Jump to content

Ποια είναι η καλύτερη κατασκευάστρια εταιρεία; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια είναι η καλυτερη κατασκευάστρια εταιρεία;  

675 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η καλυτερη κατασκευάστρια εταιρεία;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      69
    • HTC
      110
    • LG
      30
    • Motorola
      19
    • Nokia
      188
    • Samsung
      134
    • Sony Ericsson
      83
    • ...άλλη εταιρεία
      22
    • ΔΞ/ΔΑ
      14


Recommended Posts

εγω εδωσα 470 για το ν86 και η ποιοτητα του ειναι αριστη!και του ν97 αμα το πιασεις ειναι πολυ καλη!μπορει να εχει κανει μερικα κατασκευαστικα λαθη αλλα δεν ειναι τυχαια η νο1 εταιρια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω εδωσα 470 για το ν86 και η ποιοτητα του ειναι αριστη!και του ν97 αμα το πιασεις ειναι πολυ καλη!μπορει να εχει κανει μερικα κατασκευαστικα λαθη αλλα δεν ειναι τυχαια η νο1 εταιρια!

 

καλημερα!!!ειπα απλα οτι τα κορυφαια μοντελα της σειρας N δεν αξιζουν τα λεφτα τους για την ποιοτητα που προσφερουν...εννοειτε οτι αξιζει να ειναι στην πρωτη θεση γιατι για μενα η σειρα E ειναι απαιχτη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ειπα απλα οτι τα κορυφαια μοντελα της σειρας N δεν αξιζουν τα λεφτα τους για την ποιοτητα που προσφερουν...εννοειτε οτι αξιζει να ειναι στην πρωτη θεση γιατι για μενα η σειρα E ειναι απαιχτη!!!!!!

 

Ακριβως ετσι, σειρα Ε 10 με τονο!!!!!!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Tα κορυφαια N της νοκια αυτην την στιγμη ειναι τα n95 8gb n96 n97 n86

απο τα παραπανω μονο το ν96 ειναι λιγο υπερτιμημενο πιστέυω!

Ε ναι εννοειτε η σειρά E ειναι άριστη!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και κορυφαία. Το Ν96 και το Ν95 δεν τα λες "κορυφαία"
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλοι λέτε για την ποιότητα της σειράς Ε για τα νοκια, αλλά εγώ που έχω το Ε61i, το έχω πάει για αλλαγή του κεντρικού κουμπιού 2 φορές (μέσα σε διάστημα 17 μηννών) γιατί ξεβάφει από την χρήση.

Τώρα για ένα κινητό που κοστίζει 400 ευρώ αρχική, νομίζω ότι η κάθε εταιρία πρέπει να προσέχει λίγο περισσότερο.

Είναι πολλά τα λεφτά που ζητούν και αρχίζω να πιστεύω πως δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μας.

 

Όσο αφορά την ψηφοφορία, είμαι χρήστης νοκια 10 χρόνια τώρα και σκέφτομαι να μπω στον κόσμο του blackberry και συγκεκριμένα το 9000.

Τι λένε από ποιότητα κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ετυχε σε εσενα η να ηταν καποιο προβλημα της σειρας.αλλα δεν μπορεις να την συγκρινεις με καμια,εχει τοσα χρονια ιστορια και βγαζει φοβερα τηλεφωνα,δεν λεω οτι δεν κανει λαθη και υπερβολες αλλα αξιζει τον πρωτο τιτλο.το blackberry 9000 δεν διαφερει και πολυ στην ποιοτητα κατασκευης απο τα αναλογα μοντελα τησ νοκιασ στην σειρα e,λιγο καιρο που το χρησιμοποιω δεν εχει παρουσιασει προβλημα,σαν συσκευη ειναι πολυ καλη!
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το θέμα. Από την μία η ΝΟΚΙΑ έχει κινητά σκυλιά στο θέμα της ποιότητας κατασκευής από την άλλη το symbian είναι πολύ περιορισμένο.

