Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας! Μπήκα στο PayPal και είδα ότι έχω 1.50€ στο λογαριασμό μου. Πώς μπορώ αυτά να τα μεταφέρω στη κάρτα μου?

 

Ευχαριστώ

Για ποσά μέχρι 100€ έχεις χρέωση, οπότε δεν αξίζει τον κόπο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS!

 

Έβγαλα μία προπληρωμένη κάρτα Eurobank. Έφτιαξα λογαριασμό στο PayPal και έβαλα αυτήν την κάρτα. Μου λέει όμως ότι υπάρχει ένα limit το οποίο θα φύγει αν κάνω link & confirm την κάρτα. Για το confirm, λέει ότι μου παίρνουν 1.50 euro και στο statement της κάρτας δίπλα σ'αυτή τη χρέωση θα υπάρχει ο απαραίτητος 4ψήφιος αριθμός.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: Μίλισα με την τράπεζα και μου είπε ότι για την προπληρωμένη κάρτα, ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ STATEMENT!

 

Τι κάνω τώρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με την κάρτα σου στη τράπεζα και θα τους ζητήσεις να δουν την χρέωση που έκανε το paypal. Εκεί θα δούν και τον 4ψήφιο κωδικό τον οποίο και θα σου πούνε για να τον γράψεις στον λογαριασμό σου στο paypal.
Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Θα πας με την κάρτα σου στη τράπεζα και θα τους ζητήσεις να δουν την χρέωση που έκανε το paypal. Εκεί θα δούν και τον 4ψήφιο κωδικό τον οποίο και θα σου πούνε για να τον γράψεις στον λογαριασμό σου στο paypal.

 

Thanks!

 

Κάτι αλλο. Έκανα μία αγορά που ήταν εντός των ορίων. Στην απόδειξη που ήρθε με mail λέει "Shipping address - unconfirmed". Τι σημαίνει αυτό; Είναι επακόλουθο του ότι δεν έχει γίνει confirmed η κάρτα, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Thanks!

 

Κάτι αλλο. Έκανα μία αγορά που ήταν εντός των ορίων. Στην απόδειξη που ήρθε με mail λέει "Shipping address - unconfirmed". Τι σημαίνει αυτό; Είναι επακόλουθο του ότι δεν έχει γίνει confirmed η κάρτα, ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

 

Ναι, επειδή δεν έχεις βάλει ακόμη τον κωδικό στον λογαριασμό paypal. Μόλις το κάνεις θα γίνει confirmed.

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επειδή δεν έχεις βάλει ακόμη τον κωδικό στον λογαριασμό paypal. Μόλις το κάνεις θα γίνει confirmed.

 

Το αντικείμενο που αγόρασα θα σταλεί κανονικά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο που αγόρασα θα σταλεί κανονικά, έτσι;

 

Στείλε στον αποστολέα ένα email με τα πλήρη στοιχεία του παραλήπτη για κάθε ενδεχόμενο...

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κατι που θελω να αγορασω απο Internet και δεχεται μονο Paypal.Δεν εχω ιδεα πως δουλευει η ολη διαδικασια οποτε εκανα account στο site και στο τελος μου εβγαλε κατι κωδικους για τραπεζες και το χασα...Επισης στις επιλογες στο account προσεξα οτι εχει μονο καρτες,κατι που εγω δεν εχω:p.Μπορω να κανω κατι με καποια τραπεζα οπως πχ να παω εκει και να κανω καταθεση και να περαστουν τα λεφτα στο λογαριασμο μου?
iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κατι που θελω να αγορασω απο Internet και δεχεται μονο Paypal.Δεν εχω ιδεα πως δουλευει η ολη διαδικασια οποτε εκανα account στο site και στο τελος μου εβγαλε κατι κωδικους για τραπεζες και το χασα...Επισης στις επιλογες στο account προσεξα οτι εχει μονο καρτες,κατι που εγω δεν εχω:p.Μπορω να κανω κατι με καποια τραπεζα οπως πχ να παω εκει και να κανω καταθεση και να περαστουν τα λεφτα στο λογαριασμο μου?

