Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεία σας! Είμαι νέος σε ότι αφορά το paypal και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα στοιχεία που μας ζητάει το paypal(τηλέφωνο, δυεύθηνση κλπ) πρέπει να έιναι τα ίδια με αυτα που έχουμε δώσει για να απόκτήσουμε την χρεωστική μας κάρτα?

 

..........ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Και είναι ασφαλές να δώσεις τα πραγματικά σου στοιχεία?

 

Στην τραπεζα, για την καρτα, εδωσες πραγματικα στοιχεια??

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Γιατί?

 

Το γιατί ειναι απλό.

 

Οταν θα κάνεις ADD την κάρτα σου στο paypal, τότε το paypal διαβάζει απο την κάρτα ολα τα στοιχεία σου. Μπορεί να κανει και συγκρίσεις, με οτι αυτό συνεπάγεται αν βρει λαθη.

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί ειναι απλό.

 

Οταν θα κάνεις ADD την κάρτα σου στο paypal, τότε το paypal διαβάζει απο την κάρτα ολα τα στοιχεία σου. Μπορεί να κανει και συγκρίσεις, με οτι αυτό συνεπάγεται αν βρει λαθη.

 

Ok! Ευχαριστώ πολύ!

 

Άραγε υπάρχει πρόβλημα αν η πιστωτική κάρτα γράφει πχ GEORGIOS και εγώ στο paypal έχω γράψει GEORGE?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην τα στειλουν? εγω ειμαι 3,5 χρονια στο paypal γραμμενος και εχω παρει απο παντου πραγματα και μεταξυ τους και ακριβα.

και ποτε δεν ειχα προβλημα με μαγαζι να μου στειλει κατι.

 

Αυτό με ενημέρωσαν απο το κατάστημα και με προέτρεψαν να κάνω verified την διεύθυνση για να μου τα στείλουν. Σύμφωνα όμως με την PayPal αυτό δεν μπορεί να γίνει...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενημέρωσαν απο το κατάστημα και με προέτρεψαν να κάνω verified την διεύθυνση για να μου τα στείλουν. Σύμφωνα όμως με την PayPal αυτό δεν μπορεί να γίνει...

 

τι να πω. εγω αν ανοιξω την μεριδα μου στο paypal γραφει veryfied

αυτο ισχυει για ευρωπη αγοραζοντας απο το εγγλεζικο ebay,αλλα οχι για αμερικη . ετσι ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή με τις αγορές μέσω ιντερνετ είμαι νιουμπάς (και γενικά απεχθάνομαι τις καθε είδους αγορές κτλ), παρακάτω σας παραθέτω τα βήματα που από ότι έχω καταλάβει χρειάζεται να γίνουν και όπου βρείτε λάθη διορθώνετε

1.Πάω σε κάποια τράπεζα και ανοίγω ένα λογαριασμό

2.Βγάζω μια πιστωτική κάρτα (εισόδημα δεν έχω by the way).

3.Συνδέω την πιστωτική με το λογαριασμό αυτό (πως γίνεται αυτό?)

4.Κάνω λογαριασμό e-banking (είναι χρονοβόρο?)

5.Παιζω μπάλα με το paypal.

 

Σε οποιοδήποτε site συνεργάζεται με το paypal βάζω τα πραγματικά μου στοιχεία ή δεν χρειάζεται εφόσον τα χω δώσει στο paypal και στην πιστωτική. Δλδ αυτοί μπορούν να δουν τα στοιχεία μου μέσω του paypal ή όχι? Επομέnως το μόνο "αληθινό" στοιχείο θα είναι κάποιος λογαριασμός mail για να μου ρθει το confirmation ε-μαιλ.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή με τις αγορές μέσω ιντερνετ είμαι νιουμπάς (και γενικά απεχθάνομαι τις καθε είδους αγορές κτλ), παρακάτω σας παραθέτω τα βήματα που από ότι έχω καταλάβει χρειάζεται να γίνουν και όπου βρείτε λάθη διορθώνετε

1.Πάω σε κάποια τράπεζα και ανοίγω ένα λογαριασμό

2.Βγάζω μια πιστωτική κάρτα (εισόδημα δεν έχω by the way).

