Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τώρα τελευταί μου κάνει κάτι μαγκιές το syncing του gmail.

Έρχεται mail, σκάει notification, το διαβάζω αλλά μετά όποτε μπω στο gmail το βλέπω unread. Επίσης αν δεν το διαβάσω από το pc μπαίνω μετά στο κινητό και λέει πάνω ότι έχω 1 unread αλλά το μήνυμα το βλέπω διαβασμένο!

Πολύ παράξενα πράγματα...παλιότερα δουλεύανε όλα ok...χρησιμοποιώ cyanogenmod.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο να με συμβουλέψει κάπως; Στη χειρότερη μάλλον θα κάνω φρέσκια εγκατάσταση της rom...

 

Απλά έχεις απενεργοποιήσεις τον αυτόματο έλεγχο των emails οπότε γίνεται το εξής:

 

-unread -> το διαβάζεις στο κινητό αλλά χωρίς τον αυτόματο έλεγχο δεν ενημερώνει τον server ότι το διάβασες

- μπαίνεις από το pc και από την στιγμή που δεν έχει ενημερωθεί από το κινητό ότι το έχεις διαβάσει, φαίνεται να είναι αδιάβαστο.

 

για δοκίμασε μόλις το διαβάσεις από το κινητό να κάνεις χειροκίνητα έλεγχο να δεις αν θα μείνει unread.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω απενεργοποιήσει! Συγκεκριμένα στο settings->data synchronization ειναι όλα enabled...

 

Τώρα μάλιστα μου ρθε mail για την απάντησή σου και το διάβασα από το κινητό. Μπήκα στο gmail και έκανα refresh και είναι unread... μπήκα μετά στο κινητό στο settings->data synchronization και έκανα και ένα sync now... έκανα καμιά 10ρια refresh στο gmail στο pc και ακόμα τα ίδια!!

Για αυτό σου λέω...περίεργα πράματα!!

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη μάλλον θα κάνω φρέσκια εγκατάσταση της rom...

 

Μια φρέσκια εγκατάσταση (για να είσαι σίγουρος σε fastboot δώσε την εντολή fastboot erase system -w) ή ένα soft reset (τον τελευταίο καιρό όλο για soft reset συμβουλεύω:lol:) σίγουρα θα λύσει το πρόβλημά σου, το οποίο οφείλεται σε software και όχι hardware.

 

Το Πλαίσιο ποια έκδοση του magic δινει? την 32A (288MB RAM) ή την 32Β (192ΜΒ RAM)?

 

tnx

 

Στην Ελλάδα ποτέ δεν ήρθε από επίσημο εισαγωγέα έκδοση 32B και κατά συνέπεια το Magic του πλαισίου είναι 32A.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι ξερει κανενασ ποιο ειναι το καλυτερο gps για το μαζικ για να το περασω

 

Το κατάλληλο μέρος για να κάνεις ερωτήσεις που αφορούν λογισμικό για το Android, είναι στο Android Εφαρμογές και Παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Μια φρέσκια εγκατάσταση (για να είσαι σίγουρος σε fastboot δώσε την εντολή fastboot erase system -w) ή ένα soft reset (τον τελευταίο καιρό όλο για soft reset συμβουλεύω:lol:) σίγουρα θα λύσει το πρόβλημά σου, το οποίο οφείλεται σε software και όχι hardware.

 

 

 

Στην Ελλάδα ποτέ δεν ήρθε από επίσημο εισαγωγέα έκδοση 32B και κατά συνέπεια το Magic του πλαισίου είναι 32A.

 

Ε κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα να κάνω..και αφού δε βρίσκω άλλη λύση το κάνω τώρα...

Τι διαφορά έχει όμως η εντολή από fastboot από το wipe μέσω της recovery;

Επίσης νιώθω χαζός που το ροτάω γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά...αλλά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με το soft reset...αυτό είναι η επιλογή που έχει στο μενού settings για επαναφορά εργοστασιακών;

 

Πάντως κάνω τώρα μια φρέσκια εγκατάσταση και ελπίζω να διορθωθεί...

Motorola Moto G 5.1 Official

Nexus 7 (2012), CM 1.2

Προηγούμενα: Nexus S, CM 10.2, HTC Magic, CM 6.1

Link to comment
Share on other sites

Πως γραφω σχολια στο market?

 

Για να μπορέσεις να γράψεις σχόλια για μια εφαρμογή, θα πρέπει πρώτα να τη βαθμολογήσεις (στο πάνω μέρος της σελίδας που περιγράφει την εφαρμογή). Στη συνέχεια πατώντας το "Δημοσίευση σχολίου" που εμφανίζεται από κάτω, μπορείς να γράψεις το σχόλιό σου.

