Jump to content

Samsung S8000 Jet


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει διαθέσιμο ελληνικό firmware, αυτό που έχεις ανεβάσει στο rapidshare? Αν ναι, το άπλωμα των παραπάνω αρχείων γίνεται με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα - flasher?

 

Φιλε δοκιμασα το παραπανω Firware (είναι το νεωτερο απ ολα) και βλεπω οτι το τηλεφωνο εχει βελτιωθει σε παρα

πολλα σημεια .Το συνιστω ανεπιφυλακτα.....

Απλα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που είναι στη σελιδα 93....

Η διαδικασια (αν και δεν φαίνεται ) είναι αρκετά απλη και συντομη...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον....στο boot βαζεις τα boot files απ το αρχειο code_s8000xpja1, amms και apps επισης απ το ιδιο αρχειο, rsrc1 απ το csc_s8000xpja1, rsrc2 απ το code_s8000xpja1 και factory files απ το csc_s8000xpja1

 

Είναι το τελευταίο firmware με ελληνικά;

Ξέρουμε τι update έχουν γίνει; Easy Java υποστηρίζει;

Και κάτι τελευταίο, από περιέργεια πάντα. Που βρίσκεις τα firmware με ελληνική γλώσσα;

 

Ευχαριστούμε πάντως !!!

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

λοιπον....στο boot βαζεις τα boot files απ το αρχειο code_s8000xpja1, amms και apps επισης απ το ιδιο αρχειο, rsrc1 απ το csc_s8000xpja1, rsrc2 απ το code_s8000xpja1 και factory files απ το csc_s8000xpja1

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Με έσωσες από πολύ μεγάλο κόπο και ένα (αχρείαστο τελικά) έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από πολύ πολύ πολύ καιρό, όντως εμφανίστηκε καινούριο ελληνικό firmware...

Το έβαλα και εγώ και δείχνει να λειτουργεί σωστά..

 

Να σαι καλά damierom!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω και απο μενα στον damierom!!!

Κι εγω παρατηρησα βελτιωση σε αρκετα σημεια και ειδικα στο touchscreen.

 

Το μονο που δεν καταφερα να βρω ακομα ειναι το πως κανεις mute οταν εχεις κληση η στο ξυπνητηρι.Το αναποδογυρισμα που το εκανε αυτο στο προηγουμενο firmware δεν δουλευει πλεον.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Αααα και ενα tip για εγκατασταση java games με το νεο firmware.

Ο σωστος φακελος πλεον ειναι στο: User/Mass/Java/Games (για εγκατασταση με tk file explorer)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα παιδιά!

 

Έχω ένα πρόβλημα με το Samsung S8000 Jet:

 

όταν είμαι συνδεδεμένος μέσω WiFi στο Ιnternet, μου βγάζει "Ανεπαρκείς Πόροι, κλείστε κάποιες εφαρμογές" το θέμα είναι ότι δεν έχω κάποια εφαρμογή να τρέχει στο προσκήνιο.....

 

Το ίδιο μου βγάζει μερικές φορές και όταν πάω να στείλω ένα γραπτό μήνυμα.... ή ακόμα και όταν πάω να δω κάποιες φωτογραφίες που έχω τραβήξει....

 

Please help γιατί κοντεύω εδώ και 6 μήνες να τρελαθώ.... σιγά-σιγά το μετανιώνω που το πήρα.....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Φίλε μου τα link δεν ισχύουν πια.... έχουν γίνει download πάνω από 10 φορές και έχει λήξει.... μπορείς να το ξαναανεβάσεις (αν κάνεις login δεν θα έχει όριο 10 downloads) Θα μπορέσω να τα κατεβάσω την Τρίτη το βράδυ....

Edited by panoshm
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που φοραει το δικο σου πληκτρολογωντας *#1234#

 

:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το firmware θα μπορέσουμε να βάλουμε για Ελλάδα το επίσημο όπως αυτό δίνεται στην επίσημη σελίδα με χρήση του επίσημου προγράμματος ;;

 

http://www.samsungmobile.co.uk/support/softwaremanuals/softwareNpsUpdate.do?phone_model=GT-S8000

 

Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο keyboard για το γράψιμο, δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάπου αλλού εφόσον θα έχω τα μένου στα Αγγλικά.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει να χάνουμε κάποια λειτουργία ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα για Ελλάδα με UK (ή Euro ή όπως λέγεται) firmware ?

