Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμενα ειχε κανει 2-3 μερες να εμφανιστει σαν κινηση.

οχι δεν μπορεις μεσω paypal. με πιστωτικη νομιζω μπορεις.

 

 

αυτος ο 4 ψηφιος κωδικος που στο διαλο τον βλεπω??????

εχω visa enter της alpha bank , χρεωστικη (συνδεδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο)

και τον κωδικο αυτο δεν μου τον εμφανιζει διπλα στο βιβλιαριο οτι μου σηκωθηκε ποτε το 1.5 ευρω, ουτε μου εχει σταλει κανενα χαρτι αναλυτικο.

Και την τραπεζα που πηρα λεει οτι ποτε δεν μου σηκωσε κανεις 1.5 ευρω εδω και κανα χρονο!

 

 

Και κατι αλλο, στην καρτα μου δεν πρεπει να μου ερχεται αναλυτικο μηνιαιο χαρτι κινησης απο e-αγορες ή φυσικα καταστηματα ???????

 

Να σημειωσω οτι εχω ηδη προβει επιτυχως (χωρις verified)σε μια συναλλαγη και ολα φαινονται νορμαλ απο το ιστορικο και ολα οκ και λογικα no prob

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο 4 ψηφιος κωδικος που στο διαλο τον βλεπω??????

εχω visa enter της alpha bank , χρεωστικη (συνδεδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο)

και τον κωδικο αυτο δεν μου τον εμφανιζει διπλα στο βιβλιαριο οτι μου σηκωθηκε ποτε το 1.5 ευρω, ουτε μου εχει σταλει κανενα χαρτι αναλυτικο.

Και την τραπεζα που πηρα λεει οτι ποτε δεν μου σηκωσε κανεις 1.5 ευρω εδω και κανα χρονο!

 

 

Και κατι αλλο, στην καρτα μου δεν πρεπει να μου ερχεται αναλυτικο μηνιαιο χαρτι κινησης απο e-αγορες ή φυσικα καταστηματα ???????

 

Να σημειωσω οτι εχω ηδη προβει επιτυχως (χωρις verified)σε μια συναλλαγη και ολα φαινονται νορμαλ απο το ιστορικο και ολα οκ και λογικα no prob

η συναλλαγη του 1,5Ε διπλα εχει ενα κωδικο 4ψηφιο, αυτος ειναι . εγω πηρα την τραπεζα και τους ρωτησα διοτι μεχρι να ερθει το χαρτι της καρτας σπιτι θα περναγε χρονος.

ολες οι συναλλαγες απο τα eshopκαι το paypal εμφανιζονται στην καρτα κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οερασει 2 βδομαδες κ ακομα δεν καταφερα να αγορασω τιποτα μεσω Paypal. Σε ολες τις αγορες μου βγαινει οτι το Paypal αρνειται. Τι πεισμα και αυτο πια.:mad::cry:

Καμια ιδεα κανεις?? γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Ο λογαριασμος ειναι verified. Παιζει ρολο που η καρτα ειναι prepaid??? Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...:X

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οερασει 2 βδομαδες κ ακομα δεν καταφερα να αγορασω τιποτα μεσω Paypal. Σε ολες τις αγορες μου βγαινει οτι το Paypal αρνειται. Τι πεισμα και αυτο πια.:mad::cry:

Καμια ιδεα κανεις?? γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Ο λογαριασμος ειναι verified. Παιζει ρολο που η καρτα ειναι prepaid??? Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...:X

 

Γιατι δεν κανεις μια ερωτηση στο paypal

Link to comment
Share on other sites

Εχουν οερασει 2 βδομαδες κ ακομα δεν καταφερα να αγορασω τιποτα μεσω Paypal. Σε ολες τις αγορες μου βγαινει οτι το Paypal αρνειται. Τι πεισμα και αυτο πια.:mad::cry:

Καμια ιδεα κανεις?? γιατι μπορει να συμβαινει αυτο? Ο λογαριασμος ειναι verified. Παιζει ρολο που η καρτα ειναι prepaid??? Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...:X[/QUOTe]

 

 

Δεν παιζει ρολο που η καρτα ειναι prepaid. Και εγω prepaid εχω και αγορασα κανονικα:)

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έκανα χθές μια αγορά μέσω paypal και στα mail επιβεβαίωσης της πληρωμής που μου ήρθαν, δίπλα απο το "Shipping address" έγραφε την λέξη "unconfirmed"! Δεδομένου πως δεν έχω κάνει καμία απολύτως αλλαγή απο την προηγούμενη αγορά, αυτό γιατί συμβαίνει; Και το σημαντικότερο πως θα κάνω την διεύθυνση αποστολής confirmed;; Απο το κατάστημα μου είπαν πως για αν προχωρήσουν την παραγγελία θα πρέπει να γίνει confirmed...

