Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την υποστήριξη του Paypal σε ποιά γλώσσα μίλησες ;

Υπόλοιπο έχει η κάρτα ;Δηλαδή ο λογαριασμός ;

Link to comment
Share on other sites

Στα αγγλικά εγώ με μετάφραση από το Google τους έγραφα και ως τώρα μόνο με τηλ μου λένε. Ναι έχει υπόλοιπο ο λογαριασμός μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πάλι με την PayPal και μου έδωσαν αυτή την λύση (Alternatively, if you can provide a clear bank statement and POI we may be able to manually add the card for you.

 

Please find below the link which allows you to upload the following documents.

 

A copy of your bank statement showing your name, address and your card number. Please note that your bank statement must contain the bank logo ,the date of issue and at least one transaction.

Photo ID) Τι πρέπει να κάνω ακριβώς? διότι δεν γνωρίζω καλά αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω ακριβώς? διότι δεν γνωρίζω καλά αγγλικά.

 

:) - απο μεταφραση βγαινει το:

 

Εναλλακτικά, εαν μπορείτε να δώσετε μια σαφή δήλωση τραπεζικών λογαριασμών και POI, ίσως μπορέσουμε να προσθέσουμε με χειροκίνητο τρόπο την κάρτα για εσάς.

Παρακάτω θα βρείτε τον σύνδεσμο που σας επιτρέπει να ανεβάσετε τα παρακάτω έγγραφα.

Ένα αντίγραφο της τραπεζικής δήλωσης που δείχνει το όνομά σας, τη διεύθυνση και τον αριθμό της κάρτας σας. Λάβετε υπόψη ότι η τραπεζική σας δήλωση πρέπει να περιέχει το λογότυπο της τράπεζας, την ημερομηνία έκδοσης και τουλάχιστον μία συναλλαγή.

Φωτογραφία ταυτότητος

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπειτε στις ρυθμισεις του λογαριασμου σας και τσεκαρετε αν ειναι επιλεγμενη η μετατροπη συμφωνα με την ισοτιμια του paypal η της καρτας.Εγω ειχα επιλεγμενο να το κανει ο παροχος της καρτας αλλα μολις μπηκα και ειδα οτι το ειχανε αλλαξει απο μονοι τους ωστε να επωφελουνται απο την μετατροπη και δεν ειναι η πρωτη φορα που το κανουν οι κεραταδες.Θελουν γερο κραξιμο!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, στο παρελθόν, αλλά ουδέποτε συνέβη σ' εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, όταν προσθέτεις καινούρια κάρτα στο paypal, δε χρειάζεται αυτός ο τετραψήφιος κωδικός από την τράπεζα; Γιατί πρόσθεσα εγώ μια προπληρωμένη της Εθνικής (που τη φόρτισα με 100€ μέσω e-banking από το λογαριασμό μου, το γράφω μήπως και έχει κάποια σημασία) και εχτές έβαλα 10€ για το καρτοκινητό της μητέρας μου και κανονικά έγινε η συναλλαγή και μέσω e-banking είδα ότι αφαιρέθηκε το ποσό από την προπληρωμένη και τώρα έχω 90€. Άρα είναι όλα οκ; Δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, όταν προσθέτεις καινούρια κάρτα στο paypal, δε χρειάζεται αυτός ο τετραψήφιος κωδικός από την τράπεζα; Γιατί πρόσθεσα εγώ μια προπληρωμένη της Εθνικής (που τη φόρτισα με 100€ μέσω e-banking από το λογαριασμό μου, το γράφω μήπως και έχει κάποια σημασία) και εχτές έβαλα 10€ για το καρτοκινητό της μητέρας μου και κανονικά έγινε η συναλλαγή και μέσω e-banking είδα ότι αφαιρέθηκε το ποσό από την προπληρωμένη και τώρα έχω 90€. Άρα είναι όλα οκ; Δε χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;

 

Δεν απαγόρευε τις συναλλαγές αν δεν έκανες verify αλλά, αν θυμάμαι καλά, είχε ένα max ποσό πλαφόν. Αν πας στο paypal σου θα δεις ότι θα υπάρχει η επιλογή verify για την κάρτα.

 

Τον Νοέμβριο που συνέδεσα μία καινούρια Revolut με το paypal είχε κανονικά να κάνεις verify με τον 4ψηφιο κωδικό.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατί η revolut χρεώνει τα πάντα σε λίρες Αγγλίας; μου την έχει σπάσει...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο είναι αυτό ; Εμένα μια χαρά με χρεώνει σε Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει συνεχώς να το γυρνάω σε ευρώ...

