Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό με το send money μπορούμε να το πούμε ποιο λιανά πως γίνεται να στείλουμε σε εμας?

να πω καταρχην δεν εχω κανεναν δικο μου να ασχολειτε εκτος απο εμενα.

θελουμε 2 λογαριασμους paypal, δεν πρεπει και οι 2 να ειναι συνδεδεμενοι σε καρτες ?

αρα θες και 2 καρτες.....που δεν εχω.

μετα πως στελνεις δεν πρεπει να εχει μεσα balance? γιατι αν ειναι ετσι δωρον αδωρον παλι ο αλλος θα θελει balance.

αρα πως αυτη η λειτουργια μπορει να αντικαταστησει το request money?

ειναι για πολυ συγκεκριμενη χρηση εκτος αν κατι μου διαφευγει.

Αν εχουμε συγγενη ή φιλο να μας διευκολυνει τοτε οκ αλλιως ενας μονος του δεν μπορει με λιγα λογια να το κανει, εχω αδικο? μου διαφευγει κατι?

Fireblade αυτα που εγραψες τα διαβασα αλλα αυτα που ρωταω δεν απαντηθηκαν.

και εδω φυσικα αν καποιος το παρακανει και στελνει συνεχεια χρηματα θα σκεφτουν κατι γινεται, φυσικα δεν ειναι το ιδιο με το αλλο επειδη εδω λες οτι στελνεις σε συγγενεις και φιλους οχι σε αγαθα και υπηρεσιες, αλλα μεγαλα ποσα και συνεχεις κινησεις σιγουρα θα προκαλεσουν προβληματα.

Anyway με το request money αν το κανεις μια φορα τον μηνα και βαλε δεν υπαρχει προβλημα, μερικοι του αλλαξαν τα πετρελαια, ποσες φορες την μερα με ποσες καρτες!!!! λογικο ειναι!!!! και δεν λεω για εδω μεσα, βλεπω και σε αλλα forums τι δοκιμες κανουν...

το send money δεν μπορει να παιξει για να στελνουμε μονοι μας στον εαυτο μας, αν καποιος το κανει ας μου πει και εμενα....

σορρυ αλλα αυτα που ειπατε παλι δεν καταλαβα....

 

να πω τι νομιζω οτι καταλαβα, εχω εναν λογαριασμο paypal που ειναι συνδεδεμενος με μια καρτα, κανω εναν δευτερο σε αλλο email (και καλα πχ του αδερφου μου) και αυτος ΔΕΝ εχει καρτα? κανω send απο τον δικο μου στον αλλον σαν συγγενη αλλα εγω πρεπει να μην εχω balance ωστε να παρει απο την καρτα μου, ετσι παει στον 2ο του αδερφου μου στο balance και αγοραζω απο εκεινο το paypal account? ετσι ειναι ή δεν τα καταλαβα καλα?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αμα φτιάξουμε ένα δεύτερο paypal account αλλά δε βάλουμε σε αυτό κάποια κάρτα και με send money to family and friends στείλουμε εκεί τα χρήματα,θα πάνε κανονικά στο balance;
Link to comment
Share on other sites

το send money δεν μπορει να παιξει για να στελνουμε μονοι μας στον εαυτο μας, αν καποιος το κανει ας μου πει και εμενα....

σορρυ αλλα αυτα που ειπατε παλι δεν καταλαβα....

 

να πω τι νομιζω οτι καταλαβα, εχω εναν λογαριασμο paypal που ειναι συνδεδεμενος με μια καρτα, κανω εναν δευτερο σε αλλο email (και καλα πχ του αδερφου μου) και αυτος ΔΕΝ εχει καρτα? κανω send απο τον δικο μου στον αλλον σαν συγγενη αλλα εγω πρεπει να μην εχω balance ωστε να παρει απο την καρτα μου, ετσι παει στον 2ο του αδερφου μου στο balance και αγοραζω απο εκεινο το paypal account? ετσι ειναι ή δεν τα καταλαβα καλα?