 

 

Μπορείς να κάνεις τα πάντα ...σχεδόν αρκεί να εχεις υπομονή και να διαβάζεις.

 

 

Χρόνια πολλά, καλή Ανάσταση

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου επέστρεψαν στο paypal ένα ποσό 138 ευρώ και αυτά μεταφέρθηκαν σύμφωνα με το paypal αυτόματα στην κάρτα webuy της πειραιώς που έχω συνδέσει.

Στο web banking όμως δε βλέπω κάποια κινηση και το ποσό δεν υπάρχει.

 

Αργεί η διαδικασία; Τι παίζει;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι μεταφορες χρηματων ολοκληρωνονται σε 3 εργασιμες. Τοτε θα πρεπει να δεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου. Ετσι εγινε σε εμενα μια φορα με επιστροφη απο το paypal.
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι μεταφορες χρηματων ολοκληρωνονται σε 3 εργασιμες. Τοτε θα πρεπει να δεις τα χρηματα στο λογαριασμο σου. Ετσι εγινε σε εμενα μια φορα με επιστροφη απο το paypal.

 

Σ'ευχαριστώ, θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Το ονοματεπώνυμο στην κάρτα εμφανίζεται με διαφορετικούς χαρακτήρες από ότι στην ταυτότητα. Αυτό το paypal δεν το ενδιαφέρει φαντάζομαι, αλλά τι γίνεται με άλλες χρήσεις της χρεωστικής?

Επίσης στα στοιχεία κάρτας υπάρχει μόνο το ονοματεπώνυμο. Διέυθυνση συμπληρώνω ό,τι θέλω? Η μπορεί το paypal να ψάξει και να βρει τα υπόλοιπα στοιχεία, που όμως είναι γραμμένα στα ελληνικά, οπότε άντε να κάνει αντιστοίχιση ανάμεσα σε ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μπω στο λογαριασμό μου ατο paypal και μετά από username και password μου ζητάει να απαντήσω σε δύο security questions. Δεν θυμάμαι αν κατά την εγγραφή μου στο paypal έβαλα κάποιες απαντήσεις σε ερωτήσεις!!! Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να μπω στο λογαριασμό μου. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Παιδιά είμαι τυφλός!!!!! Οι ερωτήσεις είναι για να τις απαντήσεις εκείνη την στιγμή!!!! sorry για την ενόχληση...

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Το top up (να μεταφέρω χρήματα από το λογαριασμό μου στο account μου?) είμαι υποχρεωμένος να τα κάνω? H περιμένω τον κωδικό και είμαι έτοιμος ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS

Μια ερώτηση

Πως μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτά για κατι που πλήρωσα αλλά δεν έλαβα;

κανω request money?

 

Ανοίγεις Dispute

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS

Μια ερώτηση

Πως μπορώ να πάρω πίσω τα λεφτά για κατι που πλήρωσα αλλά δεν έλαβα;

κανω request money?

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Πώς έγινε η αγορά, από ebay και paypal ή μόνο paypal; Έχεις δικαίωμα εντός 45 ημερών από την ημερομηνία της πληρωμής να κάνεις παράπονο στο paypal. Αν μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν έχεις παραλάβει το προϊόν, τότε επικοινωνείς με τον πωλητή. Αν δεν καταφέρεις να βγάλεις άκρη, τότε στη σελίδα του paypal βρίσκει το resolution center. Πατάς εκεί που λέει report a problem και στη συνέχεια report a transaction problem. Κάνεις κλικ εκεί που λέει item dispute, και στην επόμενη σελίδα πληκτρολογείς τον κωδικό συναλλαγής. Εν συνεχεία, γράφεις το πρόβλημά σου και περιμένεις απάντηση από τον πωλητή. Ο πωλητής ενημερώνεται μέσω email, και αν μέσα σε ένα χρονικό διάστημα δεν απαντήσει, τότε το paypal σου επιστρέφει αυτόματα τα χρήματα. Αν απαντήσει, πρέπει να αποδείξει ότι έστειλε το προϊόν, αλλιώς είτε το ξαναστέλνει, είτε σε αποζημιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά Νικο και soublaki-3!!! Η αγορά ηταν από απλό site (οχι ebay) αλλά πληρωσα με paypal .

