Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να είναι αυθεντικό το email πρέπει να σε προσφωνούν με το ονοματεπώνυμό σου.

Σωστά, έχεις δίκιο. Ένα απλό "hello" γράφει. Άρα μάλλον απάτη.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά. Μου ήρθε email από PayPal για παραγγελία που υποτίθεται ότι έκανα από Ninja VPN, ενώ δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο. Στο λογαριασμό μου στο PayPal δε φαίνεται η συναλλαγή. Τι μπορεί να συμβαίνει; Απάτη; Τι πρέπει να κάνω απ' τη μεριά μου;

 

Εκτός από τη σωστή υπόδειξη του seranata, η διεύθυνση του αποστολέα ΔΕΝ πρέπει να είναι η πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη σωστή υπόδειξη του seranata, η διεύθυνση του αποστολέα ΔΕΝ πρέπει να είναι η πραγματική.

 

Ναι, σωστά. Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Μάλλον το καλύτερο οι έχω να κάνω είναι να αγνοήσω εντελώς το μήνυμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά. Σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο. Μάλλον το καλύτερο οι έχω να κάνω είναι να αγνοήσω εντελώς το μήνυμα.

 

Προσθήκη διεύθυνσης ή τομέα αποστολέα στα SPAM ώστε να μην ξαναδεχτείς από την συγκεκριμένη διεύθυνση και σε κάποιες υπηρεσίες νομίζω μπορείς να κάνεις και αναφορά.

 

Κι εννοείται δεν απαντάς καθόλου στον αποστολέα. Εϊναι κλασικό παράδειγμα "ψαρέματος"

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη διεύθυνσης ή τομέα αποστολέα στα SPAM ώστε να μην ξαναδεχτείς από την συγκεκριμένη διεύθυνση και σε κάποιες υπηρεσίες νομίζω μπορείς να κάνεις και αναφορά.

 

Κι εννοείται δεν απαντάς καθόλου στον αποστολέα. Εϊναι κλασικό παράδειγμα "ψαρέματος"

Καλά εννοείται, στα σπαμ πέρασε απ' την πρώτη στιγμή, ούτε απάντησα στον απατεώνα. Σε ευχαριστώ πολύ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος για αλλαγη ονοματος paypal ( θέλω αλλαγη ονοματεπώνυμου σε λατινικούς χαρακτήρες) αρκεί η ταυτότητα μπρος πίσω;;;

 

Πριν καμιά δεκαριά μέρες έκανα ακριβώς αυτό που θες και εσύ.Τους ζήτησα αλλαγή ονοματεπώνυμου από ελληνικά σε λατινικούς χαρακτήρες.Τους ρώτησα αν γίνεται χωρίς να στείλω ταυτότητα μιάς και πρόκειται ακριβώς για το ίδιο όνομα,απλά θα είναι στα αγγλικά.Μου απάντησαν πως πρέπει να στείλω ταυτότητα.Εβγαλα φωτογραφία με το κινητό μπρος-πίσω την ταυτότητά μου,τους την έστειλα και σε λιγότερο από 48 ώρες ήμουν έτοιμος.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα είχα κάνει μια αγορά και επειδή δεν είχε σταλεί η παραγγελία μου dispute και αμέσως χωρίς να χρονοτριβω έκανα claim. Το PayPal έδωσε το 10ημερο περιθώριο στον πωλητή να απαντήσει και μια μέρα πριν την εκπνοή της προθεσμίας απάντησε ότι η παραγγελία έχει σταλεί αλλά χωρις να προσθέσει κάποιο tracking number μόνο την επωνυμία του ταχυδρομείου που έγινε η αποστολή. Έκτοτε εχουν περάσει 12 ημέρες με το paypal να αναφέρει ότι εξετάζει τα στοιχεία του πωλητή και ανά τρεις ημέρες να επεκτείνει την πιθανή ημερομηνία επίλυσης της υπόθεσης.

Γνωρίζει κάποιος πόσο κρατάει η όλη διαδικασία? Θα χρειαστεί να περιμένω πολύ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει και κάποιος άλλος πρόβλημα με εθνική τράπεζα και virtual prepaid την έχω συνδεδεμένη με paypal 2 χρόνια τώρα μια χαρα και τελευταία μια εβδομάδα δεν μπορώ να κάνω αγορά με PayPal, από AliExpress με την ίδια κάρτα γίνεται κανονικά γιατί δεν μεσολαβεί το PayPal ξέρει κάποιος κάτι σχετικό...;;;
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες αν φαίνεται σωστά στο paypal ή έχει κάποιες παρατηρήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες αν φαίνεται σωστά στο paypal ή έχει κάποιες παρατηρήσεις;

 

Μου ζήτησε να επιβιώσω την κάρτα ενώ ήταν επιβεβαιωμένη πριν και δούλευε όπως είπα δύο χρόνια, το κάνω και κάνει μια κίνηση 1.5€ η οποία δεν φαίνεται καθόλου στο PayPal αλλά μόνο στην τράπεζα μαζί έχει και τον κωδικό το δίνω στο PayPal μου λέει είναι οκ η κάρτα πάω να κάνω κίνηση δοκίμασα σε 3 διαφορετικές σελίδες banggood, gearbest, ebay και δεν κάνει πληρωμή πουθενά μου λέει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την τράπεζα μου.

Επίσης πριν από λίγο έκανα αγορες από AliExpress (6) με αυτήν την virtual prepaid card και έγινε κανονικά η πληρωμή γιατί φαντάζομαι ότι δεν εμπλέκεται το PayPal αρα κάτι έχει να κάνει να το PayPal...

