Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

16724991919_a55c6e507f_c.jpg

 

Να υποθέσω ότι νηστεύεις? Αν μπορούσες ας έκανες και αλλιώς. Κεραυνούς θα σου έριχνε η γνωστή εκκλησία......:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι πολύ κοντά τα αποτελέσματα, μου αρέσουν κι εμένα του 1020 περισσότερο, αν εξαιρέσουμε τα χρώματα/ισορροπία λευκού σε κάποιες φωτογραφίες. Οι δυνατότητες της κάμερας υποθέτω με κατάλληλες ρυθμίσεις είναι πολύ περισσότερες. Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι η έλλειψη OIS δυσκολεύει ακόμη και την κάμερα (πόσο μάλλον ένα κινητό που δεν έχει).

 

Ωραίο συγκριτικό παιδιά, μπράβο! :)

 

Σωστα. Εμενα βασικα μου αρεσουν σε ολες περισσοτερο τα χρωματα στην dslr εκτος απο 1 που ειναι ξεπλυμενη. Και σαφως το white balance ειναι σε ολες καλυτερο στην dslr.

Ναι η ελλειψη ois ειναι πολυ βασικη και το καταλαβα με την μηχανη. Ποσο μαλλον οταν εχεις και το βαρος...Τo ois στις indoor ειναι must πλεον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαφωνώ με την αντίληψη ότι πρέπει να είναι τα ίδια settings. Καταρχήν κάτι τέτοιο δεν υφίσταται γιατί το κινητό έχει fixed aperture ενώ στην κάμερα ρυθμίζεται. Επομένως θα πετάξουμε ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της κάμερας στα σκουπίδια? Πρέπει να χρησιμοποιούνται κάτω από δύσκολες συνθήκες. Επίσης η nikon έχει πολύ καλύτερο bokeh, και αιώνες ανώτερο video.

 

Στον φακό ήταν ενεργοποιημενο το vibration reduction?

Στα λογια μου ηρθες αλλα το ειπες πιο τεχνικα...:)

Σαφως καλυτερο bokeh λογικο λογω τεραστιου φακου τωρα για το video δεν εχω ιδεα δεν το εχω δοκιμασει στην μηχανη...

Ναι ενεργοποιημενο το vr.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όλοι ξέρουμε την αξία του 1020, και μπράβο για τον κόπο και για το τέστ demon2411. Απλά θεωρώ ότι μια dslr υφίσταται για τις ρυθμίσεις. Κανείς με dslr δεν ενδιαφέρεται για φωτογραφία στο αυτόματο, εκτός σπάνιων περιπτώσεων που ξέρει ότι το αυτόματο θα τον καλύψει. Κανείς με dslr δεν ενδιαφέρεται για το χρόνο λήψης του αυτόματου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως οκ η σύγκριση, αλλά μη βάζουμε κριτήρια κινητού σε μια dslr. Φυσικά το 1020 ακόμα και μέσω αυτού του τεστ δείχνει τα δόντια του και πόσο μπροστά είναι από τα άλλα κινητά.

 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Σε καμια περιπτωση δεν το εκανα για να αποδειξω κατι για το 1020 εξαλλου ολοι ξερουμε λιγο πολυ τι παιζεται. Το εκανα απο καθαρη περιεργεια και για να εχουμε αλλο ενα συγκριτικο. Σαφως η dlsr υφισταται για τις ρυθμισεις, αλλα θεωρω οτι λογω Modes θα πρεπει να παιρνει την καλυτερη δυνατη φωτογραφια. Γιαυτο υπαρχουν εξαλλου. Αν θες τα μεγιστα και θες να βγαλεις μια ιδιαιτερη φωτο τοτε ρυθμιζεις οσο θες. Αλλα να σε ρωτησω κατι...την εχεις μαζι σου, την κουβαλας (φανταζομαι την εχεις δει ειναι λιγο τερας), και πας μια βολτα εξω. Θες να βγαλεις μια ωραια στιγμη η κατι εκεινη την στιγμη γρηγορα, δεν θα τραβηξεις στο auto? Δεν θα ηθελες να παρεις την καλυτερη δυνατη φωτο στο αυτοματο?

Για την συγκριση συγκρινουμε κινητο που υποτιθεται εξειδικευεται σε φωτογραφιες με μια μηχανη που φτιαχτηκε μονο για φωτογραφιες. Να σου πω την αμαρτια μου περιμενα παραπανω πραγματα απο την dslr. Οπως ειπα και στην αρχη του συγκριτικου, ναι και τα 2 θα απεδιδαν καλυτερα υπο ρυθμισεις αλλα ηθελα κατι παραπανω απο το αυτοματο της.