Αλλά σε συνδρομές PayPal αυτό δε γίνεται και πληρώνω καπέλο...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει συνεχώς να το γυρνάω σε ευρώ...

Αλλά σε συνδρομές PayPal αυτό δε γίνεται και πληρώνω καπέλο...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Δε φταίει η revolut, το PayPal τη βλέπει αγγλική κάρτα. Πρέπει να επικοινωνήσεις με PayPal να την κάνουν default σε €
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει η revolut, το PayPal τη βλέπει αγγλική κάρτα. Πρέπει να επικοινωνήσεις με PayPal να την κάνουν default σε €

 

οκ θα το κοιτάξω!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει συνεχώς να το γυρνάω σε ευρώ...

Αλλά σε συνδρομές PayPal αυτό δε γίνεται και πληρώνω καπέλο...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Ρύθμισε το Paypal η μετατροπή του νομίσματος να ΜΗΝ γίνεται από αυτούς αλλά από τον card issuer επομένως όταν έχεις να πληρώσεις σε € και έχεις € φορτωμένα στην κάρτα η πληρωμή θα γίνεται σε €.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει αν κλείσεις μια διαφορά στο paypal με κάποιον πωλητή αν μπορείς αργότερα να την ανοίξεις πάλι εφόσον δεν σου στείλει αυτό που εχετε συμφωνήσει . Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί από το paypal δεν μπορώ να καταλάβω τη ισχύει . ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Όχι αν κλείσεις την διαφορά δεν ανοίγει ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Και τη πρέπει να κάνω για να είμαι σίγουρος ότι θα μου στείλει το προϊόν αφού η διαφορά θα κλείσει στης 31 του μήνα από μόνη της. Μέχρι τότε δεν θα έχω παραλάβει. Αν το κάνω Παραπομπή στο PayPal θα κερδίσω χρόνο η όχι δεν θα γίνει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Και τη πρέπει να κάνω για να είμαι σίγουρος ότι θα μου στείλει το προϊόν αφού η διαφορά θα κλείσει στης 31 του μήνα από μόνη της. Μέχρι τότε δεν θα έχω παραλάβει. Αν το κάνω Παραπομπή στο PayPal θα κερδίσω χρόνο η όχι δεν θα γίνει τίποτα.

Γι' αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο είναι να ζητάς full refund και να κάνεις εκ νέου την παραγγελία οπότε αν πάλι δεν σου έρθει το αντικείμενο να έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις νέo case στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο είναι να ζητάς full refund και να κάνεις εκ νέου την παραγγελία οπότε αν πάλι δεν σου έρθει το αντικείμενο να έχεις τη δυνατότητα να ανοίξεις νέo case στο paypal.

 

αυτό ήταν ακριβώς το σκεπτικό μου σε ένα πρόσφατο dispute που είχα

 

ο πωλητής έλεγε και ότι θα κάνει refund και ότι θα ξαναστείλει το προϊόν.

όταν όμως του είπα να κάνει refund πριν αν κλείσει το case δεν ξαναεπικοινώνησε μαζί μου...και φυσικά αν έκλεινα το case δε θα έπαιρνα τίποτα!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου περίπτωση έχει έως έξης αγόρασα ένα NOKIA 6 από το efox-shop.com . Το κινητό αγοράστηκε από το υποκατάστημα στην ΓΕΡΜΆΝΙΑ και όταν το παρέλαβα διαπίστωσα ότι ήταν η κινεζική βερσιόν το οποίο είχαν κάνει ρουτ και είχαν περάσει τα Ελληνικά .Το κινητό δεν παίρνει αναβαθμίσεις και έβγαζε συνεχεία διαφημίσεις . Του είπα να του το στείλω πίσω και αυτός έκανε ότι δεν καταλάβαινε γιαυτό και άνοιξα διαφορά στο paypal . Τώρα μου ζητάει να το στείλω πίσω όχι στην Γερμανία αλλά στην κινά με αποτέλεσμα να πέραση ο χρόνος και να κλίνει από μόνη της η διαφορά .Γιαυτό ρωτάω τη μπορώ να κανό μέχρι τέλους του μήνα που κλίνει η διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος του μήνα να το στείλεις πίσω στην Κίνα και να βάλεις στο Paypal -Ebay την απόδειξη του συστημένου.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνω Παραπομπή της διαφοράς στο PayPal και να το στείλω???? . Να το στείλω και να κλείσω μόνος μου την διαφορά πριν το τέλος του μήνα?? . θα είμαι σίγουρος ότι όταν το παραλάβει θα μου στείλει άλλο η τα χρήματα??? .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://content.myphone.gr/photo/full/73207/i-paypal-lansarei-ti-dorean-ypiresia-p2p-metafora-mikron-poson.png

 

Η PayPal λανσάρει τη δωρεάν υπηρεσία P2P για μεταφορά μικρών ποσών.