 

Μια χαρα εγραψε ο fireblade τη διαδικασια και νομιζω καλα τα καταλαβες. Οπως λες, μονο ο ενας λογαριασμος χρειαζεται να εχει συνδεδεμενη καρτα. Απο αυτον θα στελνεις τα λεφτα στον αλλο, εχει επιλογη να στειλεις απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη οπως εγραψε ο fireblade. Απο εκει και περα, μπορεις αν θες να ξαναστειλεις καποιο ποσο στον αρχικο σου λογαριασμο, δηλαδη στον εαυτο σου οπως λες, με την ιδια διαδικασια, μεταφεροντας τωρα απο balance σε balance. Ή κανεις καποιες αγορες απο τον αλλο.

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι και με το request δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, αρκει να μην το βγαζουμε τα ματια.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αυτό με το send money μπορούμε να το πούμε ποιο λιανά πως γίνεται να στείλουμε σε εμας?

να πω καταρχην δεν εχω κανεναν δικο μου να ασχολειτε εκτος απο εμενα.

θελουμε 2 λογαριασμους paypal, δεν πρεπει και οι 2 να ειναι συνδεδεμενοι σε καρτες ?

αρα θες και 2 καρτες.....που δεν εχω.

μετα πως στελνεις δεν πρεπει να εχει μεσα balance? γιατι αν ειναι ετσι δωρον αδωρον παλι ο αλλος θα θελει balance.

αρα πως αυτη η λειτουργια μπορει να αντικαταστησει το request money?

ειναι για πολυ συγκεκριμενη χρηση εκτος αν κατι μου διαφευγει.

Αν εχουμε συγγενη ή φιλο να μας διευκολυνει τοτε οκ αλλιως ενας μονος του δεν μπορει με λιγα λογια να το κανει, εχω αδικο? μου διαφευγει κατι?

Fireblade αυτα που εγραψες τα διαβασα αλλα αυτα που ρωταω δεν απαντηθηκαν.

και εδω φυσικα αν καποιος το παρακανει και στελνει συνεχεια χρηματα θα σκεφτουν κατι γινεται, φυσικα δεν ειναι το ιδιο με το αλλο επειδη εδω λες οτι στελνεις σε συγγενεις και φιλους οχι σε αγαθα και υπηρεσιες, αλλα μεγαλα ποσα και συνεχεις κινησεις σιγουρα θα προκαλεσουν προβληματα.

Anyway με το request money αν το κανεις μια φορα τον μηνα και βαλε δεν υπαρχει προβλημα, μερικοι του αλλαξαν τα πετρελαια, ποσες φορες την μερα με ποσες καρτες!!!! λογικο ειναι!!!! και δεν λεω για εδω μεσα, βλεπω και σε αλλα forums τι δοκιμες κανουν...

το send money δεν μπορει να παιξει για να στελνουμε μονοι μας στον εαυτο μας, αν καποιος το κανει ας μου πει και εμενα....

σορρυ αλλα αυτα που ειπατε παλι δεν καταλαβα....

 

να πω τι νομιζω οτι καταλαβα, εχω εναν λογαριασμο paypal που ειναι συνδεδεμενος με μια καρτα, κανω εναν δευτερο σε αλλο email (και καλα πχ του αδερφου μου) και αυτος ΔΕΝ εχει καρτα? κανω send απο τον δικο μου στον αλλον σαν συγγενη αλλα εγω πρεπει να μην εχω balance ωστε να παρει απο την καρτα μου, ετσι παει στον 2ο του αδερφου μου στο balance και αγοραζω απο εκεινο το paypal account? ετσι ειναι ή δεν τα καταλαβα καλα?

Ας ξεκινησω, αν και ολα τα εχω πει σε προηγουμενο Post.

Σ εσενα ΔΕΝ μπορεις να στειλεις, το ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ το paypal.

Nαι , θελεις δυο λογαριασμους, ο ενας με καρτα verified για να στειλει τα χρηματα που θα τραβηξει απο την καρτα και ΟΧΙ απο το BALANCE, και θα τα παει στο BALANCE του αλλου, αρα ο αλλος ΔΕΝ θελει καρτα συνδεδεμενη.