 

Τι διαφορά έχει όμως η εντολή από fastboot από το wipe μέσω της recovery;

Επίσης νιώθω χαζός που το ροτάω γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά...αλλά δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με το soft reset...αυτό είναι η επιλογή που έχει στο μενού settings για επαναφορά εργοστασιακών;

 

Η wipe από τη recovery έχω την εντύπωση ότι σβήνει μόνο την cache, γιατί το κάνει πολύ γρήγορα, ενώ με την εντολή που σου έγραψα σβήνεται η cache και επιπλέον το system partition και το data partition. Έτσι, μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουν μείνει "υπολείμματα" από την προηγούμενη εγκατάσταση.

 

Όταν λέω soft reset, εννοώ ακριβώς αυτό που αναφέρεις. Το hard reset γίνεται με συνδυασμό πλήκτρων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μου το Magic και του περασα την HTC Magic 3.05.401.3 32A - επίσημη ελληνική ROM αλλα δεν εχω Ελληνικα.

Πριν το τηλεφωνο ειχε τις Τσεχικα και Αγγλικα, αυτες εξακολουθει να εχει και τωρα.

Τι πρεπει να κανω για να εχω Ελληνικα??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πήρα χθες το htc magic και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω λειτουργικό android 2.0 και πως, επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτα! Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια μου το Magic και του περασα την HTC Magic 3.05.401.3 32A - επίσημη ελληνική ROM αλλα δεν εχω Ελληνικα.

Πριν το τηλεφωνο ειχε τις Τσεχικα και Αγγλικα, αυτες εξακολουθει να εχει και τωρα.

Τι πρεπει να κανω για να εχω Ελληνικα??

 

Θεωρώ απίθανο να έβαλες εκείνη τη ROM και να εξακολουθεί να σου δίνει ως επιλογή τα Τσέχικα - Αγγλικά, εκτός κι αν η SIM που είχες μέσα είναι Τσέχικη.

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το κινητό σου (SPL, radio, χώρα αγοράς).

 

Καλησπέρα, πήρα χθες το htc magic και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω λειτουργικό android 2.0 και πως, επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτα! Ευχαριστώ :)

 

Καλωσήρθες στο forum. Σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει διαθέσιμη επίσημη 2.1 έκδοση. Υπάρχουν κάποια ports από άλλες συσκευές τα οποία δεν είναι σε επίπεδο που να τα βάλεις για καθημερινή χρήση στο κινητό σου. Εξάλλου, αν το κινητό σου έχει ελληνικό μενού και Sense UI από την αγορά του, έχει κλειδωμένο SPL 1.76.0009 (ρίξε μια ματιά στις FAQs στο πρώτο post) και κατά συνέπεια δεν μπορείς να το πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum. Σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει διαθέσιμη επίσημη 2.1 έκδοση. Υπάρχουν κάποια ports από άλλες συσκευές τα οποία δεν είναι σε επίπεδο που να τα βάλεις για καθημερινή χρήση στο κινητό σου. Εξάλλου, αν το κινητό σου έχει ελληνικό μενού και Sense UI από την αγορά του, έχει κλειδωμένο SPL 1.76.0009 (ρίξε μια ματιά στις FAQs στο πρώτο post) και κατά συνέπεια δεν μπορείς να το πειράξεις.

 

Το κινητό το πήρα από ebay και δεν είχε sense ui, είχε την έκδοση 1.5 και έκανα αναβάθμιση σε 1.6. Συνεπώς δεν έχει ούτε ελληνικό μενού!

Sense UI συμφέρει να βάλω? Ευχαριστώ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sense UI συμφέρει να βάλω? Ευχαριστώ!

 

Είναι θέμα προτίμησης, αλλά πιστεύω ότι η HTC έχει κάνει φοβερή δουλειά με το Sense UI και με τη ROM (1.5) στο οποίο το ενσωμάτωσε. Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

[ame=

]
[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα προτίμησης, αλλά πιστεύω ότι η HTC έχει κάνει φοβερή δουλειά με το Sense UI και με τη ROM (1.5) στο οποίο το ενσωμάτωσε. Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

 

έτσι θα φαίνεται στο magic? ουαουυυ!!! :))

 

επίσης πως ξέρω αν είναι το δικό μου 32Α ή 32Β? ευχαριστώ πολύ

Edited by vman
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

έτσι θα φαίνεται στο magic? ουαουυυ!!! :))

 

επίσης πως ξέρω αν είναι το δικό μου 32Α ή 32Β? ευχαριστώ πολύ

 

Στο video είναι το Sesne UI σε Hero. Το ίδιο ακριβώς είναι και στο Magic.

