Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω υπόλοιπο στο λογαριασμό στο PayPal, από επιστροφή χρημάτων, 10$.

Κάνω αγορά από Ebay προϊόντος αξίας 8$ κι αντί να τραβήξει τα χρήματα από το balance, τα κράτησε από τη συνδεδεμένη κάρτα.

Παλιότερα ήξερα πως, κατά τις πληρωμές, προηγούνταν τα χρήματα από το balance, αρκεί η συναλλαγή να ήταν στο ίδιο νόμισμα με το ποσό του balance.

Έχει αλλάξει κάτι;

 

Update:

Τελικά έχει αλλάξει κάτι...

Υπάρχει, πλέον, ρύθμιση, μέσα από την οποία ορίζεις το balance ως προτιμώμενη μέθοδο πληρωμής.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να δώσω nickname στις κάρτες που έχω αποθηκευμένες; Γιατί έχω δύο που τα τελευταία ψηφία μοιάζουν μεταξύ τους και τις μπερδεύω όταν βιάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Το Paypal έχει δική του (χειρότερη) ισοτιμία από εκείνη που χρησιμοποιούν οι τράπεζες.

Μπορείς να του απαγορέψεις να χρησιμοποιεί τη δική του (είναι κάπως περίπλοκη η διαδικασία), αλλά στις αγορές μικρής αξίας δεν επηρεάζει τόσο πολύ.

Θυμασαι μηπως πως γινεται αυτο γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα????

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι μηπως πως γινεται αυτο γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα????
Μα σε κάθε αγορά σε ρωτάει το κάθε site αν θες να γίνει η μετατροπή από το PayPal ή από την τράπεζά σου.

Οπότε έχεις την δυνατότητα να επιλέγεις αυτό που θες. Δεν σε χρεώνει από μόνο του.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι μηπως πως γινεται αυτο γιατι δεν μπορω να το βρω με τιποτα????

 

σε μετατροπη απο τραπεζα σχεδον ολες νομιζω πλην της Εθνικης κρατανε προμηθεια μετατροπης συναλλαγματος 1-2 ευρω ανα συναλλαγη οποτε δε σε συμφερει για μικροποσα. καλυτερα απευθειας σε ευρω σε οποιο καταστημα το δεχεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε μετατροπη απο τραπεζα σχεδον ολες νομιζω πλην της Εθνικης κρατανε προμηθεια μετατροπης συναλλαγματος 1-2 ευρω ανα συναλλαγη οποτε δε σε συμφερει για μικροποσα. καλυτερα απευθειας σε ευρω σε οποιο καταστημα το δεχεται

 

Μόνο η πιστωτική της ΕΤΕ εξακολουθεί να μην χρεώνει προμήθεια, αλλά και αυτή μέχρι 30/5/20.

Από 1/6 χρεώνει και αυτή προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα, με ελάχιστη χρέωση 1€.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Την Virtual Prepaid Mastercard της Εθνικής μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε για λογαριασμό PayPal?
Και virtual και prepaid ; Γιατί τόση "ασφάλεια" ;

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Virtual Prepaid Mastercard της Εθνικής μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε για λογαριασμό PayPal?

 

Παλιά δούλευε, πλέον στο paypal όχι δεν λειτουργεί η Virtual Prepaid Mastercard της Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά δούλευε, πλέον στο paypal όχι δεν λειτουργεί η Virtual Prepaid Mastercard της Εθνικής.
Ευχαριστώ φίλε μου

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν μπορείτε θυμήστε μου λίγο. Τι πρέπει να κάνω με κάποια χρήματα που μου έστειλαν στο paypal?Να τα αφήσω να πάνε μόνα τους στην πιστωτική που έχω συνδεδεμένη ή να τα στείλω σε λογαριασμό τράπεζάς μου? Νομίζω είχα κάνει το δεύτερο κάποια φορά κ μου κράτησαν μίζα. Τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εάν προέρχονται από επιστροφή χρημάτων (refund) πάνε μόνα τους στην πηγή από την οποία αντλήθηκαν.

Εάν στα έστειλε φίλος, παραμένουν στο balance και για να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό πρέπει να τον έχεις συνδέσει. Σ' αυτή την περίπτωση πληρώνεις προμήθεια στο paypal. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να τα μεταφέρεις σε έμπιστο φίλο σου (balance) που τα χρειάζεται και να στα δώσει σε μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Φίλος μου τα έστειλε κ σε φίλο θα τα στείλω όπως μου το λες!

