Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Χαχα να πάρεις ότι θέλεις φίλε μου. Αν μου κάτσει κάνα λαχείο αύριο το πρωί, το έχω άχτι να αγοράσω μια F1, δε σημαίνει ότι θα μπορώ να την οδηγήσω όμως :-). Και ακόμα και αν το κάνω, δε θα γίνω Senna ποτέ. (χωρίς παρεξήγηση, δεν αμφισβητώ τις ικανότητες σου)

 

Like στην παρομοίωση :p

 

Εδώ μια πανοραμική με την εφαρμογή της google. Οι ενώσεις είναι αρκετά διακριτές, κατά τα άλλα έχει καλή ανάλυση (10.000χ2.000 εικονοστοιχεία)

16712451147_849b86284a.jpg

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αμα τραβηξεις στα 38mp και πας να τη δεις σε νορμαλ μονιτορ 1080p....θα δεις το 25% της πραγματικης αναλυσης.

Για να τις δεις σε φουλ αναλυση πρεπει να εχεις 4κ τηλεοραση.

Ναι έτσι είναι αν προσπαθήσεις να την δεις ολόκληρη. Η πλήρη ανάλυσή της θα φανεί στο ζουμ, αλλιώς φαίνεται "μπουκωμένη" και εδώ χρησιμεύει η pureview.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο τα κινητά είναι υπολογιστές τσέπης. Μια DSLR δεν μπορεί να υπολογίσει στο αυτόματο με την ίδια ακρίβεια. Ουσιαστικά πρέπει να χρησιμοποιειται μόνο σε απόλυτα νορμάλ συνθήκες.

 

Το σίγουρο είναι οτι τα κινητά μας χωρις processing θα έδιναν πολύ κατώτερες φώτο.

Στο S4 zoom το processing είναι σχεδόν ανύπαρκτο.

Τα χρώματα πχ έχουν την ίδια ένταση με την πραγματική και φαίνονται ξεπλυμενα σε σχέση με S5 και Ν4.

Η οξύτητα δεν είναι τονισμενη με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιησω το optical zoom να φαίνονται καλύτερες οι φώτο του απλού S4.

Αν βέβαια αυξήσω την οξύτητα με κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή έρχομαι στα ίσα. Το ίδιο και στα χρώματα.

Εχω καταλήξει να χρησιμοποιώ manual ρυθμίσεις σε στατικές φώτο οπως τοπία κλπ όπου μπορώ να βελτιώσω κάποια πράγματα.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε ολα τα λεγομενα σου. Αξιολογο βεβαια το κινητο που με το processing καθεται τοσο καλα διπλα σε μια dslr.

Οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις συμφωνω σε ολα. Ειδικα με το s4 zoom vs s4 το εχω δει και εγω αυτο που αναφερεις. Οπως και με το kzoom. αλλα παιζει και ρολο ο μικρος αισθητηρας που εχει κουμπωσει πανω του ενας οπτικος μεγαλος φακος. Ειναι λογικο να χανει στις ακρες και σε λεπτομερεια.

Οσο για τα χρωματα στην σειρα galaxy ειναι γνωστο το oversharpening + saturation. Ναι μεν ομορφο αποτελεσμα αλλα οχι πραγματικο σαν του zoom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ερώτηση ήταν ρητορική. Δεν είναι δυνατόν η 5αρα να συγκριθεί με 38αρα παρά μόνο υπό προϋποθέσεις, όπως ανέφερες. Απλά ήθελα να τις δω σε πλήρη ανάλυση και σε σύγκριση με τις 24αρες.

 

Eυχαριστως αλλα δυστυχως ειχα ξεχασει το κινητο σε raw mode οποτε οι 34αρες ειναι 45mb η καθε μια...:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Like στην παρομοίωση :p

 

Εδώ μια πανοραμική με την εφαρμογή της google. Οι ενώσεις είναι αρκετά διακριτές, κατά τα άλλα έχει καλή ανάλυση (10.000χ2.000 εικονοστοιχεία)

16712451147_849b86284a.jpg

 

Αν εξαιρεσεις κανα 2 ενωσεις που ξεφυγαν, ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!! Μου αρεσουν τα παντα στην φωτο σου...μπραβο το 1+1.....!

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να αναφερθω τοσο στη συγκριση ..ολες οι φωτο εχουν processing . Το θεμα ειναι πως επιτυγχανεται αυτο και σε τι βαθμο. Αν δεν εχει θα ειχατε απλα μια πλειαδα τασεων για καθε φωτοστοιχειο. Στα δε jpg μεσα σε ολα θα εχετε και την συμπιεση που θα κανει η εκαστοτε μηχανη/κινητο.

 

Μια ελαφρως πιο δικαιη "συγκριση" θα ηταν στη μηχανη να ειχες 18mm (θα επρεπε να ειχες 16-17 ..αλλα οκ δε τρεχει και τιποτα) και καπου στο f6.3 απο διαφραγμα.

