Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίμενε λίγες μέρες και αν δεν γίνει αυτόματη επιστροφή του ποσού, τότε στείλτους ένα email να τους ρωτήσεις.

 

 

 

Όντως έκανα 2 αγορές και λύθηκε-διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανς 1 ερωτηση...

 

διατηρω 1 τραπεζικο λογαριασμο ταμιευτηριου που θελω να συνδεσω με to paypal.......το προβλημα μου ειναι οτι στον τραπεζικο λογαριασμο αναγραφονται τα στοιχεια μου με ελληνικα ενω στο paypal με λατινικα που δεν μπορω να αλλακσω εκτος απο το ονομα...

 

Δηλαδη η τραπεζα μου λεει π.χ ΠΕΤΡΟΣ enw to paypal PETROS

 

συνεπως μπορω να προχωρησω η' υπαρχει καποιο προβλημα?

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανς 1 ερωτηση...

 

διατηρω 1 τραπεζικο λογαριασμο ταμιευτηριου που θελω να συνδεσω με to paypal.......το προβλημα μου ειναι οτι στον τραπεζικο λογαριασμο αναγραφονται τα στοιχεια μου με ελληνικα ενω στο paypal με λατινικα που δεν μπορω να αλλακσω εκτος απο το ονομα...

 

Δηλαδη η τραπεζα μου λεει π.χ ΠΕΤΡΟΣ enw to paypal PETROS

 

συνεπως μπορω να προχωρησω η' υπαρχει καποιο προβλημα?

εννοείται θα τα καταχωρήσεις κανονικά στα λατινικά, και δεν θα χεις κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι σωστός ο αριθμός του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks file.......

και κατι τελευταιο........εχω λογαριασμο της εθνικης με καρτα μαεστρο.......γινεται να συνδεθει??

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά, οποιοσδήποτε ΙΒΑΝ μπορεί να συνδεθεί για να κάνεις αναλήψεις.

 

για αγορές με κάρτα, νομίζω δεν δέχεται maestro. οπότε αν δεν έχεις άλλη κάρτα (οποιασδήποτε τράπεζας VISA, MASTERCARD, AMEX) για να τη συνδέσεις και θες να κάνεις αγορές, μπορείς να κάνεις κατάθεση ή έμβασμα στον λογαριασμό τους.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω μονο με εμβασμα μπορω να στειλω λεφτα??

 

δεν μπορει να τραβαει αυτοματα απο την maestro otan thelw na agorasw kati?

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!

είτε συνδέεις κάρτα που την δέχεται (όχι maestro) και τα τραβάει από εκεί, είτε στέλνεις έμβασμα για να σου πιστωθεί ο λογαριασμός και τα τραβάει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω μονο με εμβασμα μπορω να στειλω λεφτα??

δεν μπορει να τραβαει αυτοματα απο την maestro otan thelw na agorasw kati?

 

Μην στείλεις ΠΟΤΕ με έμβασμα χρήματα σε λογαριασμό κάποιου πωλητή ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ PAYPAL

Link to comment
Share on other sites

ωραια παιδια ευχαριστω πολυ.........

1 κατι τελευταιο.......θελω να βγαλω μια visa electron η΄κατι αντιστοιχο σε prepaid....

 

2 ποια ειναι η ποιο οικονομικη???

3 και τι εγγραφα χρειαζονται στην τραπεζα??

4 aaaa...to paypal krataei promithies??

 

ΤΗΑΝΚΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

I AM A MAC
Link to comment
Share on other sites

Μην στείλεις ΠΟΤΕ με έμβασμα χρήματα σε λογαριασμό κάποιου πωλητή ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ PAYPAL

φυσικά εννοούσαμε έμβασμα προς το paypal, και όχι κατευθείαν στον πωλητή.

 

θελω να βγαλω μια visa electron η΄κατι αντιστοιχο σε prepaid....

καλή κίνηση

 

2 ποια ειναι η ποιο οικονομικη???

