Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κάτι άσχετο με τις ROM,

χτες αγόρασα για ένα φίλο κάτι θήκες για το iphone και έψαξα λίγο μήπως βρω κάτι και για το magic, αλλά τίποτα. έχει βρει κανείς κάτι όμορφο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρακληση για ορισμενες ερωτηση, επειδη ειδα το κινητο στο Γερμανο και το εχει σε προσφορα να ρωτησω 1ον αν οντως αυτο που δινεται εχει ενσωματωμενα ελληνικα και το HTC Sense UI που ειναι πανεμορφο, 2ον που θα βρω εφαρμογες να βλαω ον λαιν και 3ον αν το κινητο εχει ξυπνητηρι ακομα και οταν ειναι κλειστο και πως περναμε μουσικη και φωτο, γινεται ευκολα με ΒΤ?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αναζητηση με θεμα τους Task managers ,βρηκα αυτη την αναφορα ( διαβαστε απο το 3ο ποστ και κατω )

- Θα ηθελα να σχολιαστει απο καποιον ειδικο στο linux ( vman :shifty: ). Ισχυουν αυτα;

Αν ναι ,τοτε γιατι ταλαιπωρουμαστε με τους task ( managers,killers,panels ..... )?? Μηπως αντι για καλο τελικα, κανουμε κακο στο συστημα ; Απο την χρηση του task panel , στην νεα ρομ του magic , κλεινοντας καποιες εφαρμογες (widgets συστηματος), εκανε reboot :confused: ..... Μηπως οι δισλειτουργειες που παρατηρουνται απο καποιους χρηστες ειναι συνεπεια της χρησης αυτων των εφαρμογων;;

 

Αν γνωριζεις διαφωτησε μας .... :rolleyes:

 

Φιλικα

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παρακληση για ορισμενες ερωτηση, επειδη ειδα το κινητο στο Γερμανο και το εχει σε προσφορα να ρωτησω 1ον αν οντως αυτο που δινεται εχει ενσωματωμενα ελληνικα και το HTC Sense UI που ειναι πανεμορφο, 2ον που θα βρω εφαρμογες να βλαω ον λαιν και 3ον αν το κινητο εχει ξυπνητηρι ακομα και οταν ειναι κλειστο και πως περναμε μουσικη και φωτο, γινεται ευκολα με ΒΤ?

Απίθανο να έχει ενσωματωμένα ελληνικά, αφού επίσημα ούτε η HTC δεν τα δίνει για κατέβασμα.

Εφαρμογές βρίσκεις εύκολα με την εφαρμογή Market του κινητού.

Το ξυπνητήρι δουλεύει μόνο εαν είναι ανοιχτό το κινητό ή έστω σε flight mode.

Με ΒΤ κάνεις ελάχιστα πράγματα και χωρίς να το πειράξεις όχι δε στέλνεις μουσική και φωτογραφίες. Αυτά περνάνε με το USB.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια αναζητηση με θεμα τους Task managers ,βρηκα αυτη την αναφορα ( διαβαστε απο το 3ο ποστ και κατω )

- Θα ηθελα να σχολιαστει απο καποιον ειδικο στο linux ( vman :shifty: ). Ισχυουν αυτα;

Αν ναι ,τοτε γιατι ταλαιπωρουμαστε με τους task ( managers,killers,panels ..... )?? Μηπως αντι για καλο τελικα, κανουμε κακο στο συστημα ; Απο την χρηση του task panel , στην νεα ρομ του magic , κλεινοντας καποιες εφαρμογες (widgets συστηματος), εκανε reboot :confused: ..... Μηπως οι δισλειτουργειες που παρατηρουνται απο καποιους χρηστες ειναι συνεπεια της χρησης αυτων των εφαρμογων;;

 

Αν γνωριζεις διαφωτησε μας .... :rolleyes:

 

Φιλικα

 

