Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από αίτημα πολλών μελών το θέμα ξεκλειδώνει. Παρακαλώ να συζητάτε για θέματα σχετικά. Αν έχετε απορίες να κοιτάτε το πρώτο post ή να ζητάτε συγκεκριμένες πληροφορίες.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Στο εξής παρακαλώ όλα τα μηνύματα σχετικά με τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στο paypal με την επιβολή των capital controls να απευθύνονται στο νέο topic που ανοίξαμε εδώ: Paypal - Capital Controls.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να κανω μια αγορα απο Κινα, απο Vickmall μεσω paypal,εχω εισαγει μια prepaid mastercard της Πειραιως με την οποια εχω κανει πριν ενα χρονο 3 αγορες .

Οταν κλικαρω στο Top up-add money instantly για να μεταφερω χρηματα απο την prepaid στο balance του λογαριασμου μου στην paypal εμφανιζεται το εξης:

 

Dear Customer

 

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

 

Thank you for understanding.

 

Θελω να προσθεσω οτι στην prepaid δεν εχω χρηματα μεσα αλλα, και να βαλω αυτο το temporarily unavailable παλι με ανησυχει οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Μπορει να βοηθησει καποιος???, μια αλλη λuση ειναι η Western Union αλλα δεν γνωριζω πoση ασφαλεια εχει μια τετοια συναλλγη ...

 

Please Help!!!!

Σας ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να κανω μια αγορα απο Κινα, απο Vickmall μεσω paypal,εχω εισαγει μια prepaid mastercard της Πειραιως με την οποια εχω κανει πριν ενα χρονο 3 αγορες .

Οταν κλικαρω στο Top up-add money instantly για να μεταφερω χρηματα απο την prepaid στο balance του λογαριασμου μου στην paypal εμφανιζεται το εξης:

 

Dear Customer

 

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

 

Thank you for understanding.

 

Θελω να προσθεσω οτι στην prepaid δεν εχω χρηματα μεσα αλλα, και να βαλω αυτο το temporarily unavailable παλι με ανησυχει οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Μπορει να βοηθησει καποιος???, μια αλλη λuση ειναι η Western Union αλλα δεν γνωριζω πoση ασφαλεια εχει μια τετοια συναλλγη ...

 

Please Help!!!!

Σας ευχαρηστω.

Κάνε απευθείας την αγορά δεν χρειάζεται να κάνεις top up, και με λίγη τύχη και επιμονή θα κάνεις την αγορά

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις top-up; Δεν μπορεί να πάρει τα λεφτά κατευθείαν απο την κάρτα;

Μιπως γιατι εχουμε τα καταραμενα CC Ακομα?Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Μιπως γιατι εχουμε τα καταραμενα CC Ακομα?Φιλικα :)

Είναι πολύ πιο πιθανό να περάσει συναλλαγή με κάρτα. Το top-up είναι κλειδωμένο.

 

Το Vick είναι αξιόπιστο μαγαζί, μπορεί ο φίλος να προσπαθήσει απευθείας με την κάρτα, χωρίς ΡΡ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να κανω μια αγορα απο Κινα, απο Vickmall μεσω paypal,εχω εισαγει μια prepaid mastercard της Πειραιως με την οποια εχω κανει πριν ενα χρονο 3 αγορες .

Οταν κλικαρω στο Top up-add money instantly για να μεταφερω χρηματα απο την prepaid στο balance του λογαριασμου μου στην paypal εμφανιζεται το εξης:

 

Dear Customer

 

Please be informed that Instant Top-Up service is temporarily unavailable.

All the executed transactions will be automatically returned to the remitter´s bank account.

 

Thank you for understanding.

 

Θελω να προσθεσω οτι στην prepaid δεν εχω χρηματα μεσα αλλα, και να βαλω αυτο το temporarily unavailable παλι με ανησυχει οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Μπορει να βοηθησει καποιος???, μια αλλη λuση ειναι η Western Union αλλα δεν γνωριζω πoση ασφαλεια εχει μια τετοια συναλλγη ...

 

Please Help!!!!

Σας ευχαρηστω.

βαλε χρηματα στην prepaid και κανε αγορα μεσω paypal, το vickmall με paypal δουλευει κανονικα οπως πριν τα capital control.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Στο εξής παρακαλώ όλα τα μηνύματα σχετικά με τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί στο paypal με την επιβολή των capital controls να απευθύνονται στο νέο topic που ανοίξαμε εδώ: Paypal - Capital Controls.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πώς στελνεις λεφτα απο balance σε balance? Δεν εχει ξεχωριστή διαδικασια, παρα μονο όπως εστειλες αρχικα στο δευετερο balance με χρεωση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πώς στελνεις λεφτα απο balance σε balance? Δεν εχει ξεχωριστή διαδικασια, παρα μονο όπως εστειλες αρχικα στο δευετερο balance με χρεωση

 