Τα νουμερα δεν ειναι στη τυχη επειδη με βολευουν για παραδειγμα, απλα ειναι τα ισοδυναμα για τον εξοπλισμο που εχεις.

(το νοκια βγαινει 27mm και περιπου φ9 για 35αρι ισοδυναμο ..και στην νικον ειναι τα παραπανω -18μμ φ6.3)

 

Απο εκει και επειτα ο ογκος-βαρος ,το μηχανικο κλειστρο και ο καθρεφτης θα σου ειναι εμποδιο στη dslr να πιασεις τους χρονους του κινητου και να μην ειναι κουνημενη οποτε θα πρεπει να το αντισταθμισεις απο iso ...ή τριποδο και mlu (mirror lock up). (και χωρις το mlu ..αλλα οκ αφου μπαινει τριποδο καλο ειναι να μπει και αυτο να "εξαφανισει" κραδασμους απο το καθρεφτη.)

 

Για επεξεργαστες computerakia ..το αφηνω στην ακρη. Καταλαβαινω οτι δεν ειναι φωτογραφικο φορουμ.

 

Kαι για το τελος ..ναι ..το 1020 βγαζει παρα πολυ ωραιες φωτος και καλυπτει ανετα τον οποιοδηποτε χρηστη για snapshots . Αλλα μεχρι εκει.

Παλιοτερα αγοραζαν compact για την ιδια δουλεια. Τωρα δεν χρειαζεται.

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή μέρα και Χρόνια Πολλά !!!

Είμαι μεταξύ lumia 930 και 1020. Τι λέτε ?

Με ενδιαφέρει η φωτογραφία ως επί το πλήστον και το video.

Η να περιμένω τα καινούργια ? (Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν ?)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή μέρα και Χρόνια Πολλά !!!

Είμαι μεταξύ lumia 930 και 1020. Τι λέτε ?

Με ενδιαφέρει η φωτογραφία ως επί το πλήστον και το video.

Η να περιμένω τα καινούργια ? (Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν ?)

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Έθεσες μεγάλο δίλημμα. Αν δεν έχεις θέμα με το μεγάλο 930, θα σου πρότεινα αυτό. Αν θέλεις πιο συμμαζεμένο τότε το 1020. Το 930 είχει πιο σύγχρονο hardware και δέχεται περισσότερα νέα καλούδια από τη Microsoft. Παρόλα αυτά το 1020 με σαφώς μεγαλύτερο αισθητήρα/ανάλυση και φλας ξένου, σε συνδυασμό με κατάλληλη εφαρμογή, σου δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην φωτογραφία.

 

Για διαδοχο, θα αργήσει πάνω από μισό χρόνο (τύπου 1030), καθώς η Microsoft εστιάζει σε άλλα πράγματα κυρίως Software (Windows 10 και εξάπλωσή του με οικονομικές συσκευές κλπ). Από τα διαθέσιμα Lumia πάντως το ισχυρότερο είναι το 1520, αλλά το θέμα είναι να σε βολεύει. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ακόμη και το 1020 ψιλοπαντόφλα, καθώς είμαι ήδη στα όριά μου! :wacko:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

στο 930 το βιντεο ειναι καλυτερο να το εχουμε στα 1080p ή στα 2160??

Λοιπόν...

 

 

Το 2160 είναι το 4κ. Στο μέλλον όλες οι οθόνες σταδιακά θα γίνουν 4κ. Οπότε γτ να το βλέπεις σε μια πιο χαμηλή ανάλυση και να μην έχεις ένα πιο futureproof βίντεο?

Ωστόσο ακόμα ελάχιστοι έχουν 4κ monitors και τηλεοράσεις... Αν σε ενδιαφέρει το βίντεο να το έχεις για χρόνια, 4k. Αλλιώς 1080 για να μπορείς να το βλέπεις παντού.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

 

Το 2160 είναι το 4κ. Στο μέλλον όλες οι οθόνες σταδιακά θα γίνουν 4κ. Οπότε γτ να το βλέπεις σε μια πιο χαμηλή ανάλυση και να μην έχεις ένα πιο futureproof βίντεο?

Ωστόσο ακόμα ελάχιστοι έχουν 4κ monitors και τηλεοράσεις... Αν σε ενδιαφέρει το βίντεο να το έχεις για χρόνια, 4k. Αλλιώς 1080 για να μπορείς να το βλέπεις παντού.

4Κ βίντεο είναι πολύ πιο καθαρό στην FHD οθόνη του φορητού μου, κι ας είναι μεγαλύτερης ανάλυσης. Οπότε 4Κ εγγραφή βίντεο είναι μονόδρομος, εκτός κι αν είναι πολύ μεγάλης διάρκειας και δεσμεύσει όλο τον χώρο της συσκευής, τότε θα υπάρχει πρόβλημα και πιθανά θα σταματήσει μόνο του την εγγραφή.