Μόνο ειδικός δεν είμαι στο linux. Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που λένε, αλλά αυτά διαφέρουν σε embedded συστήματα, όπως το κινητό μας. Προσωπικά σπάνια χρησιμοποιώ task managers κι αυτό μόνο όταν διαπιστώσω ότι κάποια εφαρμογή μου προκαλεί προβλήματα. Από την άλλη, πράγματι σε κάποιες περιπτώσεις προκύπτουν προβλήματα, όταν ανεξέλεγκτα κλείνουμε εφαρμογές. Έχει γίνει και σχετική κουβέντα μερικές σελίδες πιο πάνω. Το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, που έχει να κάνει κάποιος που αντιμετωπίζει προβλήματα "χαμηλής" μνήμης, είναι μια επανεκκίνηση του κινητού του. Η διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας δε νομίζω ότι είναι σημαντική. Εξάλλου, τι κι αν κρατήσει 5-6 ώρες παραπάνω (πολύ αμφιβάλω γι' αυτό), αν είναι να μου βγάζει FCs και να κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ευχαριστω για την απαντηση.

- Αυτο το ποστ ,νομιζω τα λεει ολα.

Οποτε αν ισχυουν αυτα, η χρηση των task managers ,μαλλον εχουν εκπαιδευτικο ή ερευνητικο χαρακτηρα στο android και δεν βοηθουν σε τιποτα το συστημα.

- Χρησιμοποιω το Task panel ,μηνες τωρα και ημουν με το αγχος για το τι τρεχει και τι δεν τρεχει στο μπακραουντ ,να προλαβω να το κλεισω μηπως κερδισω μπαταρια :worry: . Για να δω και χωρις αυτο, τι συμβαινει; .....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

κάτι άσχετο με τις ROM,

χτες αγόρασα για ένα φίλο κάτι θήκες για το iphone και έψαξα λίγο μήπως βρω κάτι και για το magic, αλλά τίποτα. έχει βρει κανείς κάτι όμορφο?

 

κι εγώ έψαχνα καιρό. τελικά από το ebay βρήκα θήκες σιλικόνης σε διάφορα χρώματα και παράγγειλα. αλλά την ποικιλία του μήλου μην την περιμένεις....

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την rav 1.6.3 του amon_ra ειναι η πιο σταθερη rom που εχω βάλει....το πληκτρολογιο ομως ειναι αυτο του hero μπορει καποιος να μου πει πως να βαλω το default ???
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την rav 1.6.3 του amon_ra ειναι η πιο σταθερη rom που εχω βάλει....το πληκτρολογιο ομως ειναι αυτο του hero μπορει καποιος να μου πει πως να βαλω το default ???

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο και αποσυμπίεσέ το στο φάκελο tools του androidsdk. Έκανα τις προάλλες compile το Android 1.6 και το αρχείο αυτό περιέχει τα original LatinIME.apk και LatinIME.odex. Στη συνέχεια, και αφού συνδέσεις το κινητό στο PC, πρέπει να δώσεις τις παρακάτω εντολές σε command prompt:

su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
exit

adb rm /system/app/HTC_IME.apk
adb rm /system/app/HTC_IME.odex
adb push LatinIME.apk /system/app
adb push LatinIME.odex /system/app
su
chmod 755 /system/app

Κάνε nandroid backup πριν κάνεις τα παραπάνω και μια επανεκκίνηση του κινητού σου μετά. Πες μου πως πήγε.

Link to comment
Share on other sites

οκ βασιλη ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει.θα τοκανω αυριο πρωι γιατι αποψε ειμαι πτωμα...θα ενημερωσω!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το κινητό μου τρέχει Android 2.1 που έκανα compile από τα sources του AOSP. Βέβαια, δεν έχει καμιά εφαρμογή της Google, δε δουλεύει η camera, το wifi δεν μπορεί να πάρει IP, το bluetooth μάλλον δε δουλεύει σωστά (ειδικά αυτό μου κάνει φοβερή εντύπωση:lol:) και φαντάζομαι ένα σωρό άλλα προβλήματα που δεν έχω βρει ακόμα:O.

