Jump to content

Samsung S8000 Jet


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ειχε η οθονη τετοιο σπασιμο οπως βλεπω στην φωτο, τα 2/3 της απο κατω θα ηταν μαυρα και η υπολοιπη πιθανον πολυχρωμη και δε θα εβλεπες τιποτα. :p Αν φαινεται κανονικα δεν εχει σπασει η οθονη.

Εκτος αν ειναι καμια μαγκια των amoled αυτη, το να σπασει και να βλεπεις... Δε ξερω δεν εχω δει amoled σπασμενη, αλλα σε lcd γινεται περιπου οπως ειπα :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαχα ε ναι και γω αυτό υπέθεσα, απο την στιγμή που μέσα φαίνονται όλα κανονικά μάλλον ειναι εντάξει η οθόνη και έσπασε κάτι ενδιάμεσα στο touch και την οθόνη. Tώρα αν ειναι μαγκιά των amoled θα δείξει, αν και δεν πιστεύω, γιατι φαίνονται τα πάντα απο πίσω, και στην φωτεινότητα και σε όλα, αλλιώς κάποια pixel θα είχαν σβήσει αμα ήταν το ράγισμα στην οθόνη. Όπως και να χει απο βδομάδα που έρχεται το ανταλλακτικό θα δούμε την βιοψία.

 

Λοιπόν δυστυχώς μάλλον έκανα ζημιά. Βρήκα κατα τύχη ένα στραβοκατσάβιδο που είχα και έκανα απόπειρα να ανοιξω το κινητό. Έβγαλα τις 6 μικρές βιδούλες και έβγαλα το πίσω το καπάκι. Μετά έχει άλλες 2 μικρές βίδες μέσα που είναι ο επεξεργαστής κτλ αλλα επειδή η μια βίδα δεν ξεβίδωνε με τίποτα, κατάφερα και αποκόλλησα το touch απο το υπόλοιπο κινητό. Για να μην τα πολυλογώ έφτασα σε στο σημείο 7:46 σε αυτο το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=vi8RTsLJpwM χωρίς να βγάλω τα υπόλοιπα. Όπως είναι στο 7:50 στο πάνω μέρος έχει μια ένωση που ενώνει την LCD με τα κουμπια στο κατω μέρος του τηλεφώνου, και αυτό ήταν και το μοναδικό σημείο που ενωνονταν το touch με το υπόλοιπο κινητό. Και δυστυχώς κατα λάθος έσπασε αυτή η ένωση. Στο ιδιο βιντεο στο 9:21 φαίνεται όλη αυτή η συνδεσμολογία. Το κομμάτι που έσπασε ειναι στο 9:27 εκει που τελειώνει το μαύρο πάνω αριστερα. Eκ των υστέρων είδα οτι ήταν μονοκόμματο αυτό, αρχικά νόμιζα οτι έβγαινε και το τράβηξα ελαφρώς.

Έβαλα και μια φωτογραφία που έγινε το κόψιμο. Μετά απο αυτό το κινητό δεν ανοίγει καθόλου...:sorry::sorry:

Έγινε χοντρή ζημιά;;; Διορθώνεται;;; ή το κατέστρεψα τελείως;;;

Για την ιστορία έχει σπάσει μόνο το touch τελικά, η οθόνη αν και έχει κάτι σημάδια δεν έχει κάποιο σπάσιμο...

Edited by Nick2k9
Νέο μύνημα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χαχα ε ναι και γω αυτό υπέθεσα, απο την στιγμή που μέσα φαίνονται όλα κανονικά μάλλον ειναι εντάξει η οθόνη και έσπασε κάτι ενδιάμεσα στο touch και την οθόνη. Tώρα αν ειναι μαγκιά των amoled θα δείξει, αν και δεν πιστεύω, γιατι φαίνονται τα πάντα απο πίσω, και στην φωτεινότητα και σε όλα, αλλιώς κάποια pixel θα είχαν σβήσει αμα ήταν το ράγισμα στην οθόνη. Όπως και να χει απο βδομάδα που έρχεται το ανταλλακτικό θα δούμε την βιοψία.

 

Λοιπόν δυστυχώς μάλλον έκανα ζημιά. Βρήκα κατα τύχη ένα στραβοκατσάβιδο που είχα και έκανα απόπειρα να ανοιξω το κινητό. Έβγαλα τις 6 μικρές βιδούλες και έβγαλα το πίσω το καπάκι. Μετά έχει άλλες 2 μικρές βίδες μέσα που είναι ο επεξεργαστής κτλ αλλα επειδή η μια βίδα δεν ξεβίδωνε με τίποτα, κατάφερα και αποκόλλησα το touch απο το υπόλοιπο κινητό. Για να μην τα πολυλογώ έφτασα σε στο σημείο 7:46 σε αυτο το βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=vi8RTsLJpwM χωρίς να βγάλω τα υπόλοιπα. Όπως είναι στο 7:50 στο πάνω μέρος έχει μια ένωση που ενώνει την LCD με τα κουμπια στο κατω μέρος του τηλεφώνου, και αυτό ήταν και το μοναδικό σημείο που ενωνονταν το touch με το υπόλοιπο κινητό. Και δυστυχώς κατα λάθος έσπασε αυτή η ένωση. Στο ιδιο βιντεο στο 9:21 φαίνεται όλη αυτή η συνδεσμολογία. Το κομμάτι που έσπασε ειναι στο 9:27 εκει που τελειώνει το μαύρο πάνω αριστερα. Eκ των υστέρων είδα οτι ήταν μονοκόμματο αυτό, αρχικά νόμιζα οτι έβγαινε και το τράβηξα ελαφρώς.

