Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Επεσε στα χερια μου ενα Magic με τα πιο κάτω στοιχεία sto FastBoot...

Sapphire PVT 32B SHIP S-ON G

HBOOT-1.33.0013 (SAPP10000)

CPLD-10

RADIO-2.22.28.25

Oct 21 2009

 

Ελεγα να το φτιαξω για τον μικρό.. Απο μια γρηγορη αναγνωση καταλαβαινω οτι ειναι 32Β και κλειδωμενη (S-ON)...!!!

Aν καποιος μπορει να μου πει τι Radio - Spl - ROM μπορω να βάλω και τα λινκ για τα αρχεια που χρειαζονται...

Εχω ηδη κατεβασει htc sync kai Android SDK .... Αν υπάρχει μια ελαφρια Sense rom θα ηταν καλο...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μολις την gingeryoshi 1.5 σε magic 32Α. Aλλα το ρημαδο aytosunc του νεου μαρκετ με ταραξε και κατεβαζει ολα τα apps που ισως σ καθε αλλη περιπτωση να ηταν βολικο. Περα απ το οτι ομως δεν τα ηθελα ολα τα apps,ειχα κανει μπακαπ με το τιτανιουμ ωστε να βαλω επιλεκτικα τα προγραμματα που θελω. Υπαρχει τροπος να σταματησω το μαρκετ μαζικα η πρεπει να κανω cancel ενα ενα. Ειναι και magic και laggarei με τα 50 ταυτοχρονα downloads :/
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω την ρομ του Ginger yoshi και δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κατεβάσω για την τελευταία έκδοση την1.5 έχω ράδιο 3.22 και σπλ 1.33.2009 τώρα φοράω την ρομ του cyanogen 6.1 αξίζει να την βάλω; ευχαριστώ εκ τον προτέρων ξέχασα να αναφέρω ότι είναι 32α.

 

Ένας άλλα λέων Tristan1 ευχαριστώ για την βοήθεια σου :ρ έχω κάψει περίπου 6ωρες το τηλ και ακόμα είναι ακμαιο η ρομ είναι σούπερ 6ωρες και δεν έχω ούτε ενα μπαγκ ούτε μπάγκον είναι γρήγορη έκανε ολα τα update σφαίρα άπω το μάρκετ τα τηλ άπω το gmail wifi πρώτη φόρα το είδα φουλ 3g οκ και τι άλλο να αναφέρω άπλα είναι σούπερ

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων post!
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος βοηθος???

κανω φορματ την SD ok - ποτε περναω τα αρχεια που κατεβασα για να τα βαλω στην sd να κανω εγκατασταση

μετα το format τα windows δεν αναγνωριζουν την sd κ μου ζητανε format

 

ok τα καταφερα....πεμε για δοκιμες τωρα,,,

 

Edit: λαθος.... οι δοκιμες συνεχιζονται

Edited by Villis
Συνένωση συνεχόμενων post!
Link to comment
Share on other sites

Οδηγούς για αρκετά πράγματα μπορείς να βρείς στο πρώτο post του παρόντος θέματος ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

αλλος ενας με gingeryoshi (android 2.3.5)

αξιζε τον παιδεμα τελικα

ναι πραγματικά είναι αρίστη την έχω μία εβδομάδα και δεν μού έχει κάνη το παραμικρό.Έχω να κάνω μία ερώτηση η μνήμη cache τού τηλεφώνου έχει 80 mb και άπω αφτά τα 40 είναι ελεύθερα; ξέρει κάποιος αν μεγαλώνει η cache και πως;
Link to comment
Share on other sites

Eίσαι σίγουρος ότι μιλάς για τη μνήμη cache του κινητού; Γιατί δε σου φτάνει; Πάντως μπορείς να το ψάξεις σαν custom mtd partitions. Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο google βρήκα αυτό, αν και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για σένα και πως χρησιμοποιείται!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω περασει την gingeryoshi (android 2.3.5)

στην αρχη ολα καλα με τη μπαταρια,τωρα βλεπω οτι μεσα στη μερα εχει πεσει στη μεση με την ιδια χρηση που εκανα και πριν

εβαλα καποια εφαρμογη που μου τρωει την μπαταρια??

πως βλεπω ποιες εφαρμογες ειναι αυτες που μπορει να εχουν σχεση με τη μπαταρια ?

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την gingeryoshi (android 2.3.5)

στην αρχη ολα καλα με τη μπαταρια,τωρα βλεπω οτι μεσα στη μερα εχει πεσει στη μεση με την ιδια χρηση που εκανα και πριν

εβαλα καποια εφαρμογη που μου τρωει την μπαταρια??

