Jump to content

Πρόστιμα ΟΑΣΑ


andreas_dimit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά , αν κόψουν σε κάποιον πρόστιμο και δεν πάει να το πληρώσει , τι γίνεται από εκεί και πέρα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά , αν κόψουν σε κάποιον πρόστιμο και δεν πάει να το πληρώσει , τι γίνεται από εκεί και πέρα;

 

Προφανώς θα σου πήραν τα στοιχεία από την αστυνομική ταυτότητα! (αν μιλάμε για σένα φυσικά)

Οπότε πας και την πληρώνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν θα έχεις μελλοντικά προβλήματα!

Και μόνο που θα έχεις το άγχος ότι μπορεί να σε σύρουν μέσα για τον λόγο αυτό ή έστω να σε πάνε δικαστικώς ... δεν λέει!

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να το πληρώσεις παρά να σε τρέχουν αργότερα!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , αν κόψουν σε κάποιον πρόστιμο και δεν πάει να το πληρώσει , τι γίνεται από εκεί και πέρα;

 

Σκεψου να πας στην αστυνομια να βγαλεις πχ διαβατηριο και να σε κρατανε μεχρι να δουν τι ακριβως χρωστας ή να θελεις να περασεις τα συνορα και να σε συλλαβουν για χρεος .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως τα παραλέτε λίγο; Δλδ αν εγώ έχω μια απλήρωτη κλήση στο Δήμο ας πούμε (για παρκάρισμα) θα με κρατήσουν στα σύνορα και/η δε θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο; Εκτός αν το πρόστιμο του ΟΑΣΑ φέρει μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

Δε λέω να μην τα πληρώσει - καλώς να το κάνει. Απλά αναρωτιέμαι αν όντως οι συνέπειες είναι αυτές που αναφέρονται ....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως που με γραψαν στο μετρο, μου ειπαν αν δεν το πληρώσεις εντως 20 ημερών 10πλασιαζετε. και απο 60€ που μου κοψαν θα πήγεναν 600, και θα τα πληρωνα μεσω εφωρίας. Φορολογικη δηλωση δεν εχω αλλα καλου κακου τα πληρωσα, γιατι οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, μονο το ανχος φτανει...

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αναρωτιεμαι αφου κανουμε τη στραβη γιατι μετα προσπαθουμε να βρουμε χιλιους δυο τροπους να αποφυγουμε το προστημο????Νταξει ειναι πολυ σπασιμο να εισαι σωστος συνεχεια και η στραβη να γινει μια φορα αλλα και τι να κανουμε αφου μπηκε το προστημο ωφειλεις να το πληρωσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως τα παραλέτε λίγο; Δλδ αν εγώ έχω μια απλήρωτη κλήση στο Δήμο ας πούμε (για παρκάρισμα) θα με κρατήσουν στα σύνορα και/η δε θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο; Εκτός αν το πρόστιμο του ΟΑΣΑ φέρει μεγαλύτερη βαρύτητα.

 

Δε λέω να μην τα πληρώσει - καλώς να το κάνει. Απλά αναρωτιέμαι αν όντως οι συνέπειες είναι αυτές που αναφέρονται ....

Ειδικα για δημους, σε οποιανου το ονομα ειναι γραμμενο το αυτοκινητο, μολις παει να ζητησει καποιο δημοτικο εγραφο (πιστοποιητικο γεννησης κλπ) θα του ζητησουν να πληρωσει τις υποχρεωσεις του πρωτα και μετα θα το παρει...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα για δημους, σε οποιανου το ονομα ειναι γραμμενο το αυτοκινητο, μολις παει να ζητησει καποιο δημοτικο εγραφο (πιστοποιητικο γεννησης κλπ) θα του ζητησουν να πληρωσει τις υποχρεωσεις του πρωτα και μετα θα το παρει...

 

ΟΚ και λογικό. Πάντως δε θα του απαγορεύσουν την έξοδο από τη χώρα! :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά για τι ποσό μηλάμε?

στη θεσσαλονίκη νομίζω το πρόστιμο είναι 9 ευρώ

αλλά πάλι νομίζω δεν σου δίνουν την επιλογή να φήγεις. αν δεν έχεις σε πέρνουν απο το χέρι

(τραβηγμένο άλλα κάτι τέτοιο είχα ακούσει)

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλονικη 15ευρω ειναι το φοιτητικο προστιμο(:p) και 30 το κανονικο.Αν δεν εχεις να πληρωσεις εκεινη τη στιγμη σου παιρνουν τα στοιχεια και αν δεν εχεις να τα δωσεις(δηλαδη δεν εχεις μαζι σου ταυτοτητα) τοτε σε παιρνουν απ το χερι,συγκεκριμενα καλουν την αστυνομια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω που έφαγα πρόστιμο σε λεωφορείο του ΕΘΕΛ επειδή στο εισητήριο που χτύπησα σε στάση του τραμ δεν φαινόταν τίποτα τι μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω που έφαγα πρόστιμο σε λεωφορείο του ΕΘΕΛ επειδή στο εισητήριο που χτύπησα σε στάση του τραμ δεν φαινόταν τίποτα τι μπορώ να κάνω?

 

Τι έγινε???:blink: Τα εισητίρια είναι πλέον υσχίουνε για όλα τα μέσα και για μιαμιση ώρα από την στιγμή που το επυκιρώνεις.Δεν έχει σημασία αν το χτύπησες σε τραμ.

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε???:blink: Τα εισητίρια είναι πλέον υσχίουνε για όλα τα μέσα και για μιαμιση ώρα από την στιγμή που το επυκιρώνεις.Δεν έχει σημασία αν το χτύπησες σε τραμ.

