Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι γνωστή η προμήθεια 2% της Eurobank στις αγορές σε συνάλλαγμα και έχει αναφερθεί πολλές φορές.

Η ΕΤΕ δεν χρεώνει παρόμοια προμήθεια.

Νόμιζα ότι είχε ισχύ μόνο στις χρεωστικές.

Η ίδια προμήθεια ισχύει ακόμα και αν έχεις ευρώ αντί για δολάριο με την μετατροπή να την κάνει η Τράπεζα?

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι είχε ισχύ μόνο στις χρεωστικές.

Η ίδια προμήθεια ισχύει ακόμα και αν έχεις ευρώ αντί για δολάριο με την μετατροπή να την κάνει η Τράπεζα?

 

Εγώ νομίζω ότι αυτή την προμήθεια (2,5€/συναλλαγή είναι όμως και όχι 2%) την έχουν όλες οι κάρτες της Eurobank για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα πλην Ευρώ πλην μιας που δεν θυμάμαι ποιά είναι. Με αυτό απαντάω και στο 2ο ερώτημά σου νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς. Αν "έχεις Ευρώ" που; Ευρώ έχουμε στην Ελλάδα, για συναλλαγές σε Ευρώ δεν υπάρχει προμήθεια καθώς δεν μετατρέπει τίποτα για το Paypal η όποια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αυτή την προμήθεια (2,5€/συναλλαγή είναι όμως και όχι 2%) την έχουν όλες οι κάρτες της Eurobank για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα πλην Ευρώ πλην μιας που δεν θυμάμαι ποιά είναι. Με αυτό απαντάω και στο 2ο ερώτημά σου νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς. Αν "έχεις Ευρώ" που; Ευρώ έχουμε στην Ελλάδα, για συναλλαγές σε Ευρώ δεν υπάρχει προμήθεια καθώς δεν μετατρέπει τίποτα για το Paypal η όποια τράπεζα.

Παντως και εγω με χρεωστικη eurobank εκανα αγορες απο aliexpress και ειδα για καθε αγορα χρεωση 2,5€. Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το ποσο. Αντιθετως με χρεωστικη Πειραιως εκανα αγορες και απο οτι καταλαβα με χρεωνε με καποιο ποσοστο ( αναλογα με το ποσο της αγορας ), ενω η Eurobank σε αγορα ενος προιοντος αξιας 5€ με χρεωσε 2,5€ νταβατζιλικι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο αυτο με την Eurobank και τα 2,5 ευρω ανα συναλλαγή. εχει αναφερθεί πολλες φορες.
Link to comment
Share on other sites

2,5€/συναλλαγή σε χρεωστικές και 2% επί του ποσού της συναλλαγής σε πιστωτικές είναι οι χρεώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο αυτο με την Eurobank και τα 2,5 ευρω ανα συναλλαγή. εχει αναφερθεί πολλες φορες.

Νομιζω ομως οτι προ καπιταλ κοντρολ δεν υπηρχε αυτη η χρεωση? ή κανω λαθος?? Δηλαδη κανω μια αγορα της ταξης των 2€ και μου βαζουν καπελο 2,5€???? Οποτε καλα εκανα που το γυρισα σε Revolut και υσηχασα απο τους κλεφτες....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως οτι προ καπιταλ κοντρολ δεν υπηρχε αυτη η χρεωση? ή κανω λαθος?? Δηλαδη κανω μια αγορα της ταξης των 2€ και μου βαζουν καπελο 2,5€???? Οποτε καλα εκανα που το γυρισα σε Revolut και υσηχασα απο τους κλεφτες....

 

Δεν ξέρω ακριβώς πότε μπήκε αλλά ΝΟΜΙΖΩ ότι είναι από προ cc.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω refund από κινέζικο κατάστημα και έχει εμφανιστεί στο PayPal. Ο λογαριασμός μου είναι συνδεδεμένος με πιστωτική κάρτα eurobank. Εγώ τα λεφτά πως θα τα πάρω στο χέρι ;
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το refund έγινε στο PayPal balance ,και όχι στην κάρτα τώρα θα τα κατεβάσεις σε τραπεζικό λογαριασμό

Ανάλογα την τράπεζα θα χρεωθούν από 0-4 ευρω έξοδα από την τράπεζα σου .

