Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

28 minutes ago, dynamic4 said:

Παιδιά πήγα να συνδεθώ στο PayPal και δεν με αφήνει ενώ βάζω τους σωστούς κωδικούς που είχα μπει πριν μία βδομάδα και ούτε να αλλάξω με αφήνει γιατί ;

Πως να ξέρουμε;

Απο την εφαρμογή μπορείς να μπεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να δεις τι ακριβώς συμβαίνει, μπες στο e-banking και πάγωσε τις κάρτες που έχεις συνδεδεμένες με το λογαριασμό σου!

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dynamic4 said:

Όταν ζητάω να αλλάξω κωδικό μου βγάζει αυτό το μήνυμα Sorry, something went wrong on our end.

1.Αλλαξε browser

2. προσπάθησε απο το κινητό

3. Καντο απο αλλο υπολογιστή, αν εχεις

4. Καθάρισε τα μπισκοτάκια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες έχω απορία...Έχω λογαριασμό στο Paypal εδώ και τρία χρόνια.Έχω συνδέσει μία κάρτα prepaid και 3 χρόνια τώρα όλα λειτουργούν ρολόι.Κάνω κανονικά πληρωμές,δέχομαι κατευθείαν τυχόν refunds και όλα μπαίνουν άμεσα στην prepaid κάρτα μου.Πριν κανά μήνα έκανα λογαριασμό στη Novibet.Φόρτωσα λεφτά σε αυτήν μέσω του Paypal και όλα κανονικά,τα πήρε από την prepaid μου.Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα ανάληψη 70 ευρώ από την Novibet,που για πρώτη φορά στα 3 χρόνια που έχω Paypal,τα λεφτά αντί να μπουν απευθείας στην prepaid κάρτα μου,μπήκαν στο ''Υπόλοιπο Paypal''.(Εννοείται πως έχω προεπιλεγμένη την prepaid κάρτα για αγορές στο ίντερνετ κτλ στο Paypal).Αφότου έγινε αυτό,το Paypal μου ζήτησε να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό για να μπορέσω να πάρω τα λεφτά.Συνέδεσα έναν λογαριασμό της Εθνικής,έκανα την μεταφορά και η Εθνική με χρέωσε 3 ευρώ στα 70 που μετέφερα.Επόμενο βήμα μετά από αυτό ήταν να συνδέσω και μία χρεωστική της Εθνικής που ανήκει στον λογαριασμό που συνέδεσα στο Paypal,να την κάνω προεπιλογή για ιντερνετικές αγορές, και τέλος κατήργησα εντελώς την prepaid που είχα στο Paypal.Αυτή είναι η ιστορία μου και αυτές οι απορίες μου:

1)Γιατί ενώ επί 3 χρόνια τα λεφτά που μου έμπαιναν στο Paypal,έμπαιναν απευθείας στην συνδεδεμένη prepaid μου,ενώ όταν έκανα ανάληψη από τη Novibet μπήκαν στο ''Υπόλοιπο Paypal'' ?

2)Γιατί όταν το Paypal μου ζήτησε να συνδέσω λογαριασμό τραπέζης για να μεταφέρω τα λεφτά,όταν το έπραξα η Εθνική με χρέωσε 3 ευρώ στα 70 ευρώ που μετέφερα?

3)Αν ξανακάνω ανάληψη από τη Novibet,τα λεφτά θα μπαίνουν έτσι και αλλιώς στο ''Υπόλοιπο Paypal''?

4)Αν δεν μπαίνουν έτσι και αλλιώς στο ''Υπόλοιπο Paypal'',θα πρέπει να έχω προεπιλογή τον τραπεζικό μου λογαριασμό στο Paypal για να τα λάβω απευθείας σε αυτόν ή και την χρεωστική να έχω προεπιλεγμένη θα μπουν απευθείας στον λογαριασμό μέσω αυτής?

5)Τελευταία ''απορία'' αν και διάβασα ότι έχουν και άλλοι θέμα με αυτό.Όταν πήγα να κάνω μία πληρωμή στο Banggood,δεν με άφηνε να πληρώσω με τον τραπεζικό μου λογαριασμό που τον είχα προεπιλεγμένο για ιντερνετικές αγορές στο Paypal.Τον έχω επαληθεύσει κανονικά στο Paypal εννοείται.Γιατί αυτό?

