Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα...

 

Ρωτώ απλά:

Άντε και ο άνθρωπος στο εξωτερικό μου λέει ευχαρίστως να σε εξυπηρετήσω,στείλε μου τα χρήματα και αμέσως στα βάζω στο paypal.

Πολύ ωραία μέχρι εδώ:D

 

Τα χρήματα εγώ πως θα του τα στείλω έξω για να μου τα βάλει στο paypal(π.χ.300€);:whistle:

Μα αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης.

Να τον ξέρεις και να δώσεις πχ τα λεφτά στους δικους του στην Ελλάδα.Ή όταν κατέβει αυτός Ελλάδα.Ή να του τα καταθέσεις στον ελληνικό λογαριασμό του .

Αν μπορουσες να του τα στείλεις θα μπορουσες να κανεις μονος σου την δουλειά σου χωρίς μεσάζοντες.Εξυπηρετηση σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω σε ευρο τα εστηλε και πληρωσα σε $ κανονικα χωρις καμια χρεωση τιποτα

Την ισοτιμια εχω βαλει να την κανει η τραπεζα

Πως την μετατρεπει την ισοτιμια η τραπεζα? Αφου τα πληρωσες απο balance...:confused: Λογικα πληρωσες με την ισοτιμια του paypal.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πως την κανει την ισοτιμια η τραπεζα? Αφου τα πληρωσες απο balance...:confused:

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα για αυτό πιστεύω ότι αξίζει να ζητήσει τα χρήματα στο νόμισμα που θα κάνει την συναλλαγή. Επίσης από το λίγο που το έψαξα, βλέπω ότι ακόμα και αν ζητήσει δολάρια και του στείλουνε δολάρια, αν δεν έχει επιλέξει ως primary balance τα δολάρια,τελικώς τα δολάρια που θα του στείλουν θα τα μετατρέψει το paypal σε ευρώ με την ισοτιμία του paypal + την προμήθεια που κρατείται, επειδή δεν έχει ο αποστολέας paypal αλλά έχει πληρώσει μόνο με την κάρτα του, θα βγει εντελώς χαμένος !!!

 

edit: Με την σημερινή ισοτομία του paypal, 10 δολάρια αντιστοιχούν σε 9.36 ευρώ, αν η συναλλαγή γίνει σε δολάρια και το balance είναι σε ευρώ. Αντιθέτως αν την ισοτιμία την καθόριζε η τράπεζα, ας πούμε για παράδειγμα η Εθνική, και χρησιμοποιούσαμε μια mastercard η ισοτιμία των 10 δολαρίων αντιστοιχεί σε 8.92 ευρώ. Τεράστια η διαφορά...αυτά για τον φίλο πιο πάνω που είπε οτι δεν υπήρξε καμιά προμήθεια. Σκεφτείτε να πραγματοποιούσατε μια αγορά κινητού αξίας 150 δολαρίων. Το paypal θα χρεώσει 140,35 ευρώ και η τράπεζα 133,82 ευρώ. Συνεπώς αν διαβάζω καλά τα όσα γράφει το paypal η καλύτερη λύση είναι να επιλέξουμε ως primary balance το νόμισμα που θα πραγματοποιήσουμε την συναλλαγή, μετά να αιτηθούμε χρήματα σε αυτό το νόμισμα και τέλος να πραγματοποιήσουμε την συναλλαγή. Το μόνο κόστος εκτός του 3,4% +0,35 ευρώ θα είναι η προμήθεια που θα κρατήσει η τράπεζα στον αποστολέα για να μετατρέψει τα ευρώ του ή τις κορόνες του σε δολάρια.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως βαζουμε χρηματα στο paypal ωστε να φαινονται στο balance?

γιατι στον δικο μου λογαριασμο η οποιαδηποτε καταθεση πηγαινε κατευθειαν στον λογαριασμο τραπεζης.

