Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε σε ένα πεδίο κειμένου πχ εκεί που γράφεις SMS και πάτησε παρατεταμένα με το δάκτυλό σου. Θα πρέπει να εμφανιστεί ένα pop-up το οποίο θα σου ζητάει να επιλέξεις input method. Πάτησέ το κι έπειτα επέλεξε το Greek Input Method. Έτσι θα εμφανίζεται το ελληνικό πληκτρολόγιο, όποτε πατάς σε ένα πεδίο εισαγωγής κειμένου.

 

Καλωσήρθες στο forum και στο Magic. Πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε "επέμβαση" στο Magic σου, ρίξε μια ματιά στα FAQs. Ενημερωτικά υπάρχει ήδη ROM που περιέχει πλήρες ελληνικό πληκτρολόγιο και το Sense UI. Δες εδώ. Πριν αποφασίσεις να την εγκαταστήσεις διάβασε με προσοχή τους οδηγούς. Βασισμένη σε αυτή την έκδοση είναι και η δική μου ROM (VmaSense32A 0.2) η οποία έχει βελτιώσεις ως προς την ταχύτητα και κάποια επιπλέον στοιχεία (πχ ρυθμίσεις για τις ελληνικές εταιρείες κινητής, κάποιες εφαρμογές κλπ). Δες και το post για την πρώτη έκδοση (VmaSense 0.1) που περιέχει και περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σ ευχαριστω πολυ ρε μεγαλε! οκ, το εκανα αυτο με το πληκτολογιο. θα κοιταξω κ αυτα που ειπες. κατι τελευταιο (για την ωρα :p) για να κανω update η οπως λεγονται, αυτα με τη ROM, κτλ... θα πρεπει να συχρονισω το κινητο ή οχι? ρωταω γιατι δεν μπορω να κανω, μου βγαζει error. για να λεω κ την αληθεια ομως δεν προσπαθησα πολλες φορες, ειμαι λιγο μανουρας κ μετα απο 1-2 φορες το παρατησα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και παραπάνω, καλό είναι να ρίξεις μια ματιά εδώ πριν κάνεις οτιδήποτε. Εάν ακολουθήσεις τη μέθοδο του RUU (δε το συνιστώ, γιατί θα κλειδώσει το κινητό σου σε perfected SPL - δες τα FAQs σχετικά με αυτό) θα πρέπει το εικονίδιο του HTC Sync να γίνει πράσινο. Διαφορετικά δε θα χρειαστεί κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου FAQ το συγκεκριμένο post περιέχει πληροφορίες για το root και τις rooted ROMs.

 

Root

 

Τι ακριβώς είναι;

Όπως ήδη γνωρίζετε, το Android βασίζετε σε linux και, όπως και στα υπόλοιπα unix λειτουργικά (που υποστηρίζουν πολλούς λογαριασμούς ανά σύστημα), υπάρχει ένας λογαριασμός χρήστη που ονομάζεται root. Ο χρήστης αυτός έχει όλα τα δικαιώματα (permissions) πάνω σε όλους τους λογαριασμούς. Είναι κάτι αντίστοιχο του administrator στα Windows. Δηλαδή, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο σύστημα. Αντίθετα, οι απλοί χρήστες έχουν περιορισμένα δικαιώματα και αυτό αποσκοπεί στην προστασία από λάθος χειρισμούς σημαντικών, για τη σωστή λειτουργία του λειτουργικού, αρχείων ή διεργασιών. Μια ROM που είναι rooted, έχει εξ αρχής εγκατεστημένη τη δυνατότητα για χρήση δικαιωμάτων root.

 

Το χρειάζομαι;

Στην περίπτωση του Android αποκτώντας κάποιος δικαιώματα root μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές που, για να τρέξουν,απαιτούν τέτοιου είδους δικαιώματα (δικαιώματα root). Τέτοιες εφαρμογές είναι για παράδειγμα οι εφαρμογές backup, οι task managers, εφαρμογές για τροποποίηση του συστήματος, εφαρμογές για tethering. Βέβαια, όπως διαβάσατε παραπάνω, η υπάρξη του λογαριασμού root αποσκοπεί στην ασφάλεια του συστήματος, οπότε δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση σε αυτόν δημιουργούμε ένα κενό ασφαλείας. Αυτό αντιμετωπίζεται με την ενσωμάτωση στις rooted ROMs της εφαρμογής Superuser η οποία, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα root, ρωτάει αν της επιτρέπουμε να τα αποκτήσει.

 

Πώς μπορώ να αποκτήσω δικαιώματα root;

Οι περισσότερες custom ROMs που υπάρχουν είναι εξ αρχής rooted. Απλά εγκαταστήστε κάποια της αρεσκείας σας και αμέσως θα έχετε δικαιώματα root.

