούς χώρους, αν και έχω ξαναδείξει σε αντίστοιχο μίνι συγκριτικό την ανωτερότητα του 808 έναντι του 1020...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το σάιτ της GSM Arena δεν έχει συγκριτικά από όσο γνωρίζω, μόνο review για κάποιες συσκευές. Το εργαλείο αυτό, είναι εντελώς ενδεικτικό για να καταλάβεις περίπου πως βγάζει η κάθε κάμερα στο αυτόματο. Π.χ. άμα δεις το 808, θα καταλάβεις, ποιος είναι ακόμη ο "βασιλιάς" στην φωτογραφία! ;) Λεπτομέρεια, ανάλυση, σωστά χρώματα και ισορροπία λευκού κλπ. Παρόλα αυτά, συγκριτικό κάνεις σε διαφορετικές συνθήκες και με ποικίλα αντικείμενα.

 

Παρεμπιπτόντως, βλέπω πολύ όμορφες φωτογραφίες τελευταία και χαίρομαι! Αυτή είναι κι η ουσία του θέματος! Ωραίες φωτογραφίες από τις καλύτερες κάμερες, για να φανούν οι δυνατότητες της κάθε συσκευής! Μπράβο παιδιά! :)

 

Θα δω κι εγώ αν βρω κάτι ενδιαφέρον να κάνω κανένα συγκριτικό. Εκτός κι αν ενδιαφέρεστε πάλι για κλειστούς χώρους, αν και έχω ξαναδείξει σε αντίστοιχο μίνι συγκριτικό την ανωτερότητα του 808 έναντι του 1020...

Επειδη βλεπω συνεχομενα σχολια οτι το 808 ειναι ανωτερο του 1020 και ο βασιλιας, θα ελεγα οτι εν μερει διαφωνω.

Διαφωνω στο γεγονος οτι το 808 ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ καλυτερη καμερα απο το 1020. Και εξηγω με επιχειρηματα χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεσεις.

Το 808 υπερεχει στο white balance σαφως, σε λεπτομερεια ειναι πολυ πολυ κοντα και τα 2 κινητα, στα χρωματα το 808 ειναι πιο φυσικο και το 1020 πιο υπερκορεσμενο,(ειναι καθαρα θεμα επιλογης αν και προτιμω το φυσικο) στο xenon το 808 ειναι πιο καθαρο και πιο ασπρο. Κανεις δεν αμφισβητει ολα αυτα αν και οι διαφορες δεν ειναι τραγικες.Δεν παυουν να υπαρχουν ομως.

ΑΛΛΑ αν συγκρινεις και τα 2 κινητα σε εσωτερικους χωρους, εκει το 808 δυστυχως χανει κατα κρατος λογω ελλειψης ois. Επισης λογω αλγοριθμων, το 1020 στο αυτοματο σε νυχτερινη θα παρει καλυτερη φωτογραφια και αυτο το εχω δει με τα ματια μου και τα χερια μου. Υπο ρυθμισεις μπορει το 808 να βγει μπροστα μπορει και οχι. Αλλα και παλι στο χερι....αδυνατο. Θυμαμαι πολυ καλα το συγκριτικο με το 808 και το g2 που ειχα κανει τοτε με τον Keras. Δυσκολευτηκα πολυ να παρω μια φωτο και να μην βγει κουνημενη φυσικα νυχτερινη και εσωτερικου χωρου.

Αρα ολη η υποθεση ειναι παρε - δωσε. Για μενα τα κινητα ειναι στην ιδια κατηγορια (οχι σαν συσκευες αλλα σαν καμερες γιατι σαν συσκευες το 808 δυστυχως χανει - εξαλλου εδω καμερες συγκρινουμε) λογω του οτι καπου υπερτερει το ενα καπου το αλλο. Αν το 808 ειχε ois τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα. Δεν μπορω να πω οτι το 1020 ειναι ο βασιλιας ουτε ομως και για το 808. Απο τα καλυτερα ισως τα καλυτερα, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, για να καταλάβουμε και οι πιο άσχετοι λίγο.. βλέπουμε καταπληκτικες φώτο σε τούτο το νήμα..

 

Είναι τραβηγμένες από εργοστασιακα απειραχτα τηλέφωνα και rom, δίχως καμία επεξεργασία στον υπολογιστή αργότερα?