οι χρεωστικές electron σε αρκετές τράπεζες έχουν μηδενικά έξοδα. οι prepaid έχουν κάποιες μικρές προμήθειες, γι΄ αυτό προτείνω χρεωστική

 

3 και τι εγγραφα χρειαζονται στην τραπεζα??

εξαρτάται από την τράπεζα, αλλά ο γενικός κανόνας πλέον είναι πως θέλουν έγγραφα που να αποδεικνύουν την ταυτότητα σου, την διεύθυνση σου και το ΑΦΜ σου.

 

 

4 aaaa...to paypal krataei promithies??

χονδρικά, "για να στείλεις χρήματα όχι, για να λάβεις χρήματα ναι". δες και το site τους που τα λέει αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει μια αγορά από τη Κυριακή από δημοπρασία που κέρδισα πλήρωσα άμεσα αλλά ο πωλητής ούτε φωνή ούτε ακρόαση του έστειλα χθές pm από το ebay τίποτα που μπορώ να διαβάσω ποια διαδικασία ακολουθήτε σε αυτές τις περιπτώσεις;
Link to comment
Share on other sites

αν είναι από την κυριακή,δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ακόμα.αν είναι seller με αξιολογήσεις καλές μην αγχώνεσε.μπορείς να κάνεις dispute στο paypal μετά από κανα 2-3 εβδομάδες αν δεν έχει έρθει αυτό που πήρες.εκεί αν δεν απαντήσει η δεν δώσει στοιχεία αποστολής σε εσένα κάνεις ένα claim πάλι στο paypal και αποφασίζουν αν έχεις δίκιο.που θα έχεις.οπότε θα σου στήλουν τα λεφτά σου πίσω.είναι εύκολη διαδικασία την έχω περάσει δυστηχώς αλλά πήρα τα λεφτά μου πίσω.μου είχαν στήλει λάθος αντικείμενο.αλλά βρήκα την άκρη.το επέστρεψα και έδωσα τα στοιχεία αποστολής και πηρα τα λεφτά μου πίσω που δεν ήταν και λίγα πριν ακόμα πάρει ο άλλος πίσω αυτό που του έστηλα:blink: θα μπορούσα να του στήλω άλλο δηλαδή! όταν αγοράζεις σε ευνοεί το paypal.όταν πουλάς είναι λίγο ποιο αυστηρά για σένα....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

και εγώ έχω πάρει πίσω χρήματα από το paypal με την βοήθεια μέλους του φόρουμ μας οπότε αν χρειαστώ κάποια βοήθεια θα προς τρέξω πάλι εδώ thanks

 

σήμερα βγαίνει αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140320813310&ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123 και δεν υπάρχει στη λίστα των αγορών μου

μάλλον ο πωλητής το μετάνιωσε αλλά δεν γνωρίζω σε ποιές περιπτώσεις υπαναχωρεί

τώρα να δώ πότε θα γίνει η επιστροφή των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά γειά σας! Μπήκα στο PayPal και είδα ότι έχω 1.50€ στο λογαριασμό μου. Πώς μπορώ αυτά να τα μεταφέρω στη κάρτα μου?

 

Ευχαριστώ

 

Για ποσά μέχρι 100€ έχεις χρέωση, οπότε δεν αξίζει τον κόπο. :rolleyes:

 

Άν αγοράσω κάτι και πληρώσω με paypal, το paypal θα δώσει τα 1,50 € που έχει και τα υπόλοιπα θα τα πάρει από τη πιστωτική κάρτα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Άν αγοράσω κάτι και πληρώσω με paypal, το paypal θα δώσει τα 1,50 € που έχει και τα υπόλοιπα θα τα πάρει από τη πιστωτική κάρτα ή όχι?

Λογικά ναι, αλλά εμένα μου το έκανε μετά από 4-5 πληρωμές. Στις πρώτες πληρωμές τραβούσε μόνο από την κάρτα για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Άν αγοράσω κάτι και πληρώσω με paypal, το paypal θα δώσει τα 1,50 € που έχει και τα υπόλοιπα θα τα πάρει από τη πιστωτική κάρτα ή όχι?

Σε εμένα απο την πρώτη αγορά συμψήφισε το 1,5 ευρώ με το ποσό πληρωμής.