Καμιά ιδέα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έκανα χθές μια αγορά μέσω paypal και στα mail επιβεβαίωσης της πληρωμής που μου ήρθαν, δίπλα απο το "Shipping address" έγραφε την λέξη "unconfirmed"! Δεδομένου πως δεν έχω κάνει καμία απολύτως αλλαγή απο την προηγούμενη αγορά, αυτό γιατί συμβαίνει; Και το σημαντικότερο πως θα κάνω την διεύθυνση αποστολής confirmed;; Απο το κατάστημα μου είπαν πως για αν προχωρήσουν την παραγγελία θα πρέπει να γίνει confirmed...

Καμιά ιδέα;

 

unconfirmed ειναι η διεύθυνση σου γιατι άλλη διεύθυνση εχεις δήλωση στην κάρτα και άλλη διεύθυνση για την παράδοση των προϊόντων

Link to comment
Share on other sites

unconfirmed ειναι η διεύθυνση σου γιατι άλλη διεύθυνση εχεις δήλωση στην κάρτα και άλλη διεύθυνση για την παράδοση των προϊόντων

 

Αυτο που αναφέρεις πως μπορώ να το επιβεβαιώσω; Στο paypal στην κατηγορία "My Account"->"Street Address" έχει μία μοναδική διεύθυνση η οποία είναι επιλεγμένη ως "Home". Αυτή είναι υποθέτω η διεύθυνση της κάρτας. Που υπάρχει η διεύθυνση παράδοσης προϊόντων με την οποία κάνει σύγκριση και κατ' επέκταση την χαρακτηρίζει unconfirmed;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφέρεις πως μπορώ να το επιβεβαιώσω; Στο paypal στην κατηγορία "My Account"->"Street Address" έχει μία μοναδική διεύθυνση η οποία είναι επιλεγμένη ως "Home". Αυτή είναι υποθέτω η διεύθυνση της κάρτας. Που υπάρχει η διεύθυνση παράδοσης προϊόντων με την οποία κάνει σύγκριση και κατ' επέκταση την χαρακτηρίζει unconfirmed;

 

Δεν ξέρεις ποια διεύθυνσή εχεις δηλώσει στην κάρτα σου??

 

Τελος όπως σου εγγραψα και ποιο πάνω αυτή η διεύθυνση πρέπει να είναι ιδια με την "διεύθυνση παράδοσης προϊόντων" είτε στο paypal είτε στο ebay ειτε στην κάρτα σου

 

Έλεγξε λοιπόν ολες τις διευθύνσεις που εχεις βάλει να συμφωνούν μεταξύ τους και να είναι ίδιες με αυτήν της κάρτας σου.

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις ποια διεύθυνσή εχεις δηλώσει στην κάρτα σου??

 

Τελος όπως σου εγγραψα και ποιο πάνω αυτή η διεύθυνση πρέπει να είναι ιδια με την "διεύθυνση παράδοσης προϊόντων" είτε στο paypal είτε στο ebay ειτε στην κάρτα σου

 

Έλεγξε λοιπόν ολες τις διευθύνσεις που εχεις βάλει να συμφωνούν μεταξύ τους και να είναι ίδιες με αυτήν της κάρτας σου.

.

 

Ε προφανώς και ξέρω ποια διεύθυνση έχω δηλώσει στην κάρτα!:D Αυτό που δεν ξέρω είναι αυτήν την διεύθυνση(street address) τι την θεωρεί το paypal...

 

Στις πληροφορίες του profile μου στο paypal βλέπω ότι το Billing Address και το Street Address συμφωνούν. Η απορία μου λοιπόν είναι, ποιες διευθύνσεις σύγκρινε το paypal και βρήκε ότι δεν συμφωνούν;; Ακόμα και η διεύθυνση που έδωσα στο ηλεκτρονικό κατάστημα, ίδια είναι.