 

Όπως και να έχει, η αρχή έγινε. Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να διορθώσω τα προβλήματα. Θα χρειαστώ beta testers. Έχω ήδη έναν εθελοντή (thanks zzzzz). Ποιος είναι τολμηρός:cry:, ώστε να κάνει το πρώτο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το κινητό μου τρέχει Android 2.1 που έκανα compile από τα sources του AOSP. Βέβαια, δεν έχει καμιά εφαρμογή της Google, δε δουλεύει η camera, το wifi δεν μπορεί να πάρει IP, το bluetooth μάλλον δε δουλεύει σωστά (ειδικά αυτό μου κάνει φοβερή εντύπωση:lol:) και φαντάζομαι ένα σωρό άλλα προβλήματα που δεν έχω βρει ακόμα:O.

 

Όπως και να έχει, η αρχή έγινε. Θα προσπαθήσω σιγά σιγά να διορθώσω τα προβλήματα. Θα χρειαστώ beta testers. Έχω ήδη έναν εθελοντή (thanks zzzzz). Ποιος είναι τολμηρός:cry:, ώστε να κάνει το πρώτο βήμα;

 

λολ κι εγώ θέλω! θα έχει πολύ φάση!:)

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν απλά να δουν πως είναι το Eclair, χωρίς φυσικά (πλην των κλήσεων) να είναι λειτουργικό για καθημερινή χρήση κατεβάστε αυτό το αρχείο. Πριν εγκαταστήσετε από recovery mode το συγκεκριμένο αρχείο, πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε nandroid backup. Η συγκεκριμένη ROM απευθύνεται σε όσους έχουν radio 6.35.xx.xx και SPL 1.76.2007. Εάν τα πράγματα κυλήσουν ομαλά, θα την κάνω port και για radio 3.22.xx.xx.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό το αρχείο και αποσυμπίεσέ το στο φάκελο tools του androidsdk. Έκανα τις προάλλες compile το Android 1.6 και το αρχείο αυτό περιέχει τα original LatinIME.apk και LatinIME.odex. Στη συνέχεια, και αφού συνδέσεις το κινητό στο PC, πρέπει να δώσεις τις παρακάτω εντολές σε command prompt:

su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
exit

adb rm /system/app/HTC_IME.apk
adb rm /system/app/HTC_IME.odex
adb push LatinIME.apk /system/app
adb push LatinIME.odex /system/app
su
chmod 755 /system/app

Κάνε nandroid backup πριν κάνεις τα παραπάνω και μια επανεκκίνηση του κινητού σου μετά. Πες μου πως πήγε.

βασιλη τις εντολες

su

mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

chmod 777 /system/app

exit

τις δινω στο κινητο???
Link to comment
Share on other sites

βασιλη τις εντολες τις δινω στο κινητο???

 

Συνδέεις το κινητό στο PC και ανοίγεις ένα τερματικό στο φάκελο που έχεις τα tools του androidsdk. Για παράδειγμα, εάν είναι στο C:\androidsdk\tools, γράφεις:

cd C:\androidsdk\tools

Στη συνέχεια δίνεις την εντολή:

adb shell

και μετά τα υπόλοιπα.

 

OFFTOPIC:

Είναι διαθέσιμη και επίσημα η αναβάθμιση 3.05.401.3 για τους Έλληνες ιδιοκτήτες Magic.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις το κινητό στο PC και ανοίγεις ένα τερματικό στο φάκελο που έχεις τα tools του androidsdk. Για παράδειγμα, εάν είναι στο C:\androidsdk\tools, γράφεις:

cd C:\androidsdk\tools

Στη συνέχεια δίνεις την εντολή:

adb shell

και μετά τα υπόλοιπα.

 

OFFTOPIC:

Είναι διαθέσιμη και επίσημα η αναβάθμιση 3.05.401.3 για τους Έλληνες ιδιοκτήτες Magic.