 

Η samsung σου προσφέρει ενα πλήρης σύνολο, καλή ποιότητα κατασκευής και παίρνει ένα +1 από εμένα γιατί έκανε το symbian πολύ πιό όμορφο και βολικό (i8910).

 

H apple προσφέρει καλή ποιότητα κατασκευής αλλά μόνο στο μάτι (από τα λεγόμενα ενός φίλου που δουλεύει το service του γερμανού μου έχει πεί ότι τα περισσότερα κινητά που έρχονται με πρόβλημα είναι τα iphone 3G το 2G ήταν πιό ποιοτικό) αλλά από λειτουργική άποψη (os, software και στήσιμο hardware) είναι πολύ μπροστά.

 

Η HTC είναι μακράν η καλύτερη... αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή λειτουργία (software, hardware) και το κυριότερο... ότι πληρώνεις παίρνεις.

 

 

Εγώ ψηφίζω HTC... με μία μικρή βελτίωσει των συσκευών της σε λεπτομέρειες θα κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνο με αυτα που λες αλλα δεν μπορεις να πεις οτι αυτες οι εταιριες ειναι καλυτερες απο την νοκια!και τωρα να μην ηταν καλη η νοκια μονο και μονο επειδη εχει ιστορια θα τις νικουσε!
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι η NOKIA είναι πολύ μεγάλη εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάνει τίποτα αξιόλογο με μόνη εξαίρεση το Ν97 και έχει αφήσει εταιρείες που ήταν ασήμαντες τα χρόνια που η ΝΟΚΙΑ ήταν μονόδρομος στα κινητά όχι απλά να την φτάσουν αλλά και να την ξεπεράσουν... όπως η samsung. Αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων που δίνει κάποιος για ένα ΝΟΚΙΑ είναι στο όνομα της εταιρείας και όχι σε αυτά που προσφέρει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι εταιριες εχουν βγαλει αξιολογα μοντελα τα οποια μας κινουν το ενδιαφερον για να πουμε πως ειναι καποια συγκεκριμενη η κορυφαια... ομως κατα τη γνωμη μου η Nokia εχει κατακτησει τη θεση αυτη!!
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι η NOKIA είναι πολύ μεγάλη εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάνει τίποτα αξιόλογο με μόνη εξαίρεση το Ν97 και έχει αφήσει εταιρείες που ήταν ασήμαντες τα χρόνια που η ΝΟΚΙΑ ήταν μονόδρομος στα κινητά όχι απλά να την φτάσουν αλλά και να την ξεπεράσουν... όπως η samsung. Αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων που δίνει κάποιος για ένα ΝΟΚΙΑ είναι στο όνομα της εταιρείας και όχι σε αυτά που προσφέρει το κινητό.

 