πως βλεπω ποιες εφαρμογες ειναι αυτες που μπορει να εχουν σχεση με τη μπαταρια ?

 

Για δες το watchdog, σε προειδοποιεί τι τρέχει στο backround και καταναλώνει cpu και συνεπώς μπαταρία. Με την rom αυτή είχα και γω αυτό το θέμα, έτρεχε εφαρμογή συστήματος αλλά έκλεισα το κινητό, έβγαλα την μπαταρία για λίγο και μετά δεν μου το ξαναέκανε :)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχετε προσεξει με ποιο radio η μπαταρια διαρκει περισσοτερο η το τηλεφωνο ανταποκρινεται καλυτερα?
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση του tassos να προσθέσω και την δική μου ερώτηση αν το νεο radio βελτιωνει και την συμπεριφορά του WiFi. Ειμαι στο παλιο radio 3.22... και δεν ξέρω αν φταίει αυτό για κάποιες σποραδικές αποσυνδέσεις απο το οικιακό router.
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να βάλω την ρομ του Ginger yoshi και δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κατεβάσω για την τελευταία έκδοση την1.5 έχω ράδιο 3.22 και σπλ 1.33.2009 τώρα φοράω την ρομ του cyanogen 6.1 αξίζει να την βάλω; ευχαριστώ εκ τον προτέρων ξέχασα να αναφέρω ότι είναι 32α.

 

Ένας άλλα λέων Tristan1 ευχαριστώ για την βοήθεια σου :ρ έχω κάψει περίπου 6ωρες το τηλ και ακόμα είναι ακμαιο η ρομ είναι σούπερ 6ωρες και δεν έχω ούτε ενα μπαγκ ούτε μπάγκον είναι γρήγορη έκανε ολα τα update σφαίρα άπω το μάρκετ τα τηλ άπω το gmail wifi πρώτη φόρα το είδα φουλ 3g οκ και τι άλλο να αναφέρω άπλα είναι σούπερ

 

Κωστα φοραω και εγω την cyanogen 6.1 και το radio,spl ειναι οπως πρεπει...πως κανω install την ginger yoshi? γιατι εχω καιρο να κανω αυτη τη διαδικασια και δε θυμαμαι πολλα... μπορεις να βοηθησεις μηπως?>

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμενα, ειμαι νεός στο forum σας....

Θα ήθελα να με βοηθησει καποιος με το HTC MAGIC που έχω γιατι δεν μπορω να βγάλω ακρη διαβασα ολα τα απαραιτητα αρχεια

αλλα πολλα link ειναι σπασμενα και δεν μπορω να βγαλλω ακρη ....

θελω να κανω εγκατασταση νεα εκδοση android 2.2 ή την 2.3 αν ειναι εφυκτο.

μπορει καποιος να με βοηθησει? ( ας μου στειλει καποιος p.m ή μυνημα στο email μου)

 

ευχαριστω πολυ.

 

 

SAPHIRE PVT 32A SHIPS S-ON H

HBOOT-1.76.0009 ( SAPP10000 )

CLPD-12

RADIO-6.35.08.29

Dec 8 2009, 17:38:48

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω 1 magic 32a spl 1.76.0009 και radio 6.35.08.29

 

Θέλω να ξεκολλήσω από την 1.5 που έχει. Λέω να πάω προς ginger yoshi μεριά αν και εξετάζω και την CM7.

Υπάρχει κάποιος που να τις έχει δοκιμάσει και τις 2; Ο βασικός λόγος που θέλω την αναβάθμιση είναι το skype.

Ακολουθώ τον οδηγό του Vman http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3159760#post3159760

αλλάζοντας όμως την recovery με την τελευταία έκδοση 1.7.0.1 http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4549551&postcount=1

Όλα καλά μέχρι και το βήμα 4. Στο βήμα 5 σε ποιο directory θα πρέπει να βρίσκομαι;

 

Ο λόγος που προσπαθούμε να αλλάξουμε το SPL είναι το root; Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτο το εργαλείο http://theunlockr.com/2010/10/11/how-to-root-your-android-phone-superoneclick-method/

Ευχαριστώ

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Προσπαθω να κανω hotspot το laptop μου, ωστε να συνδεεται το magic μου μεσω wifi. Eχω δοκιμασει το intel my wifi και το connectify. To περιεργο ειναι οτι το κινητο συνδεεται και παιρνει κανινικα ip αλλα οι εφαρμογες π.χ. gmail,fb, market, native browser κτλ δεν μπορουν να ανταλλαξουν δεδομενα. To περιεργο ειναι οτι ο οπερα λειτουργει κανονικα... Εχω διαβασει οτι το android εχει ενα γενικο θεμα με τις adhoc συνδεσεις αλλα τοτε δε θα επρεπε να λειτουργει ουτε ο οπερα... Εχει κανεις το ιδιο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός λόγος που θέλω την αναβάθμιση είναι το skype.

