Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Sygic GPS Navigator Mobile


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή το έψαξα λίγο με τα POI θα ήθελα να σας αναφέρω τα παρακάτω.

 

Το Poiplaza.com έχει έτοιμα αρχεία για το Sygic τα οποία όμως είναι τα περισσότερα του 2008.

 

Το http://index.pois.gr/index.asp πιστεύω ότι είναι το μόνο που έχει τα περισσότερα Ελληνικά POI με ενημέρωση σχεδόν καθημερινά, δεν έχει όμως αρχεία έτοιμα για το Sygic.

 

Τα βήματα που πρέπει να κάνουμε για να έχουμε ενημερωμένα POIS για το Sygic είναι

1. Θα πρέπει να κάνουμε download τα POI's που μας ενδιαφέρουν απο το παραπάων site σε μορφή όμως CSV και με λατινικούς χαρακτήρες. (Οποιασδήποτε εταιρίας Software POIS κατεβάσουμε σε μορφή CSV δουλευει κανονικότατα).

2. Στην συνέχεια με το πρόγραμμα Ov2Upi 2.9 Convertor μετατρέπουμε τα αρχεία CSV τα οποία μόλις κατεβάσαμε σε αρχεία συμβατα με το Sygic δηλαδή .upi

3. Αντιγράφουμε τα αρχεία .bmp απο τα POIs που μολις ετοιμάσαμε στον φάκελο Res\icons

4. Μετατρέπουμε τα αρχεία wav τα οποία υπάρχουν μέσα στα POIs που καταβάσαμε σε μορφή .ogg (Απο ότι ειδα μέσα στον φάκελο με τα Sounds του Sygic όλα τα Sounds ήταν αυτής της μορφής, δεν δοκίμασα να αφήσω τα αρχεία στην original μορφή τους .wav)

5. Αντιγράφουμε τα αρχεία .ogg που μόλις φτιάξαμε στον φάκελο Res\Sounds

6. Αντιγράφουμε τα αρχεία .upi που μόλις φτιάξαμε στον φάκελο Maps\GRC (Εφόσον μιλάμε για ελληνικό χάρτι και ελληνικά POIS)

7. Στην συνέχεια απο το μενού της εφαρμογής διαλέγουμε Διαχείρηση σημείων ενδιαφέροντος - Εμφάνιση/ΑπόκρυψηΣημείων Ενδ. και διαλέγουμε ποιά σημεία POIS θέλουμε να εμφανίζονται στην οθόνη.

8 Στην συνέχεια απο το μενού της εφαρμογής διαλέγουμε Διαχείρηση σημείων ενδιαφέροντος - Ειδοποίηση όταν πλησιάζεται σε Σημείο ενδιαφέροντος. Απο αυτό το μενού μπορούμε να κάνουμε αντιστοιχία όποιον ήχο θέλουμε με όποιο σημείο ενδιαφέροντος θέλουμε και στα πόσα μέτρα πρίν το σημεία θέλουμε να μας ενημερώνει.

 

Εγώ αυτά βήματα ακολούθησα και πλέον έχω ενημερωμένα POIS, ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.

Σημαντικό είναι τα αρχεία που έχουμε φτιάξει να είναι όλα σε λατινικά, καθώς επίσης για κάθε POI να έχουμε το ίδιο όνομα στο POI και στο bmp. (π.χ. SpeedCam.upi και SpeedCam.bmp)

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@paulpap1 ο οδηγος προστεθηκε στο 2 post του παροντος. Εαν θελεις να κανεις καποια ενημερωση μπορεις να επικοινωνησεις μαζι του η με τον Itchrist86[/member] :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την διαδικασία του φιλου.

Αν και ομολογώ οτι εχει μια λογική σε ολα σε εμενα τουλάχιστον δεν δουλεύει.

Τα εκανα ολα οπως τα λεει φορτωνει το προγραμμα και με το που πατας Διαχείρηση σημείων ενδιαφέροντος - Εμφάνιση/ΑπόκρυψηΣημείων Ενδ. σε πεταει εξω απο την εφαρμογη.

με την τρίτη φορα επανεκκίνησης της εφαρμογης οτι και να πατησεις σε πεταει εξω.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την διαδικασία του φιλου.

Αν και ομολογώ οτι εχει μια λογική σε ολα σε εμενα τουλάχιστον δεν δουλεύει.