 

Εάν θέλετε να κρατήσετε τη ROM που έχετε και να αποκτήσετε δικαιώματα root, η διαδικασία είναι αρκετά πολύπλοκη και απαιτεί εξοικείωση με linux και terminal. Το συγκεκριμένο θέμα είναι αρκετά εξειδικευμένο και δεν ταιριάζει στα πλαίσια ενός άρθρου FAQ. Ίσως αποτελέσει αντικείμενο ενός μελλοντικού οδηγού.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ κ παλι! αν κ πολυυυυυυ νεος για κατι τετοιο καταλαβα πανω κατω τι παιζει. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε συνέχεια του προηγούμενου FAQ το συγκεκριμένο post περιέχει πληροφορίες για το root και τις rooted ROMs.

 

Προστέθηκε στο πρώτο post. Σε ευχαριστούμε Βασίλη για άλλη μια φορά! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη την βοήθεια σου.

Χρησιμοποιώ την ρομ σου την 0.1

παρατήρησα ότι δεν κάνει συγχρονισμό των επαφών μου με την google. ότι αποθηκεύω στο κινητό δεν ενημερώνεται και η google...και το έχω επιλέξει να τις ενημερώνει. any idea ?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ' ευχαριστώ που χρησιμοποιείς τη ROM μου. Σου προτείνω να βάλεις τη 0.2. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι σημαντική.

 

Σχετικά με τις επαφές, όταν τις αποθηκεύεις στο κινητό δε συγχρονίζονται με το Google. Στην αποθήκευση μιας νέας επαφής, στον τύπο επαφής θα πρέπει να επιλέξεις Google. Σε αυτή την περίπτωση θα συγχρονίζονται κανονικά. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να μεταφέρεις τις επαφές από το τηλέφωνο απευθείας στο Google. Ίσως υπάρχει κάποια εφαρμογή στο Market. Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

στον τύπο επαφής έχει μόνο τηλέφωνο και SIM.

παλιότερα το έκανα αυτό και με είχε βολέψει πολύ!

Edited by WormeR
Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω τι μπορεί να φταίει. Σε 'μένα δουλεύει κανονικά. Στη θέση σου θα έβαζα πάλι τη ROM (0.2). Δες στο blog μου για λεπτομέρειες.
Link to comment
Share on other sites

το μόνο που με κάνει να μην αλλάζω είναι ότι με το kernel του cursordroid εμένα δεν δούλεψε...τώρα θα δω πιο βραδυ αν είναι. πάντος είμαι ευχαριστημένος !

κάτι άλλο, ξέρεις πως θα κάνουμε τις εφαρμογές να της εγκαθιστά στην κάρτα μνήμης?

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δε σου δούλεψε; Σου έβγαζε κάποιο σφάλμα;

 

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου μπορώ να πω ότι μια ROM που δουλεύει σε κάποιους και δε δουλεύει σε άλλους, έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός ότι μένουν πράγματα στην cache από την προηγούμενη εγκατάσταση. Στο αρχείο της ROM μου έχω ενσωματώσει διαδικασία που κάνει format στο system και στο data partition, αλλά όχι στο cache partition. Ίσως το κάνω σε επόμενη έκδοση. Αυτό που κάνω πριν την εγκατάσταση μιας ROM (ακόμα κι αν είναι από τη VmaSense 0.1 στην 0.2) και αφού προηγουμένως έχω κάνει nandroid backup είναι να διαγράφω τα partitions που είπα παραπάνω χειροκίνητα. Αυτό γίνεται εάν, όταν είσαι σε fastboot mode με το κινητό συνδεμένο στο PC, δώσειςσε τερματικό την εντολή:

 

fastboot erase system -w

Στην οθόνη εμφανίζονται τα παρακάτω:

 

erasing 'system' ... OKAY

erasing 'userdata' ... OKAY

erasing 'cache' ... OKAY

Επίσης, καλό είναι η κάρτα σας να είναι "καθαρή" (να έχετε κάνει format). Στη συνέχεια προχωρώ στην εγκατάσταση της ROM. Με αυτό τον τρόπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τη ROM μου τη δημοσιεύω, αφού πρώτα έχω δοκιμάσει ότι όλα δουλεύουν, όπως πρέπει.