samsung?καλα τωρα πλακα κανεις?δεν εχω τιποτα με την εταιρια και δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη.ισα ισα τα τελευταια χρονια βγαζει πολυ καλα κινητα!για να σου δωσω να καταλαβεις τι περιπου λες:ολοι ξερουμε οτι η sony ειναι κορυφη σεδιάφορους τομεις!ας παρουμε τον τομεα τον συσκευων ηχου,η σονυ βγαζει πολυ καλες συσκευες mp3 μπορει και τις καλυτερες,ας πουμε οτι μια περιοδο δεν παει καλα και δεν βγαζει καλα μοντελα.ειναι δυνατον να πεις οτι η jaga ειναι καλυτερη εταιρια απο την σονυ γιατι εβγαλε μερικα μοντελα καλυτερα εκεινον τον καιρο?δεν νομιζω!οπως ολοι βλεπουμε η εταιρια εχει αρχισει παλι και βγαζει πολυ ομορφα κινητα οπως η σειρα E τα καινουργια Ν οπως και το πολυαναμενομενο ν900!υπαρχει ανταγωνισμος αλλα καμια εταιρια δεν την εχει φτασει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που είπες δεν έχει καμία σχέση με την σύγκριση nokia - samsung. Η samsung δεν είναι jaga. To θέμα είναι ότι η NOKIA δεν δίνει πολλά αλλά ζητάει πολλά... ένα παράδειγμα... Nokia n96 κάνει 400€ μέσω skroutz... samsung innov8 κάνει 310 μέσω skroutz... δλδ το ΝΟΚΙΑ τι παραπάνω έχει από το samsung και κάνει +90€; Και αυτό είναι 1 παράδειγμα... υπάρχουν πολλά ακόμα και με άλλες εταιρείες στην θέση της samsung.
Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν λεω εχεις δικιο μερικα κινητα οπως το ν96 ειναι πολυ υπερτιμημενα αλλα αυτο θα την κανει 2η εταιρια?με το παραδειγμα που σου εδωσα πιο πανω δεν ηθελα να πω οτι η samsung ειναι jaga αλλα για τις κακες στιγμες μιας εταιριας.για το συγκεκριμενο κινητο αυτο εγινε γιατι μαλλον σκεφτηκαν οτι αφου το 95 ειχε τοση επιτυχια θα εχει και το 96.καιοσο για το θεμα κοστους αν προσεξεις θα δεις οτι ολα σχεδον τα κινητα της νοκια ειναι πιο ακριβα απο τα αλλα π.χ ν86 κ w995 και ομως πουλανε παραπανω!δεν ειαι τυχαιο αυτο!θα ξαναπω οτι το θεμα ειναι 'καλυτερη κατασκευαστρια εταιρια' μειωνεκτηματα εχει αρκετα αλλα οχι τοσο σημαντικα για να την κανουν δευτερη!
Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη είναι η se μην ξεχνάτε μονό στην Ελλάδα πουλάει τόσο πολύ

Η lg είναι θέμα χρόνου να πάει πρώτη θέση έχουν πιάσει το νήμα η

Samsung είναι απλά πολύ μπροστά η προσπάθεια που έκαναν οι άνθρωποι έπιασε τόπο και έχει και συνεχεία

Η nokia είναι από τις χειρότερες γιατί πουλά το όνομα τις αλλά όσο υπάρχον άτομα που δεν μπορούν να δεχτούν πώς υπάρχει και κάτι το διαφορετικό

Πώς να κάνουν μια αλλαγή και είναι κολλημένη στην κάθε βλακεία που τους πουλά η νοκια καλά θα πάει αλλά κάποια στιγμή θα αλλάξουν αυτά

 

 

Samsung απλαααααααα

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε πολλα απο αυτα που ειπες και με αυτο για την νοκια ισως εχεις δικιο μερικοι μπορει να αγοραζουν κινητα αυτης την εταιριας ετσι..εγω προσωπικα περνω νοκια γιατι μου αρεσουν ορισμενα μοντελα,ειχα και κινητα ericsson που μου αρεσαν!οταν ηταν να παρω καινουργιο κοιταξα ολες τις εταιριες.αλλα ξανασκεψου λιγο αυτο που ειπες,ειναι δυνατον να εχει τοσες πωλησεις μονο και μονο απο το ονομα?αντε αυτοι που αγοραζουν και δεν βλεπουν τι αλλο υπαρχει γυρω τους ειναι λιγοι αλλα ολοι οι υπολλειποι?κανενας δεν εχει ιδεα απο κινητα?τιποτα δεν ειναι τυχαιο!τα τελευταια χρονια υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος αναμεσα στις εταιριες που ανεφερες και ειδικα με την samsung.μπορεις να πεις οτι εχει χασει εδαφος,οτι δεν παει καλα.οτι τα μοντελα που βγαζει δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τις αλλες εταιριες αλλα να πεις οτι ειναι η χειροτερη οχι δεν θα το δεχτω!και αμα αυτη η εταιρια που ειναι τοσα χρονια στον χωρο ειναι η χειροτερη ποιες ειναι οι καλυτερες?!
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι η NOKIA είναι πολύ μεγάλη εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάνει τίποτα αξιόλογο με μόνη εξαίρεση το Ν97.