Τα εκανα ολα οπως τα λεει φορτωνει το προγραμμα και με το που πατας Διαχείρηση σημείων ενδιαφέροντος - Εμφάνιση/ΑπόκρυψηΣημείων Ενδ. σε πεταει εξω απο την εφαρμογη.

με την τρίτη φορα επανεκκίνησης της εφαρμογης οτι και να πατησεις σε πεταει εξω.

 

Μου φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι σε πετάει έξω απο την εφαρμογή, δηλαδή πρίν κάνεις την όλη διαδικασία έμπαινες κανονικά μέσα στο μενού και μπορούσες να διαλέξεις σημεία ενδιαφέροντος απο τα έτοιμα που έχει χάρτης ??.

Εαν σβήσεις τα αρχεία που μόλις έχει μεταφέρει (bmp,ogg,upi) απο τους ανάλογους φακέλους τότε δουλεύει κανονικά?

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα ειναι Unexpected error

Aκριβως με το που εβγαλα παλι τα αρχεια αυτα έμπαινε κανονικα παντου.

Και εγω απόρησα αλλα ετσι συνέβη.

Κατι μου βρωμαει με τα upi και εκει που ειπες οτι παμε και τα βαζουμε( μεσα στο GRC χυμα, θα το τσεκαρω.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Το μηνυμα ειναι Unexpected error

Aκριβως με το που εβγαλα παλι τα αρχεια αυτα έμπαινε κανονικα παντου.

Και εγω απόρησα αλλα ετσι συνέβη.

Κατι μου βρωμαει με τα upi και εκει που ειπες οτι παμε και τα βαζουμε( μεσα στο GRC χυμα, θα το τσεκαρω.

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό το unexpected error. Μήπως δεν χρησιμοποίησες το

Ov2Upi 2.9 Convertor αλλά και κάποια άλλη έκδοση. Έαν θέλεις στείλε μου με pm το email να σου στείλω ένα test με τα speedcams που έχω εγώ και δουλεύουν κανονικά.

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα με τα poi.μονο τις εικονες τους δεν μπορω να βαλω. Καμια ιδεα ;

 

Θα πρέπει οι εικόνες να είναι σε μορφή bmp (256 colors), επίσης θα πρέπει να έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα όπως και το POI (π.χ. Speedcam.upi, SpeedCam.bmp), και φυσικά να μπούν στον σωστό φάκελο \res\icons.

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημά μου λύθηκε

Τελικά από ότι κατάλαβα το λάθος που έκανα είναι ότι άφηνα κενά στα ονόματα.

Δηλαδή όταν τα πέρναγα στα αγγλικά με κενό π.χ. kameres diaxeirisis χτύπαγε error

Όταν το έγραφα στα ελληνικά π.χ. κάμερες διαχείρισης δεν χτύπαγε error αλλά δεν αναγνώριζε τα εικονίδια

Το σωστό είναι ( αυτό που λειτούργησε ) π.χ. SpeeCam_CTV.upi και .bmp

Ευχαριστώ τα παιδιά για όλα

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα εικονίδια στα POIs:

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα δηλ. δε μου εμφάνιζε τα εικονίδια παρά το γεγονός οτι είχαν το ίδιο όνομα με τα αρχεία upi. Αυτό που δεν είχα προσέξει (παρά το γεγονός ότι ο paulpap1 το τόνισε) ήταν ότι τα εικονίδια πρέπει να έχουν 256 χρώματα (8 bit). Αυτά που έβαζα ήταν 24bit και για αυτο δεν τα έβλεπε το πρόγραμμα. Τα μετέτρεψα με το ACDSee σε 8 bit και το πρόβλημα λύθηκε.

Ελπίζω να βοήθησα.

Bye.

Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγω μία διαδρομή, μπορώ να κάνω επισκόπησή της, γιατί δεν το βρήκα;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όταν επιλέγω μία διαδρομή, μπορώ να κάνω επισκόπησή της, γιατί δεν το βρήκα;

Ναι, αφου επιλεξεις μια διαδρομη, πας στο μενου εκει που λεει "διαδρομη" και μετα εχει επιλογη επισκοπησης, αλλα πρωτα πρεπει να διαλεξεις μια διαδρομη!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο κάποιες δοκιμές που έκανα με τα POIs έβγαλα κάποια συμπεράσματα. Κατεβάζοντας τα αρχεία για Garmin EN (csv), και πρίν κάνουμε convert τα αρχεία σε μορφή upi, με το Ov2UPI 2.9 Translator προσέχουμε τα παρακάτω:

1) Τα αρχεία bmp που έχει το αρχείο που κατεβάσαμε τα μετατρέπουμε υποχρεωτικά σε bmp (256 color).