 

Σχετικά με το ερώτημά σου για τις εφαρμογές στην κάρτα. Μπορώ να το κάνω, αλλά υπάρχουν σοβαρά μειονεκτήματα και γι' αυτό δε θα το υλοποιήσω. Εξηγούμαι:

 

 

  1. Όταν εγκαθιστάς εφαρμογές στην κάρτα σου, μειώνεται σημαντικά ο χρόνος ζωής της
  2. Μειώνεται η ταχύτητα εκτέλεσης των εφαρμογών
  3. Εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην κάρτα, το πιθανότερο είναι το κινητό να κολλάει ή και να μην αποκρίνεται (crash)
  4. Δεν μπορείς να αφαιρέσεις την κάρτα ή να κάνεις προσάρτηση (mount), όταν το κινητό λειτουργεί, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα κολλήσει ή θα σταματήσει να αποκρίνεται (crash)

Εξάλλου, το κινητό έχει περίπου 170 MB διαθέσιμα για την εγκατάσταση εφαρμογών. Είναι αρκετά για να καλύψουν τους περισσότερους. Εάν θέλεις να εγκαθιστάς τις εφαρμογές στην κάρτα, για να μη χρειάζεται να τις ξαναπερνάς, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι πχ Titanium Backup ή Astro Manager. Από την επόμενη έκδοση της VmaSense θα υπάρχει από την αρχή εγκατεστημένη η Titanium Backup, ώστε να μη χρειάζεται να την κατεβάσετε από το market και να μπορείτε άμεσα να κάνετε restore τις εφαρμογές σας.

Link to comment
Share on other sites

Το κατεστρεψα!!!

 

Ενω προσπαθουσα να περασω καινουριες ΡΟΜ ξαφνικα αρχισε να κανει συνεχως επανεκινησεις χωρις να προλαβαινω να κανω τιποτα.

 

Εδειχνε συνεχως HTC και εσβηνε και αναβε μονο του.

 

Το πηγα για Service και μου ειπαν πως θελει επανεγκατασταση το λειτουργικο του μαλλον.

 

Ουτε 2 ωρες δεν το χαρηκα.

 

Λετε να μην γινεται;

 

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να το πας για service. Πιθανότατα μπορούσα να σε βοηθήσω να το φτιάξεις και να γλιτώσεις τα x (250???) ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν μου ζητησουν τοσα μπορω να σου το στειλω μιας και ειμαστε στην ιδια πολη να μου το φτιαξεις γιατι απο μακρια εγω πλεον το κινητο μου ΔΕΝ το ακουμπαω.

 

Τρομαξα.

Τοσα και τοσα εχω πειραξει δεν επαθαν κατι αλλα το Magic με προδωσε ρε γμτ.

 

Μπορω;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! δεν μπορω να δω videaκια απο το ytb? ξερει κανεις τον λογο? μπορει καποιος να βοηθησει?

 

ευχαριστω.

Edited by MEGAS_ASXETOS
Link to comment
Share on other sites

Το κατεστρεψα!!!

 

Ενω προσπαθουσα να περασω καινουριες ΡΟΜ ξαφνικα αρχισε να κανει συνεχως επανεκινησεις χωρις να προλαβαινω να κανω τιποτα.

 

Εδειχνε συνεχως HTC και εσβηνε και αναβε μονο του.

 

Το πηγα για Service και μου ειπαν πως θελει επανεγκατασταση το λειτουργικο του μαλλον.

 

Ουτε 2 ωρες δεν το χαρηκα.

 

Λετε να μην γινεται;

 

:cry::cry::cry:

 

δεν το καταστρεψες

βγαλε την μπαταρια, μπες σε fastboot mode, φορτωσε την recovery και ειτε επαναφερεις το τυχον backup που εχεις κρατησει, ειτε περνας την rom που θελεις αφου την εχεις βαλει στην καρτα μνημης απο την επιλογη USB-MS Toggle του recovery menu

Link to comment
Share on other sites

στον τύπο επαφής έχει μόνο τηλέφωνο και SIM.

παλιότερα το έκανα αυτό και με είχε βολέψει πολύ!

 

αυτο ειναι αληθεια

εχει μονο δυο επιλογες: τηλεφωνο & sim

οποτε ειναι προβλημα

καποιος που εχει την μανισια ρομ με το sense ui επανω, μπορει να μας πει αν του εμφανιζει και την τριτη επιλογη, δηλαδη επαφες google ;

Βασιλη εχεις καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο; μηπως επειδη σβησαμε την εφαρμογη PCSCII.apk η οποια ευθυνεται για τον συγχρονισμο με το outlook ;

αν και δεν το νομιζω, μπορεις να ριξεις μια μιατια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ φυσικά έχω τη VmaSense και μου εμφανίζει κανονικά το μενού. Και δεν έχει να κάνει με το PCSCII.apk. Αυτή η εφαρμογή είναι μόνο για το συγχρονισμό με το PC κι όχι με το google. Για του λόγου το αληθές δείτε τη συνημμένη screenshot.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ φυσικά έχω τη VmaSense και μου εμφανίζει κανονικά το μενού. Και δεν έχει να κάνει με το PCSCII.apk. Αυτή η εφαρμογή είναι μόνο για το συγχρονισμό με το PC κι όχι με το google. Για του λόγου το αληθές δείτε τη συνημμένη screenshot.