:)

Ευχαριστώ πολύ!

Εάν προέρχονται από επιστροφή χρημάτων (refund) πάνε μόνα τους στην πηγή από την οποία αντλήθηκαν.

Εάν στα έστειλε φίλος, παραμένουν στο balance και για να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό πρέπει να τον έχεις συνδέσει. Σ' αυτή την περίπτωση πληρώνεις προμήθεια στο paypal. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να τα μεταφέρεις σε έμπιστο φίλο σου (balance) που τα χρειάζεται και να στα δώσει σε μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν προέρχονται από επιστροφή χρημάτων (refund) πάνε μόνα τους στην πηγή από την οποία αντλήθηκαν.

Εάν στα έστειλε φίλος, παραμένουν στο balance και για να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό πρέπει να τον έχεις συνδέσει. Σ' αυτή την περίπτωση πληρώνεις προμήθεια στο paypal. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι να τα μεταφέρεις σε έμπιστο φίλο σου (balance) που τα χρειάζεται και να στα δώσει σε μετρητά.

Ας Μην γίνεται παραπληροφόρηση ΔΕΝ χρεώνεται Από Την μεριά του Paypal προμήθεια για την ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμο.

Μόνο απο την ελληνική τράπεζα και αυτό απο ενα ποσο και πάνω (5-15 ευρω αναλογα την τράπεζα)

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας Μην γίνεται παραπληροφόρηση ΔΕΝ χρεώνεται Από Την μεριά του Paypal προμήθεια για την ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμο.

Μόνο απο την ελληνική τράπεζα και αυτό απο ενα ποσο και πάνω (5-15 ευρω αναλογα την τράπεζα)

 

 

Αυτό εννοούσα και δεν το διατύπωσα σωστά.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι παραπληροφόρηση, αφού η ουσία είναι ότι πληρώνεις προμήθεια.

Σε ότι αφορά στο "από ένα ποσό και πάνω", μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα τιμολόγια των τραπεζών, γιατί μόνο η ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στα ποσά μέχρι 15€ !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα και δεν το διατύπωσα σωστά.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι παραπληροφόρηση, αφού η ουσία είναι ότι πληρώνεις προμήθεια.

Σε ότι αφορά στο "από ένα ποσό και πάνω", μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις τα τιμολόγια των τραπεζών, γιατί μόνο η ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στα ποσά μέχρι 15€ !!!

Δεν βλέπω οτι άλλαξε κάτι ...

Πειραιώς (Τελευταία τροποποίηση 14/5/2020)(15 ευρώ Ανέξοδα)

https://imgur.com/a/KOZ95R9

EuroBank(Τελευταία τροποποίηση 15/5/2020)(20 ευρώ Ανέξοδα)

https://imgur.com/a/GbbfymK

Η Alpha bank νομίζω στα 5 Ευρώ είναι χωρίς χρέωση και παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαζει καποιος χρηματα απο το paypal στον ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο,

πληρωνει προμηθεια 'εισερχομενου εμβασματος';

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβαζει καποιος χρηματα απο το paypal στον ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο,

πληρωνει προμηθεια 'εισερχομενου εμβασματος';

 

Ναι κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω οτι άλλαξε κάτι ...

Πειραιώς (Τελευταία τροποποίηση 14/5/2020)(15 ευρώ Ανέξοδα)

https://imgur.com/a/KOZ95R9

EuroBank(Τελευταία τροποποίηση 15/5/2020)(20 ευρώ Ανέξοδα)

https://imgur.com/a/GbbfymK

Η Alpha bank νομίζω στα 5 Ευρώ είναι χωρίς χρέωση και παραμένει.

 

Είναι σπάνιο να μεταφέρει κάποιος χρήματα από το Paypal στον τραπεζικό του λογαριασμό και το ποσό να είναι μικρότερο των 15€ ή των 5€ της Alpha. Γιαυτό και έχουν βάλει οι τράπεζες μηδενική προμήθεια. Σημασία έχει πόση είναι η προμήθεια κάθε τράπεζας στο επόμενο σκαλοπάτι που καλύπτει την πλειοψηφία των μεταφορών (εμβασμάτων).