 

Δεν λέει αυτό.Το πρόβλημα ήταν ότι όταν το χτύπησε δεν έγραψε τίποτα το μηχάνημα στο εισιτήριο και άντε μετά να αποδείξεις ότι όντως έγινε έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει αυτό.Το πρόβλημα ήταν ότι όταν το χτύπησε δεν έγραψε τίποτα το μηχάνημα στο εισιτήριο και άντε μετά να αποδείξεις ότι όντως έγινε έτσι..

 

Θα μπορούσε να πάει τον ελεγτή στο ακυρωτικό μηχάνμα του τράμ και να του το δείξει.Νομίζω ότι οι επιβάτες μπορούν να ζητήσουν κάτι τέτοιο.

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

σημερα μου εβαλαν προστιμο 30 ευρω γιατι το εισητηριο που χτυπησα ηταν λεει "δισαναγνοστο"(ξερω πως γραφεται,απλα ετσι το εγραψε ο τυπος πανω στο χαρτακι που μου εδωσε)

 

του εξηγησα πως εγω χτυπησα εισητηριο κανονικα(μαλιστα μολις ειχα μπει στο λεοφωρειο και δεν ειχαμε φτασει ουτε στην επομενη σταση) δεν ευθυνομαι εγω που το μελανι ειναι σκ@τ@.του προτεινα μαλιστα αν θελει να το χτυπησω και απο την αλλη πλευρα για να το διαπιστωσει και ο ιδιος.

διευκρινησα πως θελω να κανω ενσταση και μου απαντησε "¨κανε, τι με νοιαζει εμενα...την δουλεια μου κανω"

το θεμα ειναι ομως πως μου πηρε το εισητηριο!!!οταν σε μια φαση εκοψε το χαρτι να μου το δωσει του λεω"θα κανω ενσταση,δωστε μου και το εισητηριο μου για να το παω στα κεντρικα του οασθ"

μου λεει "σας το εδωσα"(φωναζοντας μαλιστα)

ψαχνω τσεπες τπτ...

του λεω δε μου το δωσατε...(υψωσα φωνη κι εγω)

"στο εδωσα κυρια μου...μεσα στην τσαντα ειναι"

ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΖΩ τη τσαντα,εισητηριο γιοκ..βρηκα μονο κατι αχτυπητα που ειχα.

ο ιδιος απλα εβγαλε ενα πακετο τσιγαρα και μου λεει "να δεν εχω τπτ..δε ξερω τι το εκανες"(ναι ρε μ@λ@κ@,το εφαγα για να μην μπορω να αποδειξω πως εχω εγω δικιο!!)

 

τωρα τι κανω?

του ζητησα τα στοιχεια του και μου εδωσε εναν αριθμο που εχουν...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία αν και το τι θα βγει είναι άλλη ιστορία. Ντροπή πάντως που απαξιώνουν την δουλειά και τους εαυτούς τους έτσι. Συνήθως είναι πολύ πιο χαλαροί, τις προάλλες πολυ νωρίς το πρωί που πέτυχα δύο δεν έκοψαν κανένα πρόστιμο, παρόλο που πολλοί "αναγκάστηκαν" να χτυπήσουν εισιτήριο μόλις τους είδαν (κάνοντάς με να νιώθω κάτι μεταξύ $^!#$^ και "ευγενή γιούνγκερ" επειδή κρατούσα κανονικά χτυπημένο εισιτήριο). Ανέκδοτο οι έλεγχοί τους.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

τωρα τι κανω?

 

Είχα φάει πρόστιμο (για εξίσου γελοίο λόγο) πριν από 2-3 χρόνια. Ακόμα με περιμένουν να το εξοφλήσω. :lol:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Είχα φάει πρόστιμο (για εξίσου γελοίο λόγο) πριν από 2-3 χρόνια. Ακόμα με περιμένουν να το εξοφλήσω. :lol:
το θεμα ειναι πως δεν θελω να εχω περαιτερω προβληματα

αν ειχα το εισητηριο στα χερια μου θα το αποδεικνυα-πως εγω ειμουν νομιμη καθως ακυρωσα εισητηριο.δε φταιω εγω αν τα μηχανηματα τους ειναι για τον....σκουπιδοτοπο!!

τωρα ομως???

να παω να το πληρωσω ή οχι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είχα φάει πρόστιμο (για εξίσου γελοίο λόγο) πριν από 2-3 χρόνια. Ακόμα με περιμένουν να το εξοφλήσω. :lol:

πως γινεται αυτο δεν ειχαν τα στοιχεια σου?

να παω να το πληρωσω ή οχι?

ε καλα μην τρεξεις και δευτερα πρωι-πρωι να το πληρωσεις..αστο και αν καποια στιγμη σε βγαλει ο δρομος:lol:

Link to comment
Share on other sites

20 μερες λεει...

φυσικα τους εστειλα ενα μειλ που περιγραφω αναλυτικα το περιστατικο,να δουμε αν και ποτε θα απαντησουν

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σκοπό να τους το κάνεις θέμα, πήγαινέ το και σε hard copy καλυτερα όταν πας για το πρόστιμο...ελπίζω βέβαια να λάβεις ηλεκτρονική απάντηση αλλά δεν θα στοιχημάτιζα κιόλας.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο δεν ειχαν τα στοιχεια σου?

 

ε καλα μην τρεξεις και δευτερα πρωι-πρωι να το πληρωσεις..αστο και αν καποια στιγμη σε βγαλει ο δρομος:lol:

 

Δε με έβγαλε ο δρόμος! :p Και ούτε θα με βγάλει! :lol:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...