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το refund έγινε στο PayPal balance ,και όχι στην κάρτα τώρα θα τα κατεβάσεις σε τραπεζικό λογαριασμό

Ανάλογα την τράπεζα θα χρεωθούν από 0-4 ευρω έξοδα από την τράπεζα σου .

Τα λεφτά δεν μπήκαν στο balance. Μου γράφει πως θα μπουν στην κάρτα που έχω συνδεμενη με τον λογαριασμό. Η κάρτα όμως είναι πιστωτική. Πως θα μπουν τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά δεν μπήκαν στο balance. Μου γράφει πως θα μπουν στην κάρτα που έχω συνδεμενη με τον λογαριασμό. Η κάρτα όμως είναι πιστωτική. Πως θα μπουν τα λεφτά;

Θα έχεις πιστωτικό υπόλοιπο, δεν θα μπουν στο λογαριασμό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά δεν μπήκαν στο balance. Μου γράφει πως θα μπουν στην κάρτα που έχω συνδεμενη με τον λογαριασμό. Η κάρτα όμως είναι πιστωτική. Πως θα μπουν τα λεφτά;

 

Θα μπουν με ακύρωση της συναλλαγής σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω refund από κινέζικο κατάστημα και έχει εμφανιστεί στο PayPal. Ο λογαριασμός μου είναι συνδεδεμένος με πιστωτική κάρτα eurobank. Εγώ τα λεφτά πως θα τα πάρω στο χέρι ;

Δε θα τα πάρεις στο χέρι. Θα μειωθεί το υπόλοιπο της πιστωτικής σου κάρτας.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα πάρεις στο χέρι. Θα μειωθεί το υπόλοιπο της πιστωτικής σου κάρτας.

 

Είστε ωραίοι! Το υπόλοιπο μου ήταν 0 τώρα είναι μείον. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι αυτή την προμήθεια (2,5€/συναλλαγή είναι όμως και όχι 2%) την έχουν όλες οι κάρτες της Eurobank για συναλλαγές σε άλλο νόμισμα πλην Ευρώ πλην μιας που δεν θυμάμαι ποιά είναι. Με αυτό απαντάω και στο 2ο ερώτημά σου νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς. Αν "έχεις Ευρώ" που; Ευρώ έχουμε στην Ελλάδα, για συναλλαγές σε Ευρώ δεν υπάρχει προμήθεια καθώς δεν μετατρέπει τίποτα για το Paypal η όποια τράπεζα.

 

μέσα στις ρυθμίσεις ( δεν μπορώ να την βρω τώρα ) έχει επιλογή ποιο νόμισμα να έχεις primary, εγώ έχω βάλει το δολάριο και την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα και όχι το paypal. Ρωτάω λοιπόν μήπως του ότι έχω βάλει ως primary το δολάριο οφείλεται η προμήθεια της τράπεζας του 2% σε κάθε αγορά. Θεώρησε δεδομένο ότι προ cc με την ίδια κάρτα ( πιστωτική visa eurobank ) δεν είχα χρεώσεις προμήθειας 2%

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μέσα στις ρυθμίσεις ( δεν μπορώ να την βρω τώρα ) έχει επιλογή ποιο νόμισμα να έχεις primary, εγώ έχω βάλει το δολάριο και την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα και όχι το paypal. Ρωτάω λοιπόν μήπως του ότι έχω βάλει ως primary το δολάριο οφείλεται η προμήθεια της τράπεζας του 2% σε κάθε αγορά. Θεώρησε δεδομένο ότι προ cc με την ίδια κάρτα ( πιστωτική visa eurobank ) δεν είχα χρεώσεις προμήθειας 2%

 