 

Όποιος μπορεί να μου λύσει τις απορίες τον ευχαριστώ προκαταβολικά! 🙂

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που κατέβασες από το Novibet , δεν ήταν Refund , άρα δεν μπορούσαν να πάνε στην προπληρωμένη, αφου δεν έφυγαν από αυτήν. 

Δεν χρειαζόταν να μεταφέρεις τα χρήματα στην Εθνική , μπορούσες να τα κρατησεις για επόμενες αγορές. 

Όσο αφορά την χρέωση των 3 ευρώ, δες το τιμολόγιο της τράπεζας σου. Τόσα χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα.

Τα χρήματα όταν δεν είναι refund θα μπαίνουν πάντα στο λογαριασμό Paypal.

To Bangood δεν μπόρεσε να πληρωθεί με τον τραπεζικό σου λογαριασμό γιατί τα χρήματα δεν ανεβαίνουν αμέσως στο Paypal.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasileios said:

Τα χρήματα που κατέβασες από το Novibet , δεν ήταν Refund , άρα δεν μπορούσαν να πάνε στην προπληρωμένη, αφου δεν έφυγαν από αυτήν. 

Δεν χρειαζόταν να μεταφέρεις τα χρήματα στην Εθνική , μπορούσες να τα κρατησεις για επόμενες αγορές. 

Όσο αφορά την χρέωση των 3 ευρώ, δες το τιμολόγιο της τράπεζας σου. Τόσα χρεώνει για εισερχόμενο έμβασμα.

Τα χρήματα όταν δεν είναι refund θα μπαίνουν πάντα στο λογαριασμό Paypal.

To Bangood δεν μπόρεσε να πληρωθεί με τον τραπεζικό σου λογαριασμό γιατί τα χρήματα δεν ανεβαίνουν αμέσως στο Paypal.

 

 

 

Πραγματικά χίλια ευχαριστώ!Λακωνικότατος και σαφέστατος.Να είσαι καλά!

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα cookies άλλαξα browser δοκίμασα από υπολογιστή και μου βγάζει ότι έχω κάνει πολλές προσπάθειες αποτυχημένες και όταν πάω να αλλάξω κωδικό μου λέει κάτι πήγε στραβά. Μήπως παίζει ρόλο που ήμουν μείον στο balance?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια καλημερα και Χριστος Ανεστη. Να αναφερω ενα γεγονος που μου συνεβη που εχει σχεση με την Paypal. Χρησιμοποιω χρονια μια πιστωτικη καρτα Visa της Πειραιως για αγορες μεσω PayPal. Σημερα το πρωι παρατηρωντας τις κινησεις της καρτας, στην λιστα των "εγκρισεων", για οσους γνωριζουν, υπηρχε μια πληρωμη 200€ που εγινε μεσω PayPal, την οποια ομως δεν εκανα εγω, ουτε κανεις αλλος απο την οικογενεια μου. Φυσικα η εντολη αυτη πληρωμης δεν υπαρχει στην λιστα των πληρωμων μου της PayPal. Επικοινωνησα με την τραπεζα για αμεση ακυρωση της καρτας και εντολη για διερευνηση της υποθεσης. Προφανως εγινε καποιο ειδος υποκλοπης των στοιχειων. Ομως, η ευθυνη ειναι της PayPal και αυτοι δεν πρεπει να μου πιστωσουν το ποσον?
Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής στην τράπεζα. 

Η τράπεζα θα τα πάρει από την paypal και θα σου τα επιστρέψει.

Να τσεκάρεις όμως πιος είναι ο παραλήπτης γιατί μπορει να πλήρωσες οποιονδήποτε έμπορο ο οποίος απλά χρησιμοποιεί το paypal ως μέσω πληρωμής 

Όχι το δικό σου paypal όμως . 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω. Η Τραπεζα ετσι ειπε, οτι θα κανει αμφισβητηση συναλλαγης. Δεν καταλαβα ομως, πως θα τσεκαρω τον παραληπτη για να μαθω ποιο ειναι το "λαμογιο" που εκανε την κομπινα? Υπονοεις οτι μπορει να ειναι καποιος απο αυτους που πληρωσα (Ελληνικα καταστηματα ηταν) με PayPal τελευταια? Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα για τα στοιχεια του απο την πληρωμη στο Web Banking. Επισυναπτω μια φωτο. Thanks.

