Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρόλα αυτά δεν χάνει κάτι να προσπαθπήσει.

 

Εξήγησα ότι χάνει. Και χρόνο και χρήμα. Δεν είναι δωρεάν σε πολλές περιπτώσεις οι καταχωρήσεις στο ebay. Αν ορίσεις μάλιστα auction και βάλεις και reserved price (τιμή πάνω από την οποία επιθυμείς να κατακυρωθεί το προϊόν) έχει ούτως ή άλλως αν θυμάμαι καλά προμήθεια πουληθεί-δεν πουληθεί. Η οποία αν είναι και ποσοστιαία επί της τιμής πώλησης μπορεί να γίνει ασύμφορα υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Πλεων λογω των cc περνανε ολες οι καρτες;

Σκεφτομαι να βαλω την καρτα ανεπαφων συναλλαγων οπου την

εχω για αναληψη χρηματων απο ΑΤΜ της εθνικης Τράπεζας.

Να υποθεσω επισης οτι εφοσον κανω add αυτην καρτα στο paypal δεν

Χρειαζετε να βαλλω εκει και το iban οπως ανεφερα παραπανω σωστα;

 

Ναι μπορεις να την περασεις κανονικα.Το iban χρειαζεται στο paypal σε περιπτωση που θελεις να κανεις αναληψη απο το paypal η να κανεις top-up μεσω εμβασματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η πιστωτική είναι amex ή diners; Αν θυμάμαι καλά η επιλογή αυτή δίνεται μόνο σε κάρτες visa και mastercard.

 

 

 

Ναι ειναι Amex.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως μπορώ να ζητήσω τα έξοδα επιστροφής (επιστροφή δέματος με ΕΛΤΑ) από αγορά που έκανα με ebay-paypal??

Το ίδιο το paypal μου είπε να το επιστρέψω και για να πάρω πίσω το συνολικό ποσό αγοράς του αντικειμένου!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως μπορώ να ζητήσω τα έξοδα επιστροφής (επιστροφή δέματος με ΕΛΤΑ) από αγορά που έκανα με ebay-paypal??

Το ίδιο το paypal μου είπε να το επιστρέψω και για να πάρω πίσω το συνολικό ποσό αγοράς του αντικειμένου!

Ευχαριστώ!

Τι σου έγραψε ακριβώς το Paypal;

Μπορείς να το κάνεις εδώ επικόλληση το κείμενο ;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει πως μπορώ να ζητήσω τα έξοδα επιστροφής (επιστροφή δέματος με ΕΛΤΑ) από αγορά που έκανα με ebay-paypal??

Το ίδιο το paypal μου είπε να το επιστρέψω και για να πάρω πίσω το συνολικό ποσό αγοράς του αντικειμένου!

Ευχαριστώ!

Μέσω αυτής της υπηρεσίας https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

 

Βγάζεις φώτο το φάκελο αφου έχει κολλήσει ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ όλα τα απαραίτητα αυτοκόλλητα ώστε να φαίνεται παραλήπτης και το tracking number, βγάζεις φώτο την απόδειξη των ελτα και τα επισυνάπτεις στο αντίστοιχο πεδίο όταν συμπληρώσεις τη φόρμα από το λινκ πιο πάνω. Σε λίγες ημέρες θα δεις το refund των μεταφορικών στο PayPal.

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι Amex.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Οπότε δεν φταίει η κάρτα αλλά η συνεργασία PayPal - AMEX.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά δεν έχω χρόνο να ψάχνω αν θέλει κάποιος και είναι σίγουρος να απάντηση,σε περίπτωση που εχω αφαιρέσει την προπληρωμένη κάρτα απο το PayPal για να προσθέσω άλλης τράπεζας και περιμένω επιστροφή χρημάτων για αγορά που έγινε με την παλιά κάρτα γιατί δεν παρέλαβα ποτέ τα χρήματα αυτά που θα πάνε;;;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά δεν έχω χρόνο να ψάχνω αν θέλει κάποιος και είναι σίγουρος να απάντηση,σε περίπτωση που εχω αφαιρέσει την προπληρωμένη κάρτα απο το PayPal για να προσθέσω άλλης τράπεζας και περιμένω επιστροφή χρημάτων για αγορά που έγινε με την παλιά κάρτα γιατί δεν παρέλαβα ποτέ τα χρήματα αυτά που θα πάνε;;;

Νομίζω ότι τα λεφτά επιστρέφονται στο balance του paypal και όχι στην κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά δεν έχω χρόνο να ψάχνω αν θέλει κάποιος και είναι σίγουρος να απάντηση,σε περίπτωση που εχω αφαιρέσει την προπληρωμένη κάρτα απο το PayPal για να προσθέσω άλλης τράπεζας και περιμένω επιστροφή χρημάτων για αγορά που έγινε με την παλιά κάρτα γιατί δεν παρέλαβα ποτέ τα χρήματα αυτά που θα πάνε;;;

 

Σε εμένα είχε τυχει το ίδια αλλά με κάρτα revolut και τα λεφτά πιστώθηκαν στη νέα κάρτα.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά δεν έχω χρόνο να ψάχνω αν θέλει κάποιος και είναι σίγουρος να απάντηση,σε περίπτωση που εχω αφαιρέσει την προπληρωμένη κάρτα απο το PayPal για να προσθέσω άλλης τράπεζας και περιμένω επιστροφή χρημάτων για αγορά που έγινε με την παλιά κάρτα γιατί δεν παρέλαβα ποτέ τα χρήματα αυτά που θα πάνε;;;

 

Τα χρήματα αυτά θα πάνε στην παλιά σου κάρτα από την οποία και έφυγαν.