Οσο για το 1020 αυτο που καταληγω ειναι σε αυτο που ειπε ο navi...θεωρω οτι μπορεις να το εχεις αντι μιας compact camera αν εξαιρεσουμε φυσικα το οπτικο ζουμ και το δυνατοτερο xenon. (σαφως οχι αντι dslr).

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τά κινητά οι κάμερες διαθέτουν software που κάνει processing, μικρό n μεγάλο. Αντιθέτως στις DSLR δεν υπάρχει, Συνεπώς χρειάζονται manual επεμβάσεις.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Demon οι dslr δεν είναι για άσχετους σαν εμένα. Είναι για τύπους που παίζουν τις ρυθμίσεις στα χέρια και θα βγάλουν φωτογραφίες με ρυθμίσεις του ίδιο γρήγορα με εμένα που θα επιλέξω αυτόματες ρυθμίσεις σε κάποιο κινητό. Εγώ μια χαρά βολεύομαι με 1020 κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα οτι πολυ-συμφωνώ Moralas.

Δηλαδή εγώ π.χ. που έχω δουλέψει ελάχιστα DSLR, γιατί βγάζω χρόνια τώρα φωτο με τα κινητά μου, να μην την πάρω; Θα πρέπει να είμαι ειδικός;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Χαχα να πάρεις ότι θέλεις φίλε μου. Αν μου κάτσει κάνα λαχείο αύριο το πρωί, το έχω άχτι να αγοράσω μια F1, δε σημαίνει ότι θα μπορώ να την οδηγήσω όμως :-). Και ακόμα και αν το κάνω, δε θα γίνω Senna ποτέ. (χωρίς παρεξήγηση, δεν αμφισβητώ τις ικανότητες σου)
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να πάρεις dslr απλά θεωρώ ότι ο moralas εννοεί ότι αν δεν το έχεις το μικρόβιο να μην μπεις στην διαδικασία...
Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για μέσο χρήστη, οι επαγγελματίες και οι ειδικοί είναι άλλο θέμα.

@Moralas: Δεν χρειάζεται να το γράφεις, εννοείται δεν σε παρεξηγώ καθόλου :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες, είχα πριν χρόνια Nikon και Canon EOS και έπαιζα :) Και οχι μόνο έπαιζα, αλλά τις είχα σχετικά μάθει και έβγαζα ωραίες φωτο. Μέχρι που εκλάπησαν και οι δυο... Πάντα είναι ελκυστική μια DSLR και πολλοί έχουν χωρίς να είναι ειδικοί. Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράσεις DSLR, Θα την μάθεις θέλοντας και μή.

Βλέπεις τις δυνατοτητες που έχει και ψάχνεσαι. Υπάρχουν τόσα sites με αναλυτικές οδηγίες γιά manual ρυθμίσεις.

Εδώ οι κάτοχοι 1020 το κάνουν σε κινητό, δεν θα το κάνει κάποιος σε ψηφιακή που την αγόρασε μόνο για' την καλή φωτογραφία?

 

'Επειτα την DSLR την αγοράζεις για φωτογραφίες που δεν μπορούν να βγούμε κινητό.

Κάνουμε λες και αγνοούμε την αναγκαιότητα του ΖΟΟΜ, του σωστού φωτισμού όταν χρησιμοποιούμε φλας και τόσα άλλα.

 

Για μενα όποιος έχει τρέλα με την φωτογραφία θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει καλή DSLR. Δεν γίνεται να πας διακοπές όπου θα τραβήξεις αξιοθέατα και να περιμένεις να φέρεις κοντά το πλάνο με Crop.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@keras & vagos σας ευχαριστω πολυ για τα σχολια.

 

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ NIKON DSLR D3200 VS NOKIA LUMIA 1020

 

Και τα 2 στο auto με εξαιρεση την μαργαριτα οπου με το lumia επιασα iso 200 ενω στην μηχανη οτιδηποτε κατω περα απο το 800αρι εβγαινε κουνημενη.

Διευκρινιζω:

1) και τα 2 στο αυτοματο με την μηχανη στην αυτοματη επιλογη modes. Εκανε πολυ καλη δουλεια διαλεγοντας την καταλληλη ρυθμιση επιλεγοντας το καταλληλο mode.