 

Δεν εχει σημασία απο που αγόρασες αλλα με τι πλήρωσες ΑΝΟΙΞΕ DISPUTE πριν περάσουν 45 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία απορία.

 

Γράφτηκα στο ΕΒΑΥ και σχεδόν ταυτόχρονα στο paypal , δήλωσα την κάρτα χωρίς να την συνδέσω . Μου βγάζει μήνυμα οτι δεν εχει γίνει link και confirm. Λέω εντάξει.

Κοιτάζω στον λογαριασμό μετά από λίγο και βλέπω οτι μου έχει γίνει δέσμευση 1 Ευρώ. Λέω ξανά εντάξει. Μετά από 1 βδομάδα κάνω λινκ και confirm την κάρτα, το paypal μου λέει ΟΚ και κοιτώντας τον λογαριασμό βλέπω και νέα δέσμευση 1,5 Ευρώ. Την επόμενη μέρα το paypal όντως τράβηξε το 1,5 Ευρώ και μου το δείχνει στο balance. Έμεινε όμως η δέσμευση του 1 Ευρώ !

Τι συμβαίνει ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. αγορασα κατι απο ebay και το ποληρωσα αμεσως. στο paypal μου εγραφε ομως οτι η συναλαγει εκρεμει. ο αλλος χηστης ελεγε ειναι Unregistered. ετσι πατησα δεξια της συναλαγης cancel... εγω πηρα τωρα τα λεφτα μου πισω η τα εχασα?:cry:

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία απορία.

 

Γράφτηκα στο ΕΒΑΥ και σχεδόν ταυτόχρονα στο paypal , δήλωσα την κάρτα χωρίς να την συνδέσω . Μου βγάζει μήνυμα οτι δεν εχει γίνει link και confirm. Λέω εντάξει.

Κοιτάζω στον λογαριασμό μετά από λίγο και βλέπω οτι μου έχει γίνει δέσμευση 1 Ευρώ. Λέω ξανά εντάξει. Μετά από 1 βδομάδα κάνω λινκ και confirm την κάρτα, το paypal μου λέει ΟΚ και κοιτώντας τον λογαριασμό βλέπω και νέα δέσμευση 1,5 Ευρώ. Την επόμενη μέρα το paypal όντως τράβηξε το 1,5 Ευρώ και μου το δείχνει στο balance. Έμεινε όμως η δέσμευση του 1 Ευρώ !

Τι συμβαίνει ;

Περίμενε λίγες μέρες και αν δεν γίνει αυτόματη επιστροφή του ποσού, τότε στείλτους ένα email να τους ρωτήσεις.

 

καλησπερα παιδια. αγορασα κατι απο ebay και το ποληρωσα αμεσως. στο paypal μου εγραφε ομως οτι η συναλαγει εκρεμει. ο αλλος χηστης ελεγε ειναι Unregistered. ετσι πατησα δεξια της συναλαγης cancel... εγω πηρα τωρα τα λεφτα μου πισω η τα εχασα?:cry:

Δεν είναι πολύ ξεκάθαρα αυτά που λες.

Πώς πλήρωσες κάποιον ο οποίος είναι Unregistered?

Και πού πάτησες cancel?

Για το αν τα λεφτά πιστώθηκαν στον άλλο ή όχι το βλέπεις στη σελίδα του Paypal που σου βγάζει όλες τις συναλλαγές και τα ποσά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ ξεκάθαρα αυτά που λες.

Πώς πλήρωσες κάποιον ο οποίος είναι Unregistered?

Και πού πάτησες cancel?

Για το αν τα λεφτά πιστώθηκαν στον άλλο ή όχι το βλέπεις στη σελίδα του Paypal που σου βγάζει όλες τις συναλλαγές και τα ποσά.

 

πληρωσα μεσω ebay. αλλα μου ελεγε οτι η πληρωμη εκρεμει... πηγα στο site της paypal και εκει που λεει τις συναλλαγες, στη συγκεκριμενη λεει "canceled" αντι για "completed". τα λεφτα ομως εχουν φυγει απο την πιστωτικη μου..:cry:

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...