Aν τα χρηματα υπαρχουν στον λογαριασμο σου στο paypal τοτε ειναι δωρεαν η μεταφορα σε αλλο λογαριασμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω.. Ειναι στο balance, αλλα την ιδια διαδικασια μου εχει. Απλα δεν ξερω γιατι, αλλα οταν τα μετεφερα στο δευτερο λογαριασμο, δε μου εβγαλε να κανω accept, αλλα φαινονται κανονικα στο balance.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής θέμα,

παραγγελία από vifocal 2 tempered τα οποία ήρθαν λάθος, αξία 12 δολαρίων, έκανα dispute και claim την επόμενη μέρα, το paypal μου εστειλε σήμερα μήνυμα ότι για να μου κάνει επιστροφή των χρημάτων πρέπει να στείλω πίσω αυτό που αγόρασα αλλά τα έξοδα αποστολής με επιβαρύνουν. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει τρόπος να πάρω τα χρήματα της αποστολής ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν που ειχα παρόμοιο πρόβλημα, ύστερα απο συνεννόηση με τον πωλητή, του σκανάρισα την απόδειξη απο τα ελτα, και μου εβαλε ο ιδιος τα λεφτά των εξόδων αποστολής προς αυτόν, στο λογαριασμό μου

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν που ειχα παρόμοιο πρόβλημα, ύστερα απο συνεννόηση με τον πωλητή, του σκανάρισα την απόδειξη απο τα ελτα, και μου εβαλε ο ιδιος τα λεφτά των εξόδων αποστολής προς αυτόν, στο λογαριασμό μου

 

ρε παιδια μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω..

εχω στο Paypal balance 155E, θελω να κανω μια αγορα απο geekbuying η οποια κοστιζει 148Ε. οταν παω να πληρωσω μου ερχεται αυτο το μηνυμα

We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard x-9983

 

στο paypal account Μου βλεπω επισης αυτο το μηνυμα

Oct 21, 2015 Transfer From Credit Card Denied Details Transfer From Credit Card €0.31 EUR

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω..

εχω στο Paypal balance 155E, θελω να κανω μια αγορα απο geekbuying η οποια κοστιζει 148Ε. οταν παω να πληρωσω μου ερχεται αυτο το μηνυμα

We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard x-9983

 

στο paypal account Μου βλεπω επισης αυτο το μηνυμα

Oct 21, 2015 Transfer From Credit Card Denied Details Transfer From Credit Card €0.31 EUR

 

Μπορει να υπαρχει χρεωση σηνναλαγματος σε αλλο νομισμα και να χρειαζετε ακομα 31 λεπτα για να γινει ολο το ποσο και ετσι να παει να τα τραβιξει απο την καρτα και να μην γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να υπαρχει χρεωση σηνναλαγματος σε αλλο νομισμα και να χρειαζετε ακομα 31 λεπτα για να γινει ολο το ποσο και ετσι να παει να τα τραβιξει απο την καρτα και να μην γινετε.

 

Ναι, αυτο ηταν.. ελεος..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξής θέμα,

παραγγελία από vifocal 2 tempered τα οποία ήρθαν λάθος, αξία 12 δολαρίων, έκανα dispute και claim την επόμενη μέρα, το paypal μου εστειλε σήμερα μήνυμα ότι για να μου κάνει επιστροφή των χρημάτων πρέπει να στείλω πίσω αυτό που αγόρασα αλλά τα έξοδα αποστολής με επιβαρύνουν. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει τρόπος να πάρω τα χρήματα της αποστολής ?

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Ενεργοποίησε το (ισχύει μεχρι 31Δεκ) και μετά κάνε request a refund (αφού στείλεις το δέμα, γιατί όπως θα δεις στην αίτηση που θα συμπληρώσεις ζητάνε να τους δώσεις φωτο με την απόδειξη κλπ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο παρελθόν που ειχα παρόμοιο πρόβλημα, ύστερα απο συνεννόηση με τον πωλητή, του σκανάρισα την απόδειξη απο τα ελτα, και μου εβαλε ο ιδιος τα λεφτά των εξόδων αποστολής προς αυτόν, στο λογαριασμό μου

Έπεσες σε καλή περίπτωση, 50%-50% είναι αυτό... και είμαι επιεικής αν μιλάμε για κινέζο πωλητή, γιατί τουλάχιστον όσο αφορά την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι δεν το κάνουν.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/refunded-returns

Ενεργοποίησε το (ισχύει μεχρι 31Δεκ) και μετά κάνε request a refund (αφού στείλεις το δέμα, γιατί όπως θα δεις στην αίτηση που θα συμπληρώσεις ζητάνε να τους δώσεις φωτο με την απόδειξη κλπ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έπεσες σε καλή περίπτωση, 50%-50% είναι αυτό... και είμαι επιεικής αν μιλάμε για κινέζο πωλητή, γιατί τουλάχιστον όσο αφορά την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι δεν το κάνουν.

