Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ

Sorry, but your MasterCard x-5198 was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase.

H KAΡΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ PAYPAL ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Της εκανες confirm? Γενικά την έχεις χρησιμοποιήσει ξανα στο παυπαλ?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ

Sorry, but your MasterCard x-5198 was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase.

H KAΡΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ PAYPAL ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ

Αμα η συναλλαγή ειναι μεγαλήτερη των 100 ευρώ κ δν έχεις κάνει confirm την κάρτα τότε λογικο να γίνεται decline. Επίσης, απο ποιο κατάστημα κ τι αγοράζεις? λόγω capital controls κάποιες συναλλαγές ακόμα κ σήμερα δν περνάνε...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Όταν άνοιξα για πρώτη φορά PayPal λογαριασμό, είχα βάλει email username@gmail.com. Κάποια στιγμή αργότερα έκανα αλλαγή του email σε username@outlook.com και η αλλαγή τότε είχε γίνει επιτυχώς. Πριν από μία εβδομάδα προσπάθησα να αλλάξω πάλι το email, βάζοντας το αρχικό gmail που είχα. Η αλλαγή φαίνεται να έγινε πάλι κανονικά, αλλά στο λογαριασμό μου στο Paypal το gmail μου το εμφανίζει unconfirmed παρόλο που έχω κάνει αρκετές φορές τη διαδικασία επιβεβαίωσης. Όταν κάνω login στο PayPal κάνω με το gmail, αλλά όταν πηγαίνω στις ρυθμίσεις μου δείχνει ως κύριο email το outlook.com και το gmail unconfirmed. Ξέρετε κάτι γιαυτό και τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ

Sorry, but your MasterCard x-5198 was declined. Please add another debit or credit card to complete your purchase.

H KAΡΤΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ PAYPAL ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ

 

1. Για να συνδεθεί μια κάρτα στο paypal πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία επιβεβαίωσης (confirmation), δηλαδή να σου χρεώσει 1,50€, στέλνοντας ένα 4ψήφιο (θα τον βρεις στο ebanking), που θα τον βάλεις στο αντίστοιχο πεδίο του paypal για να σου επιστρέψει το 1,50€

2. Για το λόγο αυτό πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2€ στην προπληρωμένη

Link to comment
Share on other sites

Της έχω κάνει confirm, 1,5 Ε πηγε και ήρθε, πρώτη φορά δοκιμάζω paypal

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το κατάστημα είναι PLUS500 , θέλω να βάλω λεφτά να παίξω χρηματιστηριο

Edited by xrxr02
Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου στο πρόβλημα.

Με τα CC υπάρχουν δεσμεύσεις σε κατηγορίες πωλητών και, προφανώς, η χρήση που θέλεις να κάνεις θεωρείται απαγορευμένη.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου στο πρόβλημα.

Με τα CC υπάρχουν δεσμεύσεις σε κατηγορίες πωλητών και, προφανώς, η χρήση που θέλεις να κάνεις θεωρείται απαγορευμένη.

 

και πως γίνεται να παίξω? δεν μπορει να μην γίνεται....

Link to comment
Share on other sites

και πως γίνεται να παίξω? δεν μπορει να μην γίνεται....

Αν είναι μεγάλο το ποσό που θες να δώσεις Ίσως ξεπερνά το όριο των capital controls. Αν δεν είναι μεγάλο, τότε η πληρωμή αυτή μάλλον μπλοκάρεται λόγω capital controls. Συνέδεσε ένα τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal και μετέφερε το πόσο που θες ( Μέχρι το όριο που επιτρέπεται από τα capital controls)μέσω εμβάσματος στο balance σου στο PayPal. Μέσω PayPal balance, μπορείς να κάνεις πληρωμές και αγορές χωρίς τους περιορισμούς των capital controls. Για πληροφορίες πως θα το κάνεις δες στο help του PayPal για top up.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή απο κάρτα δεν μπορεί να γίνει ενω από λογαριασμό μπορεί? 100 ε θελω να μεταφερω

Δεδομένου ότι όλα τα έχεις κάνει σωστά, για να μην περνάει η συναλλαγή αυτό οφείλεται στα capital controls. Στην περίπτωση σου η πληρωμή στην εταιρία γίνεται από την κάρτα με διαμεσολαβητή το PayPal. Αυτό που σου γράφω πιο πάνω είναι να μεταφέρεις χρήματα από τον τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal balance σου. Θα τα έχεις εκεί και τα διαχειρίζεσαι οπως θες. Στη συνέχεια η πληρωμή θα γίνει από το PayPal balance χωρίς να εμπλέκεται η Τράπεζα, οπότε δεν έχεις πρόβλημα με τα capital controls.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μεγάλο το ποσό που θες να δώσεις Ίσως ξεπερνά το όριο των capital controls.

 

Δεν υφίσταται κανένα τέτοιο όριο -σε ατομικό επίπεδο- από τα capital controls. Μόνο τυχόν όριο συναλλαγών που έχει γενικά (και για τις εντός Ελλάδας συναλλαγές) η εκάστοτε κάρτα. Ή αυτό το όριο υπερβαίνει η συγκεκριμένη απόπειρα συναλλαγής λοιπόν, ή απλά η συναλλαγή ανήκει στις απαγορευμένες από τα cc.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!

Είμαι έτοιμος να χρησιμοποιήσω paypal (όλα confirmed) και θέλω να προβώ σε αγορά για πρώτη φορά!