 

Επίσης, δεν γνωρίζω σε πόσα πλαίσια ανα δεύτερο γράφει σε 4Κ το 930. Αν είναι π.χ. 15, το θεωρώ δώρον άδωρον. Αν είναι 25-30 τότε είναι μια χαρά! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε διαστάσεις είναι σχεδόν τα ίδια διότι το 930 έχει μικρότερα bezels.

Η ανάλυση στο βίντεο 4k αυτή τη στιγμή είναι πρόβλημα διότι για να το επεξεργαστείς ή έστω απλά να κάνεις αναπαραγωγή σε pc, θέλεις και καλή κάρτα γραφικών. Εγώ τουλάχιστον μέσω youtube πάω να δω βίντεο αλλά έχει κολλήματα. Να μην πω για επεξεργασία.

Οπότε εκτός από την αλλαγή κινητού προϋποθέτει και αλλαγές αλλού.. Αν κάποιος έχει τα χρήματα, φυσικά και αξίζει.

 

edit: Δοκίμασα να κατεβάσω βίντεο 4κ στον υπολογιστή και τα παίζει μια χαρά. Το θέμα είναι η επεξεργασία θα απαιτεί αρκετή ώρα, όπως επίσης και η ανάγκη για μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το huawei honor 6 plus το έχει τεσταρει κανεις αν βγάζει καλες φωτο; Εχει αναρτήσει καποιες, ενα μέλος στο αντίστοιχο νήμα εδώ στο φορουμ.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι η θέση του εδώ, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές όπου νομίζουν καλύτερα

 

Διαγωνισμός φωτογραφίας από κινητά

http://outoffocus2014.blogspot.gr/

 

Εκπληκτική η φώτο του paok

Edited by kats3777
Διόρθωση
"Ουδέν κακόν αμιγές καλού." :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Έθεσες μεγάλο δίλημμα. Αν δεν έχεις θέμα με το μεγάλο 930, θα σου πρότεινα αυτό. Αν θέλεις πιο συμμαζεμένο τότε το 1020. Το 930 είχει πιο σύγχρονο hardware και δέχεται περισσότερα νέα καλούδια από τη Microsoft. Παρόλα αυτά το 1020 με σαφώς μεγαλύτερο αισθητήρα/ανάλυση και φλας ξένου, σε συνδυασμό με κατάλληλη εφαρμογή, σου δίνει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην φωτογραφία.

 

Για διαδοχο, θα αργήσει πάνω από μισό χρόνο (τύπου 1030), καθώς η Microsoft εστιάζει σε άλλα πράγματα κυρίως Software (Windows 10 και εξάπλωσή του με οικονομικές συσκευές κλπ). Από τα διαθέσιμα Lumia πάντως το ισχυρότερο είναι το 1520, αλλά το θέμα είναι να σε βολεύει. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ακόμη και το 1020 ψιλοπαντόφλα, καθώς είμαι ήδη στα όριά μου! :wacko:

Υποψιν οτι το 1030 θα εχει fhd 5" οθονη, και καμερα 50mp carl zeiss κτλ με λεπτοτερο το καρουμπαλο πισω αλλα.....Με διπλα Led. :mad:

Oποτε.....περι ορεξεως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε διαστάσεις είναι σχεδόν τα ίδια διότι το 930 έχει μικρότερα bezels.

Η ανάλυση στο βίντεο 4k αυτή τη στιγμή είναι πρόβλημα διότι για να το επεξεργαστείς ή έστω απλά να κάνεις αναπαραγωγή σε pc, θέλεις και καλή κάρτα γραφικών. Εγώ τουλάχιστον μέσω youtube πάω να δω βίντεο αλλά έχει κολλήματα. Να μην πω για επεξεργασία.

Οπότε εκτός από την αλλαγή κινητού προϋποθέτει και αλλαγές αλλού.. Αν κάποιος έχει τα χρήματα, φυσικά και αξίζει.

 

edit: Δοκίμασα να κατεβάσω βίντεο 4κ στον υπολογιστή και τα παίζει μια χαρά. Το θέμα είναι η επεξεργασία θα απαιτεί αρκετή ώρα, όπως επίσης και η ανάγκη για μεγάλο αποθηκευτικό χώρο.