 

Απλά έχω μπερδευτεί γιατί απο ότι βλέπω παρακάτω υπάρχει έκδοση για Ελλάδα και Κύπρο ειδικά και άλλη έκδοση για άλλες χώρες στη Ευρώπη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3090942#post3090942

 

 

 

ΥΓ: Το GPS μπορεί να απενεργοποιηθεί αν δεν θέλω να το χρησιμοποιώ, right ?

Edited by scoop
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην παιδευεται κανενας ξανανεβασα το τελευταιο Firmware με ελληνικα

ειναι η εκδοση SW VER S8000XPJA1 με ολες τις βελτιωσεις.

 

Οδηγιες για την διαδικασια αναβαθμισης στη σελ 93

Την διαδικασια μην την φοβαστε ειναι απλη και γρηγορη,μονο καντε back up τα αρχεια σας ,τηλ καταλογο κλπ

 

Ολα τα credits στον φιλο damierom που το πρωτοανεβασε!!!

 

http://rapidshare.com/files/390097552/share4gsm_S8000XPJA1.part1.rar

 

http://rapidshare.com/files/390097557/share4gsm_S8000XPJA1.part2.rar

καλη επιτυχια!!!!

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το firmware θα μπορέσουμε να βάλουμε για Ελλάδα το επίσημο όπως αυτό δίνεται στην επίσημη σελίδα με χρήση του επίσημου προγράμματος ;;

 

http://www.samsungmobile.co.uk/support/softwaremanuals/softwareNpsUpdate.do?phone_model=GT-S8000

 

Η μόνη απαίτηση που έχω είναι να έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο keyboard για το γράψιμο, δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάπου αλλού εφόσον θα έχω τα μένου στα Αγγλικά.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει να χάνουμε κάποια λειτουργία ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα για Ελλάδα με UK (ή Euro ή όπως λέγεται) firmware ?

 

Απλά έχω μπερδευτεί γιατί απο ότι βλέπω παρακάτω υπάρχει έκδοση για Ελλάδα και Κύπρο ειδικά και άλλη έκδοση για άλλες χώρες στη Ευρώπη.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3090942#post3090942

 

 

 

ΥΓ: Το GPS μπορεί να απενεργοποιηθεί αν δεν θέλω να το χρησιμοποιώ, right ?

 

it's not that simple...

 

Στην ουσία από την επίσημη σελίδα, σου δίνει να κατεβάσεις το new PC Studio, και σου λέει μέσω αυτού αν σου βγάζει update το πρόγραμμα για το τηλέφωνο, το κάνεις.

 

guess what, δεν σου βγάζει Update :p

 

Γι' αυτό ψαχνόμαστε με άλλα firmware από μόνοι μας.

 

Η διαφορά στα firmware που λέει για διαφορετικούς προορισμούς, είναι οι γλώσσες που έχει, και αν είσαι εκτός Ευρώπης, παίζει να έχεις πρόβλημα με τις συχνότητες σήματος.

 

Για το gps που λες, ναι μπορείς να το απενεργοποιήσεις άμα θες.

 

Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει :p

 

(άμα κάποιος κατάφερε, ας μου πει κι εμένα, γιατί λέει "looking for location" ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν με βρήκε ποτέ...

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, με το firmware αυτό, τί κερδίζουμε?

γιατί φαντάζομαι θέλει μανούρα (back up επαφών κτλ) για την εγκατάσταση. Έχει κάποιο όφελος και τι χάνουμε (που ήδη παίζει)? Ελληνικά στο μενού γενικά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Oριστε! Το google γιατι το εχουμε; ;) Eτσι ειναι γιατι το εχω και το βλεπω! Συνοδευεται τελεια με χρυση καδενα και Datsun!!!

 

για τη γυναικα μου το θελω ,αλλα μου φαινεται λιγο κιτς. το εχω βρει κ σε ασπρο αλλα οχι στα 199 του πλαισιου...