Να τονίσω ότι την προηγούμενη εβδομάδα έκανα τρεις διαφορετικές αγορές στο ebay όμως, χωρίς κανένα πρόβλημα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

θα κανω μια ερωτηση που ισως σας φαινεται αστεια,ομως ειμαι νεος στο κολπο κ δεν τα ξερω.Λοιπον, εχω αγορασει μια prepaid card κυπρου με σκοπο να γραφτω στο rapidshare μεσω paypal ετσι ωστε αν χρειαστει να κανω κ αλλες συναλλαγες μεσω internet.Ανοιξα λογαριασμο στο paypal, εκανα add την καρτα. Τωρα ομως μου ζηταει η paypal καποιο λεει κωδικο για να γινω verified, μαλιστα αν καταλαβα καλα απο τα λιγα αγγλικα μου λεει πως υπαρχει μια χρεωση για αυτο. Εχω μπεερδευτει τωρα, τι κωδικος ειναι αυτος? και γιατι με χρεωνει? πως θα τον βρω? και θα χρειαζεται αυτη η διαδικασια καθε φορα που θα φορτωνω την καρτα μου με χρηματα? Βασικα πως θα τον βρω αυτον τον κωδικο? Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

θα κανω μια ερωτηση που ισως σας φαινεται αστεια,ομως ειμαι νεος στο κολπο κ δεν τα ξερω.Λοιπον, εχω αγορασει μια prepaid card κυπρου με σκοπο να γραφτω στο rapidshare μεσω paypal ετσι ωστε αν χρειαστει να κανω κ αλλες συναλλαγες μεσω internet.Ανοιξα λογαριασμο στο paypal, εκανα add την καρτα. Τωρα ομως μου ζηταει η paypal καποιο λεει κωδικο για να γινω verified, μαλιστα αν καταλαβα καλα απο τα λιγα αγγλικα μου λεει πως υπαρχει μια χρεωση για αυτο. Εχω μπεερδευτει τωρα, τι κωδικος ειναι αυτος? και γιατι με χρεωνει? πως θα τον βρω? και θα χρειαζεται αυτη η διαδικασια καθε φορα που θα φορτωνω την καρτα μου με χρηματα? Βασικα πως θα τον βρω αυτον τον κωδικο? Ευχαριστω εκ των προτερων

σε χρεωνει 1,5Ε αν θυμαμαι καλα. στη συναλλαγη αυτη υπαρχει ενα 4ψηφιος αριθμος. αυτο το κωδικο ζηταει. η διαδικασια αυτη γινεται μια φορα. στη πρωτη συναλλαγη το ποσο επιστρεφεται.

για γρηγορα ρωτα στην τραπεζα τον κωδικο που εχουν βαλει στη συναλλαγη αυτη.

Link to comment
Share on other sites

η συναλλαγη του 1' date='5Ε διπλα εχει ενα κωδικο 4ψηφιο, αυτος ειναι . εγω πηρα την τραπεζα και τους ρωτησα διοτι μεχρι να ερθει το χαρτι της καρτας σπιτι θα περναγε χρονος.[/quote']

 

ναι το ξερω αλλα η τραπεζα επιμενει οτι

δεν υπαρχει συναλλαγη τετοια, ωστε να μου δωσει τον κωδικο

οτι να ναι...

 

ολες οι συναλλαγες απο τα eshopκαι το paypal εμφανιζονται στην καρτα κανονικα.

 

οταν λες στην καρτα εννοεις στο βιβλιαριο,

ή σε κανα αναλυτικο κινησης της καρτας απο e-αγορες???

Κατι τετοιο παντως αναλυτικο ,δεν ξερω, αλλα δεν λαμβανω...... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες στην καρτα εννοεις στο βιβλιαριο,

ή σε κανα αναλυτικο κινησης της καρτας απο e-αγορες???