 

Για να δεις αν το κινητό σου είναι 32Α ή 32Β θα πρέπει να μπεις σε fastboot. Ρίξε μια ματιά στις συχνές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο video είναι το Sesne UI σε Hero. Το ίδιο ακριβώς είναι και στο Magic.

 

Για να δεις αν το κινητό σου είναι 32Α ή 32Β θα πρέπει να μπεις σε fastboot. Ρίξε μια ματιά στις συχνές ερωτήσεις.

 

Είναι 32Β, τώρα που βρίσκω το sense UI για 32Β? :O

Link to comment
Share on other sites

Είναι 32Β, τώρα που βρίσκω το sense UI για 32Β? :O

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει έκδοση με Sense UI για 32Β, λόγω της μικρότερης μνήμης του (192 ΜΒ έναντι 288 ΜΒ του 32Α). Ωστόσο, ρίξε μια ματιά στο xda, μήπως έχει καταφέρει κάποιος να το κάνει port για 32Β.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε λίγο το πρώτο ποστ με τις συχνές ερωτήσεις και τα υπόλοιπα FAQ του Vman. Αυτές είναι χιλιοαπαντημένες ερωτήσεις :!:

Απάντηση: όχι δε θα δουλέψει και πάντα να έχεις στο νου σου ότι τέτοιες ενέργειες μπορεί να καταστρέψουν τη συσκευή σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Έμενε λέει ότι είναι 32Β πως γίνεται να έχει διαθέσιμη μνήμη τηλεφωνου ακόμα 260 ΜΒ και έχω βάλει και καμιά δεκαριά εφαρμογές! Επειδή μου είπατε ότι εχει 198 ΜΒ μνήμη το 32Β..
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Έμενε λέει ότι είναι 32Β πως γίνεται να έχει διαθέσιμη μνήμη τηλεφωνου ακόμα 260 ΜΒ και έχω βάλει και καμιά δεκαριά εφαρμογές! Επειδή μου είπατε ότι εχει 198 ΜΒ μνήμη το 32Β..

 

Πιθανότατα βλέπεις τη μνήμη ROM. Ρίξε μια ματιά στα specs του 32A και του 32B.

 

Από ποια χώρα αγόρασες το κινητό; Είναι της Vodafone; Τι χρησιμοποίησες για να δεις τη διαθέσιμη μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα βλέπεις τη μνήμη ROM. Ρίξε μια ματιά στα specs του 32A και του 32B.

 

Από ποια χώρα αγόρασες το κινητό; Είναι της Vodafone; Τι χρησιμοποίησες για να δεις τη διαθέσιμη μνήμη;

ναι, είναι της vodafone το έχω αγοράσει απο γερμανία.

Πήγα ρυθμίσεις και μετα μνήμη! και είχε την κάρτα μνημης και την διαθέσιμη μνήμη τηλεφώνου που έγραφε 260ΜΒ ! :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γεια σας.

Δεν έχω ξαναασχοληθεί με Android και σε λίγες μέρες θα έχω το HTC Magic.

Διάβασα και έχω μια άλφα ιδέα για 32Α και 32Β.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Εδώ, από ό,τι βλέπω, http://www.htc.com/europe/supportdownload.aspx?p_id=267&cat=2&dl_id=862 υπάρχει η επίσημη ROM με Sense UI για το Magic. Είναι καλή; Μπορώ να την περάσω, φαντάζομαι, ακόμα και αν έχω 32Β;

Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι της vodafone το έχω αγοράσει απο γερμανία.

Πήγα ρυθμίσεις και μετα μνήμη! και είχε την κάρτα μνημης και την διαθέσιμη μνήμη τηλεφώνου που έγραφε 260ΜΒ ! :O

 

Είναι η ROM σου. Η Vodafone στη Γερμανία δίνει μόνο 32B κινητά.

 

Είναι καλή; Μπορώ να την περάσω, φαντάζομαι, ακόμα και αν έχω 32Β;

 

Διάβασε τις FAQs στο πρώτο post. Θα λυθούν πολλές απορίες σου.

 

Εάν το κινητό σου είναι 32Α, μπορείς να εγκαταστήσεις την αναβάθμιση. Εάν είναι 32B, δεν μπορείς. Θα το καταστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...