Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξανα στείλε τους

 

Εφοσον εχεις αποδείξεις, θα δικαιωθεις.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Τους ξανάστειλα πριν λίγο και τόνισα για άλλη μια φορά ότι δεν παρέλαβα, ότι τους έχω στείλει τα αποδεικτικά αναλυτικά και τους είπα ότι είναι προφανές πως δεν τα έλαβαν υπόψη. Επίσης τους ζήτησα να μου απαντήσουν με βάση ποια στοιχεία φαίνεται ότι παρέλαβα και αποφάσισαν εναντίον μου.

 

Το γεγονός πάντως ότι δεν έλαβαν τίποτα από αυτά υπόψη με έχει απογοητεύσει και με κάνει να αμφιβάλλω για το αν θα τα κοιτάξουν όντως τώρα. Δεν ξέρω, δεν περιμενα ποτέ τέτοια εξέλιξη για μια τόσο απλή υπόθεση. Μέχρι που σκέφτηκα να τα παρατήσω και να πω του πωλητή να μου δώσει το 50% αποζημιωση και να τελειώνουμε (κι ας χάσω τα μισά) αλλά τώρα δεν ξέρω κατά πόσο θα δεχτεί κάτι τέτοιο. Και το παρανοϊκό είναι ότι οι διάλογοι με τον πωλητή έγιναν μέσα στο paypal. Όχι μόνο δεν πρέπει δηλαδή να κοίταξαν τα αποδεικτικά στοιχεία που ανέβασα αλλά ούτε καν δεν θα διάβασαν τον διάλογο με τον πωλητή εντός του paypal. Είναι να τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω βγάλει άκρη μόνο τηλεφωνικά. Για δοκίμασε το.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω βγάλει άκρη μόνο τηλεφωνικά. Για δοκίμασε το.

 

OK, θα περιμένω να δω τι θα απαντήσουν και αν πάλι γίνει reject θα τους καλέσω τηλεφωνικά. Στο τηλ μιλάμε αγγλικά ή υπάρχει και κανένα ελληνικό department?

Link to comment
Share on other sites

OK, θα περιμένω να δω τι θα απαντήσουν και αν πάλι γίνει reject θα τους καλέσω τηλεφωνικά. Στο τηλ μιλάμε αγγλικά ή υπάρχει και κανένα ελληνικό department?

Αγγλικά μόνο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω πετύχει πολύ μεγάλη αδυναμία κατανόησης από την υποστήριξη του paypal. Είτε δεν μιλάνε καλά Αγγλικά, είτε ξεπετάνε τις υποθέσεις χωρίς να ασχοληθούν. Την τελευταία φορά πέρασαν μήνες και πολλοί διαφορετικοί υπάλληλοι μέχρι να κάνω δουλειά, και ήταν για ασήμαντο θέμα, που δεν είχε να κάνει με χρήματα...
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν αυτό:

 

If you have new information, and would like to appeal the outcome of a claim, you can do so within 10 days of case closure by following these steps:

 

1. Log in to your PayPal account at http://www.paypal.com

2. Click ‘Resolution Centre’ near the top of the page.

3. Select 'Closed cases' in the drop down menu and find the claim you wish to view.

4. Click ‘View’ in the action column.

5. Click 'Submit information for appeal' and follow the online instructions.

 

Έφτασα μέχρι το βήμα 4 αλλά το 5 δεν το βρίσκω πουθενά. Μπορεί να βοηθησει κανείς?

