Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Παιδιά σαν εμάς είναι ο άνθρωπος και αυτό που κάνει το κάνει καλύτερα απο εμάς μάλιστα. Μακάρι να υπήρχαν πολλοί σαν αυτόν, που να έκαναν αξιόλογη δουλειά σαν απλοί χρήστες και ας έγραφαν ό,τι ήθελαν, μπορούμε να κρίνουμε.

Εγώ δεν θα τον έθαβα έτσι εύκολα, αν δεν είχα πάρει και το Note 4 να δω τι κάνει.

 

Αν αναφέρεσαι και σε μένα, δεν τον έθαψα, κάθε άλλο. Τον δικαιολογώ και τον καταλαβαίνω. Όταν είχε πάρει το 1020 στις αρχές, είχε πει ότι μπορεί να είναι καλύτερο και από το 808! Κάτι που ισχύει σε ορισμένες περιστάσεις που χρειάζεται π.χ. σταθεροποίηση και περισσότερο φως. Ο ίδιος είναι που λέει ότι η φυσική νικάει πάντα και ένας μεγάλος αισθητήρας με καλά οπτικά θα δώσει περισσότερες λεπτομέρειες, ακόμα και με λιγότερο καλό λογισμικό. Κάτι που επίσης ισχύει.

 

Όσο για το Note4 είναι μακράν καλύτερο από τους προκατόχους του και ίσως και από ανταγωνιστές τύπου LG ή Sony. Αλλά είναι στην ίδια λογική με το CM1, δηλαδή processing και όχι τόσο φυσικές φωτογραφίες. Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις οι λεπτομέρειες μοιάζουν ψεύτικες...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

15436374814_67df3b6b67_o.jpg

Untitled by NetRaider||, on Flickr

 

Απλά έψαχνα πώς λειτουργεί το bbcode σε mobile version, επιτέλους!!!

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες δεν είναι ζωγραφισμένες. Εφόσον μπορεί να τις αποτυπώσει με ακρίβεια, κάτι που το βλέπει ο χρήστης, είναι μια χαρά.

 

Σε ημερήσιες σε θέμα ευκρίνειας δεν παίζεται η Samsung.

Στα χρώματα υπερβάλλει αλλά κι αυτο το έχει βελτιώσει.

Στις βραδινές δεν μπορεί γιατί όλο το στήσιμο είναι στο να πάρει ότι μπορεί περισσότερο στις ημερήσιες.

Το βράδυ δεν βγαίνουν φωτογραφίες με ψέματα. Χρειάζονται πολλά πράγματα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες δεν είναι ζωγραφισμένες. Εφόσον μπορεί να τις αποτυπώσει με ακρίβεια, κάτι που το βλέπει ο χρήστης, είναι μια χαρά.

 

Σε ημερήσιες σε θέμα ευκρίνειας δεν παίζεται η Samsung.

Στα χρώματα υπερβάλλει αλλά κι αυτο το έχει βελτιώσει.

Στις βραδινές δεν μπορεί γιατί όλο το στήσιμο είναι στο να πάρει ότι μπορεί περισσότερο στις ημερήσιες.

Το βράδυ δεν βγαίνουν φωτογραφίες με ψέματα. Χρειάζονται πολλά πράγματα.

 

Συμφωνω σε ολα....οντως στις ημερησιες ειναι κορυφη απο Galaxy S4 και μετα.

Link to comment
Share on other sites

Dropbox: Αυτό που μου αρέσει στο dropbox και χρησιμοποιώ πολύ, είναι το οτι αν ενεργοποιήσεις το camera (+video αν θέλεις) upload απο τη συσκευή σου είτε αν απλά την συνδέεις στον υπολογιστή και σου "τραβάει" τις φωτογραφίες, σου ανεβάζει-σώζει και ονομάζει αυτόματα τις φωτογραφίες σου με την ημερομηνία λήψης, κάτι που βολεύει για την αρχειοθέτησή τους.