Για να προχωρήσω χρειάζεται να έχω υπόλοιπο στο paypal balance ή "τραβάει" απευθείας το paypal από λογαριασμό/κάρτα που έχω δηλώσει;

Από τον οδηγό που ακολούθησα,διάβασα πως μπορώ να κάνω lift τα όρια ποσών που μπορώ να ξοδέψω ή να εισπράξω.

Μπαίνοντας στην κατηγορία See how much you can send with PayPal έχει σαν επιλογή μόνο το ποσό που μπορώ να εισπράξω μέσω paypal ανά χρόνο... Έχει αλλάξει κάτι και δεν εμφανίζει άλλες επιλογές (send limit) ή "τρέχει" κάτι άλλο με τον λογαριασμό μου; Επίσης,αυτά τα όρια ισχύουν μόνο για ό,τι βρίσκεται στο balance ή γενικά; Είναι μόνο για να στείλω κάποιο ποσό σε άλλο λογαριασμό ή και για αγορές αυτά τα όρια;

Συγγνώμη εάν έχουν ερωτηθεί πάμπολλες φορές τα συγκεκριμένα ερωτήματα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας!

Είμαι έτοιμος να χρησιμοποιήσω paypal (όλα confirmed) και θέλω να προβώ σε αγορά για πρώτη φορά!

Για να προχωρήσω χρειάζεται να έχω υπόλοιπο στο paypal balance ή "τραβάει" απευθείας το paypal από λογαριασμό/κάρτα που έχω δηλώσει;

Από τον οδηγό που ακολούθησα,διάβασα πως μπορώ να κάνω lift τα όρια ποσών που μπορώ να ξοδέψω ή να εισπράξω.

Μπαίνοντας στην κατηγορία See how much you can send with PayPal έχει σαν επιλογή μόνο το ποσό που μπορώ να εισπράξω μέσω paypal ανά χρόνο... Έχει αλλάξει κάτι και δεν εμφανίζει άλλες επιλογές (send limit) ή "τρέχει" κάτι άλλο με τον λογαριασμό μου; Επίσης,αυτά τα όρια ισχύουν μόνο για ό,τι βρίσκεται στο balance ή γενικά για τις συναλλαγές μέσω paypal;

Συγγνώμη εάν έχουν ερωτηθεί πάμπολλες φορές τα συγκεκριμένα ερωτήματα. :worry:

 

Θα τραβήξει τα χρηματα την ωρα της αγορας απο την καρτα.Αμα στο see how much δεν σε εχει αλλες επιλογες τοτε μονο εκεινο το limit εχει ο λογαριασμος σου.Το limit που εχεις ειναι για ποσα χρηματα μπορεις να λαβεις στον λογαριασμο σου σαν balance(Αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι 100% σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβήξει τα χρηματα την ωρα της αγορας απο την καρτα.Αμα στο see how much δεν σε εχει αλλες επιλογες τοτε μονο εκεινο το limit εχει ο λογαριασμος σου.Το limit που εχεις ειναι για ποσα χρηματα μπορεις να λαβεις στον λογαριασμο σου σαν balance(Αν θυμαμαι καλα δεν ειμαι 100% σίγουρος)

 

Σε χιλιοευχαριστώ! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω μια αγορά από αμερικανικο site (έχω κάνει 100αδες αγορές, ακόμα και όταν αυτό δεν είχε PayPal) και στην πληρωμή μου βγάζει μόνο τις δύο από τις τρεις κάρτες που έχω συνδεδεμένες στο PayPal. Εγώ θέλω να χρεώσω την τρίτη. Γιατί συμβαίνει αυτό; τελικά έκανα την αγορά με αυτή την κάρτα που ήθελα απευθείας εκτός PayPal.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω για να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα και όχι το PayPal; Το είχα αλλάξει και το γύρισε μόνο του το PayPal. Έχει αλλάξει το site και δεν θυμάμαι τα βήματα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

 

Τι πρέπει να κάνω για να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα και όχι το PayPal; Το είχα αλλάξει και το γύρισε μόνο του το PayPal. Έχει αλλάξει το site και δεν θυμάμαι τα βήματα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω ότι το αλλάζει συχνά το paypal οπότε θέλει τσεκάρισμα σε κάθε συναλλαγή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

προσοχη γιατι σημερα μου ηρθε phising e-mail ταχα απο το παυπαλ

 

[ATTACH]66776[/ATTACH]

Μπαμ κάνει

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε μια παραγγελία (από banggood) που πλήρωσα με paypal, υπήρχε ως δώρο ένας υπνόσακος, αγοράζοντας ένα σακίδιο. Το δώρο δεν έφτασε με το πακέτο και στην επικοινωνία μου με το κατάστημα έχω κατανοήσει πλήρως τη σημασία του όρου "κάνει τον κινέζο"...

Ποιά είναι η πολιτική του paypal σε τέτοιες περιπτώσεις; Θα δικαιωθώ αν ανοίξω τίκετ (έχω screenshot τη σελίδα του σακιδίου με το υποσχόμενο δώρο, unboxing video και τις συνομιλίες μου με το κατάστημα) ή θα μου πουν ότι το δώρο δεν καλύπτεται απ' αυτούς;

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις να χασεις???

Προσωπικα θα το κυνηγουσα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Εκτός από λίγο χρόνο, τίποτα. Θα το δοκιμάσω μάλλον, απλά σκέφτηκα να ρωτήσω, μήπως ξερει κανείς τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...