 

2) Στο 1020 επαιρνα πιο ευκολα και γρηγορα φωτογραφιες.

 

3) Σαφως και τα 2 θα απεδιδαν καλυτερα υπο ρυθμισεις και ειδικα η μηχανη. Ομως βασικο ειναι να εχεις και μια φωτογραφια σχετικα ευκολα ειδικα οταν προκειται για ημερησιες, γιαυτο και το auto + οτι δεν ειχα τον χρονο να πιασω τα μεγιστα και απο τα 2.

Ετσι το set περιλαμβανει ημερησιες (με συννεφια δυστυχως), εσωτερικου χωρου και εξωτερικου με φλας.

Λογω περιορισμενου χρονου δεν σκεφτηκα να βγαλω ενα δωματιο με xenon, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι η μηχανη θα ηταν αιωνες μπροστα και ειναι λογικο.

Θα περιμενω τα σχολια σας και μετα θα σας πω και εγω με την σειρα μου την αποψη μου.

Oι φωτο του 1020 ειναι 5mp pureview και της μηχανης τα μεγιστα (38mp)

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. CLICK ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ FLICKR ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ.

Πρωτα οι φωτο του 1020 και μετα της μηχανης.

τρομερό, τόσο κοντά που προτιμώ το 1020. μετά από αυτό θα το σκεφτόμουν πολύ να πάρω dslr, σαν άπειρος φυσικά.

η d3200 νομίζω είναι 24mp.... έχεις τις αντίστοιχες 38mp από το 1020 για να δούμε την ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μια dslr μοιάζει ακατανοητη με τα πολλά κουμπιά κλπ είναι γεγονός. Όμως με 2-3 ώρες ψαξιματος στην κάμερα και το ίντερνετ μπορεί κανείς να τις παίζει όλες στα δάχτυλα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τά κινητά οι κάμερες διαθέτουν software που κάνει processing, μικρό n μεγάλο. Αντιθέτως στις DSLR δεν υπάρχει, Συνεπώς χρειάζονται manual επεμβάσεις.

 

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτο και ειναι λογικο. Αλλα τα modes για ποιο λογο τα εχει? προφανως για να βγαλεις μια καλη φωτο με τις προκαθορισμενες ρυθμισεις που εχει το χ η ψ προγραμμα αναλογα τις συνθηκες.

Αφου αν την αφησεις στο auto εντελως, καταλαβαινει αυτοματα ποιο mode πρεπει να επιλεξει και με μεγαλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Οι 38άρες του 1020 είναι άλλο θέμα, δεν θα δεις τέτοια ανάλυση και καθαρότητα, δεν είναι Pureview...

 

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι το αρχείο με μέγεθος 1,3ΜΒ των 5mp Pureview έχει πιο πολύ λεπτομέρεια και καθαρότητα από τα 10-12ΜΒ της 38άρας φωτογραφίας ;;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Demon οι dslr δεν είναι για άσχετους σαν εμένα. Είναι για τύπους που παίζουν τις ρυθμίσεις στα χέρια και θα βγάλουν φωτογραφίες με ρυθμίσεις του ίδιο γρήγορα με εμένα που θα επιλέξω αυτόματες ρυθμίσεις σε κάποιο κινητό. Εγώ μια χαρά βολεύομαι με 1020 κτλ.

 

Σαφως. Αλλα το ιδιο γρηγορα θεωρω οτι ειναι σχετικο. Μια λαθος ρυθμιση να κανεις εχασες την φωτογραφια.

Χωρια τον ογκο που πρεπει να κουβαλας ο οποιος ειναι μεγαλος παραγοντας. Οσους γνωστους εχω που ασχολουνται πολυ με την φωτογραφια και εχουν dslr, εχουν κουραστει να τις κουβαλανε και τραβανε με τα κινητα τους.

Αλλα εδω δεν ειμαι να κρινω καμια dslr, περι ορεξεως...

Ο μεσος χρηστης μπορει να βγαλει αξιοπρεπεστατες φωτογραφιες με ενα 1020-808-930. Ακομα και με s5-note 4-mx4 μπορεις να παρεις αξιολογα αποτελεσματα.