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα που διαφέρει από το OneDrive το οποίο μάλιστα σου δίνει 30gb.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα ανέβει Πορταριά πάλι, ας δώσω έτσι μερικά δείγματα να αποκτήσουμε και λίγο πλουραλισμό στις συσκευές. Όλο τις ίδιες και τις ίδιες βλέπουμε. lol Δεν θα σας πω ακόμη από ποιο κινητό είναι όμως, έτσι για να έχει ουσία.

 

15872022400_e0e6044804_n.jpgIMG_20141215_164800 by giannis12a, on Flickr

 

15871986530_a4f4e029f5_n.jpgIMG_20141215_184444 by giannis12a, on Flickr

 

15873487367_8187f4aa8b_n.jpgIMG_20141215_215349 by giannis12a, on Flickr

 

16033452846_05b3ae5c30_n.jpgIMG_20141216_090827 by giannis12a, on Flickr

 

16059219795_4af53454fc_n.jpgIMG_20141217_140059 by giannis12a, on Flickr

 

15871757248_fbe63e0c13_n.jpgIMG_20141217_140135 by giannis12a, on Flickr

 

16033422106_811f24abba_n.jpgIMG_20141217_140145 by giannis12a, on Flickr

 

15873441827_1a28173df1_n.jpgIMG_20141217_140115 by giannis12a, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα που διαφέρει από το OneDrive το οποίο μάλιστα σου δίνει 30gb.....

 

Διαφέρει στο ότι είναι πιο πολύ καιρό στη "μόδα" και έχουμε παραπάνω χώρο από το one drive :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Διαφέρει στο ότι είναι πιο πολύ καιρό στη "μόδα" και έχουμε παραπάνω χώρο από το one drive :p

 

Πόσο χώρο δίνει δωρεάν?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χώρο δίνει δωρεάν?

 

Δεν δίνει όσο η ms, αλλά επειδή το είχα πολύ πρωτού μάθω για το one, έχω εδώ και 3 χρόνια 60+gb.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει όσο η ms, αλλά επειδή το είχα πολύ πρωτού μάθω για το one, έχω εδώ και 3 χρόνια 60+gb.

 

Εγώ γιατί έχω μόνο 2gb????

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σου δίνει 50 γίγα δώρο νομίζω για ένα χρόνο με αγορά Samsung συσκευής σε κάποια μοντέλα.

Έπειτα έδινε και δώρο κάποια έξτρα γίγα αν γραφοσουν στο dev forum και κατεβάζεις beta έκδοση για δοκιμές. Εγώ επίσης έχω 57 γίγα καιρό τώρα.

Η διαφορά με το one drive έγραψα ποια είναι. Ανεξάρτητα το πως είναι ονομαζμενες οι φωτό σου (π.χ. Htc που τις ονομάζει dsc 123.. και παλαιότερα και η LG, sony κλπ) με το σώσιμο στο Dropbox ονομάζονται με τον ίδιο πάντα τύπο ημερομηνίας και ώρας. Επίσης το Dropbox το βρίσκω πιο εύχρηστο, πιο γρήγορο και όπως αναφέρθηκε επειδή είναι παλαιότερο το χρησιμοποιούν πολλοί.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν μπορείς να εμπιστευτείς όλες τις σελίδες που προσφέρουν gb για τα δεδομένα μας (φωτογραφίες). Κάποιες τις εμπιστεύεσαι. Τις υπόλοιπες;
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σου δίνει 50 γίγα δώρο νομίζω για ένα χρόνο με αγορά Samsung συσκευής σε κάποια μοντέλα.

Έπειτα έδινε και δώρο κάποια έξτρα γίγα αν γραφοσουν στο dev forum και κατεβάζεις beta έκδοση για δοκιμές. Εγώ επίσης έχω 57 γίγα καιρό τώρα.