3.Συνδέω την πιστωτική με το λογαριασμό αυτό (πως γίνεται αυτό?)

4.Κάνω λογαριασμό e-banking (είναι χρονοβόρο?)

5.Παιζω μπάλα με το paypal.

 

Σε οποιοδήποτε site συνεργάζεται με το paypal βάζω τα πραγματικά μου στοιχεία ή δεν χρειάζεται εφόσον τα χω δώσει στο paypal και στην πιστωτική. Δλδ αυτοί μπορούν να δουν τα στοιχεία μου μέσω του paypal ή όχι? Επομέnως το μόνο "αληθινό" στοιχείο θα είναι κάποιος λογαριασμός mail για να μου ρθει το confirmation ε-μαιλ.

μπορεις να μην ανοιξεις λογαριασμο και να παρεις μια prepaid καρτα. να δωσεις αυτη στο paypal.

σε οποιο σαιτ δεχεται paypal δεν χρειαζεται να δωσεις στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μην ανοιξεις λογαριασμο και να παρεις μια prepaid καρτα. να δωσεις αυτη στο paypal.

σε οποιο σαιτ δεχεται paypal δεν χρειαζεται να δωσεις στοιχεια.

 

Απλά φοβάμαι, μήπως κάπου "ξεχαστεί" ο 4ψήφιος κωδικός, παίρνω τηλέφωνο και με συνδέουν με Κάιρο κλπ. Ενώ με το e-banking θα χω αναλυτική κατάσταση του λογαριασμού. Η άδικα φοβάμαι? Δλδ μετά από 2-3 μέρες που θα εγγραφώ στο paypal θα πάρω τηλέφωνο στην τράπεζα και θα μου πουν τον 4ψήφιο κωδικό? Κάτι άλλο, μόνο με άνοιγμα λογαριασμού χωρίς χρήση καρτών γίνεται η δουλειά ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι, μήπως κάπου "ξεχαστεί" ο 4ψήφιος κωδικός, παίρνω τηλέφωνο και με συνδέουν με Κάιρο κλπ. Ενώ με το e-banking θα χω αναλυτική κατάσταση του λογαριασμού. Η άδικα φοβάμαι? Δλδ μετά από 2-3 μέρες που θα εγγραφώ στο paypal θα πάρω τηλέφωνο στην τράπεζα και θα μου πουν τον 4ψήφιο κωδικό? Κάτι άλλο, μόνο με άνοιγμα λογαριασμού χωρίς χρήση καρτών γίνεται η δουλειά ή όχι?

ο 4ψηφιος κωδικος δινεται στο paypal μια φορα και τερμα μετα. ενεργοποιειται η καρτα και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω αναφερει το προβλημα μου κ στο σχετικο θεμα με το rapidshare το λεω κ εδω μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος. Εχω κανει ολες τις διαδικασιες μεχρι τον τετραψηφιο κωδικο, τον οποιο εχω βαλει στην paypal κ εχει γινει αποδεκτος, οταν ομως παω να κανω αγορα rapidshare μεσω paypal μου λεει οτι δεν ειναι η συναλλαγη αποδεκτη,απο την πλευρα της τραπεζας με διαβεβαιωσαν οτι ολα ειναι οκ , κ τωρα εχω κολλησει εκει
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω μια απορια. οταν βαζω λεφτα στην καρτα μου πανε αυτοματα στο paypal ή πρεπει να πατησω κατι? τα χω βαλει εδω και 2 μερες, και στο paypal στο υπολοιπο μου δν μου τα γραφει.....

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω μια απορια. οταν βαζω λεφτα στην καρτα μου πανε αυτοματα στο paypal ή πρεπει να πατησω κατι? τα χω βαλει εδω και 2 μερες, και στο paypal στο υπολοιπο μου δν μου τα γραφει.....

Το Paypal τραβάει χρήματα μόνο όταν κάτι αγοράζεις με αυτό.

Αλλιώς πώς να μεταφερθούν χρήματα εκεί.

Εκτός αν πουλάς κάτι σε κάποιον άλλο και σου στέλνει αυτός χρήματα μέσω Paypal.