 

Το 4k ειναι μια χαρα εχει αισθητη διαφορα αλλα ειναι οπως τα γραφεις. Θελει επεξεργαστικη δυναμη εξου και το οριο που εχουν τα περισσοτερα κινητα στα 5 λεπτα εγγραφης λογω υπερθερμανσης. Σε 42αρα 1080p tv φαινεται η διαφορα αισθητα αλλα πολλες φορες η καταναλωση μπαταριας και τα τεραστια αρχεια ειναι ενα μειονεκτημα. Απο την στιγμη που υπαρχει δυνατοτητα δεν ειναι καθολου κακο παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν είναι η θέση του εδώ, ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές όπου νομίζουν καλύτερα

 

Διαγωνισμός φωτογραφίας από κινητά

http://outoffocus2014.blogspot.gr/

 

Εκπληκτική η φώτο του paok

 

Ενδιαφερον....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xωρις να αναφερθω τοσο στη συγκριση ..ολες οι φωτο εχουν processing . Το θεμα ειναι πως επιτυγχανεται αυτο και σε τι βαθμο. Αν δεν εχει θα ειχατε απλα μια πλειαδα τασεων για καθε φωτοστοιχειο. Στα δε jpg μεσα σε ολα θα εχετε και την συμπιεση που θα κανει η εκαστοτε μηχανη/κινητο.

 

Μια ελαφρως πιο δικαιη "συγκριση" θα ηταν στη μηχανη να ειχες 18mm (θα επρεπε να ειχες 16-17 ..αλλα οκ δε τρεχει και τιποτα) και καπου στο f6.3 απο διαφραγμα.

Τα νουμερα δεν ειναι στη τυχη επειδη με βολευουν για παραδειγμα, απλα ειναι τα ισοδυναμα για τον εξοπλισμο που εχεις.

(το νοκια βγαινει 27mm και περιπου φ9 για 35αρι ισοδυναμο ..και στην νικον ειναι τα παραπανω -18μμ φ6.3)

 

Απο εκει και επειτα ο ογκος-βαρος ,το μηχανικο κλειστρο και ο καθρεφτης θα σου ειναι εμποδιο στη dslr να πιασεις τους χρονους του κινητου και να μην ειναι κουνημενη οποτε θα πρεπει να το αντισταθμισεις απο iso ...ή τριποδο και mlu (mirror lock up). (και χωρις το mlu ..αλλα οκ αφου μπαινει τριποδο καλο ειναι να μπει και αυτο να "εξαφανισει" κραδασμους απο το καθρεφτη.)

 

Για επεξεργαστες computerakia ..το αφηνω στην ακρη. Καταλαβαινω οτι δεν ειναι φωτογραφικο φορουμ.

 

Kαι για το τελος ..ναι ..το 1020 βγαζει παρα πολυ ωραιες φωτος και καλυπτει ανετα τον οποιοδηποτε χρηστη για snapshots . Αλλα μεχρι εκει.

Παλιοτερα αγοραζαν compact για την ιδια δουλεια. Τωρα δεν χρειαζεται.

 

Processing υπαρχει οπως λες αλλα σε διαφορετικο βαθμο. Η σειρα galaxy π.χ. εχει εντονα στοιχεια processing σε αντιθεση με ενα 808. (εβαλα τα 2 ακρα).

Σαφως και παιζουν ρολο οι παραγοντες που αναφερεις. Αν ειχα τριποδο θα πετυχαινα καλυτερο αποτελεσμα στην μηχανη, και μπορω να πω οτι το χρειαστηκα ειδικα σε χαμηλα iso.

Απο κει και επειτα δεν θα ελεγα οτι οι compact ειναι για snapshots, εχοντας στο μυαλο μου τον ορο αυτο σαν μια προχειρη καλη φωτο. Snapshots τραβας με ενα iphone 4-5 που σε νοιαζει να παρεις την στιγμη χωρις να σε νοιαζει για ποιοτητα φωτογραφιας. Το 1020 θεωρω οτι ξεφευγει απο τα snapshot πετυχαινοντας μια πολυ καλη φωτογραφια σε ολες τις συνθηκες, και με τις ρυθμισεις που εχει μπορεις να πετυχεις ακομα και κατι παραπανω, ποσο μαλλον δεν που παιρνεις και μια raw και εχεις μια φωτο με 0 επεξεργασια.

Για τον μεσο χρηστη που θελει μια compact φωτογραφικη μαζι του (με εξαιρεση το xenon του 1020 που ειναι καλο για κοντινα μονο), ειναι παραπανω απο καλο. Σαφως μια dslr ειναι ανωτερη υπο ρυθμισεις,εξαλλου ειναι ανομοια πραγματα και το συγκριτικο δεν εγινε για να μειωσω την dslr. Το αντιθετο, πιστευω οτι το ενα ειναι κινητο και το αλλο μηχανη. Απλα το κινητο κανει πολυ καλα τη δουλεια του. :)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά για το θέμα snapshot το 1020 θεωρώ οτι είναι κάτι παραπάνω σαφώς, με τις δυνατότητες που έχει και τα αποτελέσματα που δίνει. Για snapshots είναι άλλα κινητά, βασικά σχεδόν όλα τα άλλα κινητά.