Θεωρω οτι υπαρχουν 4 κατηγοριες ανθρωπων σε απαιτησεις. 1) πολυ ψηλα στανταρ και τρομερες απαιτησεις αρα πας σε dslr με κοστος τον ογκο-τιμη-βαρος (η συγκεκριμενη που ανεβασα με τα αξεσουαρ πηγε 440 ευρω) 2) την καλυτερη δυνατη φωτο απο κινητο πας σε 808 - 1020 (ναι και το cm1 αλλα δεν το εχω για να κρινω) :p

3) μια πολυ καλη φωτο αξιολογη και αξιοποιησιμη απο s5-mx4-930-κτλ κτλ

4) και point and shoot δε βαριεσαι να εχω μια φωτο και ας μην εχει τρομερη αναλυση οποτε καλυπτεται και απο μια απλη καμερα κινητου. (τα κινητα που ανεφερα ειναι τυχαια σε σειρα και σαφως εχω αφησει αρκετα απο εξω. Πλεον τα στανταρ σε καμερες κινητων εχουν ανεβει σημαντικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι το αρχείο με μέγεθος 1,3ΜΒ των 5mp Pureview έχει πιο πολύ λεπτομέρεια και καθαρότητα από τα 10-12ΜΒ της 38άρας φωτογραφίας ;;;!!!

 

Βασικα ειναι μεγαλη ιστορια...το pureview ειναι πραγματικα το κατι αλλο.

Αν ζουμαρεις στην 5αρα και σε αυτην της μηχανης, θα αρχισεις να βλεπεις πιξελακια λογω χαμηλης αναλυσης κατευθειαν στην 5αρα ενω στης μηχανης οχι.

Απλα η 5αρα δεν ειναι σαν μια οποιαδηποτε 5αρα. Οσο για τις 38αρες, αν ζουμαρεις δεν βλεπεις πιξελακια απλα ειναι πιο "raw" κατασταση. (λιγοτερο sharpness-περισσοτερο θορυβο) Αν τραβηξεις με proshot μια 38αρα θα δεις οτι αν ζουμαρεις θα εχεις μια εξαιρετικα καλη φωτο. Στο 100% ομως η 5αρα εξακολουθει να ειναι καλυτερη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά βολεύομαι με 1020 κτλ.

 

Ναι αλλα πήρες "κτλ" και όχι 1020....:lol: :lol: :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικα ειναι μεγαλη ιστορια...το pureview ειναι πραγματικα το κατι αλλο.

Αν ζουμαρεις στην 5αρα και σε αυτην της μηχανης, θα αρχισεις να βλεπεις πιξελακια λογω χαμηλης αναλυσης κατευθειαν στην 5αρα ενω στης μηχανης οχι.

Απλα η 5αρα δεν ειναι σαν μια οποιαδηποτε 5αρα. Οσο για τις 38αρες, αν ζουμαρεις δεν βλεπεις πιξελακια απλα ειναι πιο "raw" κατασταση. (λιγοτερο sharpness-περισσοτερο θορυβο) Αν τραβηξεις με proshot μια 38αρα θα δεις οτι αν ζουμαρεις θα εχεις μια εξαιρετικα καλη φωτο. Στο 100% ομως η 5αρα εξακολουθει να ειναι καλυτερη. ;)

 

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ποια φωτογραφία θα πρέπει να "σώζω" στο PC μου. Για την ώρα αποθηκεύω τις "μεγάλες".

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πήρες "κτλ" και όχι 1020....:lol: :lol: :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ποια φωτογραφία θα πρέπει να "σώζω" στο PC μου. Για την ώρα αποθηκεύω τις "μεγάλες".

Εξαρταται που τις βλεπεις και τι θες να τις κανεις.

Εγω που τις βλεπω σε 42αρα fullhd, σε full screen αλλα και με 150% zoom ειναι αψογες οι 5αρες. Απο κει και περα αρχιζουν τα πιξελακια. Mεχρι στιγμης εχω τυπωσει 20 φωτογραφιες σε a4+a3 χαρτι και οι 5αρες ηταν υπεραρκετες.

Να τονισω και κατι αλλο:

Προχτες, ειδα τις φωτογραφιες του 1020 σε μια 55αρα lg 4k τηλεοραση. Πραγματικα προσπαθω να μαζεψω ακομα το σαγονι μου απο το πατωμα.......!

Επαθα πλακα με την ευκρινεια και με το ποσο καλυτερα εδειχναν. Και ειναι λογικο μιας και η native αναλυση του πανελ της 4k ειναι πολυ πιο κοντα στην αναλυση της φωτογραφιας απο οτι μια 1080p οθονη...

Επισης συγκρινα και τις μεγαλες με τις 5αρες και ΠΑΛΙ οι 5αρες εδειχναν καλυτερες...

