Jump to content

Αξία παλαιών νομισμάτων


destiny1983
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρήκα κάτι ξεχασμένα 100άρικα, 1000άρικα σε ένα ντουλαπι πριν μερικές μέρες..... :)

 

καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο για το ποσες δραχμες δεν αντηλλαγησαν με ευρω και ποσα χρηματα κερδισε το ελληνικο κρατος. ποσοι ακομα ειναι σαν και εσενα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

^ Αυτό συνέβη όντως με τα κέρματα.

Η ανταλλαγή των χαρτονομισμάτων δραχμών συνεχίζεται ως τον Μάρτιο του 2012:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_28/08/2010_412929

 

Κι εγώ έχω κρατήσει κάποιες δραχμές, περίπου 30 χιλιάδες σε κολλαριστά χαρτονομίσματα, και θέλω να μάθω αν είναι καλύτερη ιδέα να τα κρατήσω για πάντα ως συλλεκτικά ή να τα πάω στην τράπεζα της Ελλάδος και να πάρω τα ευρώ μου.

Τι λέτε;

Ποιον να ρωτήσω;

 

 

Επίσης, έχω κρατήσει και τα πρώτα κολλαριστά χαρτονομίσματα ευρώ που ήρθαν στα χέρια μου, ένα 200άρι, ένα 100άρι κοκ. Λέτε να αποκτήσουν κι αυτά συλλεκτική αξία; :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα σου πω μονο τουτο και εσυ κρινεις τι πρεπει να κανεις με τα χαρτονομισματα σου!

Αυτην την στιγμη για ενα Δεκαχιλιαρο σε κατασταση UNC που σε ευρω ειναι περιπου 30 το αγοραζουν συλεκτες απο 80 εως και 150 ευρω!

Τα συμπερασματα δικα σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι θα πει unc, παντως τα δικα μου ειναι μεταχειρισμενα, αντε να εχω και 5-6 "κολλαριστά".

Μάλιστα, πριν μερικες μερες ξετρυπωσα και κατι παιδικους μου κουμπαραδες και βρηκα αλλα 30-40 πενηνταρικα και κατοσταρικα! πακο τα λεφτα, σας λεω! :-D Αλλά ολα σε πολύ μετρια κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Το σακουλάκι με τα πρώτα ευρώ κλειστό πόσο αξία έχει??

 

Νομιζω εχει ονομαστικη αξια. γυρω στα 15 ευρω.

 

θα ρωτησω γνωστο μου που ξερει και θα σου πω.

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Για ενα διαστημα πριν βγουν τα ευρω ειχαν βγαλει ασημενια κερματα των 500 δραχμων σε 6 διαφορετικα σχεδια.Τα εχω και τα 6,τα φυλαγα επιτηδες.Πιανουν τιποτα ή να τα κρατησω ακομα;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν πιανουν τιποτα.

 

αλοιμονο αν επιαναν κερματα που βγηκαν πριν 9-10 χρονια μολις.

 

ασε που ηταν νομισμα ευρειας κυκλοφοριας. δηλαδη τυπωθηκαν εκατομυρια.

 

ακομα και σημερα η τραπεζα της Ελλαδος δεχεται δραχμες δινοντας σου το αντιτιμο σε ευρω...οποτε...ενα 1,5 ευρω

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει αμα ειναι θα τα δωσω στα εγγονια μου.Λογικα κατι θα πιανουν τοτε :lol:

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λες γι αυτα που ηταν περιπου 14 και κατι ευρω?

Ελαχιστα πανω απο την ιδια τους την αξια και αυτο γιατι ειναι σε κατασταση UNC.

Καλητερα να τα κρατησεις καμια 15αρια με 20 χρονια ακομα και το ξανασυζηταμε... ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα παιδια μιας κ δεν γνωριζω θελω την βοηθεια σας επι του θεματος. εχω 3 χρυσες λιρες κ θα ηθελα να μαθω την αξια τους (καθοτι κ οικονομικη κριση:p) διαβαζοντας λιγακι ειδα οτι ρολο παιζει η κατασταση καθως κ η χρονια οποτε οι λιρες που εχω ειναι οι εξης:

 

1)χρονολογια 1902 στην μια πλευρα εχει εναν τυπο καβαλα σε ενα αλογο να σκοτωνει ενα θηριο (μαλλον αι γιωργης)

στην αλλη πλευρα εχει εναν μουστακαλη κ γραφει EDWARDVS VII D:G: BRITT: REX F: D:IND: IMP

 