Link to comment
Share on other sites

it's not that simple...

 

Στην ουσία από την επίσημη σελίδα, σου δίνει να κατεβάσεις το new PC Studio, και σου λέει μέσω αυτού αν σου βγάζει update το πρόγραμμα για το τηλέφωνο, το κάνεις.

 

guess what, δεν σου βγάζει Update :p

 

Γι' αυτό ψαχνόμαστε με άλλα firmware από μόνοι μας.

 

Η διαφορά στα firmware που λέει για διαφορετικούς προορισμούς, είναι οι γλώσσες που έχει, και αν είσαι εκτός Ευρώπης, παίζει να έχεις πρόβλημα με τις συχνότητες σήματος.

 

Για το gps που λες, ναι μπορείς να το απενεργοποιήσεις άμα θες.

 

Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει :p

 

(άμα κάποιος κατάφερε, ας μου πει κι εμένα, γιατί λέει "looking for location" ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν με βρήκε ποτέ...

 

εμένα με βρίσκει... απλως πρεπει να εισαι σε μερος που να πιανει δορυφορους. εχεις κανει ποτε αναζητηση για δορυφορους?

Link to comment
Share on other sites

it's not that simple...

 

Στην ουσία από την επίσημη σελίδα, σου δίνει να κατεβάσεις το new PC Studio, και σου λέει μέσω αυτού αν σου βγάζει update το πρόγραμμα για το τηλέφωνο, το κάνεις.

 

guess what, δεν σου βγάζει Update :p

 

Γι' αυτό ψαχνόμαστε με άλλα firmware από μόνοι μας.

 

Η διαφορά στα firmware που λέει για διαφορετικούς προορισμούς, είναι οι γλώσσες που έχει, και αν είσαι εκτός Ευρώπης, παίζει να έχεις πρόβλημα με τις συχνότητες σήματος.

 

Για το gps που λες, ναι μπορείς να το απενεργοποιήσεις άμα θες.

 

Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει :p

 

(άμα κάποιος κατάφερε, ας μου πει κι εμένα, γιατί λέει "looking for location" ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν με βρήκε ποτέ...

 

Καλησπέρα και απο εμένα.

Επειδή το έχω δει απο κοντά το κινητό και εγώ έχω πειστεί οτι θέλω να το αγοράσω με βάση και αυτά που διαβάζω εδώ.

Με έχει προβληματίσει και εμένα το θέμα του firmware καθώς είναι κάτι το οποίο είναι αναγκαίο και ουσιώδες για την καλύτερη λειτουργία του κινητού.

 

1) Επειδή δεν διάβασα και τα καλύτερα για την αντιπροσωπεία/service θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάω το κινητό στην αντιπροσωπεία μόνο και μόνο για αναβάθμιση firmware επι τόπου και δωρέαν φυσικά.

 

2) Το πλαίσιο έχει πολύ καλή τιμή, αλλά γιατί, γιατί ρε παιδιά σε 2 καταστήματα (Αθήνα) που πήγα τα έχει ανοιγμένα τα κουτιά ;

Προσωπικά κωλύομαι να αγοράσω κάτι που έχει ανοιγμένο κουτί.

Να δοκιμάσω κανα Γερμανό ή κάπου αλλού μήπως το βρω σφραγισμένο ή να μείνω άφοβος απο το Πλαίσιο ;

 

3) Για το SAR άμα πάτε στο παρακάτω link και ψάξετε για GT-S8000 θα σας βγάλει 3 μοντέλα με διαφορετικό SAR. Ποιο απο τα 3 είναι αυτό που αγοράζουμε στην Ελλάδα.

http://www.samsungmobile.com/sar/sar_main.jsp

 

 

 

 

Τέλος θέλω να θίξω οτι το θέμα των firmware απο το ιντερνετ είναι γενικά περίεργη υπόθεση. Δεν ξέρεις απο που προέρχονται και τι περιέχουν εκτός απο αυτά που θα έπρεπε. Εντάξυ μπορείς να πεις οτι αφου δεν σου βγάζει πρόβλημα οτι είναι όλα κομπλέ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by nick_ee
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Επειδή το έχω δει απο κοντά το κινητό και εγώ έχω πειστεί οτι θέλω να το αγοράσω.