Πειραιως.JPG

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

https://qrty.mobi/     

Access with the trial plan to all functionalities for 14 days

0,50 €

Afterwards your subscription will be renewed to the annual plan in case you do not cancel it for 200,00 € /year.

 

Σε κάθε περίπτωση , αρνήσου ότι το έκανες εσύ.

Δεν αποδεικνύεται αν στην ηλεκτρονική πληρωμή των 200 δεν έδωσες συγκατάθεση. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πως προέκυψε η εμπλοκή του PayPal; Η αγορά φαίνεται να έχει γίνει με χρήση της κάρτας. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτο που σου πρότεινε ήδη ο φίλος πιο πάνω, η να έρθεις σε επικοινωνία με την ιστοσελίδα και να σου κάνουν refund

Sent from my MI 9 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμη αυτη δεν υπαρχει στη λιστα πληρωμων του PayPal μου, εφ οσον δεν την εκανα εγω βεβαιως βεβαιως. Εννοειται οτι δεν ειναι δυνατον να την αποδεχτω. Το οτι η "μαμμουνιά" εγινε μεσω PayPal που μου το διαβεβαιωσε και η τραπεζα φαινεται και στα στοιχεια του transaction στην φωτο που ανεβασα πιο πανω. Παντως, εχω μια αγορα απο Ισπανια στις 18/04 που ομως εγινε απο Α/Ε. Η υποτιθεμενη αγορα των 200€ εγινε στις 21/04. Μπορει να εχουν καποια σχεση αυτα τα δυο. Στα στοιχεια της φωτο επισης, αν δεν κανω λαθος το ES σημαινει Ισπανια, οποτε καπου απο εκει εγινε η λοβιτουρα. Αλλα στοιχεια δεν υπαρχουν ουτε και καποια ιστοσελιδα να ερθω σε επαφη και δεν μπορω να πιστεψω οτι προκειται για λαθος.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. Η συναλλαγή ΔΕΝ έγινε με χρήση PayPal. Γι'αυτό άλλωστε και δεν τη βλέπεις στο λογαριασμό PayPal. Λογικό είναι! Αν στο επιβεβαίωσε η τράπεζα μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το επίπεδο που έχουν στο support. Επίσης αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου αν το συγκρίνεις με προηγούμενες αγορές που έκανες με χρήση του PayPal. Από εκεί και πέρα σε αυτές τις περιπτώσεις ακυρώνεις την κάρτα, και αμφισβητείς τη συναλλαγή. Μπορείς και να ζητήσεις refund από την ιστοσελίδα. Την έχεις, αφού σου την έδωσε ο φίλος προηγουμένως. Διάβασε πιο προσεκτικά αυτά που σου γράφει. Τέλος να σου πω ότι στις πληροφορίες του transaction ποτέ δεν θα δεις πληροφορίες για τον αγοραστή. Μόνο για αυτόν που πραγματοποίησε τη χρέωση. Στην προκειμένη περίπτωση η ιστοσελίδα η οποία ανήκει σε ισπανική εταιρεία.

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ετσι ειπαν στην Πειραιως, ετσι λεω..Ακυρωσα την καρτα και αμφισβητησα την συναλλαγη. Ομως, ποια ιστοσελιδα εννοεις μου εδωσε ο φιλος προηγουμενως?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guideman said:

Σ' ευχαριστω. Η Τραπεζα ετσι ειπε, οτι θα κανει αμφισβητηση συναλλαγης. Δεν καταλαβα ομως, πως θα τσεκαρω τον παραληπτη για να μαθω ποιο ειναι το "λαμογιο" που εκανε την κομπινα? Υπονοεις οτι μπορει να ειναι καποιος απο αυτους που πληρωσα (Ελληνικα καταστηματα ηταν) με PayPal τελευταια? Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα για τα στοιχεια του απο την πληρωμη στο Web Banking. Επισυναπτω μια φωτο. Thanks.