 

Δυστυχώς έχω πετύχει πολύ μεγάλη αδυναμία κατανόησης από την υποστήριξη του paypal. Είτε δεν μιλάνε καλά Αγγλικά, είτε ξεπετάνε τις υποθέσεις χωρίς να ασχοληθούν.
Αυτό ακριβώς. την τελευταία φορά που μίλησα με paypal πριν κάνα χρόνο ο υπάλληλος μου μιλούσε με σπαστά "αγγλικά" και δυσκολεύτηκα να συνεννοηθώ. Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

:worry: - παιδια μονο εγω τρωω πορτα αποψε στο paypal? δεν μπορω να στειλω λεφτα ουτε και να πληρωσω φυσικα στο ebay μεσω αυτου

εχει αποψε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - παιδια μονο εγω τρωω πορτα αποψε στο paypal? δεν μπορω να στειλω λεφτα ουτε και να πληρωσω φυσικα στο ebay μεσω αυτου

εχει αποψε κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

Μήπως ο πωλητής που πας να αγοράσεις είναι flagαρισμένος από τα cc;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

:worry: - φιλε μου Ελληνας στην γερμανια ειναι με ebay μαγαζι, το paypal mail του ισχυει γιατι τον ρωτησα

 

image.jpg

 

λεφτα στον λογαριασμο της τραπεζς εχω,η καρτα δουλευει πληρωσα το απογευμα με αυτην,εδω και 2 ωρες μου βγαζει το ανωτερω μηνυμα μολις παω να πληρωσω με paypal (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν αυτό:

 

If you have new information, and would like to appeal the outcome of a claim, you can do so within 10 days of case closure by following these steps:

 

1. Log in to your PayPal account at http://www.paypal.com

2. Click ‘Resolution Centre’ near the top of the page.

3. Select 'Closed cases' in the drop down menu and find the claim you wish to view.

4. Click ‘View’ in the action column.

5. Click 'Submit information for appeal' and follow the online instructions.

 

Έφτασα μέχρι το βήμα 4 αλλά το 5 δεν το βρίσκω πουθενά. Μπορεί να βοηθησει κανείς?

 

Αυτό ακριβώς. την τελευταία φορά που μίλησα με paypal πριν κάνα χρόνο ο υπάλληλος μου μιλούσε με σπαστά "αγγλικά" και δυσκολεύτηκα να συνεννοηθώ.

Στο PayPal έχεις πιστωτική? Αν είναι visa προστατευεσαι και από κει.

 

https://www.visa.co.uk/pay-with-visa/protection-benefits.html

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal έχεις πιστωτική? Αν είναι visa προστατευεσαι και από κει.

 

https://www.visa.co.uk/pay-with-visa/protection-benefits.html

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Είναι Mastercard (Revolut) και όπως βλέπω εδώ: https://www.mastercard.us/en-us/consumers/offers-promotions/card-benefits.html

η προστασία ισχύει για 90 ημέρες από την ημέρα πληρωμής άρα δεν με καλύπτει πλέον καθώς έχει περάσει περισσότερος καιρός.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να κάνεις και μια προσπάθεια με τη Revolut!

Πριν από ένα χρόνο, κάποιος, με κάποιο τρόπο χάκαρε τον λογαριασμό μου στο PayPal και έκανε αγορές γύρω στα 150€.

Ότι προσπάθεια και να έκανα μέσα από την PayPal (οι τηλεφωνικές συνομιλίες και μόνο, μου στοίχισαν 50€) απέτυχε παρόλο που είχα αποδεικτικά με όνομα και διεύθυνση από Γεωργία του τύπου.

Αντίθετα μόλις έστειλα μήνυμα στη Revolut, ανταποκρίθηκαν άμεσα και μέσα σε 2 - 3 μέρες μου επέστρεψαν όλο το ποσό.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να κάνεις και μια προσπάθεια με τη Revolut!

Πριν από ένα χρόνο, κάποιος, με κάποιο τρόπο χάκαρε τον λογαριασμό μου στο PayPal και έκανε αγορές γύρω στα 150€.

Ότι προσπάθεια και να έκανα μέσα από την PayPal (οι τηλεφωνικές συνομιλίες και μόνο, μου στοίχισαν 50€) απέτυχε παρόλο που είχα αποδεικτικά με όνομα και διεύθυνση από Γεωργία του τύπου.