Με έχει προβληματίσει και εμένα το θέμα του firmware καθώς είναι κάτι το οποίο είναι αναγκαίο και ουσιώδες για την καλύτερη λειτουργία του κινητού.

 

1) Επειδή δεν διάβασα και τα καλύτερα για την αντιπροσωπεία/service θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάω το κινητό στην αντιπροσωπεία μόνο και μόνο για αναβάθμιση firmware επι τόπου και δωρέαν φυσικά.

 

2) Το πλαίσιο έχει πολύ καλή τιμή, αλλά γιατί, γιατί ρε παιδιά σε 2 καταστήματα που πήγα τα έχει ανοιγμένα τα κουτιά ;

Προσωπικά κωλύομαι να αγοράσω κάτι που έχει ανοιγμένο κουτί.

Να δοκιμάσω κανα Γερμανό ή κάπου αλλού μήπως το βρω σφραγισμένο ή να μείνω άφοβος απο το Πλαίσιο ;

 

Τέλος θέλω να θίξω οτι το θέμα των firmware απο το ιντερνετ είναι γενικά περίεργη υπόθεση. Δεν ξέρεις απο που προέρχονται και τι περιέχουν εκτός απο αυτά που θα έπρεπε. Εντάξυ μπορείς να πεις οτι αφου δεν σου βγάζει πρόβλημα οτι είναι όλα κομπλέ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

εγω το αγορασα απο το e-click το κουτι ηταν σφραγισμενω και το πηρα 310 ευρω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να κανω μια ερωτηση που δεν ξερω κατα ποσο στεκει και αν γινεται δεν ξερω αν το εχει σκεφτει κανεις η το εχει κανει.

Λοιπον μπορει καποιος να περασει στο κινητο αυτο (μιας και ο τεχνολογικος του εξοπλισμος υποθετω το υποστηριζει)ενα λειτουργικο windows mobile προυποθεση να αλλαξει firmware με καποιο τροπο και γενικα να το κανει flash (ναι ξερω οτι χανεις πιθανως την εγγυηση αλλα τι να λεει αυτο αν πετυχει το πειραμα?) γιατι ενω οντως ταχει σχεδον ολα του λειπει κατεμε ενα λειτουργικο σαν τα wm. Τοχει πειραματιστει κανεις? στεκει σαν υποθεση?τι λετε?

"Γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα μοιάζουν γίνονται αληθινά μόνο αν τα πιστεύεις..."

:cat:gorilaki.blogspot.com

Για όλους τους αναγνώστες της δικής μας ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

εγω το αγορασα απο το e-click το κουτι ηταν σφραγισμενω και το πηρα 310 ευρω

 

Πότε; Γιατί τώρα το πλαίσιο το δίνει 199 ευρώ που είναι πολύ καλή τιμή...απλά γιατί έχουν ανοιχτά τα κουτιά δεν καταλαβαίνω...

 

καλημερα να κανω μια ερωτηση που δεν ξερω κατα ποσο στεκει και αν γινεται δεν ξερω αν το εχει σκεφτει κανεις η το εχει κανει.

Λοιπον μπορει καποιος να περασει στο κινητο αυτο (μιας και ο τεχνολογικος του εξοπλισμος υποθετω το υποστηριζει)ενα λειτουργικο windows mobile προυποθεση να αλλαξει firmware με καποιο τροπο και γενικα να το κανει flash (ναι ξερω οτι χανεις πιθανως την εγγυηση αλλα τι να λεει αυτο αν πετυχει το πειραμα?) γιατι ενω οντως ταχει σχεδον ολα του λειπει κατεμε ενα λειτουργικο σαν τα wm. Τοχει πειραματιστει κανεις? στεκει σαν υποθεση?τι λετε?

