Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αυτο χρησιμοποιούμε λογαριασμό με δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα

Α) Πειραιώς Direct

Β) Attica Bank

 

Τίποτα από τα δύο ασφαλώς! Χρησιμοποιούμε κάποια από τις ξένες υπηρεσίες που παρέχουν ΙΒΑΝ και τελειώνει το ζήτημα εκεί. Χωρίς προμήθειες και όλες τις υπόλοιπες αναπηρίες των γελοίων Ελληνικών τραπεζών... Πρέπει να είναι πλέον -επιεικώς" κορόϊδο κάποιος για να κάθεται να παιδεύεται με το πως θα τραβήξει λεφτά από το Paypal σε Ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό...

Link to comment
Share on other sites

Ένα από αυτά τα δύο προφανώς.

πρώτον διότι μόνο σε euro-τράπεζα κατεβάζει το Paypal . ( Countries accepted You can add a bank account from any of these SEPA countries:

Austria

Belgium

Cyprus

Estonia

Finland

France

Germany

Greece

Ireland

Italy

Latvia

Luxembourg

Malta

Netherlands

Portugal

Spain

Slovakia

Slovenia

San Marino)

Πρότεινε μου μια υπηρεσια σε αυτές τις χώρες, γιατί η Revolut δίνει IBAN στο Ηνωμένο Βασίλειο

δεύτερον ) Απαιτεί ο λογαριασμός να είναι στο όνομα μου

τρίτον) Δεν δέχεται αιτιολογία .

Οπότε αυτό που προτείνεις απλά δεν το έχεις κάνει ούτε εσύ.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ένα από αυτά τα δύο προφανώς.

πρώτον διότι μόνο σε euro-τράπεζα κατεβάζει το Paypal . ( Countries accepted You can add a bank account from any of these SEPA countries:

Austria

Belgium

Cyprus

Estonia

Finland

France

Germany

Greece

Ireland

Italy

Latvia

Luxembourg

Malta

Netherlands

Portugal

Spain

Slovakia

Slovenia

San Marino)

Πρότεινε μου μια υπηρεσια σε αυτές τις χώρες, γιατί η Revolut δίνει IBAN στο Ηνωμένο Βασίλειο

δεύτερον ) Απαιτεί ο λογαριασμός να είναι στο όνομα μου

τρίτον) Δεν δέχεται αιτιολογία .

Οπότε αυτό που προτείνεις απλά δεν το έχεις κάνει ούτε εσύ.

 

Λογαριασμό στην number26 (Για τους παλιούς) Που σε έδινε και IBAN γερμανικό στο όνομα σου.Μετα εχουμε την LeuPay που σε δινει IBAN στο ονομα σου νομιζω σε τραπεζα της Μαλτας.

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμό στην number26 (Για τους παλιούς) Που σε έδινε και IBAN γερμανικό στο όνομα σου.Μετα εχουμε την LeuPay που σε δινει IBAN στο ονομα σου νομιζω σε τραπεζα της Μαλτας.

 

Βάλε και την MoneySafe, την οποία έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην MoneySafe ούτε στην Leupay μπορείτε να κατεβάσετε χρήματα από το PayPal

Παρακαλώ ας εκφραστούν αυτοί που ξέρουν και όχι αυτοί που νομίζουν

Μόνο η N26 που την έχω αλλά όπως γράφτηκε ισχύει για τους παλιούς

Μέχρι να δεχτεί νέους πελάτες η N26 δωρεάν εισερχόμενα από το PayPal μόνο στις τράπεζες που ανέφερα και σε όποια τυχόν διεθνή δέχεται δωρεάν εμβάσματα

Πχ Ελληνική στην Κύπρο ή Πειραιώς στην Κύπρο :

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην MoneySafe ούτε στην Leupay μπορείτε να κατεβάσετε χρήματα από το PayPal

Παρακαλώ ας εκφραστούν αυτοί που ξέρουν και όχι αυτοί που νομίζουν

Μόνο η N26 που την έχω αλλά όπως γράφτηκε ισχύει για τους παλιούς

Μέχρι να δεχτεί νέους πελάτες η N26 δωρεάν εισερχόμενα από το PayPal μόνο στις τράπεζες που ανέφερα και σε όποια τυχόν διεθνή δέχεται δωρεάν εμβάσματα