βασιλη αυτο

su

mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system

chmod 777 /system/app

exit

το δεχεται μετα το
adb rm /system/app/HTC_IME.apk
δεν αναγνωριζει την εντολη ειμαι μεσα στο tools βεβαια
Link to comment
Share on other sites

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά. Διορθώνω το αρχικό post:

adb shell
su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/app
rm /system/app/HTC_IME.apk
rm /system/app/HTC_IME.odex
exit
adb push LatinIME.apk /system/app
adb push LatinIME.odex /system/app
adb shell
su
chmod 755 /system/app

 

Παρόλα αυτά η αλλαγή μόνο του HTC_IME δεν έκανε τη δουλειά για τον xtriviz. Θα ψάξω ποια ακόμα αρχεία χρειάζονται για το πληκτρολόγιο και θα σου πω.

 

 

EDIT

 

Ουπς. Είχα ξεχάσει τον driver του πληκτρολογίου. Αφού κάνεις τα παραπάνω, κατέβασε το αρχείο που επισυνάπτω, αποσυμπίεσέ το στο φάκελο tools του androidsdk και δώσε τις παρακάτω εντολές:

adb shell
su
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
chmod 777 /system/lib
exit
adb push /system/libjni_latinime.so
adb shell
su
chmod 755 /system/lib

 

Λογικά θα δουλέψει.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπεσε πολύ διάβασμα από τα χτες, η έκδοση του Magic που δίνει η Vodafone είναι η 32Β με τα 192mb, ενώ εκείνη της Cosmote η 32Α με τα 288, σωστά έχω καταλάβει?

 

Επίσης το Magic από Vodafone που είναι κ branded θα δουλεύει σε δίκτυο Cosmote?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το Magic της ελληνικής Vodafone είναι 32Α (με 288 MB) και φυσικά δουλεύει και σε δίκτυο Cosmote, γιατί δεν είναι κλειδωμένο ως προς το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Το Magic της ελληνικής Vodafone είναι 32Α (με 288 MB) και φυσικά δουλεύει και σε δίκτυο Cosmote, γιατί δεν είναι κλειδωμένο ως προς το δίκτυο.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Η HTC ξεκίνησε τη διάθεση της αναβαθμισμένης έκδοσης λογισμικού για το κινητό τηλέφωνο HTC Magic στην ελληνική γλώσσα, με υποστήριξη της τεχνολογίας HTC Sense, που αναγάγει τη χρήση της συσκευής σε μια ανεπανάληπτη εμπειρία.

 

Το κινητό τηλέφωνο HTC Magic διατίθεται πλέον στην αγορά με την ανανεωμένη ελληνική έκδοση ROM. Για όσους έχουν προμηθευτεί ήδη τη συσκευή και ενδιαφέρονται να την αναβαθμίσουν, η HTC παρέχει το νέο λογισμικό μέσα από το site της http://www.htc.com, επιτρέποντας σε κάθε κάτοχο του HTC Magic να το εγκαταστήσει στη συσκευή του.

 

Αρκεί να πληκτρολογήσει τη διεύθυνση http://www.htc.com/europe/SupportDownload.aspx?p_id=267&cat=2&dl_id=862 από το κινητό του τηλέφωνο και να ακολουθήσει τις σχετικές οδηγίες. Μόλις ολοκληρωθεί η αναβάθμιση, ο χρήστης θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει την αγαπημένη του συσκευή με το ελληνικό λειτουργικό καθώς και να επικοινωνήσει βάσει της νέας τεχνολογίας HTC Sense.

Ανεπτυγμένη με επίκεντρο τον άνθρωπο και με σκοπό να απλουστεύσει τον τρόπο που επικοινωνούμε, η φιλοσοφία HTC Sense βασίζεται σε τρεις θεμελιώδεις αρχές: Κάν’ το δικό σου, Μείνε σε επαφή και Ανακάλυψε το απροσδόκητο. Σχεδιάστηκε από την HTC με στόχο να προσφέρει ένα μοναδικό περιβάλλον πλοήγησης, που μετατρέπει τη χρήση του κινητού τηλεφώνου σε μια ανεπανάληπτη εμπειρία, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Aπο το http://phonegr.forumup.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...