Όσον αφορά το 4Κ βίντεο, θα έλεγα οτι είναι ακόμα δύσχρηστο λόγω του μεγάλου μεγέθους, σαφώς καλό να υπάρχει αλλά θα το χρησιμοποιούσα σε ειδικές περιπτώσεις και σίγουρα όχι συνέχεια, τα αρχεία ακόμα είναι τεράστια...

 

Μια φωτο απο το 1020, με αυτόματη λήψη 5mp pureview, την βρίσκω καλή απο πλευράς χρωμάτων και λεπτομέρειας, θορύβου κλπ, λόγω των δύσκολων συνθηκών φωτισμού. Eίναι μια φωτο απλή και γρήγορη στο αυτόματο που το 1020 δείχνει για ακόμα μια φορά τα "δόντια" του αποτυπώνοντας σωστά το εύρος χρωμάτων, λεπτομέρεια, το φεγγάρι, φωτισμούς στο σκοτεινό πλάνο, κλπ..

Για να φανεί καλά, πρέπει να την ανοίξετε τουλάχιστον στο flickr...

 

16727465437_8e13a757c3_b.jpg2015-02-20 18.31.13-1 by server96, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά για το θέμα snapshot το 1020 θεωρώ οτι είναι κάτι παραπάνω σαφώς, με τις δυνατότητες που έχει και τα αποτελέσματα που δίνει. Για snapshots είναι άλλα κινητά, βασικά σχεδόν όλα τα άλλα κινητά.

Όσον αφορά το 4Κ βίντεο, θα έλεγα οτι είναι ακόμα δύσχρηστο λόγω του μεγάλου μεγέθους, σαφώς καλό να υπάρχει αλλά θα το χρησιμοποιούσα σε ειδικές περιπτώσεις και σίγουρα όχι συνέχεια, τα αρχεία ακόμα είναι τεράστια...

 

Μια φωτο απο το 1020, με αυτόματη λήψη 5mp pureview, την βρίσκω καλή απο πλευράς χρωμάτων και λεπτομέρειας, θορύβου κλπ, λόγω των δύσκολων συνθηκών φωτισμού. Eίναι μια φωτο απλή και γρήγορη στο αυτόματο που το 1020 δείχνει για ακόμα μια φορά τα "δόντια" του αποτυπώνοντας σωστά το εύρος χρωμάτων, λεπτομέρεια, το φεγγάρι, φωτισμούς στο σκοτεινό πλάνο, κλπ..

Για να φανεί καλά, πρέπει να την ανοίξετε τουλάχιστον στο flickr...

 

16727465437_8e13a757c3_b.jpg2015-02-20 18.31.13-1 by server96, on Flickr

φοβερη η φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα υποτιμητιμικα τον ορο "snapshot". Περιεχει απλα την ευκολια της στιγμης..και οτι αλλο εμπεριεχει πλεον ο ορος ευκολια.

Δεν ειναι ευκολο σιγουρα να κουβαλας μονιμα μια dslr κοντα σου ενω μια compact σε τσεπη απο μπουφαν(μη πω και κωλοτσεπη) στο ντουλαπακι του αυτοκινητου μπορει να υπαρξει για καποιον που ηθελε να βγαζει καμμια φωτο χωρις να το εχει προγραμματισει.

 

To κινητο σαν καμερουλα ειναι παραπανω απο καλο και καλυτερα απο παρα πολλες compact. Ο αισθητηρας του ειναι αρκετα μεγαλος ( 2/3" ) και ειναι οντως μεγαλυτερος απο premium compact των 300-400€. Θα πρεπει να στραφεις σε πιο "συγχρονες" compact με αισθητηρα μια ιντσα (sony rx100/ nikon 1) ή και μεγαλυτερο (canon g1x).

Αλλα στα λεφτα αυτα καλυτερα μια nx300 η την πιο συγχρονη nx500 ή a5100 τα οποια ειναι ασχετα με τα κινητα ..απλα εχω μια αδυναμια και εγω...και απλα με αυτες δεν χρειαζεσαι τον ογκο μιας dslr και ισως ουτε τα λεφτα της (αναλογα το μοντελο)

 

Η φωτο του keras αν και ωραια απεχει να χαρακτηριστει "δυσκολη απο πλευρας συνθηκων". Επειδη δεν τον ξερω σαν χρηστη (οντας καινουριος εγω) ή ξερει να φωτογραφιζει ή ειναι τυχερος απο αποψη συνθηκων .

Παρολαυτα η συμπιεση που εκανε το κινητο φαινεται στην εικονα, αν και εμενα δε με ενοχλει οντας "snapshot" .Και το λεω για την ευκολια της στιγμης και οχι την ποιοτητα της.

Yποθετω στο raw θα εχει περισσοτερη λεπτομερεια βεβαια για οποιο θελει το κατι παραπανω.