Αν βάλεις ROM με πιο πρόσφατη έκδοση Android, το Skype ναι μεν θα μπορεί να εγκατασταθεί και να τρέξει αλλά μην περιμένεις να μπορείς να κάνεις κλήσεις.

Ο επεξεργαστής του κινητού είναι πολύ αργός για αυτή τη δουλειά και είναι πρακτικά αδύνατο να κάνεις συνομιλία μέσω skype.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι το ίδιο μου είπε κι ένα παιδί κάτοχος ενός 32b magic από vodafone.

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει εφαρμογή για overclock + 32a (288MB RAM) = success?

Θα δείξει.

Πάντως στην 1.5 δεν υπάρχει σοβαρή εφαρμογη ( πλην του opera) επομένως η αναβάθμιση νομίζω κρίνεται απαραίτητη.

Στο θέμα μου λοιπόν :lol: πώς συνεχίζω στο βήμα 5;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το βήμα 5, έχει αλλάξει η θέση του adb στο sdk.

Κατεβάζεις το sdk, το αποσυμπιέζεις σε ένα κατάλογο (καλύτερα να μην έχει κενά το όνομα, ούτε το path) και μπαίνεις από τη κονσόλα στο κατάλογο του SDK, στον υποκατάλογο platform-tools. Εκεί βρίσκεται το αρχείο adb.exe και εκεί τρέχεις την εντολή.

 

ΥΓ. Ούτε το overclock βοηθά με το Skype.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια. Προσπαθω να κανω hotspot το laptop μου, ωστε να συνδεεται το magic μου μεσω wifi. Eχω δοκιμασει το intel my wifi και το connectify. To περιεργο ειναι οτι το κινητο συνδεεται και παιρνει κανινικα ip αλλα οι εφαρμογες π.χ. gmail,fb, market, native browser κτλ δεν μπορουν να ανταλλαξουν δεδομενα. To περιεργο ειναι οτι ο οπερα λειτουργει κανονικα... Εχω διαβασει οτι το android εχει ενα γενικο θεμα με τις adhoc συνδεσεις αλλα τοτε δε θα επρεπε να λειτουργει ουτε ο οπερα... Εχει κανεις το ιδιο θεμα?

 

Εχεις κανονικα ιντερνετ για ολα εκτος απο το google apps γιατι μεσω adhoc δεν γινεται επικοινωνια με τους servers της google. Μπες οπερα και απο κει μπες mail...

 

Sent from my HTC Wildfire

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το βήμα 5, έχει αλλάξει η θέση του adb στο sdk.

Κατεβάζεις το sdk, το αποσυμπιέζεις σε ένα κατάλογο (καλύτερα να μην έχει κενά το όνομα, ούτε το path) και μπαίνεις από τη κονσόλα στο κατάλογο του SDK, στον υποκατάλογο platform-tools. Εκεί βρίσκεται το αρχείο adb.exe και εκεί τρέχεις την εντολή.

 

ΥΓ. Ούτε το overclock βοηθά με το Skype.

 

Ok ευχαριστώ, έγινε και το βήμα 5. :)

Το κινητό όμως αρνείται να μπει σε recovery mode. Βγάζει ένα τρίγωνο μέσα στο οποίο υπάρχει ένα θαυμαστικό πορτοκαλί. Μετά χρειάζεται αναγκαστικά battery pull. Nομίζω ότι έχω κάνει όλα τα βήματα σωστά μέχρι τώρα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ, έγινε και το βήμα 5. :)

Το κινητό όμως αρνείται να μπει σε recovery mode. Βγάζει ένα τρίγωνο μέσα στο οποίο υπάρχει ένα θαυμαστικό πορτοκαλί. Μετά χρειάζεται αναγκαστικά battery pull. Nομίζω ότι έχω κάνει όλα τα βήματα σωστά μέχρι τώρα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

μοιαζει να μην εχει μπει σωστα ή καθολου η recovery.ξαναδοκιμασε να την flashαρεις.

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...