Πχ Ελληνική στην Κύπρο ή Πειραιώς στην Κύπρο :

 

Αν και είναι προσβλητικό και ξερολίστικο το "Οπότε αυτό που προτείνεις απλά δεν το έχεις κάνει ούτε εσύ.", θα κάνω τον κόπο να σου απαντήσω. Ν26 και Leupay. Δεν με ενδιαφέρει τι λέει το Paypal αν και η Satabank της Leupay είναι Μαλτέζικη τράπεζα και όχι Βουλγάρικη όπως νομίζεις. Κανονικότατα κατεβάζω στη Leupay κάθε 2-3 μέρες περίπου (από Pockee), από refunds και μεγαλύτερα ποσά ακόμα από κάποιες πωλήσεις που κάνω. Και στη Ν26 επίσης έχω αναλάβει χρήματα απολύτως απροβλημάτιστα. Η δε Ν26 έχει ανοίξει κανονικά τις εγγραφές νέων πελατών από Ελλάδα εδώ και 1,5-2 μήνες. Σε ενημέρωσα, μπορείς να δοκιμάσεις, ή μπορείς φυσικά να συνεχίσεις ό,τι έκανες με τις Ελληνικές. Οι προσβολές και τα υπονοούμενα καλό είναι να λείπουν όμως.

 

leupay.jpg

paypal.jpg

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν να μου δείξεις το καταθέτηριο στην Ν26 γιατι και εγώ έγραψα ότι στην Ν26 γίνεται

Εξάλλου από το πρώτο μου μήνυμα έγραψα "πρώτον διότι μόνο σε euro-τράπεζα κατεβάζει το Paypal" και ως γνωστόν η N26 είναι ευρω-τράπεζα (τράπεζα χώρας του Ευρώ )

Η λέξη Βουλγάρικη βγήκε από το δικό σου στόμα εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο

Καταθετηριο στην Leupay από PayPal έχεις να μου δείξεις ;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν να μου δείξεις το καταθέτηριο στην Ν26 γιατι και εγώ έγραψα ότι στην Ν26 γίνεται

Η λέξη Βουλγάρικη βγήκε από το δικό σου στόμα εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο

Καταθετηριο στην Leupay από PayPal έχεις να μου δείξεις ;

 

Αν και συνεχίζεις να γίνεσαι προπέτης, θα σου απαντήσω για μια ακόμα τελευταία φορά: Το ότι το πάνω screenshot είναι από την ίδια τη mobile εφαρμογή της Leupay το βλέπεις; Το Satabank και το ΜΤ... (Malta) στο reference τα βλέπεις; Η τράπεζα της Leupay είναι αυτή καθώς δεν υφίσταται ειδική "τράπεζα Leupay". Η Leupay είναι Βουλγάρικη υπηρεσία που παρέχεται μέσω της Satabank η οποία έχει έδρα τη Μάλτα. Καμία σχέση με Ν26 συνεπώς τα ss που ανέβασα. Και μάλλον δεν έχεις στείλει ποτέ λεφτά στη Ν26 ώστε να γνωρίζεις τι ΙΒΑΝ έχει αυτή...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Ο.κ το είδα στην δευτερη φωτογραφία και ζητάω συγνώμη.

Σε παρακαλώ επίσης πριν με κατηγορήσεις για προσβλητικές εκφράσεις ,να αφαιρέσεις εκείνο το " επιεικώς κορόιδο" που ανέφερες για όποιον παιδεύεται με Ελληνικές τράπεζες... κοντολογίς με Εμένα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα ότι το paypal με δικαίωσε σε μία διαμάχη με το fastcardtech και με ενημέρωσε ότι μου πιστώνει 360 δολάρια.Το πρόβλημα είναι ότι τα 360 περίπου δολλάρια αφορούσαν το σύνολο της παραγγελίας που είχε 2 κινητα.Το ξεκαθάρισα ότι το ένα ήταν άριστο και το άλλο μεταχειρισμενο.Επθσης ότι κάνω προσβολή της συναλλαγής μόνο για το ένα που αφορά πόσο 160 δολλαρίων.Το δέμα είναι Κίνα αλλά δεν το έχει παραλάβει ακόμα το καταστημα.Συνηθη κόλπα αλλά τώρα την πατανε διότι το δέμα περιέχει μόνο το ένα αφού το άλλο το κράτησα.