 

κανονικά και σε μένα 3 επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ο zzzzz (σίγουρα) και ο WormeR (μάλλον) έχουν τη VmaNoSense. Νομίζω, ότι εντόπισα το πρόβλημα. Θα λυθεί εντός ολίγου.
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια

εχει μονο δυο επιλογες: τηλεφωνο & sim

οποτε ειναι προβλημα

καποιος που εχει την μανισια ρομ με το sense ui επανω, μπορει να μας πει αν του εμφανιζει και την τριτη επιλογη, δηλαδη επαφες google ;

Βασιλη εχεις καμια ιδεα γιατι γινεται αυτο; μηπως επειδη σβησαμε την εφαρμογη PCSCII.apk η οποια ευθυνεται για τον συγχρονισμο με το outlook ;

αν και δεν το νομιζω, μπορεις να ριξεις μια μιατια;

 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με άλλη rom και το έλυσα με factory reset. Κάπου έπεσε το μάτι μου ότι μπορεί να λυθεί και αν κάνεις clear data όλα τα προγράμματα της google από το manage applications και μετά να ξαναδημιουργήσεις τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν τη VmaNoSense είναι έτοιμη η έκδοση 0.2. Ενσωματώνει τις αλλαγές της VmaSense 0.2 κι έχω ελέγξει το θέμα με τις επαφές το οποίο δεν υφίσταται. Αυτό μπορεί να ήταν κάτι παροδικό σε συγκεκριμένους φίλους που τη χρησιμοποίησαν. Γενικά, εάν θέλετε να βεβαιωθείτε ότι φταίει η ROM και όχι κάποιο κόλλημα της στιγμής ή υπολείμματα από προηγούμενη εγκατάσταση ή κάποια εφαρμογή που εγκαταστήσατε, μπορείτε να κάνετε τα εξής:

 

  1. Format της κάρτας σας και αντιγραφή του αρχείου της ROM
  2. Nandroid backup
  3. Διαγραφή των partitions με "fastboot erase system -w" από fastboot mode
  4. Εγκατάσταση της ROM

Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει, κατά πάσα πιθανότητα είναι η ROM. Ωστόσο, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναφέρει ότι έκαναν και αυτή τη διαδικασία και δε τους δουλεύει κάτι, ενώ σε 'μένα δεν υπάρχει αυτό το θέμα. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι οι 160 χαρακτήρες στα SMS. Υπάρχουν μερικοί φίλοι από το forum που δεν μπορούν να γράψουν 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS, ενώ οι υπόλοιποι είτε με τη VmaSense είτε με την επίσημη ROM γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν τη VmaNoSense είναι έτοιμη η έκδοση 0.2. Ενσωματώνει τις αλλαγές της VmaSense 0.2 κι έχω ελέγξει το θέμα με τις επαφές το οποίο δεν υφίσταται. Αυτό μπορεί να ήταν κάτι παροδικό σε συγκεκριμένους φίλους που τη χρησιμοποίησαν. Γενικά, εάν θέλετε να βεβαιωθείτε ότι φταίει η ROM και όχι κάποιο κόλλημα της στιγμής ή υπολείμματα από προηγούμενη εγκατάσταση ή κάποια εφαρμογή που εγκαταστήσατε, μπορείτε να κάνετε τα εξής:

 

  1. Format της κάρτας σας και αντιγραφή του αρχείου της ROM
  2. Nandroid backup
  3. Διαγραφή των partitions με "fastboot erase system -w" από fastboot mode
  4. Εγκατάσταση της ROM

Εάν το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει, κατά πάσα πιθανότητα είναι η ROM. Ωστόσο, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναφέρει ότι έκαναν και αυτή τη διαδικασία και δε τους δουλεύει κάτι, ενώ σε 'μένα δεν υπάρχει αυτό το θέμα. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι οι 160 χαρακτήρες στα SMS. Υπάρχουν μερικοί φίλοι από το forum που δεν μπορούν να γράψουν 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα SMS, ενώ οι υπόλοιποι είτε με τη VmaSense είτε με την επίσημη ROM γράφουμε.

 

περασα την νεα σου ρομ και το προβλημα με τις επαφες λυθηκε, ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...