 

Προκειμένου να δώσει λύση στις οφειλές μικροποσών, ένα συχνό πρόβλημα τη σημερινή εποχή, η PayPal μόλις επέκτεινε τη δωρεάν* υπηρεσία διαπροσωπικών πληρωμών (P2P) σε 25 χώρες στην Ευρώπη, συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας. Παρέχει, λοιπόν, μια γρήγορη και άνετη λύση στους χρήστες που χρειάζεται να εκτελέσουν ή να αναμείνουν μια πληρωμή: Τώρα, η αποστολή, η λήψη και η αίτηση χρημάτων από φίλους και συγγενείς μπορεί να γίνει τάχιστα μέσω της εφαρμογής ή της ιστοσελίδας της PayPal, όποια και να είναι η επιλεχθείσα πηγή χρηματοδότησης για την αποστολή (υπόλοιπο PayPal, τραπεζική κάρτα ή τραπεζικός λογαριασμός).

 

Κατά μέσο όρο, οι Έλληνες δανείζουν ετησίως 50-100 ευρώ και δανείζονται 10 ευρώ από φίλους και συγγενείς. Το υψηλότερο χρηματικό ποσό που έχουν δανείσει και δεν έχουν πάρει ουδέποτε πίσω ξεπερνά τα 1.000 ευρώ, και οι ομάδες που φαίνεται να δανείζονται τα μεγαλύτερα ποσά είναι τα αδέλφια, καθώς και φίλοι και λοιποί συγγενείς. Αυτά είναι μερικά από τα αποτελέσματα που παρουσιάζει η έρευνα, η οποία διεξήχθη από την Censuswide για λογαριασμό της PayPal, αναλύοντας τις συνήθεις πρακτικές αναφορικά με τον δανεισμό χρημάτων μεταξύ φιλικών και συγγενικών προσώπων σε μερικές από τις αγορές όπου επεκτάθηκε η δωρεάν υπηρεσία διαπροσωπικών πληρωμών.

 

Η έρευνα κατέληξε επίσης ότι το 17,9% των ανθρώπων δυσκολεύεται να συλλέξει τα χρήματα από φίλους και συγγενείς, αφότου ξόδεψε ένα συγκεκριμένο χρηματικό ποσό για μια από κοινού δραστηριότητα, όπως η αγορά ενός δώρου, η πληρωμή μιας ομαδικής εκδρομής ή αγορά εισιτηρίων για μια εκδήλωση. Στην Ελλάδα, οι βασικοί λόγοι που αναφέρουν όσοι δεν έχουν εξοφλήσει τους δανειστές τους είναι η δυσκολία προσωπικής συνάντησης λόγω απόστασης, η προσωρινή έλλειψη μετρητών και η αδυναμία εύκολης πρόσβασης σε μηχάνημα αυτόματης ανάληψης (ΑΤΜ).

 

Με την υπηρεσία P2P της PayPal, για τους Έλληνες χρήστες είναι δωρεάν η αποστολή ευρώ σε φιλικά και συγγενικά πρόσωπα εντός της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου / ΕΟΧ (εφόσον δεν απαιτείται μετατροπή νομίσματος). Έτσι, για παράδειγμα, ο Έλληνας χρήστης θα είναι σε θέση να στείλει χρηματικά ποσά σε ευρώ σε χρήστες της PayPal στην Γαλλία, τη Γερμανία ή την Ισπανία άνευ κόστους, εκτός από τις περιπτώσεις εκείνες όπου οι συναλλαγές ενέχουν μετατροπή νομίσματος. Πρόκειται για ένα δυνατό πλεονέκτημα που εξαλείφει τις συνήθεις προμήθειες και άλλες χρεώσεις που καλούνται να πληρώσουν οι χρήστες, κάθε φορά που μεταφέρουν χρήματα στο εξωτερικό μέσω του παραδοσιακού τραπεζικού συστήματος. Επίσης, συμβαδίζοντας με την δέσμευση της PayPal να παρέχει στους καταναλωτές μια απρόσκοπτη εμπειρία πληρωμής, η λειτουργία αυτή επιτρέπει στους χρήστες να εκτελούν πληρωμές χωρίς την εισαγωγή οιωνδήποτε τραπεζικών στοιχείων – το μόνο που χρειάζεται είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση του παραλήπτη. Σε περίπτωση που ο παραλήπτης δεν διαθέτει ήδη λογαριασμό PayPal, μπορεί εύκολα και ανέξοδα να ανοίξει έναν. Μόλις εκτελεστεί η πληρωμή, ο παραλήπτης λαμβάνει αντίστοιχη ειδοποίηση, και το χρηματικό ποσό θα προστεθεί αυτομάτως στον δικό του λογαριασμό PayPal, με δυνατότητα άμεσης πρόσβασης. Επιπλέον, για όσους χρήστες προτιμούν να διαχειρίζονται τον λογαριασμό τους εν κινήσει, η βελτιωμένη mobile εφαρμογή PayPal προσφέρει μεγαλύτερο έλεγχο, κάνοντας ακόμα ευκολότερη την παρακολούθηση του υπολοίπου του λογαριασμού PayPal, τη λήψη ειδοποιήσεων και την αποστολή χρημάτων στις επαφές που χρησιμοποιούν συχνότερα.