πως γινεται να μεινουν στο Balance?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο σχόλιο 4985, στην προηγούμενη σελίδα υπάρχει και σχετικό βίντεο neo24gr. Απαιτείται να αιτηθείς χρήματα από τρίτο πρόσωπο που διατηρεί στην κατοχή του κάρτα εξωτερικού και αυτός να δεχτεί και να σου τα στείλει με τις ανάλογες προμήθειες.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις δηλωμένη ελληνική κάρτα στο paypal δεν δέχεται να βάλεις primary νόμισμα δολάριο, μόνο ευρώ, σν θυμάμαι καλά
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις δηλωμένη ελληνική κάρτα στο paypal δεν δέχεται να βάλεις primary νόμισμα δολάριο, μόνο ευρώ, σν θυμάμαι καλά

Mάλλον θυμάσαι λάθος, τουλάχιστον όταν τον άνοιξα εγω δεν έπαιζε αυτό και δεν τον έχω σε ευρώ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος υπάρχει επιλογή να αλλάξεις το primary νόμισμα σου αν θέλεις, οπότε τι νόημα θα είχε να σου το απαγορεύουν στο άνοιγμα του λογαριασμού αλλά να σου επιτρέπουν την αλλαγή μετά;

Link to comment
Share on other sites

αν μου βαλει συγγενης λεφτα στο PayPal balance μπορω να κανω αγορα κανονικα;

 

 

απο οτι ειδα γινεται οποτε οκ

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

αν μου βαλει συγγενης λεφτα στο PayPal balance μπορω να κανω αγορα κανονικα;

Αν είναι από εξωτερικό ο συγγενής ναι άνετα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

βασικα θα ειναι ελλαδα απο δευτερα οποτε κανουμε την παραγγελια με το δικο του Papypal και βαζουμε διευθυνση αποστολης την δικη μου σαν δωρο. δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με αυτο ε;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νόημά να ανοίξεις μαλτεζικο PayPal χωρίς Μαλτεζικη πιστωτική κάρτα;

Λογαριασμό δεν παίρνει από τράπεζα.

 

Αν δεν έχεις κάρτα, βγάλε την Papaya, μόνο αν μπορούν να της βγάλουν χρήματα άτομα από εξωτερικό.

 

Νόμιζα (ακόμα νομίζω δηλαδή μιας και δεν είπε το αντίθετο κανείς) ότι θα μπορούσα να κάνω top-up στο Paypal από τραπεζικό λογαριασμό.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα (ακόμα νομίζω δηλαδή μιας και δεν είπε το αντίθετο κανείς) ότι θα μπορούσα να κάνω top-up στο Paypal από τραπεζικό λογαριασμό.

 

απο ελληνικό λογαριασμό δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

απο ελληνικό λογαριασμό δεν μπορείς.

Ούτε και από μαλτεζικο γίνεται.

Αυτό γράφει πιο πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις μου έστειλε ένας φίλος από εξωτερικό χρήματα στο PayPal. Γιατί δεν φαίνονται κατευθείαν; πόσο θα είναι στη κατάσταση pending?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως χρειάζεται να τα κάνεις "accept".

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τη λυση εδωσε προ ολιγου ο χρηστης re4male στο Insomnia στο αναλογο θεμα. Θα στειλετε request money μεσω paypal σε ενα δευτερο email σας και θα κανετε πληρωμη αμεσα με την πιστωτικη σας, θα κρατησει βεβαια μια προμηθεια 3,4%+0,35€ αλλα ειναι ελαχιστη στην ταλαιπωρια που τραβαμε τοσο καιρο. Το εκανα εγω με προπληρωμενη πειραιως, την ιδια μαλιστα που εχω και στο paypal και το δεχτηκε αμεσα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τη λυση εδωσε προ ολιγου ο χρηστης re4male στο Insomnia στο αναλογο θεμα. Θα στειλετε request money μεσω paypal σε ενα δευτερο email σας και θα κανετε πληρωμη αμεσα με την πιστωτικη σας, θα κρατησει βεβαια μια προμηθεια 3,4%+0,35€ αλλα ειναι ελαχιστη στην ταλαιπωρια που τραβαμε τοσο καιρο. Το εκανα εγω με προπληρωμενη πειραιως, την ιδια μαλιστα που εχω και στο paypal και το δεχτηκε αμεσα