Αυτος ο τροπος ειναι ο σωστος για το paypal και για ολους μας, και μπορει μια χαρα να λειτουργησει με ΔΥΟ λογαριασμους, το request money ειναι κατι αλλο, και πιστεψε με οτι εχει περιορισμους και δικλειδες ασφαλειας, το paypal ΔΕΝ ειναι βλακας, δεν μπορεις να πουλας συνεχεια με το request money, ασε που οι personal account εχουν ορια, εαν τα περασεις σου ζηταει χαρτια, εκκαθαριστικο ταυτοτητα κλπ.....

Λογαριασμο σε πολυ δικο σου ατομο μπορεις να κανεις, εμενα η πεθερα μου 70+ ετων δεν εχει ιδεα απο paypal, εγω της εφτιαξα.

Νομιζω οτι σου απαντησα ενα ενα τα ερωτηματα σου, το θεμα ειναι να εχουμε ολοι συνειδηση ομαδικοτητας και να πρατουμε το σωστο, εαν σου μπλοκαρει το paypal το request money, που θα το κανει συντομα, σου μενει μονο το send money, το οποιο θα στο μπλοκαρουν οι τραπεζες λιαν συντομως εαν δεν αρθουν πληρως τα CC, αλλα ποτε πραξαμε το σωστο σαν εθνος? ποτε! και εγενετο CC..... σε ολα τα forum θα πρεπει να παρουν θεση οι διαχειριστες (που ειναι αραγε?), και να ενημερωσουν τα μελη τους αντιστοιχα, το θεμα με το "κολπο" παιρνει διαστασεις επιδημιας. Ολοι οι ελληνες ξαφνικα πουλανε με request money.......τι λες τωρα ρε φιλε, προοδος για την ελλαδα.

Και να ξερες ποσα αλλα ειναι που ΔΕΝ γνωριζουμε, ποτε μας δεν διαβασαμε τους ορους και την πολιτικη ΟΡΘΗΣ χρησης του paypal, απλα βολευομαστε, και τωρα στα δυσκολα αποδεικνυουμε ποσο παρτακηδες ειμαστε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρα εγραψε ο fireblade τη διαδικασια και νομιζω καλα τα καταλαβες. Οπως λες, μονο ο ενας λογαριασμος χρειαζεται να εχει συνδεδεμενη καρτα. Απο αυτον θα στελνεις τα λεφτα στον αλλο, εχει επιλογη να στειλεις απο την καρτα που εχεις συνδεδεμενη οπως εγραψε ο fireblade. Απο εκει και περα, μπορεις αν θες να ξαναστειλεις καποιο ποσο στον αρχικο σου λογαριασμο, δηλαδη στον εαυτο σου οπως λες, με την ιδια διαδικασια, μεταφεροντας τωρα απο balance σε balance. Ή κανεις καποιες αγορες απο τον αλλο.

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι και με το request δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, αρκει να μην το βγαζουμε τα ματια.

ΔΕΝ μπορεις να το βγαλεις τα ματια, εχει limit ta 2500ευρω νομιζω σαν personal account,μετα πρεπει να πας σε bussiness.....

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα λιγο στην σελιδα του paypal, λεει οταν στελνεις χρηματα αν εχεις balance παιρνει απο εκει πρωτα και αμα δεν φτανουν χρεωνει την καρτα τοτε. Στον 2ο οντως δεν χρειαζεται να εχει καρτα επανω. Νομιζα οτι ειναι υποχρεωτικο αν θες να στειλεις χρηματα εκει.

Οποτε αμα εχεις ενα αλλο email κανεις εναν αλλον λογαριασμο.

Απλα πρεπει να αγοραζουμε απο τον αλλο λογαριασμο μετα που θα εχει εκει το balance.

Οπως και να εχει εχω αρκετα τωρα δεν κανω μεγαλες αγορες απο ebay οποτε θα το δω οταν τελειωσει το balance μου.