 

Και αν ναι, αυτές οι κορυφαίες επιδόσεις, έστω των 2-3 καλύτερων συσκευών, σε ποια κατηγορία τιμής compact φωτογραφικών μηχανών αντιστοιχούν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αναφέρω, όπως έχω ξαναγράψει, είτε αναφέρεσαι σε φωτο μου είτε όχι, πως χρησιμοποιώ απείραχτα τηλέφωνα, εργοστασιακά, χωρίς καμία επεξεργασία με οποιονδήποτε τρόπο, εκτός απο πιθανό crop για την οικονομία του χώρου κλπ.

 

@demon:

Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου, εγώ θεωρώ "βασιλιά" το 1020 και το έχω ξαναγράψει. Όταν προσπαθούσα να τραβήξω σε εσωτερικό χώρο με το 808 και μου έβγαιναν κουνημένες οι φωτο, τότε τι να το κάνω. Βέβαια, αυτό το θεωρώ, βάζοντας μέσα στα κριτήριά μου και τον παράγοντα ευχρηστία, απλότητα, κλπ, μαζί με το άψογο σχεδόν πάντα αποτέλεσμα.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι άθελά μου άρχισα αντιπαράθεση από το πουθενά... :wacko:

 

Απλά είναι γνωστό ότι προσωπικά προτιμώ το 808 για τα θετικά του. Τα έχω γραψει πολλές φορές, ότι καμιά κάμερα δεν είναι τέλεια, η καθεμιά έχει αδυναμίες κλπ. Με το 808 και σε φως ημέρας με κίνηση, ή πολύ δυνατό αέρα, έχω πάρει κουνημένη φωτό, δεν χρειάζεται μακρά έκθεση απαραίτητα... Απλά λέω ότι θεωρώ πιο δυνατά τα θετικά του σε σχέση με τα αρνητικά του (αν και με εκνευρίζουν οι κουνημένες/θολωμένες φωτογραφίες είναι η αλήθεια! ;)).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι άθελά μου άρχισα αντιπαράθεση από το πουθενά... :wacko:

 

Απλά είναι γνωστό ότι προσωπικά προτιμώ το 808 για τα θετικά του. Τα έχω γραψει πολλές φορές, ότι καμιά κάμερα δεν είναι τέλεια, η καθεμιά έχει αδυναμίες κλπ. Με το 808 και σε φως ημέρας με κίνηση, ή πολύ δυνατό αέρα, έχω πάρει κουνημένη φωτό, δεν χρειάζεται μακρά έκθεση απαραίτητα... Απλά λέω ότι θεωρώ πιο δυνατά τα θετικά του σε σχέση με τα αρνητικά του (αν και με εκνευρίζουν οι κουνημένες/θολωμένες φωτογραφίες είναι η αλήθεια! ;)).

 

Δεν υπαρχει θεμα και δεν εχεις δημιουργησει καμια αντιπαραθεση. Ο καθενας εκφερει την αποψη του, το καλυτερο ειναι να ειμαστε αντικειμενικοι και οχι fanboys. ;)

Το θεμα ειναι οτι οταν χαρακτηριζουμε ενα κινητο βασιλια της φωτογραφιας εννοειται οτι ειναι το καλυτερο.

Στην προκειμενη περιπτωση δεν ισχυει με το 808 για τα παραπανω που εγραψα. Το 1020 + 808 Μαζι με το n8 θεωρω οτι ειναι τα καλυτερα φωτοκινητα (ακομα και το cm1 να βαζαμε παλι δεν εχει ois οποτε παλι τιθεται θεμα). Το οτι προτιμας το 808 για τα θετικα του, προσωπικα το σεβομαι απολυτα, αλλα δυστυχως δεν αρκουν για να πουμε οτι ειναι καλυτερο απο το 1020, ουτε το 1020 ομως καλυτερο απο το 808.

Εγω προτιμω το 1020 για πολλους λογους και μπορει για μενα να ειναι το καλυτερο φωτοκινητο, αλλα δεν ισχυει γενικοτερα γιατι και αυτο εχει τα στραβα του σε σχεση με το 808. Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ξεχάσει τι σημαίνει κουνημένη φωτογραφία και το συνειδητοποιώ τώρα που ανοίξατε αυτή την κουβέντα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ξεχάσει τι σημαίνει κουνημένη φωτογραφία και το συνειδητοποιώ τώρα που ανοίξατε αυτή την κουβέντα......