Κατι τετοιο παντως αναλυτικο ,δεν ξερω, αλλα δεν λαμβανω...... :wacko:

 

Αν εχεις Κύπρου πρέπει να τους ζητήσεις να σου στέλνουν τον αναλυτικό λογαριασμό με το ταχυδρομείο, νομίζω χρεώνετε:wacko: ή το καλύτερο ζήτησε να σου ανοίξουν internet banging ;)

Link to comment
Share on other sites

περίμενε μερικές μέρες να καθαρίσει/οριστικοποιηθεί η κίνηση στην κάρτα. Ύστερα πάρε τηλ στην τράπεζα, και ζήτα να σου διαβάσουν το description της πρώτης σου κίνησης.
Link to comment
Share on other sites

περίμενε μερικές μέρες να καθαρίσει/οριστικοποιηθεί η κίνηση στην κάρτα. Ύστερα πάρε τηλ στην τράπεζα, και ζήτα να σου διαβάσουν το description της πρώτης σου κίνησης.

 

thanks ;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2734083#post2734083

κοιτα εδω ομως, ειναι πολυς καιρος!..

 

 

@nikos_kallithea

αρα παω να δω τι γινεται με το αναλυτικο και θα ζητησω να μου ερθει (να μου ερχεται γενικα)

στο οποιο θα εμφανιζονται οι αγορες απο eshops και φυσικα καταστηματα

 

 

Αν δεν εμφανιζεται ο κωδικος εκει στο αναλυτικο τοοοοοτε που εγινε η συναλλαγη

και αφου δεν με εξυπηρετησε η τραπεζα αφου τα εψαξε ολα........ :wacko:

ε τοτε θα βγαλω αλλη καρτα αν χρειαστει στην πορεια και πρεπει να γινω verified

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα η τραπεζα επιμενει οτι

δεν υπαρχει συναλλαγη τετοια, ωστε να μου δωσει τον κωδικο

οτι να ναι...

 

 

 

οταν λες στην καρτα εννοεις στο βιβλιαριο,

ή σε κανα αναλυτικο κινησης της καρτας απο e-αγορες???

Κατι τετοιο παντως αναλυτικο ,δεν ξερω, αλλα δεν λαμβανω...... :wacko:

θελει 3-4 μερες να εμφανιστει αφοτου πληρωσεις η συναλλαγη.

ζητα τους να σου στελνουν αναλυτικο λογαριασμο.

Link to comment
Share on other sites

θελει 3-4 μερες να εμφανιστει αφοτου πληρωσεις η συναλλαγη.

ζητα τους να σου στελνουν αναλυτικο λογαριασμο.

 

thanks και σενα

 

Η "συναλλαγη" εχει γινει πριν 1 χρονο!!

Link to comment
Share on other sites

thanks και σενα

 

Η συναλλαγη εχει γινει πριν 1 χρονο!!

 

:dizzy::knife::oops:

 

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επικοινώνησα σήμερα με το PayPal και μου είπαν πως δεν γίνεται να κάνουν confirm μια ελληνική διεύθυνση! Παρά μόνο όσες βρίσκονται Αμερική και Καναδά. Άντε να δω τώρα αν καταφέρω να πείσω τους Άγγλους απο το eshop να μου στείλουν τα προϊόντα...:worry:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επικοινώνησα σήμερα με το PayPal και μου είπαν πως δεν γίνεται να κάνουν confirm μια ελληνική διεύθυνση! Παρά μόνο όσες βρίσκονται Αμερική και Καναδά. Άντε να δω τώρα αν καταφέρω να πείσω τους Άγγλους απο το eshop να μου στείλουν τα προϊόντα...:worry:

γιατι να μην τα στειλουν? εγω ειμαι 3,5 χρονια στο paypal γραμμενος και εχω παρει απο παντου πραγματα και μεταξυ τους και ακριβα.

και ποτε δεν ειχα προβλημα με μαγαζι να μου στειλει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγόρασα από ebay σε πλειστηριασμό ένα κράνος και μετά από λίγο το πλήρωσα με paypal μετα από 3 μερες μου ήρθε mail από το ebay που ελεγε ότι (We're writing to let you know that the listing for the following item you bid on has been removed We strongly recommend that you do not complete this purchase. Purchases of items listed on eBay but then completed outside of eBay are extremely risky. They are not covered by eBay buyer protection programs and are highly susceptible to fraud. If you have already paid for this item but have not received it, please remember these important steps:

- A buyer has 45 days after the date of the payment to open a dispute.

- A dispute can be escalated to a claim within 20 days from when the dispute was filed.