Πιθανως μεχρι τοτε να μην εχει και C.C....:lol::lol::lol::lol::lol:

 

@Fireblade λες οτι δεν μπορεις να στειλεις στον εαυτο σου, εννοεις με εναν λογαριασμο, γιατι οπως τα λες και τα λεμε τωρα παλι στην τελικη σε εμας πανε, απλα σε εναν δευτερο λογαριασμο μας. Ωραια θα κανω και εγω ενα της μανας μου.....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ναι καλα λες το οριο ειναι 2.500 ευρω το διαβασα πριν.

Οπως και να εχει ειπαμε αν γινεται σωστη χρηση δεν εχει προβλημα, αλλο μια στο τοσο και μικροποσα και αλλο να του αλλαζουν τα φωτα με καθημερινες δοκιμες και διαφορετικες καρτες, ακομα και να μην επιτραπει η κινηση στο paypal οι προσπαθειες φαινονται και τις περνανε για υποπτες.

Εγω 2 φορες το εκανα σε διαφορετικο μηνα (ας ηταν η 1η φορα τελος Αυγουστου ειναι αλλος μηνας ομως) και μετα θα δοκιμασω αυτο που ειπες, αλλα οπως ειπα μεχρι να χαλασω το balance μπορει να γινουν χαλαρα τα πραγματα, ηδη εχει βγει μια ανακοινωση αν την ειδες και λεει για χαλαροτητα στις διαδικτιακες αγορες εκτος των αλλων.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αμα φτιάξουμε ένα δεύτερο paypal account αλλά δε βάλουμε σε αυτό κάποια κάρτα και με send money to family and friends στείλουμε εκεί τα χρήματα,θα πάνε κανονικά στο balance;

ναι κανονικοτατα, και αν θελεις τα στελνεις και παλι στο balance σου χωρις κανενα κοστος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εψαξα λιγο στην σελιδα του paypal, λεει οταν στελνεις χρηματα αν εχεις balance παιρνει απο εκει πρωτα και αμα δεν φτανουν χρεωνει την καρτα τοτε. Στον 2ο οντως δεν χρειαζεται να εχει καρτα επανω. Νομιζα οτι ειναι υποχρεωτικο αν θες να στειλεις χρηματα εκει.

Οποτε αμα εχεις ενα αλλο email κανεις εναν αλλον λογαριασμο.

Απλα πρεπει να αγοραζουμε απο τον αλλο λογαριασμο μετα που θα εχει εκει το balance.

Οπως και να εχει εχω αρκετα τωρα δεν κανω μεγαλες αγορες απο ebay οποτε θα το δω οταν τελειωσει το balance μου.

Πιθανως μεχρι τοτε να μην εχει και C.C....:lol::lol::lol::lol::lol:

Οχι, επιλεγεις εαν θα τα στειλεις απο balance ή απο την καρτα, στην περιπτωση του balance δεν εχει χρεωσεις διοτι ειναι απλα μια εσωτερικη κινηση του paypal, μπορεις μετα να τα στειλεις ολα μαζι στο balance σου, εφοσον δεν σε χρεωνει κατι και κανεις αγορες απο εκει!! ;)

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας με αλφαμπανκ το έκανε αυτό με το balance.... γιατί εμένα ακόμα τίποτα δεν μπορώ να καταφέρω είναι χρεωστική visa η δικιά μου...
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, τα εχουν προβλεψει ολα, οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες και το ξερουμε καλα αυτο, επειδη δεν θελω να παρεξηγηθω εδω μεσα, δεν προσπαθω να σας επιβαλω να κανετε send money, προσπαθω να σας δωσω να καταλαβετε την σημασια που εχει για ολους μας να κανουμε send και οχι request.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά κανένας με αλφαμπανκ το έκανε αυτό με το balance.... γιατί εμένα ακόμα τίποτα δεν μπορώ να καταφέρω είναι χρεωστική visa η δικιά μου...

με alpha και request εχουν φαει πολλοι ακυρο. Δοκιμασε αυτο που περιγραφω με το send money.....και πες μας.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, απλα τα πραγματα! Κανεις μας δεν εχει balance!

Με send money μεθοδο τα τραβαει απο την καρτα κ τα στελνει στο 2ο λογαριασμό που εχουμε/ανοιξαμε!