Η διαφορά με το one drive έγραψα ποια είναι. Ανεξάρτητα το πως είναι ονομαζμενες οι φωτό σου (π.χ. Htc που τις ονομάζει dsc 123.. και παλαιότερα και η LG, sony κλπ) με το σώσιμο στο Dropbox ονομάζονται με τον ίδιο πάντα τύπο ημερομηνίας και ώρας. Επίσης το Dropbox το βρίσκω πιο εύχρηστο, πιο γρήγορο και όπως αναφέρθηκε επειδή είναι παλαιότερο το χρησιμοποιούν πολλοί.

 

Ο ένας χρόνος δεν μου λέει κάτι. Ή μήπως θα πρέπει κάθε χρόνο να αγοραζω συσκευή???

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τέλεια αλλά από αξιοπιστία τι λέει. Υπάρχει και το mail.ru (αν θυμάμαι) που έδινε κάποια στιγμή 1tb δωρεάν και τώρα 100gb

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας χρόνος δεν μου λέει κάτι. Ή μήπως θα πρέπει κάθε χρόνο να αγοραζω συσκευή???

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τέλεια αλλά από αξιοπιστία τι λέει. Υπάρχει και το mail.ru (αν θυμάμαι) που έδινε κάποια στιγμή 1tb δωρεάν και τώρα 100gb

Εντάξει ρε παιδιά, κι ένα κινέζικο σάιτ έδινε δωρεάν 10 ΤΒ για την πλάκα με δυνατότητα επέκτασης ανά 500 GB, επαόριστον... Αλλά τι εμπιστεύεσαι και τι όχι... Dropbox κλασικα αλλά δίνει λίγο χώρο δυστυχώς...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Από την όμορφη και γεμάτη κόσμο ονειρούπολη Δράμας..αυτόματη με hrs mode

Ζηλεύουμε!!! Με την ευκαιρία βγάλε και καμιά βραδινή, ακόμα καλύτερα! :)

 

Ωραίες φυσικές φωτό, με ικανοποιητικές λεπτομέρειες, αλλά με κάποιο θόρυβο βλέπω. Ίσως καμιά άλλη εφαρμογή ή καμιά αναβάθμιση αν έκαναν στην κάμερα θα βοηθούσε. Έχει προοπτικές για όμορφες φυσικές φωτογραφίες (τύπου 808, αλλά σε μικρότερη ανάλυση).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ποια συσκευή κατά τη γνώμη σας έχει καλή μπροστινή κάμερα;

Samsung I9100 Galaxy S II, Samsung I9505 Galaxy S4, Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100, Huawei Honor 6 [H60-L02]

 

 

Xiaomi Redmi Note 7

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τι εμπιστεύεσαι και τι όχι... Dropbox κλασικα αλλά δίνει λίγο χώρο δυστυχώς...
Dropbox;; Αχαχα με την Condoleezza Rice στο company's board;; Διάβασε εδώ http:// http://www.zdnet.com/article/dropbox-drops-the-security-notification-ball-again/ να πάρεις μια ιδέα, το drop είναι από τα cloud services που δεν πληρούν βασικά πρωτόκολλα προστασίας δεδομένων! Δεν σε ψιλιάζει που είναι τόοοσο διαδεδομένο;; πιο πιθανό είναι να είσαι ασφαλής με κάποιο από τα "άγνωστα".

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από την όμορφη και γεμάτη κόσμο ονειρούπολη Δράμας..αυτόματη με hrs mode

Καλά φέτος δεν σας έχουμε ετοιμάσει τόσο τζέρτζελο σε σχέση με πέρσι, λείπουν πολλά, αλλά από happenings έχουμε μπόλικα :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ποια συσκευή κατά τη γνώμη σας έχει καλή μπροστινή κάμερα;

Χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά, ένα πολύ καλό μοντέλο lumia είναι το 735 με 5άρα μπροστινή κάμερα (για selfie προωθήθηκε άλλωστε). Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα με 5άρα κάμερα, αλλά δεν πρέπει να είναι πολλά. Επίσης, κάπου είχα δει από κινέζικη εταιρία, κινητό με περιστρεφόμενη κάμερα (όπως το παλιό καλό Νόκια Ν90) που ουσιαστικά έχεις 13άρα και για μπρος και για πίσω! Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν κάποιο Oppo...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Dropbox;; Αχαχα με την Condoleezza Rice στο company's board;; Διάβασε εδώ http:// http://www.zdnet.com/article/dropbox-drops-the-security-notification-ball-again/ να πάρεις μια ιδέα, το drop είναι από τα cloud services που δεν πληρούν βασικά πρωτόκολλα προστασίας δεδομένων! Δεν σε ψιλιάζει που είναι τόοοσο διαδεδομένο;; πιο πιθανό είναι να είσαι ασφαλής με κάποιο από τα "άγνωστα".

 

Ωχ... Με τρομοκράτησες λιγάκι! Και με έβαλες σε σκέψεις... Δεν το λειτουργώ το Cloud γενικά, αλλά αν χρειαστώ μεγάλα αρχεία, ή εμπιστευτικά δεδομένα τι να προτιμήσω? Τα Ubuntu έχουν επίσης νέφος, αλλά δεν γνωρίζω τι παίζει κι εκεί. Σαν πιο γνήσιο στην φιλοσοφία του linux τα εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από π.χ. την Γούγλε ή ίσως και την Microsoft. Αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Στα έγκατα :p Και μάλλον έτσι θα είναι για ποοολύ καιρό ακόμα...

 

15825702090_06c0f29f31_z.jpg, on Flickr

 

Με hdr. Δίπλα της, στο φλικρ, την έχω και με auto, στην οποία το φως είναι αλλού γι'αλλού. Ενώ έχει πολύ έντονο hdr το One, σ'αυτή την περίπτωση την έβγαλε φυσιολογικά

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Στα έγκατα :p Και μάλλον έτσι θα είναι για ποοολύ καιρό ακόμα...

 

15825702090_06c0f29f31_z.jpg, on Flickr

 

Με hdr. Δίπλα της, στο φλικρ, την έχω και με auto, στην οποία το φως είναι αλλού γι'αλλού. Ενώ έχει πολύ έντονο hdr το One, σ'αυτή την περίπτωση την έβγαλε φυσιολογικά

Το HDR είναι ήπιο εδώ, δεν κατάλαβα καν ότι είχε HDR, άρα είναι πολύ καλό. Οι αλγόριθμοι βέβαια δεν μου αρέσουν, αφαιρούν πολύ θόρυβο και λεπτομέρειες μαζί, σαν να ξεπλένεις την εικόνα. Μοιάζουν λίγο με G2, αν και εκεί είχε καλύτερες ισορροπίες όξυνσης-μείωσης θορύβου.

 

Υ.Γ. Τι θα γίνει επιτέλους με το μετρό ρε παιδιά??? Μας το φυλάνε σαν δώρο όταν πάρει πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ? (Όλα ρευστά φέτος, κανένα φαβορί, οπότε υπάρχουν ελπίδες!)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ποια συσκευή κατά τη γνώμη σας έχει καλή μπροστινή κάμερα;

 

HTC Eye φυσικά, με 13 mpxls μπροστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Στα έγκατα :p Και μάλλον έτσι θα είναι για ποοολύ καιρό ακόμα...

 

15825702090_06c0f29f31_z.jpg, on Flickr

 

Με hdr. Δίπλα της, στο φλικρ, την έχω και με auto, στην οποία το φως είναι αλλού γι'αλλού. Ενώ έχει πολύ έντονο hdr το One, σ'αυτή την περίπτωση την έβγαλε φυσιολογικά

 

καλο αποτελεσμα...ιδια καμερα με το Oppo 7 μου φαινεται εχει ε?

Link to comment
Share on other sites

15886491187_9b2eef1121_k.jpg

 

Μία και από μένα με Note 3 | 32GB | SM-N9005, χωρίς επεξεργασία κτλπ

Αυτόματη επιλογή. .

 

 

Από την εφαρμογή του Flickr για Android πως ανεβάζω φωτογραφίες εδώ σαν review;

Edited by hackertom
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...