Μπηκανε τα χρηματα στο balance δηλαδη με αυτο το τροπο? Αν ισχυει κατι τετοιο σωθηκαμε.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απο προπληρωμενη πειραιως, δεν ξερω αν ισχυει για ολες δοκιμασε το. Εγω εστειλα 100 ευρω προς το παρον και εμφανιστηκαν στο balance αμεσα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια τη λυση εδωσε προ ολιγου ο χρηστης re4male στο Insomnia στο αναλογο θεμα. Θα στειλετε request money μεσω paypal σε ενα δευτερο email σας και θα κανετε πληρωμη αμεσα με την πιστωτικη σας, θα κρατησει βεβαια μια προμηθεια 3,4%+0,35€ αλλα ειναι ελαχιστη στην ταλαιπωρια που τραβαμε τοσο καιρο. Το εκανα εγω με προπληρωμενη πειραιως, την ιδια μαλιστα που εχω και στο paypal και το δεχτηκε αμεσα

 

Εγω εχω μια χρεωστικη visa alpha bank και μια επισης mastercard eurobank που δεν εχει τιποτα μεσα. Αν δηλαδη βαλω λεφτα στην mastercard (eurobank) και ζητησω απο τον λογαριασμο μου που εχω στην paypal την visa (alpha bank) συνδεδεμενη να μου δωσει/στειλει λεφτα η καρτα της eurobank που εχω, θα πανε και θα μπουν στο balance μου της paypal και θα μπορω να κανω αγορες?

Link to comment
Share on other sites

Με alpha bank απο οτι ανεφερε προ ολιγου καποιος στο ινσομνια δεν τα καταφερε, προς το παρον με εθνικη και πειραιως εχουμε επιτυχια. Δεν μπορω να ξερω σιγουρα για ολες τις καρτες, αυτες που αναφερω δουλεψαν, δεν ξερω για ποσο ακομα βεβαια, μηπως το μπλοκαρουν και αυτο.

 

Kαι με eurobank πετυχε το κολπο συμφωνα με χρηστη. Δοκιμαστε το και πειτε και εσεις

Edited by moonwalker1
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως χρειάζεται να τα κάνεις "accept".

Που δίνει αυτή την επιλογή; τα χρήματα θα φύγουν από τραπεζικό λογαριασμό Γερμανίας.

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Με alpha bank απο οτι ανεφερε προ ολιγου καποιος στο ινσομνια δεν τα καταφερε, προς το παρον με εθνικη και πειραιως εχουμε επιτυχια. Δεν μπορω να ξερω σιγουρα για ολες τις καρτες, αυτες που αναφερω δουλεψαν, δεν ξερω για ποσο ακομα βεβαια, μηπως το μπλοκαρουν και αυτο.

 

Kαι με eurobank πετυχε το κολπο συμφωνα με χρηστη. Δοκιμαστε το και πειτε και εσεις

Μόλις το δοκίμασα με προπληρωμένη και με κάρτα λογαριασμού, Πειραιώς και οι δύο αλλά δεν πέτυχε!

Ίσως βέβαια (λόγω και της ώρας) να έχει ξεπεραστεί το ημερήσιο όριο της Πειραιώς.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Με alpha bank απο οτι ανεφερε προ ολιγου καποιος στο ινσομνια δεν τα καταφερε, προς το παρον με εθνικη και πειραιως εχουμε επιτυχια. Δεν μπορω να ξερω σιγουρα για ολες τις καρτες, αυτες που αναφερω δουλεψαν, δεν ξερω για ποσο ακομα βεβαια, μηπως το μπλοκαρουν και αυτο.

 

Kαι με eurobank πετυχε το κολπο συμφωνα με χρηστη. Δοκιμαστε το και πειτε και εσεις

Με prepaid eurobank δοκιμασα και δεν ειχε επιτυχια.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...