Έβαλα και μια φωτογραφία που έγινε το κόψιμο. Μετά απο αυτό το κινητό δεν ανοίγει καθόλου...:sorry::sorry:

Έγινε χοντρή ζημιά;;; Διορθώνεται;;; ή το κατέστρεψα τελείως;;;

Για την ιστορία έχει σπάσει μόνο το touch τελικά, η οθόνη αν και έχει κάτι σημάδια δεν έχει κάποιο σπάσιμο...

 

Δε καταλαβαίνω τι ακριβώς έσπασε, αλλά από ότι περιγράφεις, μάλλον απλά τα κουμπάκια χάλασες. Τίποτα σημαντικό δηλαδή (αν είναι τα κουμπιά)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον μικρό το κακό. Απλά έσπασε η καλωδιοταινία που συνδέει το πάνω μέρος με τα κουμπιά κάτω, ευτυχώς το ανταλλακτικό κοστίζει 5-6€ οπότε παρήγγειλα καινούργιο. Απλά το μόνο που με έβαλε σε σκέψεις είναι οτι όταν έβαζα την μπαταρία άνοιγε μόνο του το κινητό, ενώ μετά το σπάσιμο δεν άνοιγε, και εκεί τρόμαξα. Προφανώς θα υπήρχε επιλογή να ανοίγει αυτόματα το κινητό όταν μπαίνει η μπαταρία, αλλα επειδή έσπασε η ένωση δεν μπορούσε να περάσει η εντολή απο το κουμπί στον επεξεργαστή πάνω για να ανοίξει. Αφού τα κουμπιά κάτω αχρηστεύτηκαν. Όπως και να χει μολις μου έρθει το ανταλλακτικό το στέλνω σε κάποιον ειδήμων να τα ενώσει μην τα κάνω χειρότερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μηπως μπορει κανενας να με βοηθησει που θα βρω Ελληνικο firmware και csc για Ελληνικα στο s8000???? Υπηρχαν καποια λινκ που δεν δουλευουν πλεον στο θεμα αυτο...:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας.Έχω το Samsung Jet S8000 και μου έχει πέσει πολλές φορές κάτω με αποτέλεσμα το μεγαφωνάκι να χαλάσει και να μην μπορώ να ακούω ήχους κτλπ..πολλές φορές κολλούσε και από μόνο του,δλδ δεν έπαιρνε εντολές.Πατούσα ξέρω γω το μενού και δεν ανταποκρινόταν.Μου έπεσε πάλι πρόσφατα και τώρα κόλλησε μία και καλή.Δεν παίρνει εντολές και αν πάρει,παίρνει με πολλή προσπάθεια και πίεση στην οθόνη.Από τις πολλές φορές που μου έχει πέσει έχει ραγήσει η οθόνη,αλλά δεν με ενδιαφέρει.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ξεκολλήσει το κινητό και να παίρνει εντολές.Τι να κάνω;Να το πάω για σερβις; :(
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Έχω το Samsung Jet S8000 και μου έχει πέσει πολλές φορές κάτω με αποτέλεσμα το μεγαφωνάκι να χαλάσει και να μην μπορώ να ακούω ήχους κτλπ..πολλές φορές κολλούσε και από μόνο του,δλδ δεν έπαιρνε εντολές.Πατούσα ξέρω γω το μενού και δεν ανταποκρινόταν.Μου έπεσε πάλι πρόσφατα και τώρα κόλλησε μία και καλή.Δεν παίρνει εντολές και αν πάρει,παίρνει με πολλή προσπάθεια και πίεση στην οθόνη.Από τις πολλές φορές που μου έχει πέσει έχει ραγήσει η οθόνη,αλλά δεν με ενδιαφέρει.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ξεκολλήσει το κινητό και να παίρνει εντολές.Τι να κάνω;Να το πάω για σερβις; :(

σου εχει χαλασει το touch πηγαινε το πλατεια Αμερικης στο σερβις γυρω στα 45 ευρω κανει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Φιλε σοβαρα τωρα, ακομη το χρησιμοποιεις?? well done:up:

 

Φυσικά! :rolleyes: Μόνο που όταν η μπαταρία πάει στις 3 γραμμές δεν είναι για πολλά. Σβήνει. Απˊ τις 2 και κάτω, όλα κανονικά!!! (για λίγο).

Το t39 το είχα 15-16 χρόνια με την ίδια μπαταρία... Το κόλπο ήταν να κάνω πλήρεις κύκλους φόρτησης-αποφόρτησης. Πάντα όμως.

Λοιπόν, με τη μπαταρία που λέγαμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay αν θα βρεις αλλα και αυτές αμφιβάλω αν θα είναι αυθεντικές

 

Aν είναι έτσι θα προτιμήσω το μαγαζάκι με ηλεκτρονικά είδη της γειτονιάς.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

ξεθάβω !!!!!!!!!!!:lol:

 

Ήρθε στα χεριά μου ένα S8000 JET χωρίς Ελληνικά (με την S8000XXIEF), βρήκα την S8000XEII2, την έβαλα πάνω χωρίς αποτέλεσμα.

 

Έψαξα στο φόρουμ μας, ότι Link υπάρχει είναι οφφ, έψαξα γενικά στο ιντερνέτ αλλά δεν βρίσκω κάποια με Ελληνικά, εχει κανένας καμία διαθέσιμη να μου στείλει λινκ ;

Ευχαριστώ !!

 

Σε συνεχεια του θεματος βρηκα τις

S8000XPJA1

S8000XPJG1

τιποτα απο Ελληνικα

Edited by ganagnost02
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S8000 Jet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...