Αντίθετα μόλις έστειλα μήνυμα στη Revolut, ανταποκρίθηκαν άμεσα και μέσα σε 2 - 3 μέρες μου επέστρεψαν όλο το ποσό.

Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

Χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά!

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Αν δεν βρω άκρη τηλεφωνικά με το paypal θα δοκιμάσω να απευθυνθώ και στη revolut.

Link to comment
Share on other sites

:confused: - εχει κανει κανεας φιλος πληρωμη σε ebay με paypal αυτες τις 2 τελευταιες μερες και του τις περασε?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:confused: - εχει κανει κανεας φιλος πληρωμη σε ebay με paypal αυτες τις 2 τελευταιες μερες και του τις περασε?
Ναι προχθές
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

:mad: - πηρα τηλεφωνο γιατι μου ειπαν πως συχνα γινεται μπλοκαρισμα της καρτας για μικροαγορες απο εξωτερικο για προληπτικους λογους και παιρνεις και στην ξεμπλοκαρουν

επισης φιλος εδω στην Ελλαδα λεει πως το paypal εχει προβλημα και δεν μπορουν να τον πληρωσουν οι πελατες του απο το εξωτερικο αλλα δυστυχως δεν ισχυει τιποτα απο τα 2 αυτο στην περιπτωση μου

το καταστημα στην γερμανια το εχουν περασμενο στην κατηγορια "ειδη δωρων" και το πιανουν τα Capital Control τα δικα μας αρα "δεν" με τιποτα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:mad: - πηρα τηλεφωνο γιατι μου ειπαν πως συχνα γινεται μπλοκαρισμα της καρτας για μικροαγορες απο εξωτερικο για προληπτικους λογους και παιρνεις και στην ξεμπλοκαρουν

επισης φιλος εδω στην Ελλαδα λεει πως το paypal εχει προβλημα και δεν μπορουν να τον πληρωσουν οι πελατες του απο το εξωτερικο αλλα δυστυχως δεν ισχυει τιποτα απο τα 2 αυτο στην περιπτωση μου

το καταστημα στην γερμανια το εχουν περασμενο στην κατηγορια "ειδη δωρων" και το πιανουν τα Capital Control τα δικα μας αρα "δεν" με τιποτα (!)

Ακριβώς αυτό που σου είπα από την πρώτη στιγμή.

Ο μοναδικός τρόπος αν δεν έχεις άλλη κάρτα εξωτερικού, να βρεις κάποιον φίλο σου να σου στείλει balance και να κάνεις από εκεί την πληρωμή.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

:) - ναι φιλε μου ειχες δικιο,δοκιμασα παλι αποψε στο ebay σε κινα και περασε κανονικα η πληρωμη μεσω paypal αρα εφταιγε αυτο που ειχες πει εσυ, το εγραψα του συμπατριωτη στην γερμανια για το block που εχει απο Ελλαδα μεσω CC και κατεβασε ουκ ολιγα %#*$~?@&

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια!

μπορω να συνδεσω στον λογαριασμο μου στο paypal καρτα εθνικης της συζυγου?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε κάρτα. Σε όποιον και αν ανήκει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια debit mastercard της εθνικής και όταν πάω να την συνδέσω με το PayPal μου βγάζει το εξής μήνυμα (Δεν μπορούμε να ολοκληρώσουμε αυτήν τη συναλλαγή αυτήν τη στιγμή) μίλησα με την υποστήριξη του PayPal και μου είπαν να τους πάρω τηλ για να επιβεβαιώσουν την κάρτα μου εγώ δεν ξέρω όμως αγγλικά και έτσι δεν μπορώ να πάρω τηλ, τη μπορώ να κάνω για προσθέσω την κάρτα μου? Ο λογαριασμός τραπέζης έχει προστέθει κανονικά. Όποιος γνωρίζει τι μπορώ να κάνω ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...