 

Εγω με alpha το' χω δουλεψει ετσι μια χαρά σε μεγαλο ποσό κ σε μικρό ποσο μου δουλεψε με request. Θεωρω οτι ειναι αδιαφορα ολα αυτά κ συγχρονως ολα σχετικά μετσξύ τους, απλά τα αναφερω!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

@Fireblade δλδ αμα μου τελειωσει το balance στελνω κανονικα σε αλλο paypal account (οποιανου και αν ειναι) και ας μην εχει καρτα και μενουν στο balance του ετσι?

ευκολο μου φαινεται! ξαφνικα θα δεις ηλικιωμενους και μικρα παιδια να εχουν paypal accounts....και καλα....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Έχεις 2 λογαριασμούς paypal,ένα κανονικό(έχει κάρτα) και 1 μούφα(έχει κάρτα αλλά ληγμένη) και θες να βάλεις balance στον κανονικό π.χ.500€

 

1ο βήμα: send money 500€ από τον κανονικό στον μούφα.

2ο βήμα: send money από τον μούφα στον κανονικό.

Σωστά;

 

Την προμήθεια του το paypal την κρατάει στο 1ο βήμα,στο 2ο ή και στα δύο;

Αν έχεις κάποιο ποσό στο balance πως κάνεις send money;(έχω π.χ.80€ και θέλω να στείλω 500€,λέω 80+420);

Link to comment
Share on other sites

@Fireblade δλδ αμα μου τελειωσει το balance στελνω κανονικα σε αλλο paypal account (οποιανου και αν ειναι) και ας μην εχει καρτα και μενουν στο balance του ετσι?

ευκολο μου φαινεται! ξαφνικα θα δεις ηλικιωμενους και μικρα παιδια να εχουν paypal accounts....και καλα....:lol::lol::lol:

ακριβως ρε φιλε nikifoross, ετσι οπως το λες, ειναι πανευκολο, και να σας πω και κατι αλλο, εαν γνωριζετε πολυ καλα τους κινεζουσ που αγοραζετε, μπορειτε να τους στελνετε το ποσο της παραγγελιας σας με το send money, πχ εγω με το gearbest ετσι κανω, αφου μιλαω μαζι τους στο skype, κανω την παραγγελια, την αφηνω απληρωτη ,μετα τους στελνω τα χρηματα με το send money και εκεινοι μου κλεινουν την παραγγελια ως paid. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΔΕΝ- ΔΕΝ σας προτρεπω ή σας προτεινω αυτον τον τροπο, δεν παρεχει την ασφαλεια του paypal, απλα με το gearbest συνεργαζομαι 3 χρονια τωρα και τους εχω εμπιστοσυνη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δουλεψει το site, προσφατα πηρα κατι απο το banggood πριν μαθω για αυτα με το paypal αλλα με απευθειας καρτα την δεχεται κανονικα την δικια μου.

Ευχαριστω ησουν πολυ κατατοπιστικος! :)

πρεπει να φυγω καληνυχτα σε ολους ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Έχεις 2 λογαριασμούς paypal,ένα κανονικό(έχει κάρτα) και 1 μούφα(έχει κάρτα αλλά ληγμένη) και θες να βάλεις balance στον κανονικό π.χ.500€

 

1ο βήμα: send money 500€ από τον κανονικό στον μούφα.

2ο βήμα: send money από τον μούφα στον κανονικό.

Σωστά;

 

Την προμήθεια του το paypal την κρατάει στο 1ο βήμα,στο 2ο ή και στα δύο;

Αν έχεις κάποιο ποσό στο balance πως κάνεις send money;(έχω π.χ.80€ και θέλω να στείλω 500€,λέω 80+420);

Στειλε τα χρηματα στον "μουφα" ολα και τα 500, θα παρει αυτοματα 80 απο το balance και 420 απο την καρτα σου, στον μουφα θα εμφανιστουν 500 ευρω συνολικα. Ποιος ο λογος να τα στειλεις παλι στον κανονικο? τσαμπα κινησεις και προκαλεις και υποψιες.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Στειλε τα χρηματα στον "μουφα" ολα και τα 500, θα παρει αυτοματα 80 απο το balance και 420 απο την καρτα σου, στον μουφα θα εμφανιστουν 500 ευρω συνολικα. Ποιος ο λογος να τα στειλεις παλι στον κανονικο? τσαμπα κινησεις και προκαλεις και υποψιες.....