 

όπως αναφέρω, έχω κάνει dispute και claim και μετά ενεργοποιησα το παραπάνω, υπάρχει πρόβλημα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αυτό, αλλά δεν ξέρω 100% την απάντηση, δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Προσωπικά εκτιμώ πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αφού φαίνεται πως λειτουργεί ως ξεχωριστή υπηρεσία από αυτήν του dispute/claim κι οπότε λογικά δεν νομίζω να παίζει ρόλο (δλδ άλλο case το ότι διεκδικείς refund το κόστος του προϊόντος μέσω claim, κι αλλο το ότι διεκδικείς -μέσω άλλης διαδικασίας- τα μεταφορικά για την επιστροφή του).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το revolut ειναι οτι εχει chat και απαντανε αμεσα. Βεβαια ο καιρος θα δειξη.Τα παιδεια που του φορτωσαν λεφτα με μεταφορα τους φανηκε στην εφαρμογη η οχι ακομα;
Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το revolut ειναι οτι εχει chat και απαντανε αμεσα. Βεβαια ο καιρος θα δειξη.Τα παιδεια που του φορτωσαν λεφτα με μεταφορα τους φανηκε στην εφαρμογη η οχι ακομα;

 

εμένα πάντως την prepaid δεν την πήρε...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι αρχάριος σε τέτοια θέματα, θα ήθελα μια συμβουλή για την παρακάτω υπόθεση:

 

- Στις 2 Οκτωβρίου παραγγέλνω κινητό απο γνωστό κινεζομάγαζο. Η σελίδα δεν έχει καμιά ένδειξη διαθεσιμότητας,

- Στις 14 Οκτωβρίου, βλέποντας οτι δεν κινείται τίποτα, στέλνω μήνυμα στο site ρωτώντας για την πορεία της παραγγελίας. Απάντηση δεν πήρα.

- Στις 17 Οκτωβρίου ζητώ ακύρωση παραγγελίας και επιστροφή χρημάτων. Απάντηση δεν πήρα.

- Χθες το πρωί έκανα dispute μήπως και συγκινηθεί. Τίποτα, άκρα του τάφου σιωπή.

 

Πότε λέτε να πάω στο επόμενο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα παραπάνω; Aναβάθμισε το dispute σε claim ΧΘΕΣ, για να αρχίσουν να μετράνε αντίστροφα οι ημερομηνίες-όρια που θα βάλει το pp για απάντηση. Αλλιώς όσο το αφήνεις σε επίπεδο dispute, ζήσε Μάη μου πάλι και αν. Ενώ με το claim πλέον, οι ημερομηνίες του pp θα τους αναγκάσουν να απαντήσουν (ή να κάνουν επιτέλους refund) έστω και την τελευταία μέρα των ορίων (κάπου στη βδομάδα δίνουν αν θυμάμαι καλά... να διαβαζεις τα ενημερωτικά μειλ του ππ για το case σου που θα αναφερουν κάθε φορά, πόσο διάστημα δίνουν μια στον ένα μια στον άλλο να απαντήσει). Kι αν πάλι δεν κάνουν τίποτα, με το πέρας της ημερομηνίας θα βγάλει πόρισμα το pp... προφανώς υπέρ του refund σου, αφού ο άλλος δεν θα έχει ανταποκριθεί το οποίο μετρά κατά του.

 

υγ. τυπικά, το pp συμβουλεύει να περιμένεις τουλάχιστον 3ήμερο πριν το πας σε claim, για να προλάβει να το δει ο άλλος και να απαντήσει. Όταν είναι νορμάλ καταστάσεις, καλό είναι αυτό έστω το τριήμερο να το τηρούμε προς ενδειξη "καλής θέλησης".

ΑΛΛΑ σε περιπτώσεις τέτοιες, που ήδη έχεις κάνει τόσες προσπάθειες επικοινωνίας και σε γράφουνε, δεν υπάρχει λόγος να το τηρήσεις και μπορείς να το κάνεις claim αμέσως μετά το άνοιγμα dispute. Με το δεδομένο ότι θα παραθέσεις και τα γεγονότα προς το ππ, ότι δλδ ήδη σε έχουν γραμμένο, η μη τήρηση του τριημέρου (που έτσι κι αλλιώς είναι συμβουλευτική και δεν επιβάλλεται), δεν θα λειτουργήσει κατά σου. Άλλωστε μία από τις αιτιολογίες που σου δίνει να τσεκάρεις το ππ ως επιλογή για την αναβάθμιση σε claim, είναι και το "δεν νομίζω πως θα υπάρξει συννενόηση με τον πωλητή" (ή κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι επακριβώς)...δεν το εβαλαν για πλάκα, αφορά τέτοιες καταστάσεις.

 

υγ2. Ποιο site είναι; μήπως G......t???

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

υγ2. Ποιο site είναι; μήπως G......t???

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Όχι, με το G......t ποτέ δεν είχα πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...