Δεν θέλω να κλέψω πως να το χειριστώ?Να αφήσω να παραλάβει το κατάστημα και να διαμαρτυρηθεί στο paypal ,αφού μάλλον θα το κάνει?Δεν μπορώ να βρω κάποιον για επικοινωνία λόγο των εορτών τους αν και προσπάθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση .

Πριν το νεο skin του paypal ειχα ρυθμισει να μην κανει καμμια αλλαγη ισοτιμιας και να χρεωνει στην καρτα οτι νομισμα ειναι στην αγορα .

Τωρα που εκανα μια αγορα ειδα οτι αυτο δεν ισχυει πλεον και ψαχνω να κανω παλι αυτη την ρυθμιση αλλα δεν την βρισκω πουθενα .

Τωρα πχ εκανα μια αγορα σε $ και αυτο το μετετρεψε σε £ δεν χρεωσε απευθειας $ στην Revolut μου .

Εαν μπορει καποιος να βοηθήσει ?

====

 

Ακυρο βρηκα εναν οδηγο

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα ότι το paypal με δικαίωσε σε μία διαμάχη με το fastcardtech και με ενημέρωσε ότι μου πιστώνει 360 δολάρια.Το πρόβλημα είναι ότι τα 360 περίπου δολλάρια αφορούσαν το σύνολο της παραγγελίας που είχε 2 κινητα.Το ξεκαθάρισα ότι το ένα ήταν άριστο και το άλλο μεταχειρισμενο.Επθσης ότι κάνω προσβολή της συναλλαγής μόνο για το ένα που αφορά πόσο 160 δολλαρίων.Το δέμα είναι Κίνα αλλά δεν το έχει παραλάβει ακόμα το καταστημα.Συνηθη κόλπα αλλά τώρα την πατανε διότι το δέμα περιέχει μόνο το ένα αφού το άλλο το κράτησα.

Δεν θέλω να κλέψω πως να το χειριστώ?Να αφήσω να παραλάβει το κατάστημα και να διαμαρτυρηθεί στο paypal ,αφού μάλλον θα το κάνει?Δεν μπορώ να βρω κάποιον για επικοινωνία λόγο των εορτών τους αν και προσπάθησα.

Σε μια περίπου τέτοια κατάσταση, (παρέλαβα δέμα αφού μου είχαν επιστρέψει τα χρήματα), η πρόταση τους ήταν να κάνω ξανά παραγγελία αλλά στις λεπτομέριες να αναφέρω ότι δεν θέλω να μου στείλουν κάτι και ότι αφορά παλιότερη παραγγελία.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδέσω την revolut στο PayPal και μου βγάζει συνέχεια not accept. Ξέρει κανένας γιατί?

 

Έχεις μέσα στη revolut χρήματα?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

80 λεπτά έχω μέσα. Πόσα πρέπει να έχω?

 

Aπ'οτι θυμάμαι 1,5€ σου κραταει για να σου δωσει τετραψήφιο τα οποία σου επιστρέφει μετα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

80 λεπτά έχω μέσα. Πόσα πρέπει να έχω?

 

1 ευρω για να δει αν λειτουργει η καρτα και 1.5 ευρω για την επιβεβαίωση με τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περίπου τέτοια κατάσταση, (παρέλαβα δέμα αφού μου είχαν επιστρέψει τα χρήματα), η πρόταση τους ήταν να κάνω ξανά παραγγελία αλλά στις λεπτομέριες να αναφέρω ότι δεν θέλω να μου στείλουν κάτι και ότι αφορά παλιότερη παραγγελία.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ωραια αλλα λογο της πρωτοχρονιάς δεν υπαρχει ψυχη και εναν που βρηκα με αγανάκτησε στην κυριολεξία με τα αγγλικα του.

Θα αφησω τα λεφτα στην καρτα και θα περιμενω το τελος των γιορτών τους. Ετσι και αλλιως το PayPal την εκλεισε την υποθεση υπερ μου .Ας ενδιαφερθούν και αυτοι λιγο.