Η πρακτική αυτή έχει το νόημα να απαλλαγεί το paypal από την προμήθεια που πλήρωσε στην παλιά σου πιστωτική. Άρα μόνο εκεί μπορούν να επιστρέψουν. Πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα αυτά θα πάνε στην παλιά σου κάρτα από την οποία και έφυγαν.

Η πρακτική αυτή έχει το νόημα να απαλλαγεί το paypal από την προμήθεια που πλήρωσε στην παλιά σου πιστωτική. Άρα μόνο εκεί μπορούν να επιστρέψουν. Πουθενά αλλού.

 

Ναι αλλά τώρα δεν την έχω πλέον συνδεδεμένη στο paypal άρα δεν θα μπορέσουν να μου τα επιστρέψουν άρα τα έχασα τα λεφτά;;

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογισμός σου είναι λάθος

Τα χρήματα θα επιστραφούν στην πιστωτική σου ή προπληρωμένη κάρτα

Δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη

Η σύνδεση χρειάζεται για την χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία με Paypal στο Geekbuying και έχει σταλεί με Bpost και έχει φτάσει Ελλάδα εδω και 60 μέρες.

 

Το θεωρώ χαμένο και ζήτησα από το Geekbuying τα χρήματα πίσω. Αυτοί μου απάντησαν το εξής:

 

contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office).

 

Αυτο που ζητανε δεν μπορει να γινει διότι τα ΕΛΤΑ δεν παρακολουθούν το tracking της Bpost.

 

Ερώτηση: Αν κανω dispute στο Paypal πως θα αποδειξω οτι δεν εχω παραλαβει ή το βαρος της απόδειξης πεφτει στο αποστολέα δηλαδη το Geekbuying ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία με Paypal στο Geekbuying και έχει σταλεί με Bpost και έχει φτάσει Ελλάδα εδω και 60 μέρες.

 

Το θεωρώ χαμένο και ζήτησα από το Geekbuying τα χρήματα πίσω. Αυτοί μου απάντησαν το εξής:

 

contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package.

(please get it with the stamp of the post office).

 

Αυτο που ζητανε δεν μπορει να γινει διότι τα ΕΛΤΑ δεν παρακολουθούν το tracking της Bpost.

 

Ερώτηση: Αν κανω dispute στο Paypal πως θα αποδειξω οτι δεν εχω παραλαβει ή το βαρος της απόδειξης πεφτει στο αποστολέα δηλαδη το Geekbuying ?

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχεις με το Geekbuying.

Γιατί δεν κυνηγάς τα ΕΛΤΑ; Γιατί να σε αποζημιώσουν οι άλλοι για κάτι που φαίνεται ότι έστειλαν;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογισμός σου είναι λάθος

Τα χρήματα θα επιστραφούν στην πιστωτική σου ή προπληρωμένη κάρτα

Δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένη

Η σύνδεση χρειάζεται για την χρέωση.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχεις με το Geekbuying.

Γιατί δεν κυνηγάς τα ΕΛΤΑ; Γιατί να σε αποζημιώσουν οι άλλοι για κάτι που φαίνεται ότι έστειλαν;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

H απαντηση σου βρισκεται εδώ φιλε μου:

http://www.geekbuying.com/help/customer_service/declaration_and_tracking

Οταν πουλας και οποιος αγοραζει αποδεχεται μια συμφωνια πωλητη και αγοραστή (terms and conditions). Αυτο που απαντάς μονο παραλογο είναι και στερειται λογικης και θα σου εξηγησω το γιατί. Διαβασε λοιπόν τι εχω και εχετε αποδεχτει οταν καποιος αγοραζει από το geekbuying:

 

Registered airmail is safe and guaranteed and there is a chance in a million that package will get lost. Please follow the steps when it happens:

1. Wait patiently under our service people’s instructions( as shipping time is affected by some factors like weather, transfer, custom clearance, or even some political reasons)

2. If there is no update on the tracking site for over than 3 weeks or even more, please contact our service people for help.

3. If over than a month there is no news for your package, please go to the post office directly to see the package has arrived there or not. If not, try to file a case there and then send us the case number or proof (with a stamp) for the lost.

4. We can only resend you or refund you after we get the official paper stamped by your local post about the lost.

 

Και συμπερασματικα η προταση σου στερειται λογικης για τον απλό λογο ότι, εάν τα ΕΛΤΑ με καποιο τρόπο μου πουν οτι εχασαν το πακετο μου γιατι πρεπει να πληρωσουν τα ΕΛΤΑ όταν η ρητη συμφωνια μου με το πωλητη είναι οτι αυτός θα με αποζημιώσει ? Δεν έκανα κάποια συμφωνία με τα ΕΛΤΑ ! με τον πωλητη έκανα.