- Buyers must wait at least 7 days from the date of payment to escalate a dispute for an item not received, unless the dispute is for $2,500 USD or the equivalent or more.

- If the dispute is not escalated to a claim within 20 days, PayPal will close the dispute. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal claim.

- When the 20-day deadline is approaching, PayPal will remind you by email and in the "Resolution Center.") από paypal μου ελεγε (We recently learned that eBay removed the listing for the following

transaction. As a result, we have placed the transaction on hold until we

complete an investigation. We are contacting the seller to gather

additional transaction details. We will contact you once our investigation

is complete. If you have received the purchased item, please log in to your PayPal

account and cancel this case through the Resolution Center. You can review

your account and the status of the case at any time in the Resolution

Center.If you have questions, log in to your PayPal account and click the

Contact Us link.) έστειλα λοιπόν mail στον πωλητή ζητώντας του να μου πει αν εστειλε το πακετο και το trackin number, χωρις να μου εχει απαντήσει ακομα . επειδή δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο μπορει να μου πει κάποιος τι συμβαίνει και τι πρέπει να κανω τωρα? Ο πωλητής ειχε 11 feedback και 100% θετικά σχολια τωρα δεν εχει κανενα προιον σε πώληση και το ebay διέγραψε ότι ειχα από αυτόν στη σελίδα μου στο ebay. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αγόρασα από ebay σε πλειστηριασμό ένα κράνος και μετά από λίγο το πλήρωσα με paypal μετα από 3 μερες μου ήρθε mail από το ebay που ελεγε ότι (We're writing to let you know that the listing for the following item you bid on has been removed We strongly recommend that you do not complete this purchase. Purchases of items listed on eBay but then completed outside of eBay are extremely risky. They are not covered by eBay buyer protection programs and are highly susceptible to fraud. If you have already paid for this item but have not received it, please remember these important steps:

- A buyer has 45 days after the date of the payment to open a dispute.

- A dispute can be escalated to a claim within 20 days from when the dispute was filed.

- Buyers must wait at least 7 days from the date of payment to escalate a dispute for an item not received, unless the dispute is for $2,500 USD or the equivalent or more.

- If the dispute is not escalated to a claim within 20 days, PayPal will close the dispute. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal claim.

- When the 20-day deadline is approaching, PayPal will remind you by email and in the "Resolution Center.") από paypal μου ελεγε (We recently learned that eBay removed the listing for the following

transaction. As a result, we have placed the transaction on hold until we

complete an investigation. We are contacting the seller to gather

additional transaction details. We will contact you once our investigation

is complete. If you have received the purchased item, please log in to your PayPal

account and cancel this case through the Resolution Center. You can review

your account and the status of the case at any time in the Resolution

Center.If you have questions, log in to your PayPal account and click the

Contact Us link.) έστειλα λοιπόν mail στον πωλητή ζητώντας του να μου πει αν εστειλε το πακετο και το trackin number, χωρις να μου εχει απαντήσει ακομα . επειδή δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο μπορει να μου πει κάποιος τι συμβαίνει και τι πρέπει να κανω τωρα? Ο πωλητής ειχε 11 feedback και 100% θετικά σχολια τωρα δεν εχει κανενα προιον σε πώληση και το ebay διέγραψε ότι ειχα από αυτόν στη σελίδα μου στο ebay. Ευχαριστώ!

το εχω παθει και εγω. με μεγαλο πωλητη ειχε φυγει το αντικειμενο απο την σελιδα μου.

κανεις παραπονα στο paypal , με τον αριθμο που εχει to transaction που πληρωσες. τους λες οτι προσπαθησα να επικοινωνησω με τον πωλητη αλλα δεν μου απανταει και τι γινεται απο εδω και περα.

και μετα περιμενεις να δεις τι θα κανει το παυπαλ. κανεις dispute δηλαδη.

αφου εκανα αυτα ο πωλητης μου απαντησε και μου εστειλε το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεία σας! Είμαι νέος σε ότι αφορά το paypal και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τα στοιχεία που μας ζητάει το paypal(τηλέφωνο, δυεύθηνση κλπ) πρέπει να έιναι τα ίδια με αυτα που έχουμε δώσει για να απόκτήσουμε την χρεωστική μας κάρτα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...