Του paok μου αρεσει περισσοτερο αλλα περα του οτι δεν εχει σημασια .δεν ειναι και αυτοματη.(πλακα πλακα το 1" ειναι "χερατο" η ακουμπισμενο καπου?)

 

Γενικα παντως ο φωτεινος φακος (f2.2) βοηθαει να βρισκεσαι σε χρονους που ευκολα θα παρεις "ακουνητη" φωτογραφια και το μεγεθος του αισθητηρα ειναι αρκετα μικρο ωστε να μη ξεμενεις απο βαθος πεδιου (αν και με δσλρ δεν θα ειχε προβλημα στην συγκεκριμενη φωτο) ακομα και σε πιο κοντινες αποστασεις οπως προηγουμενα ο demon στις δικες του ληψεις., αλλα αρκετα μεγαλο(απο αλλα κινητα και αρκετες compact-ολες κατω των 300€) ωστε να μπορει να παιξει και σε μεγαλα iso που ουτε αυτο δεν χρειαστηκε.Στα συν το ηλεκτρονικο κλειστρο και η απουσια καθρεφτη που βγαζεις φωτο στο χερι ακομα και κοντα στο μισο δευτερολεπτο.

Εν ολιγοις , μονο πλεονεκτηματα εχει το συγκεκριμενο κινητο για να μπορεσει να βγαλει μια φωτογραφια ο χρηστης μεχρις ωτου να αρχισει καποιος να ενδιαφερθει για το κατι παραπανω, αν και μονο το ενδιαφερον δεν φτανει για να το αποκτησει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, ειδικά για το θέμα snapshot το 1020 θεωρώ οτι είναι κάτι παραπάνω σαφώς, με τις δυνατότητες που έχει και τα αποτελέσματα που δίνει. Για snapshots είναι άλλα κινητά, βασικά σχεδόν όλα τα άλλα κινητά.

Όσον αφορά το 4Κ βίντεο, θα έλεγα οτι είναι ακόμα δύσχρηστο λόγω του μεγάλου μεγέθους, σαφώς καλό να υπάρχει αλλά θα το χρησιμοποιούσα σε ειδικές περιπτώσεις και σίγουρα όχι συνέχεια, τα αρχεία ακόμα είναι τεράστια...

 

Μια φωτο απο το 1020, με αυτόματη λήψη 5mp pureview, την βρίσκω καλή απο πλευράς χρωμάτων και λεπτομέρειας, θορύβου κλπ, λόγω των δύσκολων συνθηκών φωτισμού. Eίναι μια φωτο απλή και γρήγορη στο αυτόματο που το 1020 δείχνει για ακόμα μια φορά τα "δόντια" του αποτυπώνοντας σωστά το εύρος χρωμάτων, λεπτομέρεια, το φεγγάρι, φωτισμούς στο σκοτεινό πλάνο, κλπ..

Για να φανεί καλά, πρέπει να την ανοίξετε τουλάχιστον στο flickr...

 

16727465437_8e13a757c3_b.jpg2015-02-20 18.31.13-1 by server96, on Flickr

Κωνσταντίνε μια και μιλάμε για processing το οποίο κατακρίνουν όλοι οι κάτοχοι Nokia, θεωρείς αυτά τα πανέμορφα χρώματα είναι παρόμοια με αυτά που έβλεπες την στιγμή που τράβηξες την καταπληκτικη φώτο?

Το αποκλείω γιατί δεν τα έχω δει ποτέ στην ζωή μου παρα μόνο σε καλλιτεχνικές φώτο.

Άρα λοιπόν υπάρχει processing και αρκετό μαλιστα. Μπορεί να μην βρίσκεται στην οξυτητα όπως στα samsung, αλλά είναι παρούσα.

 

Έβλεπα χθες ένα συγκριτικό μεταξύ iphone plus και Note 4. Στο iphone το πράσινο στα δέντρα και το γρασίδι ήταν αφύσικα έντονο όπως δεν το έχω δει ποτέ στην πραγματικότητα. Καθαρα ψηφιακή ενίσχυση των χρωμάτων και του contrast, χαμηλό izo για να μην ξεπλαινωνται τα χρώματα και να μειώνεται ο θόρυβος. Απο την άλλη το Note 4 ειχε υπεροξυνση, υψηλό iso ώστε να διακρίνονται οι λεπτομέρειες στα σκοτεινά σημεία πράγμα που έκανε τα υπόλοιπα υπερφωτισμενα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, ομολογώ πως δεν θυμάμαι :) πως ακριβώς ήταν τα χρώματα (δεν θα μπορούσα άλλωστε) πόσο μάλιστα για το λόγο οτι είναι 1 μηνός πίσω φωτο.