Πειραιως.JPG

 Aπο που προκύπτει οτι έγινε αγορά μέσω paypal? To   https://qrty.mobi/en/privacy-policy σου λέει κάτι;  Είναι Ισπανία  https://www.google.com/search?q=mobi+sant+cugat&rlz=1CAHNBM_enGB898&oq=mobi+sant&aqs=chrome.0.0i512j69i57j0i512l3j0i22i30l5.3444j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κατατοπιστικα τα στοιχεια. Η απαιτηση πληρωμης δεν εχει σχεση με Paypal. Οταν προκειται για συναλλαγη μεσω PayPal αναφερεται στο στατεμεντ ολοκληρη η λεξη. Φυσικα και μου λεει κατι. Στις 06/04 πληρωσα 0,5Ε στη συγκεκριμενη εταιρεια μεσω της καρτας μου. Η χρεωση αυτη του μισου Ευρω υπαρχει ηδη στο statement. Οι μαγκες πηραν τα στοιχεια και ειπαν να βγαλουν κατι παραπανω. Ειμαι στο ψαξιμο . Αποχωρω γιατι το προβλημα μου δεν εχει σχεση με PayPal. Ευχαριστω παιδια.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, guideman said:

Πολυ κατατοπιστικα τα στοιχεια. Η απαιτηση πληρωμης δεν εχει σχεση με Paypal. Οταν προκειται για συναλλαγη μεσω PayPal αναφερεται στο στατεμεντ ολοκληρη η λεξη. Φυσικα και μου λεει κατι. Στις 06/04 πληρωσα 0,5Ε στη συγκεκριμενη εταιρεια μεσω της καρτας μου. Η χρεωση αυτη του μισου Ευρω υπαρχει ηδη στο statement. Οι μαγκες πηραν τα στοιχεια και ειπαν να βγαλουν κατι παραπανω. Ειμαι στο ψαξιμο . Αποχωρω γιατι το προβλημα μου δεν εχει σχεση με PayPal. Ευχαριστω παιδια.

Οπότε δεν τίθεται θέμα κλοπής των στοιχείων της κάρτας αφού αναγράφει ξεκάθαρα στο site ότι μετά από 14 μέρες του test plan γίνεται χρέωση του Annual Plan άμα δεν γίνει ακύρωση της συνδρομής που κοστίζει 200 Ευρώ.

image.thumb.png.468a9e545ef59a93aa76f97cd930d7ad.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω από το PayPal balance σε άλλο λογαριασμό (Revolut, payzy) δωρεάν κάποια λεφτά; Για ελληνικές τράπεζες δε ρωτάω γιατί νομίζω ξέρω την απάντηση για το δωρεάν. 

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μεταφέρεις στον τραπεζικό λογαριασμό της Revolut ή του Payzy. 

Δεν χρεώνει έξοδα η revolut για το εισερχόμενο έμβασμα , και  ούτε το payzy χρεώνει. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς ναι, προσωπικά μεταφέρω πολλές φορές δωρεάν σε Ν26. Το ίδιο ισχύει και για Revolut.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας, παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί ίσως συμβαίνει κάτι περίεργο στον λογαριασμό μου paypal.

Πριν απο λίγο έλαβα ένα mail στην διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου που έχω στο paypal που αναφέρει ότι μια πληρωμή μου στην epic games δεν μπόρεσε να γίνει. Φυσικά εγώ δεν έκανα καμία αγορά απο epic games και έτσι μου φάνηκε περίεργο. ΔΕΝ πάτησα στο link που μου είχε στο mail για να ελένξω τι συμβαίνει και προσπάθησα να κάνω login κανονικά όπως πάντα απο την σελίδα του paypal.

Όταν έβαλα username και password όπως πάντα μου ζήτησε να μου στείλει έναν κωδικό στο κινητό μου με τον οποίο θα ολοκλήρωνα το login. Αυτό συμβαίνει πάντα κατά την είσοδο μου στο paypal. Έτσι και σήμερα ο κωδικός ήρθε με SMS αλλά το SMS (α) ήταν πολύ διαφορετικό καθώς είχε κάτι ακαταλαβίστικους χαρακτήρες και κάπου ανάμεσα έναν αριθμό-κωδικό και (β) δεν ήρθε απο τον ίδιο αποστολέα που έρχονταν όλα τα προηγούμενα, έλεγε πάλι ως αποστολέα paypal αλλά το τηλέφωνο δεν το έβαλε στην ίδια ομάδα (με τον ίδιο δηλ. αποστολέα) όπως όλα τα προηγούμενα.

Φυσικά δεν προχώρησα την διαδικασία, δεν έβαλα τον κωδικό και θα ήθελα την βοήθεια σας....

μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλον;

τι μπορώ να κάνω;

ευχαριστώ πολύ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...