Εάν μπορεις να απαντησεις πως θα χειριστω τα ΕΛΤΑ για να παραδεχτουν οτι εχασαν το πακετο μου (με το δεδομενο ότι η Bpost δεν φαινεται μεσα απο το tracking συστημα παρακολουθησης των ΕΛΤΑ) αυτό ακριβως ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βρω τον κωδικό που χρειάζεται για να γίνει επιβεβαίωση της κάρτας?

Διότι θέλω να προσθέσω την cosmote prepaid mastercard και ο μόνο από την εφαρμογή ibank pay μπορώ να δω τις κινήσεις της κάρτας και εκεί λέει σαν χρέωση PAYPAL, δεν λέει κάποιο κωδικό.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που να μπορώ να δω τον κωδικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βρω τον κωδικό που χρειάζεται για να γίνει επιβεβαίωση της κάρτας?

Διότι θέλω να προσθέσω την cosmote prepaid mastercard και ο μόνο από την εφαρμογή ibank pay μπορώ να δω τις κινήσεις της κάρτας και εκεί λέει σαν χρέωση PAYPAL, δεν λέει κάποιο κωδικό.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που να μπορώ να δω τον κωδικό αυτό?

 

ποτε εκανες το verify?

Link to comment
Share on other sites

ποτε εκανες το verify?

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω verify την κάρτα, διότι στις κινήσεις της κάρτας λέει μόνο PAYPAL χωρίς κάποιον κωδικό.

Δες αυτό που μου δείχνει εδω http://imgur.com/a/sCaEZ

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βρω τον κωδικό που χρειάζεται για να γίνει επιβεβαίωση της κάρτας?

Διότι θέλω να προσθέσω την cosmote prepaid mastercard και ο μόνο από την εφαρμογή ibank pay μπορώ να δω τις κινήσεις της κάρτας και εκεί λέει σαν χρέωση PAYPAL, δεν λέει κάποιο κωδικό.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που να μπορώ να δω τον κωδικό αυτό?

 

Καλησπερα αν καταλαβα καλα , θα σου περιγραψω πως γινεται με την prepeid της τραπεζας πειραιως ,και πιθανων να ειναι η ιδια διαδικασια .Παιρνεις τηλ την εξυπηρετηση πελατων και τους λες ολοκληρωσα την εγγραφη της καρτας στο paypal και θελω τον 4τραψιφιο κωδικο , σου τον στελνουν ειτε με sms ειτε με mail, τον βαζεις στο αντιστοιχο πεδιο και εισαι ετοιμος .

Και παλι με καθε επιφυλαξη.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab :respect

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν καταλαβα καλα , θα σου περιγραψω πως γινεται με την prepeid της τραπεζας πειραιως ,και πιθανων να ειναι η ιδια διαδικασια .Παιρνεις τηλ την εξυπηρετηση πελατων και τους λες ολοκληρωσα την εγγραφη της καρτας στο paypal και θελω τον 4τραψιφιο κωδικο , σου τον στελνουν ειτε με sms ειτε με mail, τον βαζεις στο αντιστοιχο πεδιο και εισαι ετοιμος .

Και παλι με καθε επιφυλαξη.

 

Με prepaid της Πειραιώς είχα μπει στο winbank και είδα τον κωδικό αλλά θα δοκιμάσω αύριο να πάρω τηλ στην εθνική τράπεζα να μου πουν αν γίνεται τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω verify την κάρτα, διότι στις κινήσεις της κάρτας λέει μόνο PAYPAL χωρίς κάποιον κωδικό.

Δες αυτό που μου δείχνει εδω http://imgur.com/a/sCaEZ

 

Εδω δεν φαινετε οτι χρεωθηκε το verify που ειναι 1.5 ευρω.Το 0.89 ειναι για να ελεχξει το paypal αν δουλευει η καρτα.Πρεπει να μπεις στον λογαριασμο σου να μπεις στο wallet μετα να επιλεξεις την καρτα και μετα να πατησεις να χρεωθει το 1.5 ευρω.Μετα απο 2-3 μερες θα εμφανιστει η κινηση στον λογαριασμο σου μαζι με τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν φαινετε οτι χρεωθηκε το verify που ειναι 1.5 ευρω.Το 0.89 ειναι για να ελεχξει το paypal αν δουλευει η καρτα.Πρεπει να μπεις στον λογαριασμο σου να μπεις στο wallet μετα να επιλεξεις την καρτα και μετα να πατησεις να χρεωθει το 1.5 ευρω.Μετα απο 2-3 μερες θα εμφανιστει η κινηση στον λογαριασμο σου μαζι με τον κωδικο.

 

Ααα οκ. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να στείλω 10 ευρω από έναν παυπαλ(όχι από balance) σε αλλον(σε balance)

Βγάζει fee 0.69€

Δε μπορώ να τα γλυτώσω?

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...