2) χρονολογια 1910 αι γιωργης

κ στην αλλη πλευρα μουστακαλης κ γραφει EDWARDVS VII D:G: BRITT: REX F: D:IND: IMP

 

3) χρονολογια 1912 αι γιωργης

κ στην αλλη πλευρα παλι ενας μουστακαλης κ γραφει GEORGIVS V D:G: BRITT: REX F: D:IND: IMP

 

 

η κατασταση κ των 3 ειναι αριστη, ευχαριστω εκ των προτερων....:)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
πολύ λίρα βλέπω κυκλοφοράει :D πάντως καλό είναι να ψαχτείς αν θες να πουλήσεις εγω πήρα σβάρνα κάποια καταστήματα που βρήκα απο εδώ και πέτυχα καλή τιμούλα..;)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
Η τράπεζα δεν τις αγοράζει?Όλες ή πρέπει να πάω στην Τράπεζα της Έλλάδος?Δεν θέλω να την κρατήσω για άλλους λόγους!

 

Η τράπεζα της Ελλάδος δίνει τιμή αγοράς 296 ευρώ οπότε μην πέσεις στην παγίδα να την πουλήσεις σε κοσμηματοπωλείο η ενεχυροδανειστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα της Ελλάδος δίνει τιμή αγοράς 296 ευρώ οπότε μην πέσεις στην παγίδα να την πουλήσεις σε κοσμηματοπωλείο η ενεχυροδανειστήριο.

Τρέχουσα τιμή αγοράς από Τράπεζα της Ελλάδος 273.46 ευρώ (04/04/2013) και πώληση 326.95 ευρώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μηπως γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει ενας φοινικας του 1828 και που θα μπορουσα να τον πουλησω. Ειδα οτι καθε χρονο γινοταν μια εκθεση για παλια νομισματα και τηλεκαρτες, αλλα δεν μπορω να βρω πληροφοριες αν συνεχιζεται να γινεται τετιου ειδους εκθεση..

 

Εννοειται αν ενδιαφερεται κανεις απο εδω να αγορασει, να μου το πει :):)

nokia 6...λετε?
Link to comment
Share on other sites

καθε χρονο γινοταν μια εκθεση για παλια νομισματα και τηλεκαρτες, αλλα δεν μπορω να βρω πληροφοριες αν συνεχιζεται να γινεται τετιου ειδους εκθεση

 

Βασικα καθε μερα και κυρίως Κυριακη (και λιγότερο Σαββατο, και λιγοτερο Παρασκευη, και πολυ λιγοτερο Πεμπτη, και ουτο καθε εξης..) γινεται παζαρι τύπου έκθεσης στο Θησειο στην οδο Αδριανού 1-5 οπου γινεται χαμος απο τηλεκαρτες και παλια νομισματα (τα οποια εχω απορια ποσο αραγε να τα πουλαν και αν ειναι αναλογα το κιλο..) πλανοδων συλλεκτων-ρακοσυλλεκτων-εμπόρων.

Edited by REDHOTSTEF
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα παιδια μηπως γνωριζει κανεις την χρηματικη αξια και κατα ποσα αληθηνα ειναι αυτα τα νομισματα;

http://cdn.imghack.se/images/4a69712e6325a5c77742fd4faea0ec83.jpg

http://cdn.imghack.se/images/159bd83d0c2e0f4aecd36e02d79c0713.jpg

http://cdn.imghack.se/images/43de1d1871271beeac038547e01a74f9.jpg

http://cdn.imghack.se/images/7385d55c0592c72f051e1fe37d1d55ad.jpg

http://cdn.imghack.se/images/3f81b8673ccd5b1fab0164909dd479ba.jpg

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
εγω παντως εχω αρκετες λιρες μεγαλης αξιας και εχουν περασει στην κατοχη μου τωρα ,οι οποιες χρονολουγουνται πριν 150 χρονια και οι οποιες εχουν εκτιμηθει απο εκτιμητη!.ειναι 96 κοματια και η αξια τους υπολογιζεται κοντα στα 150000 ευρο.βεβαια ουτε σκεψη μου περναει να τις δωσω..γιατι οσο παλιωνουν τοσο ανεβαινει η αξια τους.τωρα αν ερθει καμια δυσκολη στιγμη..μπορει να τις δωσω :p

 

Υ.Γ.επισης οσες ειναι χτυπημενες με αριθμο χανουν πολυ της αξιας τους!

 

Καλησπέρα, ξεθάβω το νήμα για να σε ρωτήσω που πήγες και σου κάνανε την εκτίμηση γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...