 

Η ανάπτυξη και εξέλιξη της PayPal στον κλάδο των πληρωμών

 

Η εν λόγω λύση ακολουθεί πιστά το χαρτοφυλάκιο της PayPal για τις διαπροσωπικές πληρωμές, επιδιώκοντας την διαρκή παροχή πρακτικών λύσεων για τις καθημερινές δραστηριότητες των χρηστών. Από την ίδρυσή της το 1999 ως μία εταιρεία αφιερωμένη στις διαπροσωπικές πληρωμές μέσω συσκευών PDA (προσωπικοί ψηφιακοί οδηγοί), η PayPal εξακολουθεί να είναι πρωτοπόρα στην υιοθέτηση των πιο καινούργιων τάσεων του κλάδου και έχει εξελιχθεί στον τομέα της σε βαθμό που πλέον προσφέρει μια ευρεία γκάμα μεθόδων πληρωμής, τόσο για τις επιχειρήσεις κάθε μεγέθους, όσο και για τους καταναλωτές. Σε γενικές γραμμές, η PayPal παραμένει προσηλωμένη στον στόχο της για τον εκδημοκρατισμό του χρήματος και για την παροχή της δυνατότητας σε όλο και περισσότερους ανθρώπους να έχουν στη διάθεσή τους καλύτερες επιλογές διαχείρισης των χρημάτων τους, σύμφωνα με τις δικές τους ανάγκες.

Μεθοδολογία

 

Η έρευνα διεξήχθη από την Censuswide, η οποία για λογαριασμό της PayPal πήρε συνέντευξη από ένα δείγμα 10.112 ενηλίκων (ηλικίας 18 ετών και άνω) σε 10 διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες (Βέλγιο, Ελλάδα, Ιταλία, Νορβηγία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Σουηδία, Τσεχική Δημοκρατία και Φινλανδία). Οι εν λόγω συνεντεύξεις έλαβαν χώρα online το διάστημα 27 Νοεμβρίου-14 Δεκεμβρίου 2018.

 

*Για τους Έλληνες κατόχους λογαριασμού PayPal, η μεταφορά χρημάτων σε ευρώ εντός της Ελλάδας και του ΕΟΧ είναι δωρεάν – εφόσον δεν απαιτείται μετατροπή νομίσματος.

 

1)Η έρευνα διεξήχθη από την Censuswide για λογαριασμό της PayPal, προκειμένου να αναλυθούν οι συνήθεις πρακτικές στη διαδικασία δανεισμού χρημάτων μεταξύ φιλικών και συγγενικών προσώπων σε 10 αγορές.

 

2)Για τους Έλληνες κατόχους λογαριασμού PayPal, η μεταφορά χρημάτων σε ευρώ εντός της Ελλάδας και του ΕΟΧ είναι δωρεάν – εφόσον δεν απαιτείται μετατροπή νομίσματος.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=475395

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πληρώσει ο παραλήπτης για να μεταφέρει τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό του ?
Απο μεριά της PayPal τίποτα.από την ελληνική τράπεζα 3-4 ευρώ για το εισερχόμενο έμβασμα.εκτός αν τα τραβήξεις σε κάποιο λογαριασμό του εξωτερικού όπως N26,Revolut κ.α. η ανοίξεις λογαριασμό στο Viva Wallet που δεν χρεώνει έξοδα εισερχομένων εμβασματων.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...