 

Σχεδόν αδύνατο. Αν θές κάτι με wm ή android ή symbian πας σε τέτοιο κινητό εξ' αρχής.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι αδυνατο? τοχει επιχειρησει καποιος? αν με την λογικη βεβαια πιθανολογω το hardware που διαθετει το κινητο ειναι ισαξιο με καποιο smartphone τοτε γιατι να μην πετυχει το ολο πειραμα? δηλαδη να το παρεις να περασεις φλασαρωντας firmware της samsung πχ καποιου κινητου που να εχει πανω κατω τις ιδιες λειτουργιες με την διαφορα οτι θαχει windows επανω και δεν αναφερομαι για symbian η android γιατι η samsung στα κινητα της υποστηριζει πιο πολυ wm αρα πιθανον να δουλεψει κατι τετοιο.

"Γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα μοιάζουν γίνονται αληθινά μόνο αν τα πιστεύεις..."

:cat:gorilaki.blogspot.com

Για όλους τους αναγνώστες της δικής μας ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Επειδή το έχω δει απο κοντά το κινητό και εγώ έχω πειστεί οτι θέλω να το αγοράσω με βάση και αυτά που διαβάζω εδώ.

Με έχει προβληματίσει και εμένα το θέμα του firmware καθώς είναι κάτι το οποίο είναι αναγκαίο και ουσιώδες για την καλύτερη λειτουργία του κινητού.

 

1) Επειδή δεν διάβασα και τα καλύτερα για την αντιπροσωπεία/service θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάω το κινητό στην αντιπροσωπεία μόνο και μόνο για αναβάθμιση firmware επι τόπου και δωρέαν φυσικά.

 

2) Το πλαίσιο έχει πολύ καλή τιμή, αλλά γιατί, γιατί ρε παιδιά σε 2 καταστήματα (Αθήνα) που πήγα τα έχει ανοιγμένα τα κουτιά ;

Προσωπικά κωλύομαι να αγοράσω κάτι που έχει ανοιγμένο κουτί.

Να δοκιμάσω κανα Γερμανό ή κάπου αλλού μήπως το βρω σφραγισμένο ή να μείνω άφοβος απο το Πλαίσιο ;

 

3) Για το SAR άμα πάτε στο παρακάτω link και ψάξετε για GT-S8000 θα σας βγάλει 3 μοντέλα με διαφορετικό SAR. Ποιο απο τα 3 είναι αυτό που αγοράζουμε στην Ελλάδα.

http://www.samsungmobile.com/sar/sar_main.jsp

 

 

 

 

Τέλος θέλω να θίξω οτι το θέμα των firmware απο το ιντερνετ είναι γενικά περίεργη υπόθεση. Δεν ξέρεις απο που προέρχονται και τι περιέχουν εκτός απο αυτά που θα έπρεπε. Εντάξυ μπορείς να πεις οτι αφου δεν σου βγάζει πρόβλημα οτι είναι όλα κομπλέ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Tα κινητα που πουλα σε αυτη τη φαση το πλαισιο οπως ειπαν και αλλα παιδια που το αγορασαν ειναι με το τελευταιο ελληνικο firmware.

Πηγα σε πλαισιο (Σταυρος Αγ Παρασκευης) απλα για να το δω σε αλλα χρωματα (αφου εχω το μαυρο) .Δεν το ειχαν στα demo που εχουν εξω ,ρωτησα και η κοπελα μου εβγαλε απο το ντουλαπακι ενα κουτι ανοιγμενο (ηταν το χρυσαφι ηταν οντως datsun , Μεση ανατολη) και μου ειπε οτι το εχουν ανοιγμενο για να το δειχνουν.

Μετα μου ειπε αν θελω να το αγορασω μπορει να φερει το Ασημι_Μαυρο σφραγισμενο σε μια μερα.

Επισης να πω οτι το firmware που ανεβασαμε δεν ειναι πειραγμενο ειναι το original που εχουν και τα κινητα απο το πλαισιο....

Παντως οποιος το σκεφτεται ας βιαστει μπας και προλαβει κανα ασημι μαυρο απο πλαισιο γιατι οταν βλεπω κινητα οπως το LG 880 με 350€ ή το sonyericksson 995 με 285€ ε οντως το JET στην τιμη των 199€ ειναι κελεπουρι.... (εγω πριν 4 μηνες εδωσα 300€)...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung S8000 Jet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...