Σε δύσκολες συνθήκες και με 1020 πάντως παίρνεις κουνημένη. Αλλά ότι το OIS σε σώζει τις πιο πολλές φορές ισχύει.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί οι σημερινές κάμερες δεν έχουν ως standard το OIS... Το 808 βγήκε το πρώτο μισό του 12 και δεν το πήρε οριακά (μέχρι που βγήκε το 920 και έκανε πάταγο με σταθεροποιητή και φωτεινές βραδυνές φωτό λόγω BSI).

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θεμα ειναι οτι οταν χαρακτηριζουμε ενα κινητο βασιλια της φωτογραφιας εννοειται οτι ειναι το καλυτερο

 

Συμφωνούμε, καλύτερο γενικά ναι, αλλά όχι τέλειο. ;) Το ίδιο ισχύει και για τις ψηφιακές SLR. Πάρε τις D810 και 5DS R, με τις διαφορές τους, τις δυνατότητές τους, τα θετικά και τα αρνητικά. Ακόμη κι αν έχεις κάποια προτίμηση στην φωτογραφία της μιας ή της άλλης, δεν μπορείς να πεις ότι το καλύτερο ως προς την προτίμησή σου, θα είναι και τέλειο...

 

Στα κινητά σαφώς ένα με αισθητήρα και φακούς του CM1, σταθεροποιητή και BSI αισθητήρα του 1020, αντίθεση και ισορροπία λευκού του Ν8 και ανάλυση, λεπτομέρεια, χρώματα, φυσικότητα και γενικά την ποιότητα του 808, θα ήταν όχι απλά βασιλιάς, αλλά η τέλεια κάμερα σε smartphone! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόχειρη, χωρίς καλό σκηνικό ;) με το 1020 αυτόματα, με xenon, cropped απο τη συσκευή:

 

 

16946590485_180bfe11db_b.jpg2015-03-27 16.48.41-1 cropped 1020 by server96, on Flickr

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

keras, στην περιγραφή μου για μια τέλεια κάμερα, ξέχασα να προσθέσω και το φλας ξένου που το θεωρώ δεδομένο από 808/1020, αλλά τείνει να εκλείψει δυστυχώς... :(

 

Αυτό το πάγωμα του στιγμιοτύπου και την άψογη καθαρότητα, δεν μπορούν να την καταφέρουν ούτε τα καλύτερα LED...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει βασιλιας.

το 808 ειναι ενα κλικ πανω τη μερα και το 1020 ειναι 2 κλικ πανω τη νυχτα.

1.το 808 εχει καλυτερο Pureview μακραν.

το processing γινεται μεσω hardware...δηλαδη ξεχωριστο chip αναλαμβανει την επεξεργασια της φωτογραφιας.

Στο 1020 η επεξεργασια γινεται μεσω software και εκει χανεται ολο το παιχνιδι.

Πολυ καθαρη φωτο το 808 χωρις artifacts, iso 50, ελαχιστη επεξεργασια, σωστο white balance Και ρεαλιστικα χρωματα.

το βραδυ τα πραγματα αλλαζουν.Ελλειψη ois και παλιας τεχνολογιας αισθητηρας FSI δε βοηθαν σε βραδυνες ληψεις.

 

Θα μπορουσα να γραψω κι αλλα...αλλα βαριεμαι

Link to comment
Share on other sites

keras, στην περιγραφή μου για μια τέλεια κάμερα, ξέχασα να προσθέσω και το φλας ξένου που το θεωρώ δεδομένο από 808/1020, αλλά τείνει να εκλείψει δυστυχώς... :(

 

Αυτό το πάγωμα του στιγμιοτύπου και την άψογη καθαρότητα, δεν μπορούν να την καταφέρουν ούτε τα καλύτερα LED...

 

Σωστά, κι εμένα με στενοχωρεί οτι ουσιαστικά καθιερώθηκε το LED, ενώ το θεωρώ βασικό κριτήριο αγοράς συσκευής κινητού με υψηλή απόδοση κάμερας, διότι τα αποτελέσματα είναι μέρα με τη νύχτα..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα γράψατε όλοι, αν και μέσες άκρες τα ίδια λέτε-λέμε. Απλά προτιμώ το 808 για τη φυσικότητα του και για τα όσα είπε και ο paok.
Link to comment
Share on other sites

Mιας και λέτε για χρώματα :)

16325221174_2dabc0400b.jpg

16327537653_1514ce5c8d.jpg

Με ρύθμιση ηλιοβασίλεμα και οι 2, κατά τα άλλα αυτόματες ρυθμίσεις

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...