Δεν έχει σχέση το ποιό νόμισμα έχεις primary σου ξαναλέω. Η Eurobank απλά βαράει στα αυτιά με τις προμήθειες όταν πας να πληρώσεις σε άλλο από Ευρώ νόμισμα. 2% παίρνει από τις πιστωτικές και 2,5€/συναλλαγή (ανεξαρτήτως ύψους αυτής) από χρεωστικές/προπληρωμένες. Τώρα αυτά ισχύουν, δεν ξέρω τι γινόταν προ cc και αν άλλαξε με την επιβολή αυτών, είναι σύμπτωση, ή νωρίτερα ή αργότερα από αυτά. Στη συγκεκριμένη -και μόνο- κάρτα της Eurobank, βάλε στο Paypal να σου κάνει αυτό τις συναλλαγματικές μετατροπές οπότε θα λύσεις αυτό το ζήτημα και δεν θα χρεώνεσαι προμήθειες. Θα έχεις απλά χειρότερη ισοτιμία. Για τις συνήθεις αγορές για τις κάρτες της Eurobank κατ'εξαίρεση συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Έχω κάποια λεφτά στο balance και θέλω να τα γυρίσω πίσω στον συνδεδεμένο λογαριασμό μου..Ξέρετε αν κρατάνε κάποιο ποσοστό και αν τα περνάνε άμεσα ή όχι?? ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τραπεζικά εμβάσματα από Δευτέρα. Σήμερα δεν γίνεται .Θα πληρώσεις τα έξοδα της τράπεζας σου μόνο. Το Paypal δεν κρατάει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε μία ακύρωση συναλλαγής απο πωλητή τα χρήματα δεν επιστράφηκαν ούτε στο λογαριασμό ούτε στο Paypal τι παίζει, έχει περάσει πάνω απο μήνας.
Link to comment
Share on other sites

Σε μία ακύρωση συναλλαγής απο πωλητή τα χρήματα δεν επιστράφηκαν ούτε στο λογαριασμό ούτε στο Paypal τι παίζει, έχει περάσει πάνω απο μήνας.

 

Με ποιο τρόπο έκανες πληρωμη;Με τον τρόπο που εκανες ετσι θα επιστραφούν κιολας.π.χ. πληρωσες με balance θα επιστραφουν στο balance.Πληρωσες με revolut θα επιστραφουν στην revolut.

Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσεις τα έξοδα της τράπεζας σου μόνο. Το Paypal δεν κρατάει τίποτα.

 

:rolleyes: - 1 ευρω κρατανε οσο να τα στειλεις στον λογαριασμο του paypal ή παραπανω ? παντως απο καταστημα σε Ελλαδα που μου γυρισε λογω μη αποθεματος σε κατι που ηθελα αν θυμαμαι μου κρατησε η Εθνικη τραπεζα 4 ευρω (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι το κόστος εισερχόμενου εμβάσματος.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

με χρεωστική πλήρωσα αλλα δεν τα επιστρέψαν.

http://i.imgur.com/u3mKiko.png

 

Χρεώθηκε η καρτα σου;Εγω οπως το βλεπω ειναι σαν 'συνδρομη''' και εχεις κανει ακύρωση ωστε να μην σε χρεώνει καθε μηνα π.χ. Ανεβασε λιγο την σελιδα που λεει οτι εγινε refund στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκε η καρτα σου;Εγω οπως το βλεπω ειναι σαν 'συνδρομη''' και εχεις κανει ακύρωση ωστε να μην σε χρεώνει καθε μηνα π.χ. Ανεβασε λιγο την σελιδα που λεει οτι εγινε refund στην καρτα.

Η αγορά αφορούσε κωδικό για ξεκλείδωμα συσκευής.Ο κωδικός δεν στάλθηκε ποτέ και σε επικοινωνία με τον πωλητή, αυτός ακύρωσε την αγορά.Στο Paypal πουθενά δεν λέει η ήρθε email ότι έγινε refund, γράφει ότι η συναλλαγή ακυρώθηκε και (Canceled The seller canceled this payment, and the money has been returned to your account.)Στο paypal που έστειλα email απλά ήρθε ένα κατεβατό με με γενικές οδηγίες χρήσης του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...