Edited by efmakis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εκανα μια παραγγελια απο ελληνικο ονλινε καταστημα ρουχων και πληρωσα μεσω PayPal με καρτα MasterCard εθνικης αλλα με ενημερωσανε οτι δεν ειχανε αυτο που ζητουσα και τους ειπα να μου επιστρεψουνε τα χρηματα.Στο PayPal ηρθε ενημερωση οτι εγινε partial refund περιπου κανα 1,80 ευρω λιγοτερα απο οσα ειχα πληρωσει.Απο το καταστημα μου ειπανε οτι μαλλον κρατηθηκαν για διατραπεζικες συναλλαγες.Εχω την εξης απορια οταν γινεται refund στο PayPal το ποσο δεν μπαινει ατοφιο δηλαδη δεν θα επρεπε να λεει στο PayPal οτι μου επιστραφηκε ολο το ποσο ασχετως τι θα εκανε η τραπεζα μετα;;;.Τωρα θα μου πειτε τι το κανεις θεμα για 1,80 αλλα απλα για το ****το μην μας πιανουν και κοροιδα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού είδες στο paypal λιγότερα από όσα πλήρωσες, η διαφορά οφείλεται στο κατάστημα.

Να τα διεκδικήσεις από εκεί και να μην σου λένε αρλούμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδες στο paypal λιγότερα από όσα πλήρωσες, η διαφορά οφείλεται στο κατάστημα.

Να τα διεκδικήσεις από εκεί και να μην σου λένε αρλούμπες.

 

Και γω κατι τετοιο καταλαβα...Τελοσπαντων με πηρανε και τηλ και μου ειπανε οτι θα μου τα βαλουνε σαν εκπτωση στην επομενη αγορα..Χειροτεροι και απο τους κινεζους ειναι ουτε σωστες πληροφοριες στην διαθεσιμοτητα και πανε να σε κοροιδεψουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Και γω κατι τετοιο καταλαβα...Τελοσπαντων με πηρανε και τηλ και μου ειπανε οτι θα μου τα βαλουνε σαν εκπτωση στην επομενη αγορα..Χειροτεροι και απο τους κινεζους ειναι ουτε σωστες πληροφοριες στην διαθεσιμοτητα και πανε να σε κοροιδεψουν κιολας.

Αν και δεν ειναι του παροντως,για ποιο καταστημα γραφεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μην το δέχεσαι. Πάρε και πες τους αν δεν στα επιστρέψουν και τα υπόλοιπα κανονικά και άμεσα, θα κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή (και ν' ανοίξεις και PP case). Έκπτωση και σαχλαμάρες με το έτσι θέλω, τι νταβατζιλίκια είναι αυτά. Αν δεν υπάρχει το προϊόν, επιστρέφεται ΟΛΟ το ποσό μέχρι τελευταίας δεκάρας. Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Μην το δέχεσαι. Πάρε και πες τους αν δεν στα επιστρέψουν και τα υπόλοιπα κανονικά και άμεσα, θα κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή (και ν' ανοίξεις και PP case). Έκπτωση και σαχλαμάρες με το έτσι θέλω, τι νταβατζιλίκια είναι αυτά. Αν δεν υπάρχει το προϊόν, επιστρέφεται ΟΛΟ το ποσό μέχρι τελευταίας δεκάρας.

 

Ο έμπορος έχει εισπράξει ό,τι του πλήρωσε ο αγοραστής μείον την προμήθεια του Paypal (3,9%). Για αυτό του επέστρεψαν λιγότερα. Το καθαρό που μπήκε τελικά στο λογαριασμό του μαγαζιού επιστράφηκε. Κακώς από μια άποψη, από την άλλη οι έξυπνοι έμποροι (π.χ. στο leditnow μου έχει τύχει πρόσφατα) χρεώνουν επιπλέον την προμήθεια του Paypal όταν πληρώνεις με αυτό. Κι εγώ αν ήμουν έμπορος αυτό θα έκανα. Μόνο έμβασμα οι κανονικές τιμές. Paypal, κάρτες κλπ. επιπλέον χρέωση στον πελάτη τα νταβατζηλίκια τους. Μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς, αλλά όταν πας για 5-6-10% κέρδος (κάποιοι δουλεύουν και με λιγότερο), το 4% προμήθεια είναι απαγορευτικό. Οι παντώς είδους προμήθειες (τραπεζών, Paypal και λοιπών ιδρυμάτων πληρωμών) είναι επιβεβλημένο να μειωθούν δραματικά. Εφόσον προωθείται το "πλαστικό" χρήμα αυτό είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...