Αυτό που θυμάμαι όμως καλά, είναι οτι για να βγάλω αυτή την ανούσια απο πλευράς θέματος φωτο, είχα προσέξει απο το γραφείο μου τα εξαιρετικά χρώματα του ουρανού σε σχέση με την ζωντάνια των φώτων των μαγαζιών κλπ, και γι αυτό την τράβηξα. Μάλιστα, τυχαία την έστειλα προχτές στον Γιώργο (demon) να τη δει, σημειώνοντάς του οτι κατά τη γνώμη μου κανένα ανδροειδές δεν βγάζει τέτοια φωτο, και επειδή του άρεσε επίσης, είπα να την ανεβάσω.

Ανήκω στην κατηγορία αυτών που δεν κατακρίνω τη Nokia και μάλιστα, έχοντας πάρει τις περισσότερες συσκευές της και σίγουρα όλες τις καλές, δεν την κατακρίνω σε τίποτα απολύτως (και δεν είμαι "νοκιάκιας" όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις), όχι μόνο όσον αφορά την φωτογραφία (ακόμα και 2 παλαιά Nokia που έχω ακόμα με πλήκτρα απλά, βγάζουν πολύ καλές 5άρες φωτο) αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα. Γι αυτό μάλιστα έχω δοκιμάσει και όλες τις συσκευές της.

Δεν με πειράζει καθόλου το processing, ειδικά του 1020, ίσα ίσα που μου αρέσει ο μικρός τονισμός των χρωμάτων που κάνει, διότι δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τη φωτογραφία και δεν με ενδιαφέρει αν θα πάρω το πιο σωστό (σε γενικές γραμμές), αλλά το πιο ωραίο, απαντώντας και στον xteacher που χαίρομαι που τον διαβάζω ως "καινούργιο" εδώ :)

Μου αρέσει να παίρνω με το κινητό μου την ωραιότερη φωτογραφία οπουδήποτε χωρίς να είναι φυσικά εξωπραγματική, έχοντας ένα τεράστιο αρχείο εδώ και χρόνια όπως φαντάζομαι πολλοί απο εδώ.

Αυτό λοιπόν, σε γενικές γραμμές, μόνο το 1020 μου το δίνει μέχρι στιγμής!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε μια και μιλάμε για processing το οποίο κατακρίνουν όλοι οι κάτοχοι Nokia, θεωρείς αυτά τα πανέμορφα χρώματα είναι παρόμοια με αυτά που έβλεπες την στιγμή που τράβηξες την καταπληκτικη φώτο?

Το αποκλείω γιατί δεν τα έχω δει ποτέ στην ζωή μου παρα μόνο σε καλλιτεχνικές φώτο.

Άρα λοιπόν υπάρχει processing και αρκετό μαλιστα. Μπορεί να μην βρίσκεται στην οξυτητα όπως στα samsung, αλλά είναι παρούσα.

 

Έβλεπα χθες ένα συγκριτικό μεταξύ iphone plus και Note 4. Στο iphone το πράσινο στα δέντρα και το γρασίδι ήταν αφύσικα έντονο όπως δεν το έχω δει ποτέ στην πραγματικότητα. Καθαρα ψηφιακή ενίσχυση των χρωμάτων και του contrast, χαμηλό izo για να μην ξεπλαινωνται τα χρώματα και να μειώνεται ο θόρυβος. Απο την άλλη το Note 4 ειχε υπεροξυνση, υψηλό iso ώστε να διακρίνονται οι λεπτομέρειες στα σκοτεινά σημεία πράγμα που έκανε τα υπόλοιπα υπερφωτισμενα.

 

και μενα μ'αρεσουν τα χρωματα του ουρανου αλλα ειναι πιο εντονα σε σχεση με την πραγματικοτητα.

Αναμεσα σε 808, 1020 και 930 ...το περισσοτερο processing το κανει το 1020

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το ειπα υποτιμητιμικα τον ορο "snapshot". Περιεχει απλα την ευκολια της στιγμης..και οτι αλλο εμπεριεχει πλεον ο ορος ευκολια.

Δεν ειναι ευκολο σιγουρα να κουβαλας μονιμα μια dslr κοντα σου ενω μια compact σε τσεπη απο μπουφαν(μη πω και κωλοτσεπη) στο ντουλαπακι του αυτοκινητου μπορει να υπαρξει για καποιον που ηθελε να βγαζει καμμια φωτο χωρις να το εχει προγραμματισει.

 

To κινητο σαν καμερουλα ειναι παραπανω απο καλο και καλυτερα απο παρα πολλες compact. Ο αισθητηρας του ειναι αρκετα μεγαλος ( 2/3" ) και ειναι οντως μεγαλυτερος απο premium compact των 300-400€. Θα πρεπει να στραφεις σε πιο "συγχρονες" compact με αισθητηρα μια ιντσα (sony rx100/ nikon 1) ή και μεγαλυτερο (canon g1x).