Εγω εχω καταληξει μονο στις 5αρες και τις μεγαλες τις εχω για crop. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει στο ποια φωτογραφία θα πρέπει να "σώζω" στο PC μου. Για την ώρα αποθηκεύω τις "μεγάλες".

 

Πάντα να αποθηκεύεις σε υψηλή ανάλυση, γιατί σαφώς έχεις μεγαλύτερη πληροφορία. Στην 2άρα, 5άρα, 8άρα κλπ δεν θα μπορείς να κάνεις περικοπή, για να κρατήσεις ένα κομμάτι σε καλή ανάλυση. Μόνο στις κοντινές/δύσκολες περιπτώσεις να προτιμήσεις τις μικρές, καθώς δεν πρόκειται να τις κόψεις περαιτέρω και επιπλέον στα ζόρια οι μεγάλες θα είναι χάλια...

 

Όσο για τον Moralas, πιστεύω πως αν το 1020 είχε ανδροειδές ή κάτι που εμφανισιακά να έμοιαζε με το λατρεμένο Symbian, θα το έπαιρνε με κλειστά τα μάτια! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι μεγαλη ιστορια...το pureview ειναι πραγματικα το κατι αλλο.

Αν ζουμαρεις στην 5αρα και σε αυτην της μηχανης, θα αρχισεις να βλεπεις πιξελακια λογω χαμηλης αναλυσης κατευθειαν στην 5αρα ενω στης μηχανης οχι.

Απλα η 5αρα δεν ειναι σαν μια οποιαδηποτε 5αρα. Οσο για τις 38αρες, αν ζουμαρεις δεν βλεπεις πιξελακια απλα ειναι πιο "raw" κατασταση. (λιγοτερο sharpness-περισσοτερο θορυβο) Αν τραβηξεις με proshot μια 38αρα θα δεις οτι αν ζουμαρεις θα εχεις μια εξαιρετικα καλη φωτο. Στο 100% ομως η 5αρα εξακολουθει να ειναι καλυτερη. ;)

Η ερώτηση ήταν ρητορική. Δεν είναι δυνατόν η 5αρα να συγκριθεί με 38αρα παρά μόνο υπό προϋποθέσεις, όπως ανέφερες. Απλά ήθελα να τις δω σε πλήρη ανάλυση και σε σύγκριση με τις 24αρες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι το αρχείο με μέγεθος 1,3ΜΒ των 5mp Pureview έχει πιο πολύ λεπτομέρεια και καθαρότητα από τα 10-12ΜΒ της 38άρας φωτογραφίας ;;;!!!

 

αμα τραβηξεις στα 38mp και πας να τη δεις σε νορμαλ μονιτορ 1080p....θα δεις το 25% της πραγματικης αναλυσης.

Για να τις δεις σε φουλ αναλυση πρεπει να εχεις 4κ τηλεοραση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω καθολου σε αυτο και ειναι λογικο. Αλλα τα modes για ποιο λογο τα εχει? προφανως για να βγαλεις μια καλη φωτο με τις προκαθορισμενες ρυθμισεις που εχει το χ η ψ προγραμμα αναλογα τις συνθηκες.

Αφου αν την αφησεις στο auto εντελως, καταλαβαινει αυτοματα ποιο mode πρεπει να επιλεξει και με μεγαλη επιτυχια.

Γιώργο τα κινητά είναι υπολογιστές τσέπης. Μια DSLR δεν μπορεί να υπολογίσει στο αυτόματο με την ίδια ακρίβεια. Ουσιαστικά πρέπει να χρησιμοποιειται μόνο σε απόλυτα νορμάλ συνθήκες.

 

Το σίγουρο είναι οτι τα κινητά μας χωρις processing θα έδιναν πολύ κατώτερες φώτο.

Στο S4 zoom το processing είναι σχεδόν ανύπαρκτο.

Τα χρώματα πχ έχουν την ίδια ένταση με την πραγματική και φαίνονται ξεπλυμενα σε σχέση με S5 και Ν4.

Η οξύτητα δεν είναι τονισμενη με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιησω το optical zoom να φαίνονται καλύτερες οι φώτο του απλού S4.

Αν βέβαια αυξήσω την οξύτητα με κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή έρχομαι στα ίσα. Το ίδιο και στα χρώματα.

Εχω καταλήξει να χρησιμοποιώ manual ρυθμίσεις σε στατικές φώτο οπως τοπία κλπ όπου μπορώ να βελτιώσω κάποια πράγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...