2) Το όνομα του αρχείου κοιτάζουμε υποχρωτικα να είναι κάτω απο 25 χαρακτήρες SOS ( Διότι εάν το αρχεία είναι πάνω από 25 χαρακτήρες έχουμε το λάθος Unexpected error). π.χ (Kameres Diaxeirisis Kykloforias.upi μας πετάει λαθός)

3) Εάν κάνουμε Rename το Greeklish ονομα των αρχειων σε Ελληνικούς χαρακτήρες τότε εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να έχω και το εικονιδιο του POI

4) Μετατρέπουμε το αρχείο wav σε αρχείο μορφής ogg, (Δεν είναι υποχρεωτικά να έχει το ίδιο όνομα με το όνομα του POI, αρκεί να είναι σε Greeklish)

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα παραπάνω

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα ενω ειχα εγκαταστησει το sygic και λειτουργουσε κανονικα χθες οταν πηγα να το ανοίξω μου εβγαζε μια κοκκινη οθονη και δεν εμπαινε καθολου στο προγραμμα . το απεγκατεστησα και το ξαναεγκατεστησα αλλα δεν με βαζει καθολου στο προγραμμα , μου βγαζει την αρχικη οθονη με το λογοτυπο του sygic και μετα

http://img23.imageshack.us/img23/4554/scr000004.jpgαν μπορει καποιος ας βοηθησει

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

εχω το εξης προβλημα ενω ειχα εγκαταστησει το sygic και λειτουργουσε κανονικα χθες οταν πηγα να το ανοίξω μου εβγαζε μια κοκκινη οθονη και δεν εμπαινε καθολου στο προγραμμα . το απεγκατεστησα και το ξαναεγκατεστησα αλλα δεν με μπαζει καθολου στο προγραμμα , μου βγαζει την αρχικη οθονη με το λογοτυπο του sygic και μετα αν μπορει καποιος ας βοηθησει

Tον χαρτη τον ξαναεβαλες?

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Tον χαρτη τον ξαναεβαλες?

εχω βαλει το φακελο grc μεσα στο maps. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να μπω καθολου στο προγραμμα οχι οτι δεν φορτωνει το χαρτη η κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξανα απεγκατασταση ολο το προγραμμα και απο το κινητο, και παλι απο την αρχη.

Αν εχεις και παλι τα ιδια δεν βλεπω κατι αλλο απο format στην καρτα 'απο το κινητο βεβαια'

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ τώρα..

 

Edit: Μολις εβγαλα κατι POIS που δεν είχαν μπει σωστά μου το έκανε... Δοκίμασα τα πάντα αλλα τίποτα, σιγά μην κάνω format για το sygic...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε να κανετε εγκατασταση το .sis απο επανω!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα πρεπει να κανεις απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση. Θα ηταν καλα να λυνοταν το προβλημα τοσο ευκολα αλλα δεν μας εκανε την χαρη.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα πρεπει να κανεις απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση. Θα ηταν καλα να λυνοταν το προβλημα τοσο ευκολα αλλα δεν μας εκανε την χαρη.. :)

 

Επίσης το δοκίμασα.. όλα τα έχω δοκιμάσει και μένει έτσι... και όλα τα αρχεία έσβησα και τα ξαναεβαλα τπτ..

Link to comment
Share on other sites

Πανο μαλλον κατι εχει μεινει στην καρτα μπορει και hide αρχειο το οποιο σου δημιουργει αυτα τα προβληματα.

Δεν το γλητωνεις μαλλον το format. δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο τραβα τα αρχεια που θες και καντο.

Ερωτηση που μου ηρθε τωρα. Μηπως οταν εβγαλες τα pois καταλαθος κουρεψες και τιποτα αλλο στην εφαρμογη?

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

το εκανα install και στην μνημη του κινητου... τιποτα..

 

Το ίδιο πράγμα έπαθα ακριβώς

 

Το πρόγραμμα ξεκινάει αν πατήσεις στο κάτω μέρος της οθόνης αλλά δεν εμφανίζει πουθενά γράμματα

 

Pano μήπως εγκατέστησες κάποια εφαρμογή πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...