 

Sorry κι'ολας αλλα προσβαλεις (η απλα αγνοεις) απιστευτες συσκευες οπως Ε51, Ε71, Ν79, Ν82, Ν95/-8gb και παει λεγοντας. Και ναι, μπορει καποιος να πει οτι ειναι ακριβα τα Nokia αλλα στην τελικη αν το καλοσκεφτεις τα SE ειναι στα ιδια λευτα και απλα χειροτερα. Χειροτερη ποιοτητα κατασκευης, dumbphones και το μονο που εστιαζουν ειναι στα megapixels και στην μουσικη. Δεν ειναι τυχαιο οτι το xperia ειναι μια μεγαλοπρεπης αποτυχια για την SE και δεν ειναι τυχαιο οτι τριζουν πολλες καρεκλες στα ανωτερα κλιμακια.

 

Σε αυτο που θα συμφωνησω ομως ειναι οτι Samsung και LG ειναι πολυ ποιοτικα και προσφερουν πολυ καλη αποδοση προς τιμη. Απο την αλλη βεβαια, ποτε ηταν η τελευταια φορα που η Samsung εβγαλε firmware update για το inno8? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Apple...Ποιοτικά είναι αρκετά ικανοποιητική...

 

Και η samsung καλή ποιοτικά.

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H Αpple είναι κατά τη γνώμη μου η πιο υπερεκτιμημένη εταιρεία.

Μέχρι τώρα έχει βγάλει ένα ουσιαστικά τηλέφωνο, το οποίο ανά διαστήματα ουσιαστικά αναβαθμίζει καλύπτοντας κάποιες αδυναμίες των προηγούμενων μοντέλων της, πολλές από τις οποίες θα μπορουσαν να μην υπήρχαν από την πρωτη στιγμή που κυκλοφορούν οι συσκευές της (π.χ απουσία εγγραφής βίντεο και ανταλλαγής αρχείων μέσω bluetooth στην πρώτη γενιά, η μη πλήρης υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας στη δεύτερη και η κάμερα μόλις 3 MP στο 3GS).

Εχει φτάσει στο σημείο να πουλά κινητά που κοστίζουν πιο ακριβά από ένα πολύ καλά εξοπλισμένο ηλεκτρονικο υπολογιστή και μάλιστα συσκευές οι οποίες μειονεκτουν σε χαρακτηριστικά από άλλες οι οποίες πωλούνται ακόμα και στη μισή τιμή ή ακόμη πιο κάτω. Μεγάλο όπλο το ισχυρό brand name που κουβαλά από την αγορά ηλεκτρονικών υπολογιστών, το design και μερικά fancy αλλά οχι τοσο μεγάλης σημασίας χαρακτηριστικά (π.χ multitouch οθόνη αφής).

Προς θεού, δεν λεω ότι είναι άχρηστη η Apple.

Απλά εκμεταλλεύεται το όνομα της σε έναν άλλο τομεα για τις πωλήσεις των κινητών της και τα κόλπα του marketing που όλοι της αναγνωρίζουν ότι ξέρει να μεταχειρίζεται με πολύ μεγάλη επιτυχια.

Προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω για παράδειγμα το χάσμα στην τιμή ανάμεσα στο iphone 3GS και στο Νοκια 5800 (ή κάποιου αντίστοιχου μοντέλου άλλης εταιρείας). Δεν βλέπω κάποια ουσσιαστική διαφορα που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά στην τιμή.