Τότε αυτά μαζεύονται στο Paypal και μόνο αν το επιλέξεις εσύ μέσω Paypal πηγαίνουν στον λογαριασμό σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλά φοβάμαι, μήπως κάπου "ξεχαστεί" ο 4ψήφιος κωδικός, παίρνω τηλέφωνο και με συνδέουν με Κάιρο κλπ. Ενώ με το e-banking θα χω αναλυτική κατάσταση του λογαριασμού. Η άδικα φοβάμαι? Δλδ μετά από 2-3 μέρες που θα εγγραφώ στο paypal θα πάρω τηλέφωνο στην τράπεζα και θα μου πουν τον 4ψήφιο κωδικό? Κάτι άλλο, μόνο με άνοιγμα λογαριασμού χωρίς χρήση καρτών γίνεται η δουλειά ή όχι?

Και στην προπληρωμένη μπορείς να έχεις e-banking.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω τωρα που πληρωσα στο ebay απο paypal ειμαι οκ? θα εχουν παει τα λεφτα στο λογαριασμο του πωλητη?

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS κατα λαθος εκανα τον paybal λογαριασμο μου απο personal premium!!!!!!!

 

μπορει κανεις να μου πει τι σημαινει αυτο και τι συνεπειες εχει.....?????

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS κατα λαθος εκανα τον paybal λογαριασμο μου απο personal premium!!!!!!!

 

μπορει κανεις να μου πει τι σημαινει αυτο και τι συνεπειες εχει.....?????

 

Γύρνα πίσω

Σε παραπέμπω στο μήνυμα του φίλου @WassUp

Διάβασε το ......άπαιχτος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2733572#post2733572

Link to comment
Share on other sites

 

Φιλε μου καλε δεν μπορω να βρω το Contact Customer Service link.!!!!!!

που στο καλο ειναι αυτο δεν μπορω να καταλαβω......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλε δεν μπορω να βρω το Contact Customer Service link.!!!!!!

που στο καλο ειναι αυτο δεν μπορω να καταλαβω......

 

 

 

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_contact-general

Link to comment
Share on other sites

thanks nikos...τους εστειλα το αίτημα μου...λογικα θα μου απαντησουν συντομα.....(το ευχομαι δηλαδη....)

 

τεσπα ολα αυτα ξεκινησαν επειδη πηγα να επεκτείνω το λογαριασμο μου στο rapidshare...

μετα αρχισε να μου ζηταει τον τετραψήφιο αριθμο των 1.5 εβρο και μπλα μπλα μπλα κατα λαθος εγινα premium....

 

παιδια σε ποσες μερες μπορω να παρω τηλ την τραπεζα και να μου πουν τον τετραψήφιο που ζηταει το paybal....

 

την συναλλαγή την εκανα χθες....

μου στειλαν μαιλ οτι ο αριθμος θα ειναι στον λογαριασμο της καρτας μου αλλα εγω δεν θελω να περιμενω τοσο...(ο λογαριασμος ερχεται μετα τις 15 του μηνα.....)

Link to comment
Share on other sites

και εγω πατησα το premium πειραζει κατι?

 

να ρωτησω κατι και αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

αγορες με paypal εχω κανει πολλες αλλα προσφατα πουλησα κατι και μου κανανε μεταφορα του ποσου. προσπερνω το νταβατζιλικι που απο 220 ευρω μου κρατησε 13 και ερωτω.

Η καρτα που εχω μεσα ειναι πιστωτικη. τα χρηματα θα μπουν αυτοματα σε αυτη ή χρειαζεται να κανω κατι? Πηγα στην επιλογη withdraw αλλα μου ζητουσε λογαριασμο τραπεζας με 27 ψηφια κατι που δε διαθετω. Οποτε πως μπορω να βαλω τα χρηματα στην πιστωτικη μου?

Δε θελω να τα εχω στο paypal :(

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας! Μπήκα στο PayPal και είδα ότι έχω 1.50€ στο λογαριασμό μου. Πώς μπορώ αυτά να τα μεταφέρω στη κάρτα μου?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...