Ετσι όταν σε αγορά πλήρωσα 10 ευρώ, η κάρτα χρεώθηκε με 8,5 ευρώ.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα απο την πρώτη αγορά συμψήφισε το 1,5 ευρώ με το ποσό πληρωμής.

Ετσι όταν σε αγορά πλήρωσα 10 ευρώ, η κάρτα χρεώθηκε με 8,5 ευρώ.

 

Εγω που εχω το paypal σε λογαριασμο alphabank και με την καρτα του λογαριασμου (οχι πιστωτικη αλλα χρεωστικη) σε καθε συναλλαγη που κανω με paypal η χρηση electron visa χρεωνεται 1.5 ευρω και παντα στελνουν χαρτι αναλυτικα.Λογικα σε ολους το ιδιο χρεωνουν και σε αλλες τραπεζες ετσι δεν ειναι?Τωρα αν εχεις πιστωτικη δεν ξερω τι γινεται εκει

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα απο την πρώτη αγορά συμψήφισε το 1,5 ευρώ με το ποσό πληρωμής.

Ετσι όταν σε αγορά πλήρωσα 10 ευρώ, η κάρτα χρεώθηκε με 8,5 ευρώ.

και σε εμενα που αλλαξα αριθμο καρτας και εκανα νεα επιβεβαιωση το ιδιο εγινε,με την πρωτη αγορα αφαιρεθηκε το 1,5 Ε απο την τιμη του προιοντος.

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα που αλλαξα αριθμο καρτας και εκανα νεα επιβεβαιωση το ιδιο εγινε,με την πρωτη αγορα αφαιρεθηκε το 1,5 Ε απο την τιμη του προιοντος.

 

το 1.5 ευρω αυτο που σου περνουν στην ενεργοποιηση το κανει balance η paypal και στο επιστρεφει.Απλα την δοκιμη την επιβεβαιωση της καρτας δηλαδη στα περνει για να δει οτι οντως μπορει να τραβηξει χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες το paypal μου βγάζει αυτό (http://i178.photobucket.com/albums/w278/gandalfox/1.jpg). Δεν καταλαβαίνω τι θέλει και γιατί μου το βγάζει αφού δεν έχω πάρει τίποτα από αυτό το site. Ούτε καν εγγραφή δεν έχω κάνει.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.εμενα μου βγαζει ενα μυνημα που δεν καταλαβαινω τι γινετε.

''You have marked this item as "Payment Sent" on 09-Jun-09''

ξερει κανεις τπτ για αυτο?

εν το μεταξυ δεν εχει πληρωθει ο ανθρωπος.

τι πρεπει να κανω για να πληρωθει?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.εμενα μου βγαζει ενα μυνημα που δεν καταλαβαινω τι γινετε.

''You have marked this item as "Payment Sent" on 09-Jun-09''

ξερει κανεις τπτ για αυτο?

εν το μεταξυ δεν εχει πληρωθει ο ανθρωπος.

τι πρεπει να κανω για να πληρωθει?

 

Οτι εσυ επελεξες την συναλλαγη να την μαρκαρεις ως " Πληρωμενη" οχι οτι τον εχεις πληρωσει κιολας...καντο unmarked

Link to comment
Share on other sites

Οτι εσυ επελεξες την συναλλαγη να την μαρκαρεις ως " Πληρωμενη" οχι οτι τον εχεις πληρωσει κιολας...καντο unmarked

το εκανα αυτο οκ.αλλα μου βγαζει τωρα αυτο ''Mark as payment sent''.

πως θα τον πληρωσω????δεν μου εχει ερθει κ ενημερωτικο απο payapal οτι πληρωθηκε.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο οκ.αλλα μου βγαζει τωρα αυτο ''Mark as payment sent''.

πως θα τον πληρωσω????δεν μου εχει ερθει κ ενημερωτικο απο payapal οτι πληρωθηκε.

Καλά, αφού δεν πλήρωσες πώς περιμένεις να σου έρθει ενημερωτικό ότι πληρώθηκε??:blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...