 

Όσον αφορά την ουσία του ερωτηματος νομίζω ότι η ΣΕ έχει τα πιο ανθεκτικά τηλεφωνα (το w800 μου ξέχασα ποτε το αγόρασα - μάλλον θα είναι τεσσάρων χρόνων - και πόσα χτυπήματα έφαγε αλλά δουλεύει κανονικότατα μέχρι σήμερα και χωρις ποτέ να χρειαστεί να το πάρω σε τεχνικό) , οι Κορεάτες αυτή τη στιγμή είναι κάπως πιο μπροστά σε θέματα τεχνικων προδιαγραφών των συσκευών τους, ενώ η Νοκια γεφυρώνει με επιτυχία και με τη βοήθεια του ισχυρού ονόματος που κουβαλά στον τομέα της τους άσσους των υπολοίπων κατασκευαστών αλλα έχει μάλλον και τη μεγαλύτερη γκάμα συσκευών καλύπτοντας έτσι τις ανάγκες του περισσότερου κόσμου αφού παράλληλα έχει να παρουσίασει πολύ φτηνα μοντέλα για όσους έχουν ελάχιστες απαιτήσεις απο το τηλεφωνο τους αλλά και πολύ εξελιγμένα κινητά τηλέφωνα που φτάνουν να πωλούνται σε πολύ υψηλές τιμές για όσους ζητουν τεχνολογίες αιχμής. Εξού και εξακολουθει να είναι πρώτη σε πωλήσεις, διότι καλύπτει ικανοποιητικά, αν όχι όλους, τους περισσότερους.

Link to comment
Share on other sites

+1 και από μένα για NOKIA

Πρέπει όμως να πω ότι το πιο σκυλί και multitasking κινητό (+pda +gps +++) ήταν ένα Glofiish X500 που είχα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το γνωρίζω ότι η NOKIA είναι πολύ μεγάλη εταιρία αλλά τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάνει τίποτα αξιόλογο με μόνη εξαίρεση το Ν97 και έχει αφήσει εταιρείες που ήταν ασήμαντες τα χρόνια που η ΝΟΚΙΑ ήταν μονόδρομος στα κινητά όχι απλά να την φτάσουν αλλά και να την ξεπεράσουν... όπως η samsung. Αυτή τη στιγμή ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων που δίνει κάποιος για ένα ΝΟΚΙΑ είναι στο όνομα της εταιρείας και όχι σε αυτά που προσφέρει το κινητό.

 

αν και δεν υποστηριζω νοκια σε καμια περιπτωση δεν την εχει περασει η samsung.κατι παει να γινει τωρα.....και αυτη και η sony ericsson βγαζουν αξιολογα κινητα καλυτερα σε πολλους τομεις απο τα νοκια.........ας δουμε αν θα εχει επιτυχια το n900 κι αν ναι τι επιτυχιες θα εχουν οι αλλες εταιριες με τα κινητα στοιχηματα που εχουν κυκλοφορησει η θα κυκλοφορησουν............................(x10 για παραδειγμα:):):))

 

Sony Ericsson, Samsung και HTC (αν ειχαν και καλύτερη μπαταρία). Έχοντας αλλάξει περίπου 14 τηλέφωνα, τα μόνα από τα οποία είμαι υπερευχαριστημένος είναι τα SE. Τα ΝΟΚΙΑ είναι τα καλύτερα στα προβλήματα. Και τα 3 (8310, 7710, Ν80) ΝΟΚΙΑ που πέρασαν από τα χέρια ήταν τραγελαφικά, υπερεκτιμημένα και κακοφτιαγμένα.

 

κι εγω ευχαριστημενος ειμαι με τα ΣΕ.και τα καλυτερα ερχονται φιλε μου!!!!

apple store:ΜΑΝΑΒΙΚΟ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα την Νοκια.

 

οσα εχω δει/πιασει εχουν αριστη ποιοτητα υλικων και ειναι συμπαγη, οχι σαν κατι SE που τριζουν οι προσοψεις στην πρωτη εβδομαδα...

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα Apple(iphone 3gs),γιατί έτσι μ'αρέσει:lol:Πέρα από την πλάκα,όπως λέει κι ένας φίλος πιο πριν,είναι η πλέων ανερχόμενη δύναμη!Παρά τις κάποιες βασικές ελλείψεις(bluetooth,ράδιο κλπ.)!Που κι αυτά με jb φτιάχνονται:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
HTC φυσικά. Τελείως διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής χωρίς τσιγγουνίες και λάθη σε κανένα τομέα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...