Αλλα στα λεφτα αυτα καλυτερα μια nx300 η την πιο συγχρονη nx500 ή a5100 τα οποια ειναι ασχετα με τα κινητα ..απλα εχω μια αδυναμια και εγω...και απλα με αυτες δεν χρειαζεσαι τον ογκο μιας dslr και ισως ουτε τα λεφτα της (αναλογα το μοντελο)

 

Η φωτο του keras αν και ωραια απεχει να χαρακτηριστει "δυσκολη απο πλευρας συνθηκων". Επειδη δεν τον ξερω σαν χρηστη (οντας καινουριος εγω) ή ξερει να φωτογραφιζει ή ειναι τυχερος απο αποψη συνθηκων .

Παρολαυτα η συμπιεση που εκανε το κινητο φαινεται στην εικονα, αν και εμενα δε με ενοχλει οντας "snapshot" .Και το λεω για την ευκολια της στιγμης και οχι την ποιοτητα της.

Yποθετω στο raw θα εχει περισσοτερη λεπτομερεια βεβαια για οποιο θελει το κατι παραπανω.

Του paok μου αρεσει περισσοτερο αλλα περα του οτι δεν εχει σημασια .δεν ειναι και αυτοματη.(πλακα πλακα το 1" ειναι "χερατο" η ακουμπισμενο καπου?)

 

Γενικα παντως ο φωτεινος φακος (f2.2) βοηθαει να βρισκεσαι σε χρονους που ευκολα θα παρεις "ακουνητη" φωτογραφια και το μεγεθος του αισθητηρα ειναι αρκετα μικρο ωστε να μη ξεμενεις απο βαθος πεδιου (αν και με δσλρ δεν θα ειχε προβλημα στην συγκεκριμενη φωτο) ακομα και σε πιο κοντινες αποστασεις οπως προηγουμενα ο demon στις δικες του ληψεις., αλλα αρκετα μεγαλο(απο αλλα κινητα και αρκετες compact-ολες κατω των 300€) ωστε να μπορει να παιξει και σε μεγαλα iso που ουτε αυτο δεν χρειαστηκε.Στα συν το ηλεκτρονικο κλειστρο και η απουσια καθρεφτη που βγαζεις φωτο στο χερι ακομα και κοντα στο μισο δευτερολεπτο.

Εν ολιγοις , μονο πλεονεκτηματα εχει το συγκεκριμενο κινητο για να μπορεσει να βγαλει μια φωτογραφια ο χρηστης μεχρις ωτου να αρχισει καποιος να ενδιαφερθει για το κατι παραπανω, αν και μονο το ενδιαφερον δεν φτανει για να το αποκτησει.

 

οι δικες μου οι2 τελευταιες ειναι με τριποδα.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58640[/ATTACH]αυτά τα χρώματα πως σας φαίνονται?ήταν όπως τα βλέπετε διότι απλά είχα πάθει πλάκα(τουλάχιστον στα μάτια μου).είναι πριν 2 χρόνια όταν είχα το s4.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58640[/ATTACH]αυτά τα χρώματα πως σας φαίνονται?ήταν όπως τα βλέπετε διότι απλά είχα πάθει πλάκα(τουλάχιστον στα μάτια μου).είναι πριν 2 χρόνια όταν είχα το s4.

 

τα χρωματα ειναι καλα...η φωτο ομως ειναι κακιστη

Link to comment
Share on other sites

O ανθωπος "βλεπει" διαφορετικα απο ενα σενσορα . Οποτε δεν ειναι αναγκαιο

α) να εβλεπε τα ιδια χρωματα αλλα ουτε και

β) να εκανε συγκεκριμενο proccessing την εικονα για να παρει αυτο που ειδαμε.

 

Στο τροπο που βλεπει ενας σενσορας παει στο πως θα απεικονισει τα χρωματα που βλεπουμε εμεις. Ακομα και στο αναλογικο φιλμ υπηρχαν διαφορες που πλεον προπαθουν να αναπαραγουν με ψηφιακα plugin/curves/whatever.

 

Απο την αλλη μενοντας λιγο στα "λογια" του keras περι φωτογραφιας και android κινητου..θεωρω σιγουρακι τον paok (πχ) να επαιρνε την ιδια φωτο με καποιο αλλο κινητο/sensora (οχι τελειως της πλακας..Εναν imx214 τον βρισκεις και σε φθηνα κινητα πχ)

Η αναλυση που βλεπουμε ~1600χ900 ειναι αρκετα μικρη για να καλυψει τις οποιες διαφορες υπαρχουν.Που ειναι και δυσκολο να υπαρξουν μιας και ειχες κατα τυχη ή οχι "καλες" ρυθμισεις συν το τελικο αρχειο-εικονα 1.44mpx.

 

Αν παρελπιδα παντως εχεις raw απο την εικονα, θα ηθελα το αρχειο αν δε σε πειραζει/κανει κοπο να δω ποση λεπτομερεια εχει κρατησει (και μπορω να βγαλω) στα σκοτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...