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε η διαδικασία επιβεβαίωσης της κάρτας;

Έλεγξες αν στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται η χρέωση και η πίστωση του 1,5€;

Εάν έκανες σωστά αυτές τις ενέργειες, δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε η διαδικασία επιβεβαίωσης της κάρτας;

Έλεγξες αν στις κινήσεις της κάρτας φαίνεται η χρέωση και η πίστωση του 1,5€;

Εάν έκανες σωστά αυτές τις ενέργειες, δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με το paypal.

 

Ναι φαίνεται κανονικά οι κίνησες παρόλα αυτά δεν δέχεται πληρωμή με αυτήν μέσο paypal....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει είναι η τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με εθνική εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι δεν είναι κάτι που άλλαξαν αυτοί αλλά κάτι που άλλαξε το paypal δηλαδή οποιαδήποτε κίνηση ζητάει να προπληρώσει κάποιο ποσό το απορρίπτει το PayPal πριν δεν γινόταν αυτό γι'αυτό και δούλευαν αυτές οι κάρτες, τώρα ότι κατάλαβες εσύ κατάλαβα και εγώ αυτό μου είπαν ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ προπληρωμένη στο paypal και δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι σ' αυτό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με εθνική εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι το γνωρίζουν το πρόβλημα και ότι δεν είναι κάτι που άλλαξαν αυτοί αλλά κάτι που άλλαξε το paypal δηλαδή οποιαδήποτε κίνηση ζητάει να προπληρώσει κάποιο ποσό το απορρίπτει το PayPal πριν δεν γινόταν αυτό γι'αυτό και δούλευαν αυτές οι κάρτες, τώρα ότι κατάλαβες εσύ κατάλαβα και εγώ αυτό μου είπαν ...
Και η Revolut προπληρωμένη θεωρείται και όμως περνάει στο Paypal.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά η επιλογή στις επαναλαμβανόμενες πληρωμές για την συναλλαγματική ισοτιμία που πήγε; πρέπει να το ρυθμίζουμε κάθε φορά πλέον;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά η επιλογή στις επαναλαμβανόμενες πληρωμές για την συναλλαγματική ισοτιμία που πήγε; πρέπει να το ρυθμίζουμε κάθε φορά πλέον;

 

Εάν εννοείς τη ρύθμιση για να μην κάνει το paypal τη μετατροπή στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, η διαδρομή είναι: Γρανάζι/Πληρωμές/Διαχειριστείτε τις αυτόματες πληρωμές σας-Προβολή/Διαχείριση πηγών χρηματοδότησης/ και εμφανίζεται η καρτέλα με τις κάρτες που έχεις συνδέσει/Conversion Options σε κάθε μία/ Bill me ....

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς τη ρύθμιση για να μην κάνει το paypal τη μετατροπή στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, η διαδρομή είναι: Γρανάζι/Πληρωμές/Διαχειριστείτε τις αυτόματες πληρωμές σας-Προβολή/Διαχείριση πηγών χρηματοδότησης/ και εμφανίζεται η καρτέλα με τις κάρτες που έχεις συνδέσει/Conversion Options σε κάθε μία/ Bill me ....
ναι αυτό λέω ότι πρέπει να το επιλέξεις για κάθε "έμπορο" ξεχωριστά ενώ προηγουμένως σε πέταγε στο παλιό site και το ρυθμιζες αναλογα την κάρτα.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό λέω ότι πρέπει να το επιλέξεις για κάθε "έμπορο" ξεχωριστά ενώ προηγουμένως σε πέταγε στο παλιό site και το ρυθμιζες αναλογα την κάρτα.
Τι εννοείς για κάθε έμπορο ξεχωριστά? Μια φορά το ρυθμίζεις ποιος θέλει να κάνει τη μετατροπή και τέλος.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό λέω ότι πρέπει να το επιλέξεις για κάθε "έμπορο" ξεχωριστά ενώ προηγουμένως σε πέταγε στο παλιό site και το ρυθμιζες αναλογα την κάρτα.

 

Ρυθμίζεις για κάθε κάρτα που έχεις συνδέσει στο paypal και όχι για κάθε έμπορο΄

Αλοίμονο αν ήταν έτσι όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

για στείλτε μου ένα screenshot από εκεί που ρυθμίζεις στην κάρτα ή έστω το link, διότι πλέον δεν υπάρχει. Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

για στείλτε μου ένα screenshot από εκεί που ρυθμίζεις στην κάρτα ή έστω το link, διότι πλέον δεν υπάρχει.

 

Τι εννοείς, "δεν υπάρχει";

Για να σου γράψω τη διαδρομή χθες, άνοιξα το paypal, ακολούθησα αυτά τα βήματα και στα έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, "δεν υπάρχει";

 

Για να σου γράψω τη διαδρομή χθες, άνοιξα το paypal, ακολούθησα αυτά τα βήματα και στα έγραψα.

μπορείς να μου στείλεις το link;

bef4a66c83e3539966c7abbba77c815d.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορείς να μου στείλεις το link;

bef4a66c83e3539966c7abbba77c815d.jpg

βρήκα το link στο πρώτο post όλα καλά. Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω από το pc και όταν φτάνω στην 1η καρτέλα πατάω το link "Διαχείριση πηγών χρηματοδότησης" στην αριστερή στήλη και εμφανίζεται η επόμενη καρτέλα. Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...