Ο μούφα έχει ψεύτικα όλα τα στοιχεία,πως θα κάνω τις πληρωμές;Αν συμβεί κάτι πως με καλύπτει το paypal;

Link to comment
Share on other sites

Ο μούφα έχει ψεύτικα όλα τα στοιχεία,πως θα κάνω τις πληρωμές;Αν συμβεί κάτι πως με καλύπτει το paypal;

Φιλε μου κατι ΔΕΝ μας λες καλα, πως ειναι δυνατον με ψευτικα στοιχεια να εχει καρτα εστω και ληγμενη. ΔΕΝ γινεται, το paypal κανει verify ακομη και το ονοματεπωνυμο σου, πρεπει αυτο που καταχωρησες στο paypal με αυτο που δινει η τραπεζα σου να ταιριαζουν απολυτα, τραπεζα να δινει καρτα με "μουφα" ονοματεπωνυμο δεν γνωριζω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατι ΔΕΝ μας λες καλα, πως ειναι δυνατον με ψευτικα στοιχεια να εχει καρτα εστω και ληγμενη. ΔΕΝ γινεται, το paypal κανει verify ακομη και το ονοματεπωνυμο σου, πρεπει αυτο που καταχωρησες στο paypal με αυτο που δινει η τραπεζα σου να ταιριαζουν απολυτα, τραπεζα να δινει καρτα με "μουφα" ονοματεπωνυμο δεν γνωριζω.

Sorry δεν έχει τώρα κάρτα καμία,έκανα λάθος.

Άρα στο ερώτημα μου ποιος είναι ο "σωστός" τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Sorry δεν έχει τώρα κάρτα καμία,έκανα λάθος.

Άρα στο ερώτημα μου ποιος είναι ο "σωστός" τρόπος;

Σου εξηγησα σε προηγουμενο post, κανεις την μεταφορα στον μουφα οπως λες και απο εκει τις αγορες σου.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι μου είπε ο φίλος fireblade, ο ξάδερφος από Αγγλία μου έβαλε στο balance μου 70 στερλίνες και έκανα δύο αγορές. Μία με αξ΄΄ια 32 στερλίνες και μία με αξία 62 δολλάρια Αυστραλίας.

Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Να πω βέβαια ότι ο ξάδερφος χρεώθηκε 2,81 στερλίνες για να μου τα "στείλει"

Εγώ επίσης χρεώθηκα γύρω στα 3 ευρώ γιατί επέλεξα το balance μου να είναι σε ευρώ (ίσως και να έκανα μακακία εκεί...) και κάτι ψιλά (κανά ευρώ ίσως) για καθεμιά εκ των συναλαλγών.

Φοβήθηκα να επιλέξω την επιλογή που μου έλεγε το paypal, όταν πήγα να κάνω αποδοχή της πληρωμής του ξάδερφου, αν ήθελα να κρατήσω το balance μου σε στερλίνες ή να το μετρατρέψω σε ευρώ. Φοβήθηκα μη γίνει κάτι αν το κρατούσα σε στερλίνες γι αυτό και το μετέτρεψα.

Πάντως ήταν πολύ χρήσιμα αυτά, εγώ τη δουλειά μου την έκανα, ευτυχώς που υπάρχει και λίγη αλληλεγγύη στις δύσκολες μέρες αυτές και βγάζουμε και λίγο άκρη.

Καληνύχτα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα σε προηγουμενο post, κανεις την μεταφορα στον μουφα οπως λες και απο εκει τις αγορες σου.