Link to comment
Share on other sites

Είναι σπάνιο να μεταφέρει κάποιος χρήματα από το Paypal στον τραπεζικό του λογαριασμό και το ποσό να είναι μικρότερο των 15€ ή των 5€ της Alpha. Γιαυτό και έχουν βάλει οι τράπεζες μηδενική προμήθεια. Σημασία έχει πόση είναι η προμήθεια κάθε τράπεζας στο επόμενο σκαλοπάτι που καλύπτει την πλειοψηφία των μεταφορών (εμβασμάτων).

 

Εγώ κάνω πολλά μικρά εμβάσματα και ξεμπερδεύω. Με 5-10 λεπτά κάθε φορά κερνάω τον εαυτό μου έναν καφέ αντί να τα δώσω στην τράπεζα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω πολλά μικρά εμβάσματα και ξεμπερδεύω. Με 5-10 λεπτά κάθε φορά κερνάω τον εαυτό μου έναν καφέ αντί να τα δώσω στην τράπεζα.

 

Πέρυσι που μετέφερα 100€ στην revolut δεν μου κόστισε τίποτε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ξερει καποιος να βοηθησει... εβαλα μια prepaid στην paypal και με χρεωσε 1,5 ευρω. στη συνεχεια εκανα μια πρωτη συναλλαγη και περιμενα τον 4ψηφιο κωδικο για να επιστραφουν τα 1,5 ευρω αλλα δεν βρεθηκε ποτε. κανοντας τρεις λανθασμενες αποπειρες για τον κωδικο η καρτα αφαιρεθηκε απ το συστημα... τωρα δεν αφηνει να την ξαναγραψω στον λογαριασμο βγαζοντας το μηνυμα... Αυτή η κάρτα δεν μπορεί να συνδεθεί. Δοκιμάστε μια διαφορετική μέθοδο πληρωμής. στα μηνυματα που στελνω μεσω της σελιδας της Paypal μου απαντα το συστημα συνεχως τυποποιημενα...

υπαρχει αλλη επιλογη εκτος απο την τηλεφωνικη επικοινωνια στο 0035314369111 στην Ιρλανδια?

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η χρεωση φαινεται αλλα ο 4ψηφιος κωδικος δεν φαινεται να υπαρχει πουθενα σε καρτα της αλφα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος να βοηθησει... εβαλα μια prepaid στην paypal και με χρεωσε 1,5 ευρω. στη συνεχεια εκανα μια πρωτη συναλλαγη και περιμενα τον 4ψηφιο κωδικο για να επιστραφουν τα 1,5 ευρω αλλα δεν βρεθηκε ποτε. κανοντας τρεις λανθασμενες αποπειρες για τον κωδικο η καρτα αφαιρεθηκε απ το συστημα... τωρα δεν αφηνει να την ξαναγραψω στον λογαριασμο βγαζοντας το μηνυμα... Αυτή η κάρτα δεν μπορεί να συνδεθεί. Δοκιμάστε μια διαφορετική μέθοδο πληρωμής. στα μηνυματα που στελνω μεσω της σελιδας της Paypal μου απαντα το συστημα συνεχως τυποποιημενα...

υπαρχει αλλη επιλογη εκτος απο την τηλεφωνικη επικοινωνια στο 0035314369111 στην Ιρλανδια?

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η χρεωση φαινεται αλλα ο 4ψηφιος κωδικος δεν φαινεται να υπαρχει πουθενα σε καρτα της αλφα...

 

Για να λάβεις απάντηση απο αντιπρόσωπο πρέπει να απαντήσεις πάνω στο αυτοματοποιημένο μαιλ με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχει δοκιμάσει κάποιος το friends and family? Έχει βγάλει μια επιλογή για προστασία αποστολέα;ξέρουμε κάτι γι'αυτό; χρέωση,τι προστασία παρέχει κτλ? Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχει δοκιμάσει κάποιος το friends and family? Έχει βγάλει μια επιλογή για προστασία αποστολέα;ξέρουμε κάτι γι'αυτό; χρέωση,τι προστασία παρέχει κτλ? Ευχαριστώ πολύ.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο είναι το friends and family. Γιατί "στέλνεις" σε κάποιον γνωστό-συγγενή χρήματα δεν παρέχει προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...