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά:bow:

Και στο send και στο request τα ίδια κρατάει το paypal σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλα.! Η αλφαβανκ visa αρνείται πεισματικά κ με το send money όπως κ με το request money. Μας εχει μαμησει με το θεμα της η κwλοτραπεζα.......
Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα σε προηγουμενο post, κανεις την μεταφορα στον μουφα οπως λες και απο εκει τις αγορες σου.

Ερώτηση: Αν ο μούφα δεν έχει επάνω κάρτα, συνεπάγεται ότι δεν κάνουμε -προφανώς- την διαδικασία verified της κάρτας, οπότε συνεπάγεται ότι παραμένει και το μούφα account unverified, σωστά;

Απ' οσο ξέρω αυτό αποτελεί μειονέκτημα, μιας και πολλοί πωλητές του ebay, αλλά και ανεξάρτητα μαγαζιά, δεν δέχονται αγορές από unverified pp λογαριασμούς/διευθύνσεις.

 

Αν τα θυμάμαι σωστά και ισχύει, σε αυτή την περίπτωση -του μούφα acc δίχως κάρτα- ας έχετε το νου σας από πριν, να διαβάζετε στην σελίδα του προιόντος τις σημειώσεις του πωλητή, μήπως αναφέρει ότι δεν δεχεται αγορες από μη verified λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι μου είπε ο φίλος fireblade, ο ξάδερφος από Αγγλία μου έβαλε στο balance μου 70 στερλίνες και έκανα δύο αγορές. Μία με αξ΄΄ια 32 στερλίνες και μία με αξία 62 δολλάρια Αυστραλίας.

Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Να πω βέβαια ότι ο ξάδερφος χρεώθηκε 2,81 στερλίνες για να μου τα "στείλει"

Εγώ επίσης χρεώθηκα γύρω στα 3 ευρώ γιατί επέλεξα το balance μου να είναι σε ευρώ (ίσως και να έκανα μακακία εκεί...) και κάτι ψιλά (κανά ευρώ ίσως) για καθεμιά εκ των συναλαλγών.

Φοβήθηκα να επιλέξω την επιλογή που μου έλεγε το paypal, όταν πήγα να κάνω αποδοχή της πληρωμής του ξάδερφου, αν ήθελα να κρατήσω το balance μου σε στερλίνες ή να το μετρατρέψω σε ευρώ. Φοβήθηκα μη γίνει κάτι αν το κρατούσα σε στερλίνες γι αυτό και το μετέτρεψα.

Πάντως ήταν πολύ χρήσιμα αυτά, εγώ τη δουλειά μου την έκανα, ευτυχώς που υπάρχει και λίγη αλληλεγγύη στις δύσκολες μέρες αυτές και βγάζουμε και λίγο άκρη.

Καληνύχτα σε όλους!

Τα 2.81 ειναι κατι το οποιο κραταει σε ολους το paypal, ειτε κανουν request ειτε κανουν send money, με τις μετατροπες ομως ηταν δικο σου το λαθος, το paypal σε καθε μετατροπη νομισματος εχει κερδος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά:bow:

Και στο send και στο request τα ίδια κρατάει το paypal σωστά;

ακριβως το ιδιο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δοκιμασα να στειλω χρηματα σε ενα δευτερο λογαριασμο paypal που δημιουργησα μεσω της επιλογης send money to family and friends και πηγε να μου τα τραβηξει απο το balance, δεν μου εβγαζε τη δυνατοτητα να επιλεξω την καρτα που εχω συνδεδεμενη. Οποτε ακυρο το send money to friends για εμενα προς το παρον. Συνεχιζω να ειμαι "πωλητης"... Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση.

 

Έφτιαξα για πρώτη φορά λογαριασμό στο PayPal με σκοπό να αγοράσω από κινέζικο. Ο λογαριασμός είναι unverified.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ας πούμε ότι με το request money καταφέρνω και βάζω το ποσό που θέλω (με χρεωστικής της Πειραιώς θα προσπαθήσω) στον λογαριασμό. Αν για κάποιο λόγο θέλω το ποσό που πέρασα στο PayPal να το επιστρέψω στη χρεωστική τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να γίνει verified ο λογαριασμός για να μπορέσει να γίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...